Kendimi nasıl geliştirebilirim

arkadaşlar lütfen benim topiğimi de okuyun bana da yardımcı olun :KK43:

canım bence sen kendini eşinden küçük görerek baştan kaybediyosun :KK51:

sevgili dila23 ben mi anlatamıyorum sen mi anlamıyorsun ne alakası var ben kendimi küçük falan görmüyorum sadecedaha zeki bilgili nasıl olunur bunları öğrenmek istiyorum neler yapılacağını bilmiyorsan yazma ya da çok aşırı zekiyim diyorsan bişeyler yaz bildiklerini paylaş ta bizde öğrenelim :KK51:

söylemiştim bişeyler ama...

bir anda olcak bişey değil ki, zaman lazım. kursla ilgili sorular falan sormuştum, onlara cevap da vermemişsin. istediğin ne acaba..?

söylemiştim bişeyler ama...

bir anda olcak bişey değil ki, zaman lazım. kursla ilgili sorular falan sormuştum, onlara cevap da vermemişsin. istediğin ne acaba..?

sağol canım olayı zamana bıraktım zaten ingilizce bilgisayar aöf her türlü kurs işte :44: hiçbirine bırakmıyo

sevgili dila23 ben mi anlatamıyorum sen mi anlamıyorsun ne alakası var ben kendimi küçük falan görmüyorum sadecedaha zeki bilgili nasıl olunur bunları öğrenmek istiyorum neler yapılacağını bilmiyorsan yazma ya da çok aşırı zekiyim diyorsan bişeyler yaz bildiklerini paylaş ta bizde öğrenelim :KK51:
Seni seviyorum as25 :KK33:

arkadaşlar özellikle ev hanımı bayanlar evde oturmaktan sıkılıyorsanız size bir tavsiyem olacak, oriflame. ben çalışıyorum 3 yıldır devlet memuruyum, çok öyle evde otrurup sıkılma dururmum olmadı okul bitti iş başladı. ancak annem yıllarca erkek egemenliği altında maddi manevi kısıtlamalarla yaşamış bir kadın. halk eğitimlerde dönemlik resim öğretmenliği yapardı, çalıştığı dönemlerde babam ile olan iletişimleri gayet normaldi söz hakkı vardı evde. ancak halk eğitim kurslar açmadığı dönemlerde evde bi gerginlik annemde bi ezilme durumları gözlerdik hep. söz hakkı resmen elinden alınırdı.babam haşlık bile zor bırakırdı eve.çalışırken evde düzen yok diyen adam çalışmazken sanki niye çalışmıyosun der gibiydi. sonra oriflame yapmaya başladı. toplantılara gitti, evde toplantılar yaptı, o bunalım kadın gitti, hayata umutla bakan güleryüzlü aktif kadın geldi. adım adım ilerledi işinde her türlü engele rağmen yeri geldi bırakmak zorunda kaldı yeri geldi tekrar başladı işine en baştan. bizler bile çocukları olarak çok taş koyduk işine ancak o başardı. o sıkılan bunalan kadın gitti başarılı kendi ayakları üstünde duran kadın geldi. bi de ben bile imreniyorum öyle işe gittim eve geldim muhabbeti de yok. toplantılar etkinlikler derken hem çevresi arttı hem para kazandı. şimdi kendisine araba aldı gayet mutlu. yalnız erkek egemen toplum olduğumuz için arabayı tabi ki babam kullanıyor:) annem de gülerek karşılıyor bu durumu. ha bi de ben kesinlikle kozmetik masrafı yapmıyorum annem sağolsun :KK16:

oriflame de çalışarak araba mı aldı, amerikan success hikayeleri gibi olmuş:KK53:

başlık kişisel gelişim değil oriflame e katılın başlığı olmuş
:KK53:

Merhaba as25
ben de senin gibi 25 yasındayım ama henuz evli değilim
ben acıkogretim okurken tekrar sınava girip 2 yıllık gıda teknikerliği bolumunu kazandım aslında aşçılık istiyordum ama ailem bana sehir sınırlaması koydu ya bulundugumuz sehir ya da anneannemin oldugu sehir...
ben de istediğime en yakın bolum oldugu için gıdayı secip anneannemin yanına gittim
2 yıl bana 20 yıl gbi geldi hergun git gel toplam 3-4 saatim yolda geçiyordu (anneannemin evi sehrin diğer tarafındaydı malum otobuslerle ulaşım saatlerce zaman alıyor) kendi odam yoktu kitaplarım bi odada kıyafetlerim baska odada gocebe gibiydim yemek dahil tum ihtiyaclarımı bn yapıyordum (annemler yemegin hazır olur camasırın yıkanır rahat edersin diyerek gonderdiler aslında) aksam tv izlemem bile yasaktı 10da yatılacak (dersler yetişmiyor hele sınav zamanı resmen ölüyordum) sosyal hayat yok arkadaslarla bile plan yapamıyordum cunku eve 2 saatte zor varcam ustelik saglık sorunlarım da var yorulmamam gerekiyor(gereginden fazlasıyla stres altındaydım ama) tum bunlara ragmen ben okulu bitirdim gecen sene
şimdi acıkogretimden eylulde tek dersim var onu da bitirirsem 2. diplomamı alacagım
su an evdeyim calışmıyorum babam saglığım nedeniyle calışmamı istemiyor (kıyamıyor sağolsun) sana bakamayacak durumda değiliz diyor
su an hiç arkadasım yok yeni bir muhite tasındık ama sana bu kadar kendimden bahsettikten sonra birkaç tavsiye vermeye calışayım
su aralar kişisel gelişime merak saldım ve elime gecen kişisel gelişimle ilgili seyleri okuyorum gencbeyin gibi(bi de burada kitapcı sıkıntısı da var ona ragmen yani) saglık diyet beslenme gibi konular hep ilgi alanım olmustur o yuzden formsante dergisi de alıyorum 2 aydır o da cok sey katıyor bana
burdaki markette indirimden 3 liralık kitaplardan aldım ilgi alanıma gore (eger etrafında kipa gibi buyuk market varsa orada da var boyle ucuz kitaplar)
ben kendimi hep ezerim cok az sey biliyorum daha ogrenmem gereken cok sey var diye yani kendi kendime gaz veririm ogrenmek için
yani ben senin için bir ornegim kocan 4 yıllık bitirmiş eee nolmuş yani ben de hem 2 yıllık bitirdim 4 yıllık da bitmek uzere ve hala bişeyler bilmediğimi dusunuyorum bilgi derya benm bildiklerim ancak 1 damlası diyorum kendime
yabancı dil de biliyorum bilgisayar da ama bunlar evet ben tamamım geliştim demek için yeterli değil insan her an yeni seyler ogrenebilir hayattta kocan zeki olabilir sen kendini ondan daha az zeki gormemelisin hem karını eve kapat sonra da ben senden zekiyim diye ortalıkta dolaş kendine verdiği imkanları biraz sana da verse eminim sen onun önüne gecersin ki o da bundan korktugu için seni eve kapatıyor
diğer arkadaslar internetten kendini nasıl geliştirebileceğin konusunda cok sey yazmışlar onlara katılıyorum internette ucretsiz dil, hobi, yemek gibi seyleri ogrenebileceğin cok site var bir de acıkogretmi evde calışarak da bitirebilirsin
buradaki arkadasları yuz yuze tanımasak da bu sitenin sinerjisinden nasibini almaya bak ben aldım
her sey sende bitiyor
sen değerlisin, akıllısın, güzelsin ve herseyi basarabilirsin
sevgiyle kal...

eklemeyi unuttugum bir kaç seyi daha paylaşmak istiyorum
bu sitedeki tum yazıları okumaya calış cok buyuk bir birikim elde edersin ben bile cok birşey okumadım sadece bir kaç yazı okudum o kadar geniş yelpazede konulara değinilmiş ki daha yeni yeni keşfediyorum...
bir de bu konuyu actıgın mesajı bir kez daha okudum sunu gordum ki kocandan daha ustun zekalı olmak istediğini belirtmişsin
hepimiz esit ogrenebilme kapasitesiyle yaratıldık onemli olan bu zekayı geliştirebilmek eger sen ondan daha bilgili olacagım deyip cok caba sarfedersen bir yol kat edemezsin kendni geliştirmeyi oncelikle kendin için isteyeceksin guc unsuru olarak kullanmak için değil. once ne gibi yeteneklerin var kesfetmeye calış hangi konularda daha iyisin, ilgilisin bunu kesfet sonra bu guclu oldugun taraflarını geliştirmeye çalış
sanırım cocugun yok ne kadar buyuk sans (içinde bulundugun durum için soyluyorum cocugun olsaydı daha cok depresyona girerdin) o halde kendini cocuk gelişimi konusunda yetiştirerek gelecekte olacak cocugun için bir alt yapı hazırlarsın
sana baska bir tavsiye de Kuran meali okuyabilirsin ufkunu acmanda yardımcı olacaktır hatta internetten Arapça okumasını da ogrenebilirsin
yardımcı olabileceğim, sormak istediklerin olursa bana özelden de yazabilirsin elimden geldiği kadar yardımcı olmaya calışırım
unutma ki hayat guzel, sen guzel ve değerlisin...
sevgiler...

Son düzenleme:
Merhaba ablacım :-)

Eşin bu kadar kısıtladığına göre çalışmana da izin vermez ama bence sen şansını dene çünkü sosyal bir çevre içinde olmak insana çok şey katıyor.
Arkadaşlarınla görüş, sergilere git yeni insanlarla kaynaş... Kendini geliştirmeye çevreni genişletmekle başla bence.
Facebook çok basitleşti gibi görünse de çok güzel film, kitap, edebiyat, psikoloji sayfaları var bu sayfalardan mutlaka faydalanmalısın.
Yakınlarında halk kütüphanesi varsa üye ol.Kitaplardan, ansiklopedilerden faydalan.Dergilere üye olabilirsin.İnternetten farklı gazatelerin köşe yazılarını takip edebilirsin.
Ama bunların hepsini uzun bir süreçe yaymalısın.Birden olacak şeyler değil çünkü.Sevgiyle kal :-)

eşim sosyal çevremin çok geniş olmasını da istemiyor ki yoksa teklifini kabul ederdim canım

arkadaşım kusura bakmada senin eşinde bişeye izin vermiyor , hemde senle alay ediyor .bende oriflame yapıyorum ama aktif değilim artık kendi ihtiyaçlarımı alıyorum.arkadaşın teklifini düşün derim hem eğlence olur hem yeni yüzler görür yeni fikirler edinirsin.yok bunları kabul etmem diorsanda komşuluk ilişkilerini geliştir komşularınla hemfikir olup biyerlere gidip ufkunu açarsın.sende bu kadar yapma ama kocam bunu istemiyor yapamam , şunu istemiyor yapamam die.madem seni küçümseyecekti nie evlendi senle bide pısırık biri olsan çok fazla yüksek okula bile gidip okulunu bitiremezdin.herkes herşeyi bilmek zorunda değil die cevap ver bidaha bilemediğin bir soru olursa.nie alttan alıp kendini ezik duruma düşürüyorsun.

oriflame de çalışarak araba mı aldı, amerikan success hikayeleri gibi olmuş:KK53:

başlık kişisel gelişim değil oriflame e katılın başlığı olmuş
:KK53:

hAYIR ille de oriflameye katılın demek istemiyorum, kendinizi oyalayacak birşeyler edinin. bu herhangi bir uğraş olabilir, hepsi sizi bi konuda ileriye taşıyacaktır, umut olacaktır demek istiyorum

4. sınıfa geçtim şuan üniversite okuyorum ama inan bilemediğim okadar çok konu varki. yani üniversite sana ders öğretir kendini geliştirmek sana kalmış. eşinin yapmış olduğu şey hoşuma gitmedi açıkçası. ama ne güzel, bu ufkunu açmak için bi fırsat olmuş. sana tavsiyem* eğerki kitap okuma alışkanlığın yoksa ilk roman okumakla başla.türk klasiklerinden başla sonra dünya klasiklerine geç. set olarakta satılıyor bunlar nette.kitap okuma hızın geliştiğinde tarihi kitaplar al oku. özellikle osamnlı tarihini yala yut derim .ben şahsen osmanlı tarihinin çok enteresan olduğunu düşünürüm çünkü.tabi bu arada gazete al ve köşe yazarlarını oku muhakkak.eğer bilemediğin kelimeler , konular olursa nette wikipediadan araştır. tüm bunları yaptıktan sonra artık siyasi kitap alımına başlayabilirsin.eğer eşin kursa gitmene izin vermiyosa kendini öncelikle bu şekilde geliştirmeye bak.
hımm bide..benim bilmediğim bi konu olduğunda ve bu bana sorulduğunda eskiden suratımda bi ezik ifade olurdu . şuan aa hiç bu konuyu düşünmemiştim diyorum sen anlat öğreneyim diyorum gayet rahat bi şekilde . kend bilgi birikimini elde edene kadr bu yöntemi dene :) ve sevgiyle kal...

Merhaba as25
ben de senin gibi 25 yasındayım ama henuz evli değilim
ben acıkogretim okurken tekrar sınava girip 2 yıllık gıda teknikerliği bolumunu kazandım aslında aşçılık istiyordum ama ailem bana sehir sınırlaması koydu ya bulundugumuz sehir ya da anneannemin oldugu sehir...
ben de istediğime en yakın bolum oldugu için gıdayı secip anneannemin yanına gittim
2 yıl bana 20 yıl gbi geldi hergun git gel toplam 3-4 saatim yolda geçiyordu (anneannemin evi sehrin diğer tarafındaydı malum otobuslerle ulaşım saatlerce zaman alıyor) kendi odam yoktu kitaplarım bi odada kıyafetlerim baska odada gocebe gibiydim yemek dahil tum ihtiyaclarımı bn yapıyordum (annemler yemegin hazır olur camasırın yıkanır rahat edersin diyerek gonderdiler aslında) aksam tv izlemem bile yasaktı 10da yatılacak (dersler yetişmiyor hele sınav zamanı resmen ölüyordum) sosyal hayat yok arkadaslarla bile plan yapamıyordum cunku eve 2 saatte zor varcam ustelik saglık sorunlarım da var yorulmamam gerekiyor(gereginden fazlasıyla stres altındaydım ama) tum bunlara ragmen ben okulu bitirdim gecen sene
şimdi acıkogretimden eylulde tek dersim var onu da bitirirsem 2. diplomamı alacagım
su an evdeyim calışmıyorum babam saglığım nedeniyle calışmamı istemiyor (kıyamıyor sağolsun) sana bakamayacak durumda değiliz diyor
su an hiç arkadasım yok yeni bir muhite tasındık ama sana bu kadar kendimden bahsettikten sonra birkaç tavsiye vermeye calışayım
su aralar kişisel gelişime merak saldım ve elime gecen kişisel gelişimle ilgili seyleri okuyorum gencbeyin gibi(bi de burada kitapcı sıkıntısı da var ona ragmen yani) saglık diyet beslenme gibi konular hep ilgi alanım olmustur o yuzden formsante dergisi de alıyorum 2 aydır o da cok sey katıyor bana
burdaki markette indirimden 3 liralık kitaplardan aldım ilgi alanıma gore (eger etrafında kipa gibi buyuk market varsa orada da var boyle ucuz kitaplar)
ben kendimi hep ezerim cok az sey biliyorum daha ogrenmem gereken cok sey var diye yani kendi kendime gaz veririm ogrenmek için
yani ben senin için bir ornegim kocan 4 yıllık bitirmiş eee nolmuş yani ben de hem 2 yıllık bitirdim 4 yıllık da bitmek uzere ve hala bişeyler bilmediğimi dusunuyorum bilgi derya benm bildiklerim ancak 1 damlası diyorum kendime
yabancı dil de biliyorum bilgisayar da ama bunlar evet ben tamamım geliştim demek için yeterli değil insan her an yeni seyler ogrenebilir hayattta kocan zeki olabilir sen kendini ondan daha az zeki gormemelisin hem karını eve kapat sonra da ben senden zekiyim diye ortalıkta dolaş kendine verdiği imkanları biraz sana da verse eminim sen onun önüne gecersin ki o da bundan korktugu için seni eve kapatıyor
diğer arkadaslar internetten kendini nasıl geliştirebileceğin konusunda cok sey yazmışlar onlara katılıyorum internette ucretsiz dil, hobi, yemek gibi seyleri ogrenebileceğin cok site var bir de acıkogretmi evde calışarak da bitirebilirsin
buradaki arkadasları yuz yuze tanımasak da bu sitenin sinerjisinden nasibini almaya bak ben aldım
her sey sende bitiyor
sen değerlisin, akıllısın, güzelsin ve herseyi basarabilirsin
sevgiyle kal...

harfiyen katılıyorumm arkadaşa

Merhaba ben kadınlar kulubüne yeni katıldım. Sevgili as25 yaşadıklarını yaşıyorum ve yaşadım. Ama eşimi olduğu gibi kabullendim. Çocuklarım için kişisel gelişim kitapları ve çocuk eğitimi kitapları okudum. Şimdi kendimi ondan daha bilgili olarak gördüğüm gibi bir çok ünversite okumuş insandanda çocuk eğitimi ve genel yaşam konularında daha bilgili olduğumu biliyorum. Hatta bir ara depresyon geçirip doktora gittiğimde bana hangi bölüm mezunusunuz diye sordu. Doktor bana bu soruyu sorduğunda ilk okul mezunu idim.Daha sonra eşime ve ailesine karşı kendimi isbat etme isteği yaşadım ve orta okulu dışarıdan bitirdim. Bütün bunlara rağmen hala eşim beni eleştiriyor ve hor görüyor. Birçok tanıdığım ailedede aynı sorunlar var. Sevgili as25 bütün bunları bu konuda yanlız olmadığını bilmen için yazdım.36 yaşındayım eşimin artık değişebileceğini düşünmüyorum. Ve artık umrumda değil bence seninde umurunda olmasın bırak herkes istediğini düşünsün. Ama elinin altında internet gibi bir nimet var. Bunu iyi değerlendir ve kişisel gelişimle ilgili ne bulursan oku. (Ben ancak kendimi değiştirebilirim ve geliştirebilirim bir başkasını değirtiremem.)

Baş ucu rehberimiz Kur'an-ı Kerim'in mealini okuyarak da başlayabilirsiniz kişisel gelişim eğitiminize.:KK3:

Bence bu diploma ile olacak bir şey değil, diploma bir etikettir tabi işe yarar çoğu yerde ama benim anladığım siz kültürel olarak kendinizi eğitmek istiyorsunuz.. Bu da ancak içten gelen merakla araştırma ile olur yani sırf eşe inat diye heves edersiniz ama siz kendiniz için istemiyorsanız bir süre sonra sıkılırsınız.. Bence kitap okuyun bol bol öncelikle büyük bir adım olur.

X