Mutfak Püf Noktaları beko ekmek makinesi kullananlar ACİL yardım!!!

benimde bekonun modeli ve şekliyle aynı arçelik marka ekmekcim var dediğin gibi ilk etapta çökme üstünü pişirmeme gibi şikayetlerle servise verdim ....servisten geldiğinde tüm sorunlar çözülmüştü şimdi bende çok memnunun her zaman kullanmasamda üstü nar gibi kızarmış oluyor....

benim fix tarifim her zaman yaptığım tarif sadece ununu değiştiriyorum
200 ml su
120 ml süt
1 tatlı kaşığı sıvı yağ
4 cup un(2 cup buğday unu 2 cup tam tahıl/ yada 2 cup buğday un 2 cup kepekli un
üstünün 1 köşesine tuz diğer köşesine şeker ve 2 tatlı kaşığı instat maya
ayarlarım da standart ekmek-büyük-çok olarak ayarlıyorum
hatta geceden zamanlamasını ayarlayıp sabaha sıcak ekmek yediğimizde oluyor...

Ve sonunda kabaran, üstü çökmeyen ve hatta 25 dk.daha olmasına rağmen üstü pişen bir ekmekkkkk:)
Ayarları değiştiriyoruz:)
ÇOK---BÜYÜK2-- şeklinde---standart ekmekte olucak yine.
tarif:
270ml ılık su.
2.5 TBSP Zeytin yağı yada sıvıyağı
480ml un
2.5 TBSP toz şeker
1.5 TSP Tuz
240ml un
2 TSP Maya
Sıralaması bu şekilde olucak.
2 defa un yazmışsın demeyin aynen böyle şeker ve tuzun üzerine tekrar un konulcak.
Mayayı mutlaka unun ortasına parmağınızla delik açıp koyun.(son 2 defadır mayayı böyle koyunca çökme olmadı.)
Ben tuz,şeker ve yağı accık azalttım.zaten tadıda iyiyse tam buğday unu yada kepekli yapıcam:)
Ekmeğin tadına da bir bakayım yazıcam.
Yanlız günlerden sonra makinada ekmeği bu şekilde görmek çok heyecanlandırdı beniii..........

aa çok sewindim hemen denem lazım!:KK9: ama tsp tbsp ne ya?? ben mayayı zaten oratı açıp koyuyordum ama olmuyordu..

aa çok sewindim hemen denem lazım!:KK9: ama tsp tbsp ne ya?? ben mayayı zaten oratı açıp koyuyordum ama olmuyordu..

tsp küçük ölçek kısmı
tbsp büyük ölçek kısmı
eşim akşam makinanın hakkını vermişsin dedi:)))
ayarlarını da değiştirmeyi unutma ve sonucu yaz meraktan çatlarım:)
ben bu akşam 5 te yapıp 8de sıcacık alıcam ekmeğimi eşim o saatte geliyor:KK43:

tsp küçük ölçek kısmı
tbsp büyük ölçek kısmı
eşim akşam makinanın hakkını vermişsin dedi:)))
ayarlarını da değiştirmeyi unutma ve sonucu yaz meraktan çatlarım:)
ben bu akşam 5 te yapıp 8de sıcacık alıcam ekmeğimi eşim o saatte geliyor:KK43:

bugün yapamadım yarın sabah yapıcam inşallah.. olmazsa çok üzülürüm amaaa :KK19: sonucu yazarım yarın

bu arada kızarıklık ayarını çok yapıyoruz değil mi?_

evt ÇOK ayarını seçiyorsun.ayarı tekrar yazayım şayet sende durum kötü olursa bende üzülürüm
STANDART EKMEK-ÇOK-BÜYÜK2
ben dün akşam makina öttüğü gibi ekmek teknesini çıkarttım ve ekmeğide teknesinden çıkartıp elime su alıp heryerine sürdüm.heryeri ıslandı diyelim:)
sofra bezine sarıp 10 dk bekledim ve hımmm mis gibi ve yumuşacık ekmek.
daha önce denediğime su sürmemiştim ama annem bu şekilde daha yumuşak olucağını söyleyince denedim ve inan çok farkediyor.bu sabah bile yumuşacıktı ekmeğim:)))zeytinde koydum rengini değiştirsede ekmeğin tadı ve kokusu güzeldi.......

pembetoka arkadaşım sana çok çok çoooook teşekkür ederim:KK16: :KK19: :KK9: :KK9: :KK9: :KK9: hasta falan olmuştum bir türlü yapamadım ekmeği.. dünden ayarladım sabah missssss! görüntü harika tat mükemmel :KK56: sana tekrar teşekkür ediyorum azimle denedin we başardın! benimle paylaştın yoksa göndercektim makineyi :) başka tarifler denedin mi :KK34:

pembetoka arkadaşım sana çok çok çoooook teşekkür ederim:KK16: :KK19: :KK9: :KK9: :KK9: :KK9: hasta falan olmuştum bir türlü yapamadım ekmeği.. dünden ayarladım sabah missssss! görüntü harika tat mükemmel :KK56: sana tekrar teşekkür ediyorum azimle denedin we başardın! benimle paylaştın yoksa göndercektim makineyi :) başka tarifler denedin mi :KK34:

geçmiş olsun.bende çok sevindim,sonunda başardıkk:21::21:
malzemeleri önceden koyup daha sonra pişirmedim hiç ama denicem
yok başka tarifler denemeye korkar oldum,bu tarifi yapıyorum sürekli ama 1 gün zeytinli yaptım rengi kara oldu tadı güzeldi.
mutlaka makina durunca ekmeği al ve az suyla ıslayıp sofra bezine sar yumuşacık kabukları...
eğer başka tarifler denersemde başarılı olursa sonucu sana mutlaka yazıcam.
AFİYET OLSUN:)))

Son düzenleme:
2 haftadır deneyip çok memnun kaldığım,yiyenlerin tarifini istediği poğaçaları yazayım:)
go-gleye ''40fırınekmek''yazıp bu yemek bloğundaki pastane poğaçası ve pastane açmasını dene derim okadar güzellerki ben tarifi 2xkatına çıkartıp yapıyorum

evt ÇOK ayarını seçiyorsun.ayarı tekrar yazayım şayet sende durum kötü olursa bende üzülürüm
STANDART EKMEK-ÇOK-BÜYÜK2
ben dün akşam makina öttüğü gibi ekmek teknesini çıkarttım ve ekmeğide teknesinden çıkartıp elime su alıp heryerine sürdüm.heryeri ıslandı diyelim:)
sofra bezine sarıp 10 dk bekledim ve hımmm mis gibi ve yumuşacık ekmek.
daha önce denediğime su sürmemiştim ama annem bu şekilde daha yumuşak olucağını söyleyince denedim ve inan çok farkediyor.bu sabah bile yumuşacıktı ekmeğim:)))zeytinde koydum rengini değiştirsede ekmeğin tadı ve kokusu güzeldi.......

yok başka tarifler denemeye korkar oldum,bu tarifi yapıyorum sürekli ama 1 gün zeytinli yaptım rengi kara oldu tadı güzeldi.
mutlaka makina durunca ekmeği al ve az suyla ıslayıp sofra bezine sar yumuşacık kabukları...

2 haftadır deneyip çok memnun kaldığım,yiyenlerin tarifini istediği poğaçaları yazayım:)
go-gleye ''40fırınekmek''yazıp bu yemek bloğundaki pastane poğaçası ve pastane açmasını dene derim okadar güzellerki ben tarifi 2xkatına çıkartıp yapıyorum

yazılanlara bakılacak olursa pembetoka bizim başaramadığımzı başarmış. bize de teşekkür etmek düşer tarifi için.........ilk fırsatta ekmeği deniycem.
poğaçayı da yapıyordum kendi ölçülerimle ama bi de seninkini deniycem canım

vaveyla
,eline sağlık,afiyet olsun........

ewet başardık sayende :)

zeytini en son atmayı denedin mi ben öyle duymuştım tane tane oluyormuş kararmazmış..
ben yarın için senin bu tarife haşhaş ekliycem bakalım nasıl olacak ? :KK34: :KK56: ben haşhaşın olduğu herşeyi sewerim de makinede nasıl tutacak merak içerindeyim şimdiden.. :KK56: :KK19:

kilo alıcaz yaaa! :KK52:

Son düzenleme:
yoğurma işlemi bitmiş olucak ama ozamanda sadece üstünde kalmıcak mı zeytinler?
haşhaşlı ekmeğin sonucunu yazarsın
bendee bir ekmek yapmanın sonucunda bu kadar mutlu olucağımı bilmiyordum:)
ama defalarca hüsrana uğramış olduktan sonra sonucun harika olması ve bunu benimle aynı durumu yaşayanlarla paylaşmakta beni mutlu ediyor.
küçük şeylerden mutlu olabilmekte güzel...
yaa sormaaa 1.73 boyum var ama kiloda 70 :KK43: 63 olmam gerekiyor
daha çok kilo aldırcak şeyleri keşfediyoruz:)

Son düzenleme:
yoğurma işlemi bitmiş olucak ama ozamanda sadece üstünde kalmıcak mı zeytinler?
haşhaşlı ekmeğin sonucunu yazarsın
bendee bir ekmek yapmanın sonucunda bu kadar mutlu olucağımı bilmiyordum:)
ama defalarca hüsrana uğramış olduktan sonra sonucun harika olması ve bunu benimle aynı durumu yaşayanlarla paylaşmakta beni mutlu ediyor.
küçük şeylerden mutlu olabilmekte güzel...
yaa sormaaa 1.73 boyum var ama kiloda 70 :KK43: 63 olmam gerekiyor
daha çok kilo aldırcak şeyleri keşfediyoruz:)

ımmmm haşhaşlı ekmek mükemmel!:KK56: oldu.. dün yazamadım sonucu..
zeytin için yoğurma işemi bitmiş olmayacak, hani biiipp sesi geliyorsa 1 buçuk saat kala falan o zaman istediğini ekleyebilirsin haşhaş dahil.. çünkü o zaman karıştıryor we beklemeye bırakıyor pişiyor.. klavuzda da yazıyor zaten..
çifli ekmek denicem biri haşhaşlı biri sade.. nasıl olur ki acaba.. ölçü üzreine çalışma yapmam lazım :)
yeni şeyler denemeyi seviyorum, warsın kilo alalım :) 1 cm uzunum senden :) kilomu söylemeyeyim :KK19:

ımmmm haşhaşlı ekmek mükemmel!:KK56: oldu.. dün yazamadım sonucu..
zeytin için yoğurma işemi bitmiş olmayacak, hani biiipp sesi geliyorsa 1 buçuk saat kala falan o zaman istediğini ekleyebilirsin haşhaş dahil.. çünkü o zaman karıştıryor we beklemeye bırakıyor pişiyor.. klavuzda da yazıyor zaten..
çifli ekmek denicem biri haşhaşlı biri sade.. nasıl olur ki acaba.. ölçü üzreine çalışma yapmam lazım :)
yeni şeyler denemeyi seviyorum, warsın kilo alalım :) 1 cm uzunum senden :) kilomu söylemeyeyim :KK19:

bu akşamki alışverişte çeşitli unları alıp sırasıyla denicem bende:)
evt.senin anlattığın gibi bip sesiyle koydum ama ona rağmen rengi değişti
ben bu sabah sana verdiğim tarifi (orjinalini)yaptım ama ekmek küçük çıktı:KK43:
ben yazmıştım ya ölçülerinde değişiklik yaptım o şekilde daha çok kabarıyor...
ölçü garanti zaten:)başka tarifler deneyip memnun kalırsak yazalım
ben bugün tarifler buldum denedikçe yazarım.
yanlız oğlum makinaya dokunduğumda anne yine ekmek mi?diyor:))

walla ben değişklik yaptım demiştin ama ilkiyle yaptım ekmeği :) gayet koskocaamann :)) bir de o azallttığnla da deneyeyim..
ne güzel çeşit un bulabilecek bir yerdesin biz g.doğuda ücra bir köydeyiz :KK66:
aydan aya bim i ziyaret ediyoruz işte.. beyaz un ideal bize :) ben içinin çeşidinin artırırım ancak :)) migros a falan kaçarsak bir ara unlara dalış yapıcam :)
ya bu arada ben ekmeği ıslatıyorum ama çok da yumuşak olmuyor.. fazla ıslatmak mı gerekiyor?

walla ben değişklik yaptım demiştin ama ilkiyle yaptım ekmeği :) gayet koskocaamann :)) bir de o azallttığnla da deneyeyim..
ne güzel çeşit un bulabilecek bir yerdesin biz g.doğuda ücra bir köydeyiz :KK66:
aydan aya bim i ziyaret ediyoruz işte.. beyaz un ideal bize :) ben içinin çeşidinin artırırım ancak :)) migros a falan kaçarsak bir ara unlara dalış yapıcam :)
ya bu arada ben ekmeği ıslatıyorum ama çok da yumuşak olmuyor.. fazla ıslatmak mı gerekiyor?

bak şimdii:44:koskocaman derken?
benim hiç ekmek teknesini geçmedi boyu,senin cama mı yapıştı yoksa:KK52::KK52:
bizde çeşit un varda ne oluyorki akşam eşime kepek un diyorum hayır diyor,tam buğday diyorum hayır diyor kendileri 108 kiloda:)dikkat ettirmeye çalışıyorum yediklerine...
oturduğunuz yer nereye bağlı?
ellerimi ıslatıp ekmeğin heryerini ıslatıyorum,sofra bezine sarıyorum 10-15dk bekliyor.
fazla ıslatıncada dışı nemli oluyor:KK1:
ben birazdan elde yoğurulup fırında pişirilecek mini somunlar yapıcam:KK1::KK1:aştım olayı yaniii

bak şimdii:44:koskocaman derken?
benim hiç ekmek teknesini geçmedi boyu,senin cama mı yapıştı yoksa:KK52::KK52:
bizde çeşit un varda ne oluyorki akşam eşime kepek un diyorum hayır diyor,tam buğday diyorum hayır diyor kendileri 108 kiloda:)dikkat ettirmeye çalışıyorum yediklerine...
oturduğunuz yer nereye bağlı?
ellerimi ıslatıp ekmeğin heryerini ıslatıyorum,sofra bezine sarıyorum 10-15dk bekliyor.
fazla ıslatıncada dışı nemli oluyor:KK1:
ben birazdan elde yoğurulup fırında pişirilecek mini somunlar yapıcam:KK1::KK1:aştım olayı yaniii

ewet aşmışsın olayı :KK9:

boyu ekmek teknesini geçiyor inan ki :) ben memnunum büyüklüğünden :KK34: hangi mayayı kullanıyorsun ki maya da fark eder sanırım.. çikolatalı ekmek duydum denesek mi ki? :KK52: ben bu arada ikili ekmek yapamdım hala ama..

ewet aşmışsın olayı :KK9:

boyu ekmek teknesini geçiyor inan ki :) ben memnunum büyüklüğünden :KK34: hangi mayayı kullanıyorsun ki maya da fark eder sanırım.. çikolatalı ekmek duydum denesek mi ki? :KK52: ben bu arada ikili ekmek yapamdım hala ama..

nasılll yaaaa:)
dr.otker ınstand maya-unda söke
işin sırrı neee vaveyla?:KK1:
suyuda ılık koyuyorum.
dün denediğim somon ekmek umduğum gibi olmadı:KK43:içine şeker yerine bal konuyor olması tadı bozdu sanırım.yani sınıfta kaldı.ama ıslatıp balkona koydum kuşlar yedi:)
makinada fesleğenli ekmeğim var tadına bakınca sonucu yazarım:)

X