Bebek Beslenmesi 1 Yaşından Sonra İnek Sütü mü Devam Sütü mü?

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

inciragaci

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
8 Ekim 2010
106
2
Kızım 1 yaşına girmek üzere. Ben 9 aylıktan itibaren emzirmeyi kestim (elimde olmayan sebeplerle). Devam sütü veriyordum ama inek sütüne mi geçsem diye düşünmeye başladım. Daha doğal bi besin olduğunu düşündüğüm için. Aslında birkaç kez verdim ve kabızlık sorunu yaşadık. Şimdi kararsız kaldım. Keşke anne sütü verebilseydim de hiç bunları düşünmek zorunda kalmasaydım, kısmet...

benim kisisel tercihim devam sutunden yana,en az 1.5 yasina kadar da devam sutu vermeyi dusunuyorum

Benimde 7 aylık bi kızım var 3 aylıkken emmeyi bıraktı.Devam sütü kullanıyorum ve 2 yaşına kadar inek sütü vermeyi düşünmüyorum çünkü inek sütü bebeklere ağır gelir.

kızım 16 aylık 1 yaşından itibaren günde 500 ml devam sütü veriyorum.inek sütü kabızlık yapıyordu kızımda ve demir emilimini engelliyormuş doktorumuz öyle sölemişti bizde devam sütüne başladık.

kızım 11 aylıktan beri inek sütü içiyor. bazen keçi sütü de veriyorum,nadiren. şimdi birkaç aydır manda ve inek sütünü karıştırarak veriyorum.

eger kansizlik problemi yoksa, guvendiginiz bir sutcu varsa ve bebeginiz iciyorsa inek sutu, ve yoksa gunluk sut. eger bunlari severek icmiyorsa bebeginiz ya da kansizlik probleminiz varsa kesinlikle devam sutu..

benim kıza 1 yaşından beri normal süt içiriyorum..çok seviyo Allahtan..evde süt olmasın kıyameti koparıyo şimdi..3 yaşında..süt ürünlerine çok düşkün..labne ve eritme peynir,yoğurt ve süt vazgeçilmezleri zillinin:82:

eskiden devam sütümü vardı diye klişe bi lafla başlıycam ama...
en ideali tabiki anne sütü ama olmayınca olmuyor.belki biraz daha ısıtsanız kabız yapmaz
çünkü sıcak sütün kabızlıkta kullanıldığını biliyorum..
ve (tabi ki günlük süt)

ben 1 yaşına kadar 10 ay emzirdim ondan sonra devam sütü verdim şimdi arada pınar organik alıyorum yada normal süt varsa normal süt veriyorum ama genelde devam sütü alıyorum 3 yaşına kadar beslenme önemli normal süt veriyorsanız pekmez de verin vitaminini karşılar..

Aşağıdaki metin Bebek Yapım Bakım Onarım Facebook sayfasından alıntıdır:

1 yaşından sonra çocuğun devam sütü denilen hazır mamayı tüketmesi için hiçbir neden yok! 1 yaşına kadar anne sütü mümkün değilse formül mama, sonrasında ise keçi sütü tercih edilmeli. Süt şart mı? Asla değil. Onun yerine kefir ya da yoğurt tercih sebebi olabilir. Aşağıda bebekler için tercih edilmesi gereken sırayı yazıyorum. Aynı sırayı yetişkinlerin de takip etmesi isabetli olur elbette...

1-Keçi sütünden kefir
2-Keçi sütü yoğurdu
3-keçi sütü
4-İnek sütünden kefir
5-İnek sütünden yoğurt
6-İnek sütü

İnek sütü son seçenek olmalı. Yani sadece mecbur kalırsanız...

Benim kızım devam sütü alıyor. Bizim doktorumuz şöyle dedi, 1 yaşından sonra devam sütüne devam, ancak bir öğünü inek sütü ile yer değiştirin. Sonra büyüdükçe tamamen inek sütüne geçeceğiz. Ama önce sadece bir öğün ile başlanacak.

Merhabalar;

Benim kizim 13 aylik oldu.:nazar::nazar: Hala emziriyorum :)) Devam sutu vermeyi denedim ama almiyor. Zaten ne biberon ne de emzik aldi. Simdi inek sutunu verebilirmiyim doktorumuza danisacagim :))

Merhabalar;

Benim kizim 13 aylik oldu.:nazar::nazar: Hala emziriyorum :)) Devam sutu vermeyi denedim ama almiyor. Zaten ne biberon ne de emzik aldi. Simdi inek sutunu verebilirmiyim doktorumuza danisacagim :))

devam sütü almıyorsa zorlamayın. ihtiyacı olan bütün besinleri gıdalardan alıyor zaten. bir de keçi sütünü tercih edin. Bebek Yapım Bakım Onarım böyle öneriyor...

arkadaşlar benim oğlumda 12 aylık ama sadece anne sütüyle besleniyo kilosu falan çok iyi ama hiç bi şey veremıyorum artık alışsın istiyorum ama ne mama ne çorba ne de biberon reddedıyo asla almıyo artık bende kilo vermeye basladım iyice neler yapabilirim nasıl alısacak? gecelerıde o kadar cok uyanıyo kı emmek için şimdi de ramazan acaba devam sütü mü alsam yoksa önce bi denesemmı inek sütünü. daha öncelerı kilo alımı çok iyi oldugu için baslamamıştım ek gıdaya keşke verseymişim bi şeyler küçükken alışsaymış biraz.. arkadasım 6 aylık bebeğine çorba mama hersey verıyo..

Son düzenleme:
canım bulabilirsem o yazıyı paylaşayım.

yapılan araştırmada bebekler için özel diye pazarlanan çoğu ürünün bu içerikte olmadığı ortaya ıkmış. bunların içinde danone ürünü olan milupa ve ayrıca nestle de var. devam sütü çocuk sütü adıyla satılan içerik süt tozuymuş hatta uyarı almış bu kurumlar.

inek sütünü sulandırarak verebilirsin

canım bulabilirsem o yazıyı paylaşayım.

yapılan araştırmada bebekler için özel diye pazarlanan çoğu ürünün bu içerikte olmadığı ortaya ıkmış. bunların içinde danone ürünü olan milupa ve ayrıca nestle de var. devam sütü çocuk sütü adıyla satılan içerik süt tozuymuş hatta uyarı almış bu kurumlar.

inek sütünü sulandırarak verebilirsin

evet yapay dıye aslında vermek de ıstemıyorum aslında ben evde kendım yaptığım çorbalardan falan vermek ıstıyorum tavuk çorbası verdım çok az iki tatlı kaşıgı ancak aldı sonra bana asılmaya devam edıyo meme dıye bugun muhallebı yaptım zorla elını kolunu tutarak yedırdım çünkü oruç tutuyorum ve bişey yemedığım için sütüm azalıyo. boyle boyle alışırmı her cocuk mu bunun gıbi bılmıyorum zaten o danone falan gibi boyalı yogurtlara marketlerde kı meyve püresı dıye satılan şeylere karsıyım yedırmem kendım ezer yaparım...

benim oğlum da 13 aylık. 1 ay önce sulandırarak inek sütü vermeye başladım.ilk günler içtiğinde yüzünde kızarıklıklar oluyordu ama şimdi tamamen alıştığı için herhangi bir kızarıklık olmuyor.akşamları ballı ılık süt yapıyorum (sulandırmadan) daha rahat uyumasını sağlıyor.

benim oğlum da 13 aylık. 1 ay önce sulandırarak inek sütü vermeye başladım.ilk günler içtiğinde yüzünde kızarıklıklar oluyordu ama şimdi tamamen alıştığı için herhangi bir kızarıklık olmuyor.akşamları ballı ılık süt yapıyorum (sulandırmadan) daha rahat uyumasını sağlıyor.

bal için erken değilmi? en az 1,5 yasından sonra baslamalısınız bala..ciddi bir alerjen çünkü..

devam sütü vermeyinde ne verirseniz verin çocuğunuza..niye yapay içinde ne olduğu belli olmayan bişey yedirmek ister bazı anneler anlayabilmiş değilim..1 yaşını geçtikten sonra günlük inek sütünü çok rahat verebilirsiniz..ılıtınca gaz ihtimalide kalmaz..

benim oğlum 10 aylık ve birkaç aydır ben inek sütünden muhallebi yapıyorum ve sabah kahvaltısında inek sütüne tam buğday ekmeği ufalıyorum..devam sütü de veriyorum çünkü benim sütüm azdı ve oğlum 4.5 aylıkken emmeyi bıraktı..o yüzden ek gıdalara da erken başladık.
bence inek sütü vermek sanıldığı kadar zararlı değil..bütün gün mama firmalarının "aman inek sütü vermeyin" reklamlarını dinliyoruz...
bana bu çok manidar geliyor..çünkü günlük süt ulaşılması kolay ve daha ucuz..bunun için anneleri inek sütünün zararlı olduğuna inandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar..

benim oğlum 10 aylık ve birkaç aydır ben inek sütünden muhallebi yapıyorum ve sabah kahvaltısında inek sütüne tam buğday ekmeği ufalıyorum..devam sütü de veriyorum çünkü benim sütüm azdı ve oğlum 4.5 aylıkken emmeyi bıraktı..o yüzden ek gıdalara da erken başladık.
bence inek sütü vermek sanıldığı kadar zararlı değil..bütün gün mama firmalarının "aman inek sütü vermeyin" reklamlarını dinliyoruz...
bana bu çok manidar geliyor..çünkü günlük süt ulaşılması kolay ve daha ucuz..bunun için anneleri inek sütünün zararlı olduğuna inandırmak için ellerinden geleni yapıyorlar..

hay Allah razı olsun...masum görünen anne sütü reklamlarına bakın...

çok çok ünlü doktorumuz "bu kadar ek besin niye? ilk 6 ay anne sütü diyor. sonra da "süt alımı azaldığında devam sütü" diye ekleyiverip reklam bitiyor.

uyanalım annelerr

sulandırılmış inek sütünün ne zararı olacak. eskiden devam sütü mü vardı?

hepimiz pirinç unuyla büyümedik mi? şimdi nasıl düşmanlar pirinç ununa..çünkü satılması gereken milyon tane mama ve anneleri sömüren koca bir pazar var

X