Aşılama Aşılama Öncesi & Sonrası Dikkat Edilmesi Gerekenler

Aşılama Yöntemleri ve Tecrübelerimiz

Camenta

♫ ♪ ♥ ♫ ♪ ♥
Kayıtlı Üye
30 Mayıs 2011
2.192
18
Aşılamadan Önce;
Aşılama yaptırmaya karar vermek için hamile kalamamanın nedenini ve erkeğin sperminin aşılama için uygun olup olmadığını saptanmalıdır.

Kadın, muayene edilir, vajinal ultrason ile rahim ve yumurtalıkları incelenir.

Yumurtlama tedavisinin başarısını etkileyebileceği için çeşitli hormon tahlilleri istenebilir.

Tüplerin tıkalı olup olmadığını kontrol etmek için aşılamadan önce HSG (ilaçlı rahim-tüp filmi), histeroskopi (rahim ağzından teleskopla rahmin içine girilip incelenmesi), veya laparoskopi (göbekten teleskopla karnın içine girilip rahmin, tüplerin ve yumurtalıkların incelenmesi) önerilebilir.

İşlem gününden önce en az 3 gün süreyle erkek herhangi bir şekilde cinsel ilişkiye girmemiş ve boşalmamış olmalı.

*Psikolojik olarak rahat olmak ve güven duygusunu hissetmek bu süreçte çok önemli.Sadece anne adayının değil,eşin,yakın çevrenin,doktorların,hemşirelerin vs.herkesin ruh hali önemlidir. Sonuçta bu, anne adayına yansır.

*Tedavi fiziksel ve duygusal açıdan çifti yoracaktır. Bu sebeple hayatın diğer alanlarındaki stresi ve yükü mümkün olduğunca sabitlemek ve minimumda tutmak yerinde olur.Aile içi ya da arkadaşlar arasında yaşanan stresli durumlardan tedavi süresince uzaklaşmak, çiftin, tedavinin duygusal yükünü daha rahat taşımasını sağlayacaktır.

*Infertilite tedavisi bir evliliğin yaşayabileceği en zorlu sınavlardan biridir. Çiftlerin karşılıklı duygusal destek vermesi bu dönemin daha kolay atlatılmasını sağlayacaktır. Aslında birçok çift bu dönemde birbirlerine yaslanarak, eskisinden daha da güçlü bir ilişki içine girer ve evlilik bağlarını kuvvetlendirir.

*Çiftlerin birbirine destek olabilmesi amacıyla doktor kontrollerine birlikte gitmesi faydalı olur. Birlikte gitmek hem problemin ortak göğüslendiği hissini pekiştirir hem de doktorun, tedavinin gidişatı ve bundan sonraki aşamaları ile ilgili söylediklerini iki kişi dinlemiş olur. Böylece alınacak kararlar ve atılacak adımlar daha sağlıklı hale gelir.

*Her muayene ya da uygulanan bir tedavi sonrasında, sürece ilişkin soru sorma,takip etme eğilimi gördüğünüz insanlardan habersiz tedaviye başlamanız menfaatinize olacaktır.Aksi halde sürekli olarak sorulara maruz kalmak,yorumlar duymak size ciddi anlamda rahatsızlık verecektir.Kendinizi hazır hissettiğinizde,duygularınızı paylaşmak istediğinizde,çevrenizi haberdar edersiniz.

Aşılamadan Sonra;

Aşılama sonrası 30 dakika sırt üstü ve mümkünse baş aşağıda olacak şekilde dik yatılmalı,

Ağır fiziksel aktivitelerden ve cinsel ilişkiden(doktorunuz farklı öneride bulunmadıysa,aşılamadan 2 gün sonra başlanmalı) sakınılmalı ,

Protein ağırlıklı,dengeli beslenilmeli,

Mikrop kapmamaya dikkat edilmeli,

Uyku düzenine dikkat edilmeli,

Stresten korunmalı,

Son düzenleme:
Aşılama sonrası bir iki gün süreyle adet ağrısına benzer bel ve kasık ağrısı, hazneden az miktarda kanama olabilir.

günaydınn.topiğiniz hayırlı olsun.bende bu ay aşılama yaptırıcam.bakarken gördüm topiği.yazılarınızı ve bilgilerinizi bekliyorum.

Aşılamadan 14 gün sonra kanda gebelik testi ( beta-hCG ) yapılır.

Gebelik testinden önce hazneden kanama başlasa dahi günü geldiğinde kanda gebelik testi yaptırılması ya da doktor kontrolü önerilir. Çünkü bu kanama düşük tehdidi yada dış gebeliğe de bağlı olabilir

günaydınn.topiğiniz hayırlı olsun.bende bu ay aşılama yaptırıcam.bakarken gördüm topiği.yazılarınızı ve bilgilerinizi bekliyorum.

Canım teşekkür ederim.Hayırlı olsun inşallah,güzel haberler almak dileğiyle.Sürece dair hepimizin kafasında soru işaretleri oluyor,elimizden geldiğince,tecrübelerimiz ve bilgilerimiz doğrultusunda bildiklerimizi aktarabileceğimiz bir alan olsun istedim.

Canım teşekkür ederim.Hayırlı olsun inşallah,güzel haberler almak dileğiyle.Sürece dair hepimizin kafasında soru işaretleri oluyor,elimizden geldiğince,tecrübelerimiz ve bilgilerimiz doğrultusunda bildiklerimizi aktarabileceğimiz bir alan olsun istedim.

inş güzel haberler vermek nasip olur.bugun reglimin 1.ci günü.3.cü günü gel demişti dr um.hormon testi tekrar istermi onu bilmiyorum? en son baktığı hormon testi ocak ayındakiydi.şimdi geçen ay rahim filmi çektirdim tüpler açıktı.adet olursan 3.cü gün gel iğnelere başlarız demişti.hormon testini yenilermi?

inş güzel haberler vermek nasip olur.bugun reglimin 1.ci günü.3.cü günü gel demişti dr um.hormon testi tekrar istermi onu bilmiyorum? en son baktığı hormon testi ocak ayındakiydi.şimdi geçen ay rahim filmi çektirdim tüpler açıktı.adet olursan 3.cü gün gel iğnelere başlarız demişti.hormon testini yenilermi?

Canım muayene ettikten sonra gerek görürse E2,FSH,LH değerlerini görebilmek için test isteyebilir.

Erkeğin sperm tetkikinde yıkama sonrası örnekte en az 1.000.000/ml sperm olması arzu edilmektedir. Daha az sayılarla yapılan aşılamalarda başarı şansı düşüktür.

Tecrübeli ellerde yapılan aşılama işleminin herhangi bir komplikasyonu yoktur. En çok dikkat edilmesi gereken nokta enfeksiyondan korunmadır. İşlemin başarı şansı her seans için yüzde 10 ile 20 olarak verilmektedir. Üç deneme sonrasında gebelik hızlarında anlamlı bir artış olmadığı için daha fazla deneme önerilmemektedir. Üç denemede gebelik başarılamayan aileler tüp bebek ünitelerine yönlendirilir.

zaten film çekilmissiniz hormon testinide yaptırmıssın tekrar istemez bence çünkü benimde öyle olmuştu aşılama öncesi. iğnelere başlatırlar seni bence allah yardımcın olsun

zaten film çekilmissiniz hormon testinide yaptırmıssın tekrar istemez bence çünkü benimde öyle olmuştu aşılama öncesi. iğnelere başlatırlar seni bence allah yardımcın olsun

evet canım da hormonlar çok değişken olduğu için en son ocak ayında verdiğim test olunca istermi diye düşündüm.allah razı olsun inş hayırlısıyla bebeğimize kavuşuruz.

evet canım da hormonlar çok değişken olduğu için en son ocak ayında verdiğim test olunca istermi diye düşündüm.allah razı olsun inş hayırlısıyla bebeğimize kavuşuruz.

amin canım inşallah rabbim kimseyi çocukla sınamasın çok zor ben 9bucuk sene sonra tadıcam hayırlısıyla 11 haftalığım şuan tubbebek yöntemiyle gebe kaldım

amin canım inşallah rabbim kimseyi çocukla sınamasın çok zor ben 9bucuk sene sonra tadıcam hayırlısıyla 11 haftalığım şuan tubbebek yöntemiyle gebe kaldım

ayy maşallahh maşallahhh :nazar:allahım sağlıkla sıhhatle yavrunu kucağına almak nasip etsin inş..amin Allahım kimsenin kucağını boş koymasın.

topiğimiz hayırlı olsun güzel bi sayfa olmuş beklerken burayı takip edeceğiz benim 8.günüm şafak 6 gün hiç belrti yok sanırım

canım yazılarına baktığım kadarıyla dr un folacin ve zink vermiş bunları bizde kullansak bi yan etkisi yoktur sanırım.tam isimlerini yazabilirmisin?

Göğüslerde ağrı ve büyüme

Göğüs uçlarında hassasiyet

Karında şişkinlik

Açık sarı,beyazımsı akıntı

Kabızlık

İştahta artış

Uyku hali

Bel ve kasıklarda kramp gibi ani ve kısa süreli keskin ağrılar

Tebrik ederim.:KK70:Allah sağlıkla kucagınıza almayı nasip etsin insallah.:KK16:

aşılama zor muuuuuuu yada tutma şansı kaççççç ne kadar masrafııı :KK75:

aşılama zor muuuuuuu yada tutma şansı kaççççç ne kadar masrafııı :KK75:

Aşılama tedavisi adet kanaması ile başlar ve yaklaşık 12-14 gün sürer. Tedaviye adetin üç ya da beşinci günü arasında başlanır. İlaçların etkinliği ve yumurta gelişimini takip edebilmek amacıyla belirli aralıklarla ultrason muaenesi yapılır.Yumurtalıklardaki yumurta gelişimi istenilen düzeye ulaşana kadar hormon ilaçlarının uygulanmasına devam edilir. Yumurtanın gelişimi tamamlanınca çatlatma iğnesi yapılır. Çatlama zamanı geldiğinde,eşten sperm alınır. Alınan bu spermler, laboratuvarda en iyilerini, gebelik oluşturma ihtimali en yüksek olanlarını seçerek rahim içine vermek için bir dizi işlemden geçirilir. Böylelikle daha kaliteli, sayıca daha yoğun ve hareketli hale getirilen spermler, normal muayene şartlarında plastik bir kanülle rahim içine zerk edilir.Son derece ağrısız bir işlemdir.

Başarı oranı her denemede %17-18’ler civarındadır. Bu rakamları değerlendirebilmek için normal hamile kalma ve doğurganlık oranlarının bilinmesi gerekir. Genellikle doğurganlığın yaşla birlikte azalır. 20’li 30’lu yaşlardaki kadınların doğal şartlarda düzenli ilişki ile her ay yüzde 25-30 oranında gebe kalma şansları varken bu oran 40'lı yaşların başlarında yüzde 5'e düşer.

Maliyeti hastane ve doktora göre değişir.Özelde ilaçlar hariç,sperm yıkama+uygulama 350 TL.civarında...

canım yazılarına baktığım kadarıyla dr un folacin ve zink vermiş bunları bizde kullansak bi yan etkisi yoktur sanırım.tam isimlerini yazabilirmisin?

bak canım ben bu ilaçları yaşkalık 4aydır kullanıyorum hiçbir yan etkisini görmedim folikasit bana çok kilo yapıyodu normalde bende çok kullandım hani üstünde bebek resmi olan ama son tupbebekte farklı kullandım doktor bana FOLACİN FOLICACID 400PG VE ZINC PICOLINATE 22MG BİTKİSELMİŞ ZATEN SOLGARIN ÜRÜNÜ doktorum bebek doğana kadar kullanıcaksın dedi bebeğimde maşallah bugun 11 hafta oldu ama ultrasonda 13 haftalık gözüküyo

X