Kuaförler Ve Tuhaförler

BenTulis

KURŞUN KALEM
Kayıtlı Üye
8 Mayıs 2007
719
6
Hayatta üç yerde bulunmaktan hep nefret ettim,halen de ederim.
1-Fotoğrafçı
2-Jinekolog
3-Kuaför

Bu üçü,imkanım olsa,hayatım boyunca görüşmek istemediğim üç meslek erbabı…Bir nolu arkadaşı,bir köşe yazımda anlatmıştım,düğün fotoğrafçısı rolünde..İki nolu olanı ise ömrümün sonuna kadar görmek istemem ama vücuda söz geçmiyor..Bünye istiyor derler ya ,işte öyle.
Üç numaraya gelince…Ne yazık ki toplum hayatı gereği, arada bir de olsa,selamlaşmak zorundayız hepimiz..Hele de kendisini kuaförlükten tuhaförlüğe terfi ettirmiş olanlarına müdavimseniz,eyvah!
Gider,adama uçlarından hafifçe al dersin.Siz koltuğa oturana kadar,o sizi en centilmen ve kibar haliyle karşılar ama önlüğü boynunuza geçirip,işkence aletlerini eline aldığı anda,o artık kabusunuzdur.Aynaya gözlerinizi dikip de bir adamın tüm hareketlerini en ince ayrıntısıyla gözetlemek zorunda olduğunuz başka bir durum veya an var mıdır?!
Asla ama asla,uçlardan biraz almayacaktır.Ya allem kalem edip,son model kesimlerden birini sizde uygulamaya ikna eder ve siz bir saat sonra sokakta,aynı imalathaneden çıkmış bez bebek misali yüzlerce benzerinizle beraber yürüyen," her on kadından dokuzu" grubuna ait biri olursunuz.
Yada hiç allem kallem etmeden,direkt dalar saça.Kafanız üşümeye başladığı anda anlarsınız adamın hayal dünyasındaki kafaya sahip olduğunuzu ama iş işten geçmiştir..Saçlarınız,yerde,çırağın süpürgesini beklemektedir artık.
Katalogdan özene bezene seçtiğiniz ve işte bundan olacak diye gösterdiğiniz modelden ya sizi vaz geçirir,ya da tamam anladım deyip işe koyulur.O andan itibaren size tek soru sorulmaz.Hatta bazıları,karışmanıza sinirlenebilir bile.E,adam sanat eseri için mermer yontuyor ya,sanatçının konsantresini bozmamak lazım.
Sonra ,tamam der.Aynayı alır arkanıza tutar.
Anlattığı ve gösterdiği modelin aynısını,kuaför aynasında görüp de bu mutluluğa eren biri oldu mu hiç acaba?Bu saadeti yaşayabilmiş kaç kadın vardır hayatta?
Hele bir davete,gece davetine falan gittiğinizi söylemiş olma gafletinde bulunduysanız,iş daha da vahimleşir.Bir tuzluktan üzerinize size sormaya bile gerek duymadan,rengarenk simleri boşaltmıştır bile.Bunu başaramamışsa,mutlaka parıltılı tokalar,iğneler,hatta çiçek böcek takmak için ısrar eder durur.
Kuaförden, gece için saç yaptırıp çıkan ve utanmadan sokaklarda yürüyebilen hiç kimseyi tanımadım şimdiye kadar.Dilerim varsa bile bir gün anılarını kitaplaştırıp,yayınlarlar!
Zorla saçına krem,bakım yapar..Bacağında bir tanecik ayva tüyü görse,ağda bölümüne ikna etmeye çalışır.Makyaj yapalım diye tutturur.
Hele o saç yıkamacı çocuk..Bir eli kafanızdayken ,gözleri salonun içinde fel fecir dönmekte olduğundan,kafanızı haşladığını yada soğuktan dondurduğunu bile fark etmeden,bir de üstüne boyun ve omuzlarınıza duş aldırmaya kalkışır…Aynen föncü çocuğun yaptığı gibi.Ama ben anladım artık,onun asıl görevi,fön değil,bönlüktür..Bön bön sağa sola bakarak saçlarınızı yolsun diye maaş almaktadır.
Saç renginiz koyuysa,tüm kuaförlerin tu kaka listesindesinizdir bir kere!Hatta bunun için dernek bile kurmuş olabilirler zannımca.
KO-RE-SA-BA-GÖL-İK-DER…
"Koyu renk saçları balyaj veya gölgeye ikna etme derneği"

BİR-AR-GE-BA-YA-DER…
"Bir ara gelin de bakım yapalım derneği"

BİR-AR-U-SA-KA-KE-DER…
"Bir ara uğra da sana kat keselim derneği"

Eminim hepsi bu derneklere gizli gizli üye olup,müşterinin saçları nasıl eyvah çığlığına dönüştürülür konusunda ve müşteriyi etkisiz hale getirip ona istemediği şeyleri kabul ettirme konusunda,sıkı çalışmalar içindeler.
Son derece moralli girdiğiniz salondan,öyle mutsuz ve hüzünlü ayrılırsınız ki..Adam sizi değiştirmek için o kadar dil döker,bir de arkasına aldığı dernekleriyle bunu öyle güzel başarır ki,demek ki çok çirkinmişim,bu kadar değiştirmek istediklerine göre….diye ağlaya ağlaya kuaförden evinizin yolunu tutarsınız..Ha bir de üstüne para vererek! Föncünüzün ya da yıkamacınızın bahşişini unutmadınız,değil mi?
(Tüm kuaför okurları,kuaför yakınlarını,kuaför eşlerini buradan tenzih ederek,bu yazıya mizah gözüyle bakmalarını temenni ederim
..
)

ah tulicim benim de pek aram iyi değildir kuaförlerle.hele en yakın arkadaşın kuaförse...
ben geçenler de ne yaptım bir bak:saçım kızıl renkti ve açılmıştı rengi değişiklik yapmak istedim sarıya döndüreyim dedim .kuaförümde hemen dönmez dedi.benim kafam da attı nasıl dönmezmiş diye.gittim sarı renk boya aldım ve
boyadım.sonuç fena değil ama sarıya dönmedi tabii.işi bilen oydu
biz gene de işi bilenine bırakalım,yazın mı güzeldi.ha o bahsettiğin dernekler evet onları çok sık söylüyorlar

Zaten yazıda da belirttiğim gibi,eleştirdiğim KUAFÖRLER degil...TUHAFÖRLER..naniknanik

Saygıyla Eğilir bu arkadaşın Senin gibi Duygu Yazarı İçin. Kelimelerin Cümlelerin seçiciliği taktire şayan..Yazılarının Tümü okuyorum okudukça keyif alıyorum..Kendini anlattığın gibi bizleride içine katıyorsun kendimizi yazdıklarında görmek çok ama çok güzel
Bu arada tuhaförlerle görüşmüyorum sanırım bu yüzden hüsran ve hüzünle çıkmıyorum:) Bazı konularda biliyorsun sabit fikirlilik vardır benimde bu konuda sabit fikirliliğim devam ediyor..
Duygu ve düşüncelerinden klavyene, kaleminden kağıdına akan bizlere gelen HAYAT için yürekten teşekkür ederim

SEN GERÇEKTEN GÜZEL YAZIYORSUN....
TESPiTLERİNDE GENEL OLARAK ÇOK DOĞRU İSTİSNALAR HARİÇ.
BELKİ ÇOK KUAFÖR VAR AMA, ONLARINDA YANLARINDA ÇALIŞAN EN AZ BiR KİŞİ TUHAFÖR.

SAÇLARIMA ÇOK ÖZEN GÖSTERİRİM, ÖZELLİKLE UZUN OLMASI NI SEVİYORUM.
HEMEN HEMEN BÜTÜN KUAFÖRLERDEN MEMNUNİYETSİZ AYRILDIM.
HATTA UPUZUN SAÇLARIMIN KULAK BOYU KESİLDİĞİNİ,
BENİM DE KUAFÖRDE HIÇKIRA HIÇKIRA AĞLADIĞIMI HİÇ UNUTMAM.
KARŞILIĞINDA ALDIĞIM CEVAP...

- GÖZYAŞLARINA YAZIK, KÖKÜ SENDE NASIL OLSA...

EN SON BİR KUAFÖR BULDUM.
BİR İNSAN BU KADAR MI MÜKEMMEL OLUR... ( Reklam yapmak yassssahhh :=) )

GÜZEL YAZIN, DOĞRU TESPİTİN ve BİZİMLE PAYLAŞTIĞIN İÇİN,
TEŞEKKÜR EDERİM CANIM...

SEVGİYLE KAL, HOŞÇAKAL...

Buseme ve Senaceme güzel yorumları için nasıl teşekkür etsem..Sağolun canlarım,sizin tarafınızdan okunuyor olmak ta bir ayrıcalıktır..

Tuliana nasıl doğru tespitler bunlar böyle :Roflol: birara benim tuhaförde saç rengimi değiştirmek için fön için her gidişimde şu lafı söylerdi;Türkiye'de 3 siyah kaldı,biri Bülent Ersoy biri Oya Aydoğan diğeride sen :1shok: :1rolleyes: yani anlıyacağın psikolojik baskıyla herkesin beğeniyle baktığı siyah lepiska saçlarımı onun bu baskılarına dayanamayarak o malum gölge,balyaj vs. işlemlerine tabi tutarak muradına ermesini sağladım.

Canım çok şeker bir paylaşım olmuş .Gözlemlerine sağlık :)Tuhaförlerle hemen hemen hepimiz karşılaşıyoruz ne yazıkki .

Tuliana ..Siteye girer girmez önce ne yazmış diye merakla sana uğruyorum
Gazete köşe yazarlarını özlem ve merakla okuduğum gibi.Yine güzel bir paylaşımdı ..Korka korka gittiğimiz kuaförleri anlatımın.Ellerine,duygularına sağlık ve teşekkürler tatlım.:1hug: :nazar:

Hepinizin bu güzel yorumlarınıza bayılıyorum.Ben bu KK yı niye daha önce keşfedemedim ki yaaf!
Yeşilim ben de senin duygularının müdavimiyim inan ki..Mesure,leren,biber,hepinize teşekkür ediyorum.

Arkadaşım ya durup dururken niye hatırlattın yine derdimi, niye depreştirdin akşam akşam...
30 yaşına geldim hadi bir değişiklik yapayım, mini mini kızlar röfle yapıyor dedim benim neyim eksik. Hani kimsenin de göreceği yok ya.. Annem önden çıkan birkaç beyaz tele bakıp bakıp, yaşlandın diye sataşmalarına bir son versin, istedim. Heves ettim gittim, kafam kuşun def-i hacet rengi gibi oldu üstüne üstelik beyazlarda hala duruyor. Şikayetimi söyleyince de yeni yaptık saç yanar kapanmaz dedi ya.. Yeşilimtırak rengi sarı olarak gören renk körü tuhaförlere selamlar, sevgiler, saygılar...:eek:klava:

valla benim başım böyle tiplerle beladaydı bir zmnlar. benim de saçlaım siyah eski kuaförüme ne zmn gitsem balyaj atalım derdi. düşünsenize simsiyah saça. ben en azından tecrübeliydim. ablamla bir zmnlar istanbul sporlu(sarı-siyahtır renkleri) diye dalga geçerdim. neyseki sonra yeni kuaförünle tanıştım. hiç bir zmn son moda saçları kesmeyen. keserken boyda anlaşıp bir milim bile fazla kesmeyen sadece gerekli noktada konuşup seni oturduğuna pişman etmeyen birisi. saç yapımı da harikadır. fakat evelendikten sonra her zmn gidemiyorum ona. çünkü bana biraz uzak kaldı.
ve de arkadaşlar kesinlikle haklısınız tanımadığınız bir yerse fön tarzı birşey çektireceğiniz bir davetse kesinlikle özel bir yere davetli oldsuğunuzu söylemeyin. iğrenç iğrenç kötü yaparlar saçı.

Yazını okudum ve çok eğlendim...Gerçekten ben de hayatımda bir kaç kez,tuhaför eline düşmüştüm ve saçlarımı toparlamak,sarsılan psikolojimi düzeltmek için epey uğraşmıştım..
Şimdi köşe yazılarına tıklayıp,tarif ettiğin şekilde oylayacaım,ellerine sağlık.

yine doğru tespit:)
hangi kuaförün aaa saçın çok hoş doğal kalsın dediğini duyduk ki...
basit bir fön için girip bir kaç kezrenk değiştiren biri olarak ne onlarla oluyor ne onlarsız:)

bikaç gündür okuyorum yazılarını çok begendim çok güzel şeyler paylaşıyosun hele o anlatış tarzın yokmu sanki karşımda konuşuyosun artı böle mimik yüz el hareketlerini görebiliyorum sanki öyle bir izenim verdin bana :) tebrikler :nazar:

kızlar komik gelecek ama ben kuaförümle üniversite döneminde tanıştım ve 7 senedir sadece ona gderim.işin komik kısmı şu o farklı br şehirdea.ssaçlarım belime kadar uzun ve sarı.profesyonel makinem var fönümü kendm çekiyorum.canım kuaförüm öğretti bakımımı da yapıyorum.röfle yaptıracağım zaman işte hiç üşenmeden şehirlerarası yolculuk yapıp kuaförüme gidiyorum.şahsen bu saçları o tuhaförlere teslim edememlaelaelaelaelaeçok acil gitmem gerektiği anlarda ise şirretlik yapıp sadece istediğim işlemi yaptırıp çıkıyorum.
kadının kalıcı makyajı saçıdır.onu da tuhaförlere teslim edemeyiz herhalde:enbuyukkk::enbuyukkk::enbuyukkk:

Katalogdan özene bezene seçtiğiniz ve işte bundan olacak diye gösterdiğiniz modelden ya sizi vaz geçirir,ya da tamam anladım deyip işe koyulura.s
süper bi konuya değinmişsiniz ellerinize sağlıkk gerçekten

Evet 3 yıldır gittiğim kuaför var kesimi fönü harikaadır ,her geldiğimde ikramları sonra sohbetii:çok üzgünüm:
ama geçenlerde saçımı boyattım açık renge maalesef istediğim gibi olmadı saçlarım ...Ve ben üstüne kendim kahve attım :1rolleyes:şimdide kuaförüme nasıl gidipte fön çektireceğimi düşünüyorum :Roflol:eek:laya bakarmısınız lütfen
çok uğraştı iki gün boyunca ama saçlarınmda kıızıl siyah vb. gibi boyalar olduğu için tutmadı işte beenmedim:eek:nasıl dicem kuaförüme ben boyadım tekrar saçlarımı diye adam açmak için iki gün uraştıı:Roflol:

Tuliana hanım,anlaşılan sizin kuaförlerden sıtkınız sıyrılmış.
Neden daha iyi ve bu işi düzgün yapan yerler de var
www.aysegulkuafor.com Umarım memnun kalacaksınız.

Ayşegülcüğüm,aslında kuaförlerden değil bizim şikayet,yazının başlığındaki tuhaförlerden...
İlginize ve nezaketinize de ayrıca teşekkürler.yerimseniben

merhaba bende bir kuafor olarak tuhaforleri kiniyorum okuluna gitmekle kuafor olunmaz isin ozunu bilip cekirdekten,de yetismek lazim paylasimin icin tesekkurler canim

X