Doğum kontrol hapları... (ama okumanızı tavsiye ederim!!!)

mahinur

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2007
38
0
39
Tıptaki gelişmelere paralel olarak doğum kontrol yöntemleri de çok gelişmiştir. Koruma etkisi en yüksek ve yan etkisi en düşük ilaç elde etme çalışmaları halen sürmektedir. Dünyada yaklaşık 50 yıldır kullanılmakta olan doğum kontrol hapları ( DKH) ülkemizde de yıllardır yaygın olarak kullanılmaktadır. Ancak ülkemizde henüz doğum kontrol haplarının yan etkileri konusunda halkımızın yeterince bilgi sahibi olmadığını gözlüyoruz. Gerekli olduğu halde birçok bayan bu ilaçları çeşitli nedenlerle kullanmaktan kaçınıyorlar. Bu nedenle yaygın olarak bize sorulan ve hastaların ilaçları bırakmasına neden olan Sorular üzerinden giderek son bilimsel araştırmalar ışığında değerlendirme yapmayı
amaçladık.

- Doğum kontrol hapları hormonlarımı bozar mı?

Doğum kontrol hapları içinde belli miktarlarda östrojen ve progesteron içerir. Bunlar yıllar içerisinde geliştirilerek sentetik olarak üretilmişlerdir ve insandaki hormonlara benzer etki yapmak üzere hazırlanmışlardır. Bu nedenle hormon düzenini bozmazlar tam tersi hormon bozukluğu olan kadınlarda belirli bir düzen sağlarlar. Düzensiz kanaması olan hastalar kullandığında düzenli kanamaya neden olurlar. Aynı zamanda adet kanamasının miktarını da azaltma etkileri de vardır. Ancak bu olumsuz bir etki değildir bazı hastalarda bu şekilde aşırı kanama önlenmiş olur. Piyasada satılan DKH’ ları içindeki hormonlar bazı değişiklikler olmakla beraber birbirine çok benzerlik gösterir.
Doktorunuz size en uygun DKH ‘nı belirleyecektir.

- Doğum kontrol hapları kilo aldırır mı?

Doğum kontrol haplarının kullanılmaya başlanan ilk dönemlerde iştahı açma ve su tutulmasına neden olarak hafif kilo artışına sebep olmakla beraber uzun dönemde kilo alımına neden olmadıkları kabul edilmektedir. Bu nedenle ilk aylarda oluşabilecek değişiklikler nedeniyle doktorunuza danışmadan hapınızı bırakmayın ve hap kullanırken dengeli beslenmeye ve hareketsiz kalmamaya dikkat edin.

- Doğum kontrol hapları yumurtalıklarımda kist yapar mı?

Yumurtalıklarda saptanan kistler çok çeşitli nedenlere bağlı olabilir, ancak folikül adı verilen ve içinde yumurta bulunan kesenin çatlamamasına bağlı olarak gelişen kistler zararsızdır ve birkaç ay takip edilirlerse kendiliğinden geriler. Folikül kistlerinin gerilemesi, küçülmesi amacıyla hekimler sıklıkla DKH ‘ları kullanırlar. Dolayısıyla DKH’ ları yumurtalıkta kist oluşumuna neden olmaz tam tersi bazı kistlerin tedavisinde kullanılabilir.

- Doğum kontrol hapları tüylenme yapar mı?

Doğum kontrol hapları içerdikleri hormonlar nedeniyle vücutta tüylenme yapan hormonları baskılarlar; tüylenme yapmazlar. Hatta doğum kontrol hapları özellikle bazı tüylenme şikayeti olan hanımlarda tüylenmeyi önlemek amacıyla kullanılmaktadır.

- Doğum kontrol hapı kullanıldıktan sonra çocuk sahibi olmak istersem gebe kalma şansım azalır mı?

DKH’ ların etkileri kullanıldığı dönemlerde geçerlidir, diğer bir deyişle hap kullanımı bırakıldıktan sonra etkileri yoktur. Ancak hap kullanan kadınların % 1 ‘inde hap kullanımı sırasında adet görmeme olabilir bu da bir süre sonra normale dönecektir. Özetle DKH kullanımı hap bırakıldıktan sonra gebelik şansını azaltma ve adet düzensizliğine neden
olmaz.

doğum kontrol hapları...

--------------------------------------------------------------------------------

(alıntıdır;ama okumanızı tavsiye ederim!!!)

Tüm bayanların dikkatine,
ben 29 yasındayım ve subat ayında beyne giden ana iki
toplar damarım tıkandı ve sag tarafım boydan boya
hissizlesti..(kısmi felc!)iki gun boyunca afedersin
surekli kusma (mide ozsuyum cıkıyordu) ve dayanılmaz basagrıları ile
baslamıstı hersey...
acile iki gun boyunca tasındım...doktorum, tomografi dedikce
"ben hayır diye ısrar ediyordum cunku, hani insan ozel hastanelere
girer girmez bir izlenime kapılıyorlar ya:_para kazanmak
icin_yapıyorlar
sanıyodum..hata hemde cok buyuk hata..neyse, o aksamın
sabahı(yani iki gun boyunca bu acıyı cektikten sonra)
ben sag tarafımı tamamen hissetmedim saat 06 da acile giris
yaptık;
ve o sabahdan itibaren yogun ama guzel bir tedavi ile
bir ayda eve cıkabildim; yuruyerek!!!bu cok onemli
biliyormusun..yurumek yemek yemek tuvalete gitmek pencerenin onune gitmek daha neler neler okumak mesela(gozlerim suzemiyorduneden boyle olduma gelince;tedavi amaçlı
verilen dogum kontrol hapları yuzunden hani hemen hemen her jinekologun leblebi gibi verdigi haplardan kullanmak
zorunda kalmıstım; miyom oldugu gerekcesi ile birde
yasadıgım regl duzensizliginden dolayı...ismi MYRALON... ama hepsi aynı
hepsinin icinde yazıyor; beyin damarları tıkanıklıgı yapabilir ... hepsi
kendini korumaya almıs...kesinlikle, yargi yollari kapali!
..jinekologumu cok seviyorum cok unlu ve oldukca
bilgili;beni bu halde gormeye dayanamadı ve neler yasadı allah bilir cunku
aynı hastanede yattım..onu da anlıyorum; ilacı verdigi icin
suclayamıyorum; ben de tum bunları yasayan kisiyim...en
azından cevremi uyararak, koruma altına alyorum..fakat
bunları yazmak cok zor...tekrar aynı gunlere donmek vs..
..Hayatımda hiçbir zaman aklıma gelmemisti.Bu kadar zor
günler yasayacağım, elim kolum hatta ayağım tutmayacak, bebek
gibi herseyi yeniden öğreneceğim...
hasta olunca neler ogreniyorsun oncelikle; artık hakem
doktorluklar var..seni iyi eden doktor,
artık kaprissiz baska hekimlere de
danısıyor..en cok ozel hastaneler yapıyor...buarada
sende durmuyorsun baska baska doktorlara gidiyorsun...pek cok
hasta ve hasta yakınları gibi..
ve ben daha dogrusu ailem, kac tane doktor gezdik
anlatamam...her birinin
sordugu soru aynı idi: DOGUM KONTROL HAPI KULLANIYOR
MUSUN???Ne
kadardır kullandın ve sigara içiyor musun elbette..
arkadaslar, ben bu hapları uc ay yaklasık kullandım..ve
ilaçlar yapmıs (buyuk sansım sigara icmemek daha da beynimi
oksijensiz bırakmamısım!
ve toplar damarların tıkanması_beyinde kirli kan kalması
bir sure icin buyuk problem ; ancak hiç temiz kan
gitmemesi(yani atar damar
tıkanıklığı olması)nden bin kat iyi imis..beynimde
lezyon kalmadı..allaha
sukurler olsun ve hep dua ediyorum...
velhasıl; eger imkanın varsa cok cabuk iyilesiyorsun ya
olmasaydı dusunemiyorum..benim sansım ailemin ve canım
biricik esimin ongorulerinin cok iyi olması ve sabırla
iyileşme surecimde yanımda olmaları...Allah ailemden esimden ve
tum sevdiklerimden(dostlarımdan) razı olsun...
KISACA, kimse bu ilaçları kullanmasın hele de dogum
kontrolu icin
hele hele...duydugum zaman cıldırıyorum uzuntuden
ne olur forumdaki arkadaslarım sizde cevrenizi uyarın
uyaralım...bu ilaçlar
yurtdısında enn fazla 5 yıl kullanılıyormus bu sureyi
astıgında meme kanseri olma riskin 20% artıyormus..bu bile cok buyuk
bir risk.

Canım ya çok geçmiş olsun. Bende bir sene Ginera doğum kontrol hapı kullandım, hem kilo aldım,vucudum su topladı,boğaz kuruluğu, vajinal kuruluk,baş ağrısı,sersemlik yapmıştı bendede. bıraktımda Allah tan kurtuldum Ginera dan.

Canım ya çok geçmiş olsun. Bende bir sene Ginera doğum kontrol hapı kullandım, hem kilo aldım,vucudum su topladı,boğaz kuruluğu, vajinal kuruluk,baş ağrısı,sersemlik yapmıştı bendede. bıraktımda Allah tan kurtuldum Ginera dan.

ayy canım bende kulnadım oginerayı hem sigarayı bırak hem bu hapı kullan baya aldım bende:çok üzgünüm:

ayy canım bende kulnadım oginerayı hem sigarayı bırak hem bu hapı kullan baya aldım bende:çok üzgünüm:

Canım merhaba,
iyiki bırakmışsın ginera yı. aslında ginera değil bütün doğum kontrol haplarını bence kullanmamak lazım.
Çünkü doğum kontrol hapları sonuçta hormonlarımızın düzenini işleyişini değiştiriyor. Evet kadın doğum uzmanı falan değilim ama insan kullanmaya başlayıp etkilerini görünce anlıyor zararlarını.Keşke hiç başlamasaydım diyo. Ben çok kez dedim başlamasaydım diye.

Canım ya sıkma canını yavaş yavaş verirsin aldığın kiloyu,yeterki sağlığın yerinde olsun.
Kendine iyi bak..

kesinle kullanılmasına bende karşıyım.

ben 3-4 yıl kullandım. doktora mantar için gitmiştim.
anne olmayı düşünmüyormusunuz dedi. hayır dedim.

neden sorduğunu sordum.

rahim duvarım o kadar incelmişki. zaten hamile kalamazsınız dedi.
beynimden vuruldum.

buda desolet adlı doğum kontol ilacının eseri oldu.
bırakalı 2- yıl oldu ama bende tık yol. hala hamile kalamıyorum.

hiç ama hiç kullanmayın.

Canım ya inanki çok üzüldüm. Yaklaşık 2 aydır bende bıraktım Ginera yı hamile kalabilmek için. 2 aydır kalamadım. gerçi doktor doğum kontrol hapını bırakınca hemen hamile kalamazsın demişti. Bi 6 ay bekle yine kalamazsan tedavi uygularız dedi. Eşimede anlatamıyorum o zannediyoki hapı bırakınca hemen hamile kalınıyor. Doktorun anlattıklarını söylüyorum. Yok yok ya sende ya bende sorun var diyo,dinlemiyo beni. Bilmiyoki hepsi doğum kontrol hapının suçu.

Adı geçen haptan bir yıl kullandım dehşet verici doktorlar nasıl tavsiye ediyor bu hapları anlamış değilim...

Bende 5 aydir istemeye istemeye kullaniyorum dogum kontrol hapi.Cünkü iki kere sprail takildi ikiside kaydi bende.Rahmim tutmuyor spraili.Bu yüzden bende 5 ay önce basladim ve 4,5 ayda 9-10 kilo aldim..Iki haftadirda diyetteyim.Istahimi o kadar aciyorki dayanamiyorum acliga,cok kötü oluyorum.Demek daha kötü etkileride varmis .bunu bilmiyordum maalesef.Benimkininde ismi minisiston.

Adet düzensizliği için gitmiştim.Dr.bir hap verdi. Bir aya yakın kullandım.Sonra
yan tesirlerini iyice okuyum dedim(.Ben sigara kullandığım için)Baktımki zararları çok fazla hemen ilacı bıraktım.İyiki de bırakmışım.

ya bende myralon kullanıyorum iki senedir.korktum şimdi.benim için gerçekten çok rahat oluyo.hiç yan etkisinide görmedim şimdiye kadar kilo filanda aldırmadı.ama sigarada içiyorum.iki gündür hiç alışık olmadığım bi ağrı var başımda.yorgunluğa veriyodum.bişye olmaz dimi.

Allah Allah ben de 2 yıldr hapla korunuyorum. Şimdi yan etkisi olmadı. Aksine kilo bile verdim,cildim çok çok güzelleşti, regl dönemindeki sivilcelerimden eser kalmadı. Ayrıca ben de sigara içiyorum. Gerçi hapım burada yazılanlardan değil. Ben bu net ortamında hap ismi vermeyi doğru bulmuyorum. Neden derseniz; ben evlenmeden önce doktoruma danışıp hapa başlamıştım. Bence herkes de doktora danışmalı. Herkesin bünyesi farklıdır.

Neyse; rahatsızlığı olanlara kocaman bir geçmiş olsun diliyorum. İnşallah daha sağlıklı bir korunma yöntemi bulursunuz...

SEVGİLER...MUTLULUKLAR...

ya arkadaşlar tüylerim diken dike noldu ne yapcaz biz ? bende senelerdir kullanmadım ve yaklaşık bir aydan beri kullanıyorum oda kist oluşmuş ve patlamak üzereydi acile kaldırdılar kistlerin oluşumunu engelliyormuş doğum kontrol hapları doktor 1 sene kullancaksın dedi şimdi içime bir şüphe düştü tabi daha 1 ay oldu ama aşırı sinir yapıyor napcaz ya şimdii

çok Geçmiş Olsun Arkadaşim.allah Daha Beterinden Korumuş Seni Ben şahsen Bu Haplara Karşiyim Banane çocuk Istemeyen Eşimse O Korunsun Neden Kendimi Riske Atayimki ..sevgiler

Ben evlenmeden 2 ay önce doktora gitmiştim. Henüz bebek düşünmediğimi anlattım ilacı doktor verdi valla. Kendi başıma almadın asla. Yanında sigarada içiyodum günde 4-5 tane. Ama işin tuhafı bana sigarayı bırak demedi gittiğim doktor. Çok tuhaf...
Sadece doğum kontrol hapını yazdı reçeteye geçmiş olsun dedi o kadar..

bende sadece kılo almak ıcın kullanmak ıstıyordum ama okuyunca yazdıklarınız korktum valla :KK43:
keske sadece kılo yapan bı hap olsa :KK43:((

Bende 5 aydir istemeye istemeye kullaniyorum dogum kontrol hapi.Cünkü iki kere sprail takildi ikiside kaydi bende.Rahmim tutmuyor spraili.Bu yüzden bende 5 ay önce basladim ve 4,5 ayda 9-10 kilo aldim..Iki haftadirda diyetteyim.Istahimi o kadar aciyorki dayanamiyorum acliga,cok kötü oluyorum.Demek daha kötü etkileride varmis .bunu bilmiyordum maalesef.Benimkininde ismi minisiston.

ah o kıloyu ben alabılsem tam balık etlı olacamsenağlama:1rolleyes:
bu arada cok gecmıs olsun:teselli:

z.gif
e.gif
t.gif
a.gif

arkadaşlar baş ağrısı için ilaç almıyoruz.

kadın doğum doktorunuzu siz bilgilerinizle uyandırın.

sizi bilgilendirsin yani. onun görevi bizi aydınlatmak.

yoksa bakın fatura bize çıkıyor.

Gerçektende arkadaşım güzel demiş. erkekler neden korunmuyor? heryükü
neden biz taşıyoruz acaba?

buda ayrı bi mesele tabiki.
sevgiler
Çok haklısın canım ama oldu bi kere. doktordur dedim vardır bi bildiği bi zararı yokki verdi reçeteyi geçmiş olsun dedi gönderdi dedim. Ama keşke sorsaymışım etkileri neler,tepkileri neler sonradan çıktı hepsi. Artık dünyanın en iyi,en zararsız doğum kontrol hapıda çıksa kullanmam. Yaşadıklarım öğretti bana.
Geç oldu ama artık eşim korunsun kılımı dahi kıpırdatmam korunmak için.

Doğum kontrol hapı ya da bir başka ilaç her ne olursa doktora danışılmadan kullanılırsa her türlü rahatsızlıkla karşılaşılabilir.

Jinekoloğa düzenli olarak gidiyor musunuz?

Pamukelf sakın yanlış anlama canım.Sen paylaşımda bulunmuşsun ve alıntıdır diye yazmışsın.Sana geçmiş olsun diyenler var fisfisfis

Hangi ilaç 2 sene 3 sene kullanılınca yan etki, farklı oluşumlar yapmaz?

Doğum kontrol hapını 4 sene aralıksız kullanırsanız tabi ki rahiminiz incelir.

HANGİ DURUMLARDA KESİNLİKLE DOĞUM KONTROL HAPI KULLANILMAZ

1. Tromboflebit, tromboembolik hastalıklar(kanın pıhtılaşarak damarlarda tıkaçlar oluşturması), serebral vaskuler (beyin damarlarında) hastalık, koroner damar hastalığı; önceden bu tip hastalıklar geçirilmesi veya bu hastalıklara yatkınlık durumu.

2. Karaciğer fonksiyonlarında ileri derecede bozulma.

3. Meme kanseri ya da şüphesi.

4. Teşhis konulmamış anormal vaginal kanama.

5. Gebelik ya da gebelik şüphesi.

6. 35 yaşın üzerindeki sigara tiryakileri.

Problemi anlatan bayanın büyük ihtimalle başka bir damar rahatsızlığı vardı.Fakat "beni doğum kontrol hapı böyle yaptı" demiş benneyaptımki

Hapşuran bir insanın beynindeki zaten var olan damar tıkanıklığı yüzünden anevrizma geçirerek ölmesi durumunda biri bu hikayeyi anlatsa "amanın sakın hapşurmayalım" mı diyeceğiz :uhm:

Arkadaşlar; "kesinlikle kullanılmamalı", "doğum kontrol hapları kötü" gibi kesin hükümlerinize katılmıyorum.

Bilgi sahibi olabilmek paha biçilemez bir değerdir.

Tabi ki herşeyin araştırılmasından, okunmasından, okuyunca doğru anlaşılmasından yanayım.
Ama bilimsel geçerliliği kanıtlanmamış, söylenilerle hareket etmeyiniz.Bir kişi ya da bir olay sonuca ulaşmak karara varmak için yetersizdir.Bunun için yüzlerce binlerce örnek gerekir.

Umarım bana kızmamışsınızdır :eek:
sevgiler a.s.

Teşekkürler cüvcüv! Ayrıntılı olarak herşeyi anlatmışsın. Ayrıca anlattıkların ve benim doktorumun düşünceleri aynı!

Sanırım korkan arkadaşlara yardımcı olmuş oldun. Herkes adına teşekkür ederim...

SEVGİLER...MUTLULUKLAR...

bende kullanmayı dusundum bırara ama sımdı ıyıkı kullanmamısın dıyorum

X