Kendimi nasıl geliştirebilirim

as25

papatya
Kayıtlı Üye
28 Haziran 2011
799
10
merhaba arkadaşlar evdeyim eşim dışarıdakileri aktivitelere kurslara falan katılmama izin vermiyor evimde net var kendimi nasıl geliştirebilirim bilen var mı yani eşimden üstün olmak istiyorum ben 2 yıllık üniversite okudum eşim fakülte mezunu bazen sorduğu genel kültür sorularını bilemiyorum beni rencide ediyor cahil yerine koyuyor bende kısa zamanda kendimi geliştirip ondan daha üstün zekalı olmak istiyorum neler yapabilirim yardımınıza ihtiyacım var

2 yıllık okumuşsunuz üstüne açıköğretimden tamamlayın artı üzülüyorum ya böyle olmasına
benim de abimin eşi üniversite mezunu abim lise mezunu
o da ona takılıyor ben üniversiteliyim falan diye:KK19:
neyse işte sınava girmeden kayıt yapılıyor açıköğretime
aklıma başka şeyler de gelmiyor yani:26:

2 yıllık okumuşsunuz üstüne açıköğretimden tamamlayın artı üzülüyorum ya böyle olmasına
benim de abimin eşi üniversite mezunu abim lise mezunu
o da ona takılıyor ben üniversiteliyim falan diye:KK19:
neyse işte sınava girmeden kayıt yapılıyor açıköğretime
aklıma başka şeyler de gelmiyor yani:26:

aöf ye kayıt yaptırdım geçen sene evde çalışmayla dersleri geçemedim kursa da göndermedi bu sene tekrar evde çalışarak şansımı deneyecekmişim yani bildiğiniz site falan varsa onları da öğrenmek isterim

ingilizce öğrenebilirsin siteler var ama genel kültür konusunda haberleri takip etmen lazım her şey hakkında az da olsa fikrin olsun kendine güvenin artacaktır

''Bunları Biliyor Musunuz?'' adı altında bir sürü kitap var mesela onlardan edinebilirsiniz bir tane. Bilimsel dergiler veya edebiyat dergileri okuyabilirsiniz. Yabancı dilinizi geliştirebilirsiniz. Kelime dağarcığınızı geliştirip konuşmanızla karşınızdaki insanları etkileyip övgüler alabilirsiniz. :):) Aklıma bunlar geldi.

Onun genel kültürünün sizden önde olması çok normal. Baksanıza kursa bile gitmenize izin vermiyor. O hergün dışarda farklı ortamlarda bilgi ediniyor sizse evde oturuyorsunuz. Sizin için en güzel yöntem kitap, dergi, haber okumak. İnternette yüzlerce haber sitesi var mutlaka buralarda köşe yazılarını, haberleri oku. Kitap dergi alma gibi bir imkanın yoksa e-book okuyabilirsin bilgisayardan. Sen yeterki oku! Hem bilgin artar, hem bakış açın genişler. Eminim ki okudukça, aöfye evde çalışıp dersleri geçme ihtimalin de çok artacak.

Ayrıca kocanın sana bu şekilde davranması da çok yanlış.

Naçizane görüşlerim;
Canım karı-koca ya da sevgili vs. arasında eğitim durumunu bahane ederek üstünlük taslamak zayıflık belirtisidir bana göre. Kendini geliştirmen için inat uğruna değil de isteyerek,içinden gelerek çabalaman lazım. Bak çabalaman gerekir diyorum çünkü şunu yaparsan kendini geliştirmiş olursun diye bişey yok. İlgi alanlarını bilmen lazım, sanat programları izleyebilirsin,belgesel serilerini izleyebilirsin.Online sanat galerileri müzeler bile gezebilirsin. Yabancı siteleri takip etmek için ingilizcen yeterli gelmiyorsa yine internette dil setleri, kitaplar vb. var indirebilirsin. 'Genç Beyin' dergilerini okumanı tavsiye ederim ayrıca.(İnş eşin dergi okumanı da kısıtlamıyordur.). Özetle haber sitelerini takip edin, kitaplar okuyun, belgesel izleyin,örgüye dantele merakınız varsa hobi sitelerinden yeni şeyler öğrenin,bilgi yarışması yapan siteler var katılın, bulmaca çözün, çocuğunuz varsa onun gelişimi hakkında araştırma yapın. Hepsi size bişeyler katacaktır.:KK71:

gündemi takip edin yeter.sonuçta eşiniz bir bilgin değil dimi,bildiklerini soruyor sende bilemeyince sizi rencide ediyor...bence böyle olmaması lazım ama neyse,bol bol kitap okuyun mesela.hem neden izin vermiyor sizin kurslara katılmanıza onuda anlamadım:KK20: sizde bildiklerinizi allayıp pullayıp satın bi nevi misilleme.

gündemi takip edin yeter.sonuçta eşiniz bir bilgin değil dimi,bildiklerini soruyor sende bilemeyince sizi rencide ediyor...bence böyle olmaması lazım ama neyse,bol bol kitap okuyun mesela.hem neden izin vermiyor sizin kurslara katılmanıza onuda anlamadım:KK20: sizde bildiklerinizi allayıp pullayıp satın bi nevi misilleme.

bugün yine bu konuyu tartıştık şimdi de bahane olarak koskoca kadının evli barklı kadının kursta işi ne diyor :KK47: sanki daha yaşım kaç 25 yaşındayım o zaman niye benimle dalga geçiyorsun diyorum internetin var artık kendini oradn geliştir diyor

ben kendımı cok ıyı gelıstırdım asla durdugum yerde duramam ama eşim kıskanır benı dısarı cıkmamı eğitimde devam etmemi istemez kurslara gıtmeme izin vermez bende katalogdan işe basladım oriflame yapmaya basladım hem cevrem oldu hemde gelırım oldu kendıme guven sagladım şimdi takım öncüsü olucam üye yapıp eşim şimdi sadece bayanlarla calısıtıgım için hiç sesini cıkarmıyor tavsıye ederım he üye olmak ıstersen bende baslayayım dersen üye yapabılırım yardımda ederim samimiyim

en basta ben kımseyle konusamam mpısırık halım vardı şimdi cevap vermeyı bile öğrendım :)

en basta ben kımseyle konusamam mpısırık halım vardı şimdi cevap vermeyı bile öğrendım :)

yok canım sağol üye olmak istemiyorum da başka yollarla kendimi nasıl geliştirebilirim diye öğrenmek istiyom
söylenen herşeyi not alıyorum
yine de teşekkürler

şimdi değil ama zamanla sende üye olacaksın :) benı dedi dersın bak olursan bana haber ver ok

arkadaşlar yok mu kendini geliştirme yöntemlerini bilenler lütfen yardım edin

eğer dışarıya çıkanıyorsanız en güzeli kitap okumak bence.roman dahi olsa eğer yazarı iyiyse insana çok şey katıyor.

açık yazmıyorum reklam olmasın bili.musun. bilgi.rismasi.... gibi siteler var genel kültür için gayet hoş sorular var....kitap oku bol bol; evde yapılacaklar biraz sınırlı tabi..

cnm insan kendini pat diye gelistiremez ki zmnla birikir bilgiler bazilarini unutursun bazilari kalir...bencede kitap oku ama sadece roman vs o tarz olmasin tarihi veya belgesel...gundemi takip et ayni zmnda...kocan bi yerden bisey duymus buyuk ihtimalle oda bilmiyordu snra kendini ck bilmis yapip sana soruyor...cnm benim sen hergun azar azar biseyler oku zmnla birikir damlaya damalya gol olur ama 1 haftada super gelismis birine donusecegini dusunmuyorsun dimi...bosver kocan ne derse desin son gulen en iyi gulermis...malesef insanlar kendilerini baskalarinin yerine koymayi hala ogrenemedi ben elimden geldigince bana yapilmasini sevmedigim seyleri baskasina yapmam heleki birini ben daha bilgiliyim yk univ okudum vs diyerek kucumseyemm...ne yani her univ okuyan bilgili mi oluyor bazilari zar zor bitiriyor...bende univ ama bilgiliyim diyemem o kdr ck bilmedigim seyler varki ve malesef okuduklarim zmnla pirrr diye ucup gidiyor...zaten kendini bilen biri kendini ovmez ne demis Sokrates "bildigim tek sey hic birsey bilmedigimdir":KK70: sen kocana bunu de cnm bide sor kimn sozu diye bakalim o bilcek mi ck bilmis sey igg sinir oluyorum ya oylelerine tmm biseyler biliyorsan bunu baskalrini ezmk icin degil baska bisey icin kullan...sanirim kendisi tatmin olmuor bilgili olmaktan ille ne kdr bilyior baskaisna gostermesi lazim nasl bi ihtiyacsa...

üniversite okumakla kültürlü olunmuyor zaten. gördüğün iki üç tane ders sana çok büyük şeyler katmıyor. senin araştırmacı olman lazım.

vikipedia oku mesela. ilgilendiğin herhangi bir konuyu oku, onun bağlantılı linkleri tıklaya tıklaya bambaşka yerlere geçiyorsun. eğer dil öğrenmek istersen, özellikle ingilizce için pek çok site var. ttnet yeni bir program çıkarmış, ayda 5 liraya mı ne ingilizce programları alabilirsin. oturduğun yerden öğrenebilirsin eğer gerçekten istersen. ben eskiden sims diye bir oyun oynardım, pek çok ingilizce kelimeyi de ordan öğrendim. yani zaman kaybı diye düşünülebilecek oyunlar bile bazen işe yarayabiliyor.

kursa gitmeme izin vermiyor dediğin ne? ne kursuna gitmek isterdin? el işi tarzı diyorsan dünya kadar blog var bunlar üzerine, bulmak hiiiiç zor değil. kendi kendine uygulamalarını yapabilirsin. zaten genelde "değerlendirme" üzerine oldukları için fazla para ayırmaya da gerek yok. ya da mutfakla ilgilenebilirsin. benim için pastacılık, tatlılar hobi gibi, onunla ilgili her şeyi incelerim mesela.. sen de kendine bi ilgi alanı bulup onun üzerinde yoğunlaşabilirsin. eşinle yarıştırmaz seni belki ama :) en azından karşısında kendini boş hissetmezsin.

güncel haberleri takip etmek istersen tüm gazetelerin internet siteleri var, online haber siteleri var. onları okuyabilirsin.

film izleyebilirsin. romantik komediler sana bişey katmaz belki ama çok güzel filmler var, imdb listelerinden ilgini çekenleri ayıklayabilirsin. kitap okumak istersen forumda gönderenler var sanırım. ben de elimden geleni gönderirim.

cnm insan kendini pat diye gelistiremez ki zmnla birikir bilgiler bazilarini unutursun bazilari kalir...bencede kitap oku ama sadece roman vs o tarz olmasin tarihi veya belgesel...gundemi takip et ayni zmnda...kocan bi yerden bisey duymus buyuk ihtimalle oda bilmiyordu snra kendini ck bilmis yapip sana soruyor...cnm benim sen hergun azar azar biseyler oku zmnla birikir damlaya damalya gol olur ama 1 haftada super gelismis birine donusecegini dusunmuyorsun dimi...bosver kocan ne derse desin son gulen en iyi gulermis...malesef insanlar kendilerini baskalarinin yerine koymayi hala ogrenemedi ben elimden geldigince bana yapilmasini sevmedigim seyleri baskasina yapmam heleki birini ben daha bilgiliyim yk univ okudum vs diyerek kucumseyemm...ne yani her univ okuyan bilgili mi oluyor bazilari zar zor bitiriyor...bende univ ama bilgiliyim diyemem o kdr ck bilmedigim seyler varki ve malesef okuduklarim zmnla pirrr diye ucup gidiyor...zaten kendini bilen biri kendini ovmez ne demis Sokrates "bildigim tek sey hic birsey bilmedigimdir":KK70: sen kocana bunu de cnm bide sor kimn sozu diye bakalim o bilcek mi ck bilmis sey igg sinir oluyorum ya oylelerine tmm biseyler biliyorsan bunu baskalrini ezmk icin degil baska bisey icin kullan...sanirim kendisi tatmin olmuor bilgili olmaktan ille ne kdr bilyior baskaisna gostermesi lazim nasl bi ihtiyacsa...

tavsiyeleriniz için çok teşekkür edrim evet güzel fikir bir gün bende ona bu soruyu soracağım ama kesin bilir o zaman ne yapacağım :KK1: hayır ben kendimi cahil olarak görmüyorum ki benimde bi,lgili olduğum konular var ama o hep ince damarımdan yakalıyo :44:

X