Miyomlu Hatunlar Kulübü

tanti mrb arkadaşım.Bu miyomla ilgili olarak ne yaptın?Bizim bir komşumuzun yanında temizliğe gelen byn da miyom varmış.Çocuk kafası büyüklüğünde hemde.Ama kadının hiçbir sosyal güvencesi olmadığı için ameliyat olamamış.Hatta muayene eden dr da kadından para almamış.(böyle iyi dr.larda var yani.Allah iyilerle karşılaştırsın hepimizi)Sonra kadıncağız soğan suyunu deneyim demiş.Bir yerden para gelecek sonrada gider ameliyat olurum.Sonra kadın ameliyat olmak için gittiğinde bir bakmışlar ki miyom falan yok.Dr ultrason filmine bakınca şoke olmuş hatta.Yani ne yapmam gerek bilmiyorum.Bu ay sistit oldum bana komşu teyze bunu anlattı bi kullan bakalım.Hiç olmazsa iltihabı kurutur ameliyat sonrası mikrop kapmaz falan dedi.Bende bu ay (hazır dr.umda yıllık izindeyken 15 gün içtim.)Bu kadar sürede etki edeceğini sanmıyorum ama?İbrahim saraçoğlunu aradığımda tl.fki byn adetten 3 gün sonra 15 gün ilk kür,adetten 3 gün sonra 10 gün 2.kür,adetten 3 gün sonra 10.gün 3.kür ve aynı şekilde 4.kür olarak 4 ay devam et,sonra muayene ol,ya tamamen kaybolur,ya da küçülür demişti.Olaki küçülmezse de 1 ay ara verip aynı şekilde yok olana kadar devam et dedi.Tabii bu aradaDr kontrollerinide ihmal etme dedi.Ama ben miyomum 7 cm demiştim.Şu anda ise yaklaşık 10 cm.Ne yapmam gerektiğini hiç bilmiyorum.İnan bu konuda kimseye akılda danışamıyorsun çünkü kimse bu sorumluluğun altına girmek istemiyor haklı olarak.Bugün ameliyat sonrası için gecelik sabahlık aldım :KK43:Napıcaz arkadaşım yaa??

Hanımlar gidip de memnun kaldığınız doktorların isimlerini de paylaşabilir misiniz burada? Merak edenlere, bu hastalıktan muzdarip olanlara da bir faydası olur belki.

Laparoskopi ameliyatı ne şekilde yapılıyor? Büyük bir yara oluyor mu? Miyomlar alındıktan sonra tekrarlama riski var mı? Bazı doktorlar hemen histerektomi yani rahmi almayı öneriyorlar. Rahim alınmazsa bu hastalığın kansere dönme riski var mı merak ediyorum.
Miyomlar çok büyümesine rağmen alınmazsa sarkom denen kötü huylu tümörlere dönüşebiliyormuş, Allah korusun. Kapalı ameliyatlar yani sadece miyomların çıkarıldığı, rahimin alınmadığı ameliyatlar sezaryan gibi oluyor. Yeni bir yöntem de okudum ayrıca, vajinadan girerek miyomları kesiyorlar ama ne kadar etkili bir yöntem, uygulayan doktor var mı bilmiyorum. Bana bu vajinadan girerek miyomlara müdahale etmek daha mantıklı geldi ama bu konuda bilgi edinemedim, sanırım daha küçük boyutlu miyomlara bu şekilde müdahale edebiliyorlar. Yöntemin adı histeroskopi.

Miyom sizde de çok fazla kanama, hatta adet aralarında görülen bir kanama ve halsizlik yapıyor mu?

Allah derdi olan herkese, el açıp da el aman diyen herkese acil şifalar versin inşallah.

Son düzenleme:
Arkadaşlar burada bu durumdan müzdarip tüm arkadaşlarımızın konuyla ilgili herşeyi paylaşabileceği bir alt kulüp açıyorum.
Bu konuda internette olabildiğince çook şey okudum,üzerimde bitkisel yollarla birçok şeyi denedim.Artısı eksisi ama olabildiğince en doğrusuyla birlikten güç doğar felsefesiyle bayan olmanın zorluklarından biri olan bu kadın hastalığının birlikte paylaşarak zorluğunu atlatabileceğimize inanıyorum.Tek yapacağımız birbirimize ışık tutmak,moral olmak.Evet,neredesiniz??

Yine kopyala yapistir yaptim arkadasim hala ozel mesaj gonderemiyorum insallah burdan okursun

aa senin ameliyat tarihin bellimi oldu yoksa...
ben o sogankurunu bes gun denedim ama sanki karnimda asiri derecede siskinlikyapti korkudan birakti kimine iyi gelen bana zararlimmi oluor acaba diye cunku yine burdan okdr cok okudumki kimine fayda kimine zarar kimi yerinde saymis hatta birinin miyomu okdr buyumuski doktor kizmis bole seylere neden inaniyorsunuz diye bende korktum acikcasi bence miyomun yeri ile de alakali olabilir bilemedim...
benimde son iki aydir adet sonrasi okdr cok sag tarafimda bide sag boslgumda okdr cok agri oluyorki ilaclarla ayakta duruyorum ALLAH korusun ama aklima o kotu hastalik geliyor bende haftaya bi muayene olmak istiyrum cesaret edebilirsem sonrada bakacaz ne diycek ne demiycek ama sanki sag tarafimdada bi miyom olusuyor ole hissediyorum ve bunalimladayim arkadasim hic iyi degilim anliycan
senin miyoum tam olarak nerdeydi candbaby okdr buyuki olmasi zararli degilmi benimki rahimduvari icinde oldugu icin buyumesi riskkli ama bile bile artik muayene olmaya bile korkuyorum kotu birsey dieycekler diye halbuki bu kadar beklemek bize zarar eninde sonunda olacaz bu ameliyati allah bize sabir versin arkadasim kafayi yemek uzerim hic sorma haber ini bekliyorum

Hanımlar gidip de memnun kaldığınız doktorların isimlerini de paylaşabilir misiniz burada? Merak edenlere, bu hastalıktan muzdarip olanlara da bir faydası olur belki.

Laparoskopi ameliyatı ne şekilde yapılıyor? Büyük bir yara oluyor mu? Miyomlar alındıktan sonra tekrarlama riski var mı? Bazı doktorlar hemen histerektomi yani rahmi almayı öneriyorlar. Rahim alınmazsa bu hastalığın kansere dönme riski var mı merak ediyorum.
Miyomlar çok büyümesine rağmen alınmazsa sarkom denen kötü huylu tümörlere dönüşebiliyormuş, Allah korusun. Kapalı ameliyatlar yani sadece miyomların çıkarıldığı, rahimin alınmadığı ameliyatlar sezaryan gibi oluyor. Yeni bir yöntem de okudum ayrıca, vajinadan girerek miyomları kesiyorlar ama ne kadar etkili bir yöntem, uygulayan doktor var mı bilmiyorum. Bana bu vajinadan girerek miyomlara müdahale etmek daha mantıklı geldi ama bu konuda bilgi edinemedim, sanırım daha küçük boyutlu miyomlara bu şekilde müdahale edebiliyorlar. Yöntemin adı histeroskopi.

Miyom sizde de çok fazla kanama, hatta adet aralarında görülen bir kanama ve halsizlik yapıyor mu?

Allah derdi olan herkese, el açıp da el aman diyen herkese acil şifalar versin inşallah.

arkadasim sende bu miyomlard an muzdaripsin anladigim kadariyla ne tur bi miyom nerde kac cm yazmamissin ama laparskopi dedigin yontem daha kucuk miyomlar icin oneriyorlar tabii isin ehli olan buyuk miyomlar icinde yapiyor tabii ama ben kendi durumumda laparaskopi yi sahsen istemiyorum ayaga kalkma suresi daha kisa olmasina ragmen acik ameliyat daha avantajli tamamiyle temizlenmesi konusunda ztn kapali ameliyattan aciga gecme sansi herzmn vardir
sen istanbuldamisin sana doktor onerebilirim
ayrica evet fazla kanama yapiyo galiba ve evet ara kanamalarda oluyor tabii adet gibi degil bendeki leke seklinde geliyor halsizlik desen ben hep kansiz oldugum icin miyoum ayrica yapiyormu bilemiyorum
senin miyom nerde kac cm

arkadasim sende bu miyomlard an muzdaripsin anladigim kadariyla ne tur bi miyom nerde kac cm yazmamissin ama laparskopi dedigin yontem daha kucuk miyomlar icin oneriyorlar tabii isin ehli olan buyuk miyomlar icinde yapiyor tabii ama ben kendi durumumda laparaskopi yi sahsen istemiyorum ayaga kalkma suresi daha kisa olmasina ragmen acik ameliyat daha avantajli tamamiyle temizlenmesi konusunda ztn kapali ameliyattan aciga gecme sansi herzmn vardir
sen istanbuldamisin sana doktor onerebilirim
ayrica evet fazla kanama yapiyo galiba ve evet ara kanamalarda oluyor tabii adet gibi degil bendeki leke seklinde geliyor halsizlik desen ben hep kansiz oldugum icin miyoum ayrica yapiyormu bilemiyorum
senin miyom nerde kac cm

Canım bende 5 cm lik miyom var, rahmin iç tabakasında yanılmıyorsam. Açık bir ameliyattan önce başka seçeneğim olup olmadığını öğrenmek istiyorum, bu yüzden bu konuda uzman birkaç doktora gitmek istiyorum. Histeroskop denen bir yöntem varmış, yaklaşık 30 dk süren bir operasyon ve kamera kullanarak miyom çıkarma işlemi yapılıyormuş. 5 cm e kadar olan miyomları bu yöntemle almak mümkünmüş ama yine miyomun nerede olduğu önemli, iç tabakadakileri ya da en azından %50'si iç taakaya gömülü olanları alabiliyorlarmış. İlk olarak bunu araştırmak istiyorum, bazı komplikasyonları olsa da bana en mantıklı yöntem bu gibi geldi.

Ben İstanbul'dayım, hem miyom konusunda hem de histeroskopi konusunda uzman önerisinde bulunursan sevinirim canım. Ben şu an hastaneleri araştırıyorum, büyük hastanelerde 3000 tl civarında bir rakama yapılabiliyormuş bu ameliyat.

Senin durumun nedir? Miyom sorunu var sanıyorum, kaç cm ve nerede? Daha önce ilaç tedavisi gördün mü? Neden ilk olarak açık ameliyat istiyorsun? Birkaç doktordan fikir aldın mı? Bazı doktorlar hemen açık ameliyat öneriyor, hastanın çok menfaatini düşünmeden.

Hakkımızda hayırlısı olsun canım, hepimiz en kısa zamanda şifa bulalım inş.

kızlar ben bu ameliyatı 5mayıs 2011 tarihinde oldum.. yalnız benimki laparoskopi ile alındı.. konunun ilk sayfasında da yazmıştım.. 10cm büyüklüğündeydi rahim duvarından içeri doğru büyümüş benimkisi.. dr bu şekilde hamile kalamazsın demişti, zaten aşırı derecede kanamalarım arttığı için bi hafta içinde ameliyata aldılar beni.. ben ege ünv. hastanesinde oldum ameliyatı. ege ünv hastanesi kadın hastalıkları konusunda oldukca tecrübeli dr.lara sahip. 2hafta önce de kontrole gittim, rahim tertemiz dedi dr. ve 1yıl boyunca çocuk yapmamamam gerektiğini söyledi, çünkü rahimdeki dikişlerin iyleşmesi uzun sürüyormuş. Eğer dr, dalında iyiyse ve buna benzer ameliyatları çok yaptıysa 10cmlik miyomları da kapalı ameliyatla alabiliyor. ve şunu söyleyim kızlar, ben çok çok korkuyordum ameliyattan, ayaklarım titreyerek girdim :) ve gözlerimi bi açtım her şey bitmiş :KK70: laparoskopide çok çok çabuk iyileşiliyor, bn bir hafta sonra eski yaşantıma dönmüştüm.. hiç korkmanıza gerek yok kzlar, ben hastanede 2gün içinde o kdr çok bayan gördüm ki miyomdan ameliyat olacak olan.. bi çok kadın bu durumdan muzdarip yani, ve doktrlar da bi o kdr alışmış durumda miyom ameliyatlarına =)

kızlar ben bu ameliyatı 5mayıs 2011 tarihinde oldum.. yalnız benimki laparoskopi ile alındı.. konunun ilk sayfasında da yazmıştım.. 10cm büyüklüğündeydi rahim duvarından içeri doğru büyümüş benimkisi.. dr bu şekilde hamile kalamazsın demişti, zaten aşırı derecede kanamalarım arttığı için bi hafta içinde ameliyata aldılar beni.. ben ege ünv. hastanesinde oldum ameliyatı. ege ünv hastanesi kadın hastalıkları konusunda oldukca tecrübeli dr.lara sahip. 2hafta önce de kontrole gittim, rahim tertemiz dedi dr. ve 1yıl boyunca çocuk yapmamamam gerektiğini söyledi, çünkü rahimdeki dikişlerin iyleşmesi uzun sürüyormuş. Eğer dr, dalında iyiyse ve buna benzer ameliyatları çok yaptıysa 10cmlik miyomları da kapalı ameliyatla alabiliyor. ve şunu söyleyim kızlar, ben çok çok korkuyordum ameliyattan, ayaklarım titreyerek girdim :) ve gözlerimi bi açtım her şey bitmiş :KK70: laparoskopide çok çok çabuk iyileşiliyor, bn bir hafta sonra eski yaşantıma dönmüştüm.. hiç korkmanıza gerek yok kzlar, ben hastanede 2gün içinde o kdr çok bayan gördüm ki miyomdan ameliyat olacak olan.. bi çok kadın bu durumdan muzdarip yani, ve doktrlar da bi o kdr alışmış durumda miyom ameliyatlarına =)

Darısı bize arkadaşım.Valla bir cesaret geliyor hemen gidip olayım diyorum,sonrada birşey sebep oluyor ürküp erteliyorum.Yani nereye kadar kaçacaksam sanki?Yaa toplaşıp bu dertten müzdarip arkadaşlarla beraber ameliyat olmaya gidelim tatile gider gibi.Hani tüm damdan düşenler birbirimize moral oluruz kıslar :)Ne deyim wallaha,ağladım geçmedi,güleyim bari..

Pamukşekeri çok geçmiş olsun, hayırlısıyla atlatmışsın ameliyatı.

İnş bize de nasip olur böyle sorunsuz bir şekilde ameliyatı atlatmak :)

candybaby duygularima tercumman oldun valla hep birrlikte ayni gun gidip ameliyat olsak demi ne guzel olurdu seninde dedigin gibi bi geliyor gidecem kurtulcam artik bu stresten diyorum sonrasinda yine karamsarliga kapiliyorum aklima binbirturlu seyler geliyor...:KK1:

papatya valla darisi basimiza ne guzel kurtulmussun vede laparaskopie ile cok canslisin ama ben direk acik tercih edecegim bes doktor gezdim beide acik dedi ztn kapalinin benim icin dezavantajlari var tabii kapali yapan cok iyi doktorlar var ama biraz tuzlu isin ehli olursa kapali cok iyi tabiki...
insallah bende birgun gozumu actim ve gecti diyebilcem benim zorum ztn karar verip o hastaneye girip ameliyata girene kadar yoksa sonrasinda felan degilim o adimi atamiyorum birturlu:KK25:

uruz benim miyom en son 5.5 6 ya yakindi simdi buyumustur eminim benim miyom rahim duvari icinde ve rahim ic tarafina dogru buyuyordu yani ic duvara yapisitig an benim icin daha kotu olacak ve galiba bu arada ya sag tarafimdaki yumurtalik kistide buyudu yada sagdada bir miyom olustu cunku surekli agri hissediyorum sg tarafimda hatta boslugumdan yukari dogru gidiyor agri kesicilerle ayaktayim kotu birsey diyecekler diye muayeneyede gidemiyorum ne korkak bi insanmisim ben ya cok kiziyorum kendime artik esime diyorumki benden habersiz git dr la konus beni benden habersiz bi sekilde evde bayiltip hastaneye goturup ameliyat edin:KK9::KK9: yoksa hiccesaret edemiycek gibiyim amaa saat alehime isliyor artik bende bebis sahibi olmak istiyorum:emir_bebek:

bu arada papatya ve uruz diye dogru yazmisimdirisimleriniz insallah

tanti'cimm ameliyat sonrasını düşün, kurtulacaksın ne güzel.. her şey tertemiz olacak, miyomla ilgili seni sıkan tüm düşüncelerin bitmiş olacak :) hiç korktugun gibi olmayacak ve keşke daha önceden olsaydım bu ameliyatı diyeceksin:)
bir an önce zaman kaybetmeden kurtulmanızı tavsiye ediyorum kızlar.. çünkü eninde sonunda gerçekleşecek bir şey bu.. miyomla yaşamak, ameliyata girmekten daha zor inanın ki.. Allaha şükür çaresi olan ve çok da zor olmayan bir ameliyat bu.. kimler hangi ameliyatlar oluyor, ne riskli tedaviler görüyor.. Allah başka hastalık vermesin.. bizimkisi birçok hastalığın yanında hafif kalıyor... Güzel haberlernizi duymak için can atyorum, geç kalmayın artık =)=)
bu arada ben de pek nete giremiyorum, yogun çalışıyorum çünkü.. Girebildiğim kadarıyla cevap yazacağım.. SevgileR :)

Arkadaşlar iyi günler,önce herkese geçmiş olsun,miyom çoğu kadının sorunu ben de büyüğü yedi cm olmak üzere epeyce miyom olduğunu öğrendiğimde dünyam kararmıştı.Bir ayda beş tane kadın doğumcuya gittim yaş kırkı geçince açık ameliyat ve herşeyi almaktan sözettiler(ve bunu o kadar kolay söylüyorlarki)bir bayan için rahimin alınması erken menapozun onlar için hiç önemi yok tabi halbuki her şeyden önce bir organ,ama ben bunu istemediğim için araştırdım miyom embolizasyonu diye bir şey varmış 'girişimsel radyolog' yapıyor antalya,istanbul ve ankarada internetten buldum egede oturduğum için biraz uzak diye tereddüt ettim sağosun bu sitede bir arkadaş da olmuş bana cesaret verdi.Antalya akdeniz üniversitesi tıp fakültesinden Profesör doktor Saim Yılmaz bu konuda çok tecrübeli.İki haftayı geçti açıameliyat değil kasıktan girilerek miyom giden damarları ilaçla tıkıyorlar,doktorun internette sitesi var bakabilirsiniz ayrıca bu sitede 'uterin arter embolizasyonu yaptırdım' diye alt başlığa bakabilirsiniz.Tavsiyem hemen kadın doğumculara inanmayın amelitayata çoğu çok meraklı ayrıca embolizasyon tedavisinin olduğunu asla hastalara söylemezlermiş(bizzat ben yaşadım başka alternatif varmı diye soruyordum yok diyorlardı)herkese iyi günler geçmiş olsun.
aybird bende myomdan muzdaribim ama benimkide biri 5 cm biri 6cm ufaklarda var,doktor bana damarın üstünde ameliyat yapamam dedi açıkça bu şekilde hamile kal diyo ve üzülüyorum bu bahsettiğin yöntemi duymuştum eşime bahsedicem sen ameliyat oldunmu yoksa hamilemisin bana yazarmısın canım :KK58::KK71:

hacer merhaba

senin miyom ne tur bi miyom benimde en buyuk miyomum iki saglam damara baglandi ve iyi beslendigi icin buyuyor ama bes doktorun beside ameliyat olmazsin demediler senin durumuna biraz aciklik getirirmisin ve istanbuldami yasiyorsun hangi doktora gittigini ogrenebilirsem sevirinim

o embolizasyon bana hic bir doktor onermedi gerci sencocuk sahibimisin bilmiyorum ama

hacer merhaba

senin miyom ne tur bi miyom benimde en buyuk miyomum iki saglam damara baglandi ve iyi beslendigi icin buyuyor ama bes doktorun beside ameliyat olmazsin demediler senin durumuna biraz aciklik getirirmisin ve istanbuldami yasiyorsun hangi doktora gittigini ogrenebilirsem sevirinim

o embolizasyon bana hic bir doktor onermedi gerci sencocuk sahibimisin bilmiyorum ama

Çocuğum yok,2 ay önce düşük yaptım,benim myomlar hem içe hem dışa doğru büyüyen 3 tanesi büyük bitanesi damarın üstünde küçüklerde var,eskişehirdeyim prof turgay şenere gittim,ameliyat riskli dedi,damarın üstünde olduğu için bende bu embolizasyon olayını duydum ama riskliymiş oda,doktor folik asit kullan dedi yani hamilelik düşünmeliymişim,zaten korkuyorum ameliyattan riskli bölgede olmasaydı olurdum,böle hamile kalmaya çalışıcam artık,napcamı hangi doktora gitcemide bilmiyorum burda prof böle dediyse başka doktor ne der bilmyrm,hamile kalırsam düşük riski olduğu için kendimi buna alıştırmam zor olucak,senin durumun nedir canım ameliyat olabiliyomusun dmarda olduğu için korkmuyormusun

miyomum oldugunu ogrendigimde bi ay boyunca ne doktorlar kaldi arasitirdigim ne yontemler hepsini biliyorum..

hacer sen tek bi dokorla kalmissin anladigim kadariyla keske bi kactane daha arastirip gitseydin bakalim hepsi ayni seyimi diyecek...
benim miyomda rahim icine dogru buyuyor ve rahmin ic duvarina bagli buyudukce ic davara yapisacak ve benim ameliyatta daha zor olacak iyi gecse bile iyilesmesi daha uzun surecek yas oldu 30 hic bebis yok hic bole birseyin basima gelcegine inanamazdim istedigim zmn olur diye bu kdadar bekledim bilsem evledigim gibi cocuk sahaibi olurdum herhalde simdi ise ameliyattan okdr cok korkuyorumki tesadufen kontorl icin gittigim doktor bana rahmin alinir dedi ondan sonraki gittigim doktorlar herkes kadar risklisin dedi o doktoru kinadilar ama o benim beynimde yer etti ve ya alinirsadiye ameliyattan korkuyorum offff cok korkagim

bence sende bi kac dr daha gozuk imkanin varsa buyuk bi sehirdede goster bakalim o yle bi kisinin demesyle kalma

yanlis yazdim rahmin dis duvarina bagli ice dogru buyuyor

canım devlet doktorları dahil şuan 4 doktor gezdim,uzmanda yapmadı ameliyat profta,ama myomlar 4 cmken hamile kaldım, hamile kalabiliyorum profun dediğine göre hamile kalınıyo ve düşük olmaması için takviye ilaçlarla doğurmam gerektiği açıkçası başka doktora gitmeyi düşünmüyorum en iyisi bu doktor,zaten öle doktor doktor gezmekte iyi deil kafan karıışır,bence sende profa git,rahmi kaybetmeyi göze alma sakın riske giremem şahsen genç yaşta,ameliyat olmak istemiyorum ben sana bol şans herkese tabiki canım:KK71:

Bİde yapışıklk falan yapıyo bu ameliyatlar,kendi başına da riskli bırak myomun olduğu yeri,şaşırtıcı deilmi vala herşeyde bi hayır vardır,bu myomlar Allahtan büyük değil kızlar korkmayın,cenabı hak evladın ol derse myom deil başka bişeyde engelliyemez,ben hamile kalıcamı bile düşünmüyodum çok dua ettim hamile kaldım o duyguyuda tattırdı ama düştü,kısmet sonuçta, ben biraz kaderciyim bide soğan suyunu denicem,kurutuyomuş acaip faydası var bu myomlarda,eğer sizde faydası olursa hemen yazın,bende yazıcam kesinlikle,rabbim hayırlı zamanda hayırlı evlatlar nasip etsin bizi bundan mahrum etmesin cümlesiyle birlikte...Hiçbişey dünyanın sonu deil önemli olan kendine güven duymak,ne çocuk sahipleri görüyoruz hayırsız,ayyaş olan öle olmasın hayırlısını versin herkese:KK69::KK54:

Haklisin ALLAH ol derse olur olma dere olmaz herseyde bi hayir vardir diyip dayaniyrouz ama ALLAH gunah yazmasin insanda kendi canindan kanindan bi bebis istiyor neye benziycek anne diyecek vs vs yide dusunmeden eddemiyor insan

ALLAH isteyen herkese nasib etsin

aybird bende myomdan muzdaribim ama benimkide biri 5 cm biri 6cm ufaklarda var,doktor bana damarın üstünde ameliyat yapamam dedi açıkça bu şekilde hamile kal diyo ve üzülüyorum bu bahsettiğin yöntemi duymuştum eşime bahsedicem sen ameliyat oldunmu yoksa hamilemisin bana yazarmısın canım :KK58::KK71:

aybird ve ben Antalya da bir radyoloji uzmanına embolizasyon işlemi yaptırdık canım...adet sancılarımız azalmaya,karnımız küçülmeye başladı..israrla ikimiz de uterin arter embolizasyonunu araştırın diyoruz ama tenezzül eden yok her nedense...........

Son düzenleme:
X