Premature Bebekler Ek Solunum Cihazıyla Taburcu Olanlar

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

memre56

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Ağustos 2007
38
1
Arkadaşlar bebeğim ek solunum cihazıyla taburcu oldu bu durumda taburcu olanlar bebeğinizin oksijene ihitiyacını nasıl anlıyordunuz

canım benim bebeğim 28 haftalık doğdu 2,5 ay küvezde kaldı ve solunum cihazıyla taburcu olduk ama çok şükür gerek duymadı ona..

benim bebebğim satrasyonları 80-85 arasında ama göğüs kafesisi cok inip çıkıyor hareketleri aktif yani nasıl anlaıyacam oksijene gerek duydup duymadığını siz neye göre bebeğinize oksijen verdiniz sizin doktorlar ne diyordu onu

benim bebebğim satrasyonları 80-85 arasında ama göğüs kafesisi cok inip çıkıyor hareketleri aktif yani nasıl anlaıyacam oksijene gerek duydup duymadığını siz neye göre bebeğinize oksijen verdiniz sizin doktorlar ne diyordu onu

Merhaba canım öncelikle gözün aydın ve geçmiş olsun.Benim kızım 310 gün yoğun bakımda kaldı ve 8 ay boyunca solunum cihazına bağlıydı oksijenle taburcu olduk ama hiç kullanmadık sadece hastalığında gerek duyuyo.80-85 senin çocuk için düşük oksijen kullanması gerekiyo normalde 88 ve üstü olduğu zanam oksijensiz ancak o zaman kesebilirsin.Devamlı saturasyonlarını ölçmek gerekiyo ve onlara göre oksijen ayarı yapılır.Sormak istediğin başka bi şey varsa yardımcı olurum...

Merhaba canım öncelikle gözün aydın ve geçmiş olsun.Benim kızım 310 gün yoğun bakımda kaldı ve 8 ay boyunca solunum cihazına bağlıydı oksijenle taburcu olduk ama hiç kullanmadık sadece hastalığında gerek duyuyo.80-85 senin çocuk için düşük oksijen kullanması gerekiyo normalde 88 ve üstü olduğu zanam oksijensiz ancak o zaman kesebilirsin.Devamlı saturasyonlarını ölçmek gerekiyo ve onlara göre oksijen ayarı yapılır.Sormak istediğin başka bi şey varsa yardımcı olurum...

dün çocuğu göğüs hastalıkları doktoruna götürdük astım teşhisi koydu ama oksijen vermemeiz gerekiyor daha bir süre ama biz serbest oksijen eriyoruz bebek biraz hareket edince oksijen almıyor bunu nasıl ayarlıyacam birde sürekli bebek oynuyor siz oksijeni nasıl veriyordunuz burundanmı birde ben ankarada doğum yaptım şuan siirtteyim bu konuda bilgi sahibi doktor yok sürekli diyarbakıra gidip geliyoruz böyle oksijen tüpüyle gidincede cokzor oluyor cok kötü
durumdayım artık

peki gerek duymadığını nasıl anladınız
oksimetre vadı kalp ve nabzını ölçen alet işte değerleri güzeldi hiç yükselmedi bir hafta takılı kaldı sonra çıkardık ben bir ay hadtanede kaldım birde hemşirelerin yanındaydım 15 gün falan benim bebeğim bir iki defa mosmor oldu kollarımda doktor hemşirelerin yanında besle bundan sonra dedi..

bebeğiniz muhtemelen prematüreydi.çok geçmiş olsun oksijeni oksijen saturasyonunu %90 civarlarında tutun çünkü daha düşük tutmanız beyinle ilgili sıkıntılara neden olabilir ancalk beslenme esnasında bir miktar düşme olabilir birde bebek hareket halindeyken cihazlar yanlış ölçer . oksijen tüpleri bitebilir ama kondansatör kullanırsanız bu sıkıntınız olmaz oksijeni maske veye nasal kanül ile verebilirsiniz nasal kanül daha rahat bir uygulamadır bebeğinizin astım tanısı çok anlamlı görünmedi bana astım ataklar halinde gelen rahatsızlıktır ama sizinki kronik bir süreç bronkopulmoner displazi demek daha doğru gibi . birde muhtemel nebul tedavileri vardır onları aksatmayın sonbahardan itibaren 6 ay süre ile yapılan synagis aşınızı ihmal etmeyin 6 aylıktan itibaren grip aşınızı ihmal etmeyin ,sigaradan uzak tutun endişe etmeyin sabırlı olun böyle bebeklerimizin nerdeyse tama yakını oksijenden sonunda ayrılıyor ama acele etmeyin ve takibini lütfen ileri bir merkezde yaptırın konu ile ilgili deneyimsiz kişiler size çok fayda sağlamaz ,çocuk hekimiyim danışmak istediğiniz her konuyu burdan yazabilirsiniz tekrar çok geçmiş olsun

merhaba benim bebeğim de 26 haftalık doğdu 5,5 aydır hastanede, hala oksijenden ayrılamadı, sanırım eve de oksijen desteğiyle çıkacak. oksijeni çok az alıyor ve %90-100 arası ama ayrıldığında hemen düşmeye başlıyor, siz evde hiç kullanmamışsınız eve çıkarken kaçtı değerleri, şu anda sadece onunla ilgili hastanedeyiz ve ne zaman geçeceği, düzeleceği ile ilgili dr.lar bile birşey söyleeyemiyor bebeğe bağlı diyorlar

merhaba benim bebeğim de 26 haftalık doğdu 5,5 aydır hastanede, hala oksijenden ayrılamadı, sanırım eve de oksijen desteğiyle çıkacak. oksijeni çok az alıyor ve %90-100 arası ama ayrıldığında hemen düşmeye başlıyor, siz evde hiç kullanmamışsınız eve çıkarken kaçtı değerleri, şu anda sadece onunla ilgili hastanedeyiz ve ne zaman geçeceği, düzeleceği ile ilgili dr.lar bile birşey söyleeyemiyor bebeğe bağlı diyorlar

Merhaba canım öncelikle geçmiş olsun.Benim bebeğim 8 ay boyunca solunum cihazına bağlıydı (ventülatöre) ve bençok ümitsizdim ama en sonunda kendi çekip çıkarttı ve ondan sonra hiç gerek duymadı.1 ay kadar yavaş yavaş oksijenini kestiler taki ihtiyaç duymayana kadar.Çıkmadan önce 1 hafta serviste yattık eğitim gördüm nasıl bakacağıma dağir.Bütün cihazlar evde mevcut ama oksijene sadece akciğer enfeksiyonu geçirdiği zaman gerek duyuyo.Doktorların dediği doğru banada hep aynı şeyi söylüyolardı tamamen çocuğa ve onun bünyesine bağlı...Tekrar çok geçmiş olsun sormak istediğin bi şey varsa yardımcı olurum.

Mrbb kizlarr burayada yazmak istedim benim bebegim evde ve makine bagimlii:-:-)-(
Tecrubelerimizi paylasalimm bebeklerimizi daha nasil iyi edebiliriz dyeee

mrbb kizlarr burayada yazmak istedim benim bebegim evde ve makine bagimlii:-:-)-(
tecrubelerimizi paylasalimm bebeklerimizi daha nasil iyi edebiliriz dyeee

merhaba bizde cuma günü çıktık daha hastaneden oksijen tüpüyle ve pulse oksimetreyle birlikte 200 gün sonra evimizdeyiz sizin bebeğiniz ne kadar kaldı küvezde

merhaba bizde cuma günü çıktık daha hastaneden oksijen tüpüyle ve pulse oksimetreyle birlikte 200 gün sonra evimizdeyiz sizin bebeğiniz ne kadar kaldı küvezde
Uc ay kaldi haatta 95gun diyebilirizz..raabbim bebegine sifa versinn..suan bebegine nasil bi tedavi uygulaniyoo acaba bebegime eksik bi tedavimi uygulaniyo bisiler atlaniyomu korkusu varr..gogus druna gittinizmi.kac ltreden aliyo oksijeni ve sireklimi aliyo oksijeni biz ankaradayiz.senin sehir neresi

Uc ay kaldi haatta 95gun diyebilirizz..raabbim bebegine sifa versinn..suan bebegine nasil bi tedavi uygulaniyoo acaba bebegime eksik bi tedavimi uygulaniyo bisiler atlaniyomu korkusu varr..gogus druna gittinizmi.kac ltreden aliyo oksijeni ve sireklimi aliyo oksijeni biz ankaradayiz.senin sehir neresi

ben izmitteyim tedavi olarak sadece nebül veriyorum evde hastanedede başka birey yapmıyorlardı zaten oksijeni ara ara veriyorum rengine göre bebek için saturasyon cihazı bulamadık parmak tipi aldık onu da durmuyor ara sıra ölçüyorum doğruluğuna da inamıyorum 1 haftadır psikolojim alt üst oldu benimkiler ikiz birde.göğüs druna gitmedik yarın kendi drumuza kontrolümüz var sen nasıl veriyorsun oksijeni..

ben izmitteyim tedavi olarak sadece nebül veriyorum evde hastanedede başka birey yapmıyorlardı zaten oksijeni ara ara veriyorum rengine göre bebek için saturasyon cihazı bulamadık parmak tipi aldık onu da durmuyor ara sıra ölçüyorum doğruluğuna da inamıyorum 1 haftadır psikolojim alt üst oldu benimkiler ikiz birde.göğüs druna gitmedik yarın kendi drumuza kontrolümüz var sen nasıl veriyorsun oksijeni..
Meliss mrbbb arkadasimm benimkilerdee.ikizz...inan.ikiz olup bu seyle ugrasmak cokdaha zor.biz oksijeni oksimetre aldik.ama bu parma takilan proplardan dgl bebek icin hastanedeki gibi ayaga takilan proplardan yapisyiriyosun.bayaga pahali bunlar dgerleri daha icuZ ama dedin gibi dogru sonuc vermiyoooo

hastaneden %kac oksijenle cikti bi hep veriyouz oksijen ama en dusukten veriyoruZ.1lyreden ciktinda 2-3arasiydu ltresi..O dedin verdin sey biz esef ve ventulu karistirip ceriyoduk kestik suan..

Mrb melis oksimetre olmadan bu is yurumuyo elim ayagim oluyo nerdeyse yuzu i oldugu an bile dusuk olabiliyo...alabilirsen daha rahatliycan kesin.burnundami kanul yoksa eliniZle tutup serbesttenmi veriyosunuzz..insalalh i haberlerle gelirsunn doktorundann

X