Aşılama Aşılama Öncesi & Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama Yöntemleri ve Tecrübelerimiz
Tecrübeli ellerde yapılan aşılama işleminin herhangi bir komplikasyonu yoktur. En çok dikkat edilmesi gereken nokta enfeksiyondan korunmadır. İşlemin başarı şansı her seans için yüzde 10 ile 20 olarak verilmektedir. Üç deneme sonrasında gebelik hızlarında anlamlı bir artış olmadığı için daha fazla deneme önerilmemektedir. Üç denemede gebelik başarılamayan aileler tüp bebek ünitelerine yönlendirilir.

slm aranıza yeni katıldım cevap verirsenin sevinirim ben bugun dkt gittim rahim filmi cektirmek için ve doktor gerek yok dedi aşılama yapacagız eger aşılama bir kaç denememizde tutmasssa rahim filmi çekeriz dedi aşılama için başlangıc tedavisi için bir ilaç verdi eşimin %60 kurger sonucu başka dokturlar eşimin çoçugu olur dediler bu asla olmaz bu sperle dedi ne yapacamı şaşırdım 10 aydır tedavi görüyorum ama 6 doktura gittim rahim filmi çektirmeden aşlama yaptıran oludmu acaba biraz aydınlatsanız sevinirim...

slm aranıza yeni katıldım cevap verirsenin sevinirim ben bugun dkt gittim rahim filmi cektirmek için ve doktor gerek yok dedi aşılama yapacagız eger aşılama bir kaç denememizde tutmasssa rahim filmi çekeriz dedi aşılama için başlangıc tedavisi için bir ilaç verdi eşimin %60 kurger sonucu başka dokturlar eşimin çoçugu olur dediler bu asla olmaz bu sperle dedi ne yapacamı şaşırdım 10 aydır tedavi görüyorum ama 6 doktura gittim rahim filmi çektirmeden aşlama yaptıran oludmu acaba biraz aydınlatsanız sevinirim...

Arkadaşım merhaba hoşgeldin.:KK70:

Rahim filmi (HSG);

- Rahim tıkanıklıklarının olması veya kanallarda tıkanıklık olması durumunda, tespit amaçlı olarak,
- Kürtaj yapılması dahilinde, rahim içerisinde parça kalması durumu yaşanabilmektedir. Bu durumun önüne geçmek için HSG rahim filmi çekilmektedir.
- Düşük yaşanması dahilinde, parça kalmasını önlemek amacıyla,
- Rahim içi, kanalları ve ağzında varsa iltihaplanmaları tespit etmek için HSG rahim filmine başvurulur.

İnfertilite problemi için başvuran hastalara sorulan ilk testtir genelde.Düşük,kürtaj vb müdahalerlerde bulunulmadıysa bazı doktorlar gerek görmüyor.Aslında emin olmakta büyük fayda var.

ya benim bi sorum olacak size. bu ay aşılama işlemine başlıycaz nasipse. doktorum adetin başlayınca telefonlaşalım hemen başlayalım dedi. ama adet dönemim bayrama rastlıycak büyük ihtimal. bu yüzden nasıl olacak bilmiyorum. bide ilaçlı film çektirmem gerekiyormuş. aynı ayda ikisi olur mu ki. yani bu ay aşılama işlemi başlayacak, film de adetin 4. gününden sonra filan yapılabiliyomuş araştırdığım kadarıyla. yoksa filmi bekletmeden hemen mi olsam. bilgisi olan varsa lütfen cevap yazabilir mi? çok kafama takıldı. bu arada bende problem yok eşimin sperm değerleri ve hareketlilik düşük olduğu için aşılama olacak. rabbim isteyen herkese nasip etsin inşallah...

ya benim bi sorum olacak size. bu ay aşılama işlemine başlıycaz nasipse. doktorum adetin başlayınca telefonlaşalım hemen başlayalım dedi. ama adet dönemim bayrama rastlıycak büyük ihtimal. bu yüzden nasıl olacak bilmiyorum. bide ilaçlı film çektirmem gerekiyormuş. aynı ayda ikisi olur mu ki. yani bu ay aşılama işlemi başlayacak, film de adetin 4. gününden sonra filan yapılabiliyomuş araştırdığım kadarıyla. yoksa filmi bekletmeden hemen mi olsam. bilgisi olan varsa lütfen cevap yazabilir mi? çok kafama takıldı. bu arada bende problem yok eşimin sperm değerleri ve hareketlilik düşük olduğu için aşılama olacak. rabbim isteyen herkese nasip etsin inşallah...

canım merak etem ikisi aynı aya olur zaten aşılama yaklaşık adetin 14. günü falan olur o aarada sende filmi çektirrisin

benimde buay reglim bayrama denk geliyor,bu yüzden aşılamam 1ay ertelenicek..
ancak bayramda doktorun çalışıcaksa başlayabilirsin,çünki ilk aşılamamdan biliyorum, adetin 3.gününden itibaren 2günde bir ultrasonla yumurtalık takibi yapılıp ona göre ilaç veriliyor..birde telefonlaşıp başlayalım demesi çoook ilginç geldi bana:KK50:
2.olarakta ilaçlı rahim filmi çekilen ay aşılama olmaması gerekir,çoğu doktor korunmayı öneriyor hatta.. film çekilirken radyasyon alınıyor ve o ay oluşan yumurtaları etkileyeceğinden hamile kalınırsa bebek sakat olabilir diyorlar..bunu bile bile aşılama yapmakta çoook ilginç geldi..
istersen başka bir doktora danış yada internettende doktorlara soru sorabiliyorsun bir dene..çok önemli konular bunlar
inşallah hayırlı sonuçlar alırsın arkadaşım

benimde buay reglim bayrama denk geliyor,bu yüzden aşılamam 1ay ertelenicek..
ancak bayramda doktorun çalışıcaksa başlayabilirsin,çünki ilk aşılamamdan biliyorum, adetin 3.gününden itibaren 2günde bir ultrasonla yumurtalık takibi yapılıp ona göre ilaç veriliyor..birde telefonlaşıp başlayalım demesi çoook ilginç geldi bana:KK50:
2.olarakta ilaçlı rahim filmi çekilen ay aşılama olmaması gerekir,çoğu doktor korunmayı öneriyor hatta.. film çekilirken radyasyon alınıyor ve o ay oluşan yumurtaları etkileyeceğinden hamile kalınırsa bebek sakat olabilir diyorlar..bunu bile bile aşılama yapmakta çoook ilginç geldi..
istersen başka bir doktora danış yada internettende doktorlara soru sorabiliyorsun bir dene..çok önemli konular bunlar
inşallah hayırlı sonuçlar alırsın arkadaşım

adet dönemine girdiğimden haberdar olmak için öyle dedi sanırım. doktor çok yoğun randevularını 1 hafta 10 gün önceden almak gerekiyor sanırım bu yüzden öyle dedi. randevu ayarlayabilmek için yani. ben bayram konusunu konuştum doktorumla ve dediki bayramda arefe günü öğleden sonra çıkacaklarmış tatile ve bayram bitiminden sonra cuma günü hemen başlayacaklarmış mesaiye. yani 3,5 gün tatil yapacaklar. şimdi dua ediyorum 3. günüm bayram bitimine denk gelsin diye. yada bayram başlamadan ben adet olayım. umarım aksamaz. gerçi hayırlısı hemen tutacak değil ya :KK43:. ya aslında çok doğru diyosun doktorum yüksek radyasyona maruz kalacağımızı söylemişti ama bi sakınca da görmüyor. onuda sordum film dönemiyle aşılama dönemi aynı zamanda olur mu diye, eğer tüplerde tıkanıklık yoksa ertelemeye gerek yok dedi. ama radyasyona kafam takıldı şimdi. yumurtalar etkilenebilir. en iyisi başka doktorlara da sormak. allahım ne kadar zor böyle şeyler.amin arkadaşım, işlemlerimiz hemen hemen aynı dönemlerde olacak :KK34: rabbim hayırlısıyla kucağımıza almayı nasip eder inşallah.

merhaba bende bir soru sormak istiyorum. varikosel amelıyatı sonrası sperm saymız 4000000 çıktı. aşılama düşünüyoruz bu ay.. sizce sperm sayısı düşük mü aşılama için?

$grafik2.20090421235020.jpg

Aşılamanın şematik olarak gösterilmesi. Ağrısız bir işlem olan aşılamada erkeğin spermi kadının rahmine enjekte edilir.

merhaba arkadaşlar...bu konuda çok az bilgi sahibiyim eşimdeki sıkıntıdan dolayı tüp bebek demişti doktor ancak sanırım aşılama yapılmadan direk tüp bebek yöntemine geçilmiyormuş.o yüzden şunu öğrenmek istiyorum aşılama yapılması için doktora gitmeden önce yapılacak herhangi bir test, öğrenilmesi gereken bir bilgi falan varmı? eşimin sperm testini yaptırmak ve sonucu doktora göstermek yeterli mi aşılama kararı için? yani aşılama kararı nasıl veriliyor,ne yapmak gerekiyor? yardımcı olursanız sevinirm..

Aşılamadan 14 gün sonra kanda beta-hCG testi yapılır.

Eki Görüntüle 235430

5. haftadan itibaren vaginal ultrason ile gebelik kesesinin görülebilmesi için kanda HCG hormonu değerinin 500-1000 IU/mL miktarına ulaşması gerekir.

Karından yapılan ultrasonografi sayesinde 6 hafta 4 günlük bir bebeğin kalp atışları gözlemlenir. Gebeliğin 8. haftasında da bebeğin hareketleri görülebilir. Vaginal ultrason ile yaklaşık 6 gün önceden bunları gözlemlemek mümkündür.

merhaba arkadaşım burda yazdıgınız yazılara göre baya bilinçli oldugunuzu görüyorum bişi sorum cevaplarsanız sevinirim ben çapa infertilite bölümüne gidiyorum aşılama öncesi 5 gün ilaç verdiler hastalıgım sonunda başladım yumurtalıgımın çatlaması için ama reçetede aşı ignesinide yazmış doktor cuma ilaç bitip muayeneye gidicem aşılama hemen yaparlarmı ogün aşıyı götürmem gerekirmi bana hiçbişey sölemediler kararsız kaldım

Aşılamadan Önce;
Aşılama yaptırmaya karar vermek için hamile kalamamanın nedenini ve erkeğin sperminin aşılama için uygun olup olmadığını saptanmalıdır.

Kadın, muayene edilir, vajinal ultrason ile rahim ve yumurtalıkları incelenir.

Yumurtlama tedavisinin başarısını etkileyebileceği için çeşitli hormon tahlilleri istenebilir.

Tüplerin tıkalı olup olmadığını kontrol etmek için aşılamadan önce HSG (ilaçlı rahim-tüp filmi), histeroskopi (rahim ağzından teleskopla rahmin içine girilip incelenmesi), veya laparoskopi (göbekten teleskopla karnın içine girilip rahmin, tüplerin ve yumurtalıkların incelenmesi) önerilebilir.

İşlem gününden önce en az 3 gün süreyle erkek herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmemiş ve boşalmamış olmalı.

*Psikolojik olarak rahat olmak ve güven duygusunu hissetmek bu süreçte çok önemli.Sadece anne adayının değil,eşin,yakın çevrenin,doktorların,hemşirelerin vs.herkesin ruh hali önemlidir. Sonuçta bu, anne adayına yansır.

*Tedavi fiziksel ve duygusal açıdan çifti yoracaktır. Bu sebeple hayatın diğer alanlarındaki stresi ve yükü mümkün olduğunca sabitlemek ve minimumda tutmak yerinde olur.Aile içi ya da arkadaşlar arasında yaşanan stresli durumlardan tedavi süresince uzaklaşmak, çiftin, tedavinin duygusal yükünü daha rahat taşımasını sağlayacaktır.

*Infertilite tedavisi bir evliliğin yaşayabileceği en zorlu sınavlardan biridir. Çiftlerin karşılıklı duygusal destek vermesi bu dönemin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır. Aslında birçok çift bu dönemde birbirlerine yaslanarak, eskisinden daha da güçlü bir ilişki içine girer ve evlilik bağlarını kuvvetlendirir.

*Çiftlerin birbirine destek olabilmesi amacıyla doktor kontrollerine birlikte gitmesi faydalı olur. Birlikte gitmek hem problemin ortak göğüslendiği hissini pekiştirir hem de doktorun, tedavinin gidişatı ve bundan sonraki aşamaları ile ilgili söylediklerini iki kişi dinlemiş olur. Böylece alınacak kararlar ve atılacak adımlar daha sağlıklı hale gelir.

*Her muayene ya da uygulanan bir tedavi sonrasında, sürece ilişkin soru sorma,takip etme eğilimi gördüğünüz insanlardan habersiz tedaviye başlamanız menfaatinize olacaktır.Aksi halde sürekli olarak sorulara maruz kalmak,yorumlar duymak size ciddi anlamda rahatsızlık verecektir.Kendinizi hazır hissettiğinizde,duygularınızı paylaşmak istediğinizde,çevrenizi haberdar edersiniz.

Aşılamadan Sonra;

Aşılama sonrası 30 dakika sırt üstü ve mümkünse baş aşağıda olacak şekilde dik yatılmalı,

Ağır fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden(doktorunuz farklı öneride bulunmadıysa,aşılamadan 2 gün sonra başlanmalı) sakınılmalı ,

Protein ağırlıklı,dengeli beslenilmeli,

Mikrop kapmamaya dikkat edilmeli,

Uyku düzenine dikkat edilmeli,

Stresten korunmalı,
merhaba arkadaşım burda yazdıgınız yazılara göre baya bilinçli oldugunuzu görüyorum bişi sorum cevaplarsanız sevinirim ben çapa infertilite bölümüne gidiyorum aşılama öncesi 5 gün ilaç verdiler hastalıgım sonunda başladım yumurtalıgımın çatlaması için ama reçetede aşı ignesinide yazmış doktor cuma ilaç bitip muayeneye gidicem aşılama hemen yaparlarmı ogün aşıyı götürmem gerekirmi bana hiçbişey sölemediler kararsız kaldım

merhaba canım

19 nisanda aşılama yaptırdım iğne vurulduktan sonra 36 saat tam dolmadan aşılama yaptı doktorum. Aynı gün olmadım ama sen her ihtimale karşı yanında götür

teşekkür ederim cevapınız için allaha şükür aşılamam yapıldı evde dinleniyorum inşaallah tutar git gel çok perişan oldum

aşılamam tuttu ama dış gebelik olarak çok perişan oldum kürtaj yapıldı gene düşmedi igne vuruldum dış gebelik düşsün die 3 gün hastane gözetiminde kaldım birdaha aşılamam düşünmüyorum bidaha yaptırırsam tekrarlana biliyomuş daha önce hiçbi doktor dış gebelik olarakta tutar die bi risk oldugunu sölemediler yoksa kesinlikle yaptırmazdım kürtaj mahvetti beni piskolojik olarakta atlatamadım

yeni üye oldum ve 11 nisanda aşılama oldum. aşılama sonrası bende cok agrı oldu hep kasıklarım ağrıdı ve çok şiş durumdayım :KK43: doktorum bu durumların normal bir süreç oldugunu söyledi. psikolojim çok bozuk bir durumda sanki adet olucak gibiyim ve 24 nisanda kan tahlili yapılcak inşallah olumlu sonuç alırım. allah isteyen herkese nasip etsin:

6 AY KLOMEN TEDAVİSİ GÖRDÜM geçen ay klomenle aşılama yapıldı sonuç negatif ikinci kez aşılama ya geçmek için bir kaç ay ara vermek gerekir mi bi faydası olur mu yoksa zaman kaybetmeden ikinci aşılamaya geçmelimiyim yardımcı olur musunuz

bnm 2. aşılamamda negatif sonuçlandı hiç ara vermiyorum 3. başlıcam allahın izni ile bende devam et ara verme

X