Bebek Aylık Gelişimi, Aşı Takvimi 1 Yaş Aşısı ve Özel Aşılar

Bebeğimizin Aşıları, Kontrolleri, Aylık Gelişim Bilgileri

erertu

kocacım,oğluşum,ben :)
Kayıtlı Üye
26 Nisan 2010
225
34
Merhaba,

Haftaya oğlum 1 yaşına girecek.Tabi hemen aşıya gideceğiz.
İnternette biraz araştırma yaptım ama çok sağlıklı bilgi bulamadım.
Aşı takvimi değişmiş , bazı aşıların ayları değişmiş.
Son durum nedir?
Hangi aşıları yaptıracağız şimdi ?
Hangilerini devlet karşılıyor , hangileri özel ve fiyatları ne kadar?
Bilgilendirirseniz çok sevinirim

Merhaba,

Haftaya oğlum 1 yaşına girecek.Tabi hemen aşıya gideceğiz.
İnternette biraz araştırma yaptım ama çok sağlıklı bilgi bulamadım.
Aşı takvimi değişmiş , bazı aşıların ayları değişmiş.
Son durum nedir?
Hangi aşıları yaptıracağız şimdi ?
Hangilerini devlet karşılıyor , hangileri özel ve fiyatları ne kadar?
Bilgilendirirseniz çok sevinirim

kızım 14 aylık 1 yaşına girdiğinde sağlık ocağına gittik kızıma 2 tane aşı yaptılar.biri kkk ( kızamık,kızamıkçık,kabakulak ) aşısı, diğeri ise kpa (aşı takvimine bu şekilde yazılmış) aşısı.bu aşılar ücretsiz devlet karşılıyor.15 aylıkken yapılacak 2 aşısı var bunlar özel aşılar.bizde ayın 21'inde aşıları alıp gidicez doktorumuza istersen ozaman fiyatlarını yazarım sana.

12 aylıkken mmr (kızamık-kızamıkcık-kabakulak)
13 aylıkkende su çiçegi(varilrix)
biz bunları vurulduk takvimimize göre 12 aylık aşına ücret ödemek 13 aylık aşınıza da 64 küsür verdim özel saglık sigortası faturası aşı kutusuyla gönderdiginde tüm aşıları karşılıyor

12 aylıkken mmr (kızamık-kızamıkcık-kabakulak)
13 aylıkkende su çiçegi(varilrix)
biz bunları vurulduk takvimimize göre 12 aylık aşına ücret ödemek 13 aylık aşınıza da 64 küsür verdim özel saglık sigortası faturası aşı kutusuyla gönderdiginde tüm aşıları karşılıyor

Biz daha gidemedik aşıya , çünkü oğlum hasta oldu , doktorumuz iyileşsin öyle yaptıralım dedi.
Pazartesi gideceğiz , kızıl-kızamıkçık-kabakulak zaten olacak , bir de hepatit A aşısı yaptıracağız.
Su çiçeği aşısını 13.ayda yapalım dedi doktorumuz.

Ama sizler hiç hepatit A aşısından bahsetmemişsiniz, kimse yaptırmadı mı?

hepatit A aşısı biz daha vurulmıyacagız doktorumuz 24.ay 1. doz 30.ay 2.doz dedi.aşı takvimimizdede öyle yazıyor.

Bu konu çok iyi olmuş. benimde oğlum 1 yaşına girecek bir fikrim yoktu. Burdada söylemezler böyle şeyleri hiç. :KK47:

Aşı konusunda herkes ayrı bir uygulama yapıyor, hangisi doğru hangisi yanlış bilmiyorum ki :44:

merhabalar herkese rota virüs aşısını özel yapıyorlarmış malesef bem bilmiyordum ve yavrum malesef rota virüsü denen mikropu kaptı bir hafta hastahanede yattık serum takıldı şimdi kızıyorum kimse bize demedi özel aşı var yaptırın diye bilgilendirmedi 1 yaşında ki aşıları neler ve 1 yaşından sonra önemli olan özel aşılar neler yardımcı olun kızlar bana.

merhabalar herkese rota virüs aşısını özel yapıyorlarmış malesef bem bilmiyordum ve yavrum malesef rota virüsü denen mikropu kaptı bir hafta hastahanede yattık serum takıldı şimdi kızıyorum kimse bize demedi özel aşı var yaptırın diye bilgilendirmedi 1 yaşında ki aşıları neler ve 1 yaşından sonra önemli olan özel aşılar neler yardımcı olun kızlar bana.

çok geçmiş olsun bebeğinize ve size.doktorunuzun yada sağlık ocağınızın rota virüs aşısından mutlaka size bahsetmesi gerekirdi.böyle bir ihmali nasıl yaparlar aklım almıyor.sonuçta söz konusu savunmasız bir bebek.bir yaşında kızamık.kımazıkçık.kabakulak adında bir aşı ve birde kpa diye yazmış hemşilerimiz bir aşı daha oldu kızım.yani 1 yaşında 2 tane aşı oldu.15 aylık olduğunda da 2 tane özel aşı olması gerekiyor.biz dün yaptırdık.biri hepatit A diğeri ise su çiçeği aşısı.bu aşıların toplam fiyatı 100 tl.18 aylık olduğunda da tekrar aşılar var ama onlar özel aşılar değil.devlet karşılıyor.özel aşı olan hepatit a ve suçiçeği aşılarının ikinci dozlarıda var fakat onlar 2 yaşına yaklaştıkları zaman tekrarlanacakmış.doktorumuzun ve sağlık ocağımızın uyguladığı aşı takvimi bu şekilde umarım yardımcı olur.tekrar geçmiş olsun.

ben de rota virüs aşısını yaptırdığımda herkes niye o kadar para verdin de yaptırdın , ne gerek vardı dedi.
ama bir çok bebek biliyorum ben hastaneye yatan , günlerce ateşi düşmeyen , ishali geçmeyen.
ödeyeceğim hiç bir para bebeğimi hasta etmeye değmez.
Çok zorlarsa _ki rota virüs biraz pahalı bir aşıdır_ biraz az yer içer , az gezerim.
yapılması gereken özel tüm aşıları yaptırın kızlar , biraz para gider ama bebeğiniz azıcık ateşlendiğinde içinizin nasıl yandığını düşünün.
maalesef sağlık ocakları filan bazen atlayabiliyor yapılacak aşıları hatırlatmayı , size tavsiyem burayı sürekli takip edin.
ben burdan bir çok şey öğrendim.

ben de rota virüs aşısını yaptırdığımda herkes niye o kadar para verdin de yaptırdın , ne gerek vardı dedi.
ama bir çok bebek biliyorum ben hastaneye yatan , günlerce ateşi düşmeyen , ishali geçmeyen.
ödeyeceğim hiç bir para bebeğimi hasta etmeye değmez.
Çok zorlarsa _ki rota virüs biraz pahalı bir aşıdır_ biraz az yer içer , az gezerim.
yapılması gereken özel tüm aşıları yaptırın kızlar , biraz para gider ama bebeğiniz azıcık ateşlendiğinde içinizin nasıl yandığını düşünün.
maalesef sağlık ocakları filan bazen atlayabiliyor yapılacak aşıları hatırlatmayı , size tavsiyem burayı sürekli takip edin.
ben burdan bir çok şey öğrendim.

haklısın bazen çok ihmalkar olabiliyor insanlar o yüzden sürekli takip halinde olmak gerek aşıları falan.bende bu forumdan güzel bilgiler edindim.bu konu sürekli açık kalıp takip edilmeli.

çok geçmiş olsun bebeğinize ve size.doktorunuzun yada sağlık ocağınızın rota virüs aşısından mutlaka size bahsetmesi gerekirdi.böyle bir ihmali nasıl yaparlar aklım almıyor.sonuçta söz konusu savunmasız bir bebek.bir yaşında kızamık.kımazıkçık.kabakulak adında bir aşı ve birde kpa diye yazmış hemşilerimiz bir aşı daha oldu kızım.yani 1 yaşında 2 tane aşı oldu.15 aylık olduğunda da 2 tane özel aşı olması gerekiyor.biz dün yaptırdık.biri hepatit A diğeri ise su çiçeği aşısı.bu aşıların toplam fiyatı 100 tl.18 aylık olduğunda da tekrar aşılar var ama onlar özel aşılar değil.devlet karşılıyor.özel aşı olan hepatit a ve suçiçeği aşılarının ikinci dozlarıda var fakat onlar 2 yaşına yaklaştıkları zaman tekrarlanacakmış.doktorumuzun ve sağlık ocağımızın uyguladığı aşı takvimi bu şekilde umarım yardımcı olur.tekrar geçmiş olsun.

çok teşekkür ederim.malesef bilgi vermediler oturduğum yer ilçe o yönden şanssızım.
sağol verdiğin bilgiler için bu sefer ben söyleyecem yapın diye kendileri yine demezler özel aşıları var diye.

X