2 günlük pirinç lapası diyeti deneyimlerimiz

E

EU1

Ziyaretçi
2 gün boyunca sadece pirinç lapası yeniyormuş,,,bazı diyetisyenler ödem arttırıcı olarak veriyorlrmış ve 2 günde de 2-3 kilo kadar verdiyormuşşş...tam olarak bilen varmı acaba ya da deniyen?fisfisfis

Çok da sağlıklı

Bir pirinç tanesi küçük olmasına rağmen E ve B vitamininin yanı sıra önemli elementler ve mineralleri de bünyesinde bulunduruyor. Yüksek potasyum içeriği sayesinde vücudun kendi toksin temizleme sistemi için faydalı olan diüretik özelliklere sahip. Lifli bir besin maddesi olan pirinç bu özelliği nedeniyle oldukça sağlıklı ve bağırsaklar için faydalı. Bu da pirinci, mide ve bağırsak şikayetleri veya hastalıkları bulunanlar ve ayrıca yüksek tansiyonlular için özellikle uygun bir besin haline getiriyor. İçerdiği kalsiyum kemiklerin gelişimini, cildin ve tırnakların parlaklaşmasını sağlıyor. Zengin bir karbonhidrat deposu olduğundan enerji veriyor. Karmaşık karbonhidrat yapısı ve düşük yağ içeriği, düşük kolesterol diyeti için pirinci vazgeçilmez kılıyor. 100 g pişmiş pirinçte yaklaşık 100 kcal var ve bu da onu mükemmel bir düşük kalorili yiyecek haline getiriyor. Tabii ki bu değerler pirincin sade haliyle geçerli; yoksa tereyağına boğup da kendinizi dengeli besleniyor sanmayın!
:teytey:

PİRİNÇ DİYETİ

Tek yemekli diyetlerde rejim yapan kişi sürekli olarak aynı yemeği yer. Bu tür diyetlerin tipik örneği olan pirinç diyeti ilk kez 1940 yılında Kempner tarafından yüksek kan basıncının tedavisinde kullanılmıştır. Daha sonra aynı tip diyetler zayıflama amacıyla uygulanmıştır. Duke Üniversitesi'nin pirinç diyetini de bu grupta sayabiliriz.

Günlük 400-800 kalorilik bu diyetlerde bol miktarda yenen pirince ek olarak meyve ve sebze de vardır. Kesinlikle süt ve et grupları kullanılmaz. Diyet, protein ve tuz açısından çok fakirdir. Ayrıca, A vitamini, riboflavin, kalsiyum ve demir yönünden de çok yetersizdir. Bu eksiklikler tamamlanmadan rejimin uygulanması hayati tehlike oluşturur.

Günde yarım kilograma civarında kilo kaybı sağlayan tek yemekli diyetler kolay anlaşılan ve kolay hazırlanan basit diyetlerdir.

Uygulamadaki temel sorun, diyetin sıkıcılığı ve monotonluğudur. Böyle bir yemek düzenini uzun zaman sürdürmek genellikle imkansızdır. Çok hoşlanılan bir yemeği bile sürekli olarak yeme zorunluluğu kısa sürede bıkkınlığa yol açar ve rejim sürdürülemez; terk edilir.

Nette yaptigim arastirmalarda sadece bu yaziyi bulabildim arkadaslar

BESİN DEĞERLERİ

100 gr. pişirilmiş beyaz pirincin besin değerleri şunlardır: 109 kalori: 2,4 gr. protein; 24,2 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 0,1 gr. yağ; 0,1 gr. lif; 28 mgr. fosfor; 10 mgr. kalsiyum; 0,2 mgr. demir; 374 mgr. sodyum; 28 mgr. potasyum; 0,02 mgr. B1 vitamini; 0,01 mgr. B2 vitamini ve 0.4 mgr. B3 vitamini.

Esmer pirinç denilen türün besin değerleri, beyazınkinden daha yüksektir ve 100 gr. pişirilmiş esmer pirincin besin değerleri şöyle sıralanabilir: 282 kalori; 3,6 gr. protein; 26.7 gr. karbonhidrat; 0 kolesterol; 3, l gr. yağ; 1.6 gr. lif; 94 mgr. fosfor; 98 mgr. kalsiyum; l mgr. demir; 71 mgr. sodyum; 177 mgr. potasyum: 220 mgr. magnezyum; 1.4 mgr. çinko; 110 IU A vitamini; 0,3 mgr. B1 vitamini ve 0,04 mgr. B2 vitamini.

Bu değerlerin kıyaslanmasından sonra, tüketilmek üzere esmer pirincin seçilmesi çok doğal olacaktır.

KIZLAR BURDA BEYAZ PİRİNCİN KALORİSİ DAHA DÜŞÜK NEDEN ESMER PİRİNÇ SEÇİLMESİ DOĞAL OLACAKTIR DİYOKİNE ANLAMADIMfisfisfis

Bu topikte bugüne kadar neler olmuş bi bakayım derken, size de faydam dokunsun dedim. 19 sayfayı okumak sıkıcı :eek:)

Özet:

istepanyan esmer pirinç önermiş, nilsu34 ise zor piştiğini söylemiş.

sudenaz, yanında sebze ve meyve yenilebileceğini belirtirken, süt ve ete asla yer yok demiş.

Lapayı 2 gün boyunca yiyenler ve aldıkları sonuçlar:

Nilhan esmer ve beyaz pirinç, yoğurt, nane ve pulbiber yiyerek (ayrıca yeşil çay, maden suyu ve çooook acıktığında 2-3 diyet püsküüt yiyerek) 14-15 haziranda toplam : 1.8 +0.3 = 2.1 kilo vermiş.

oskeee diyet kola, karpuz, kiraz, yarım koçan mısır eşliğinde bu lapa diyetiyle 18-19 Haziran tarihinde toplam 1.5 kilo vermiş.
Başlayan ve bırakan ya da henüz 2. günü dolmayan ya da bilgi vermeyen arkadaşları yazmadım. Kesin olan sadece iki sonuç vardı.
İkisini de tebrik ediyorum, gözüm üzerinize :nazar:

Bu diyeti bende yaptım dün, daha öncede yapmıştım püsküt arkadaşımızın dediği gibi bende içine
-Nane
-Pulbiber
-Karabiber
-köri
Gibi baharatlar koyuyorum rengi beyazdan başka herşeye benziyor, biraz sulu bırakıyorum(yemesi daha rahat) ve afiyetle yiyorum.
Ben yanında bitki çayı ve soda yani gün boyu lapa ve çay, sada dan başka bir şey yemiyorum. 600-1000 gr arasında kilo kaybı oluyor.
a.s.

Arkadaşlar bu diyeti uygulayınca verdiğiniz 500-1000 kg neyse geri aliyo musunuz?Yani o gün eksik görünüyor bırakınca geski kiloya mı dönülüyor..:sm_confused:

canım pirinç lapası fazla suyu çekip bağırsakları çalıştırıyor .ödem atıcı. salata ile yiyeceksen tuz hiç koyma. karabiber ve pul biberli tavsiyedir

hayır geri gelmiyo kilolar hem tok ,hem hafif oluyorsun

e bu diyeti yapıpta 2 gün sonra maşallahn olupta yersen elbet alırsn :S bu sadece wücudu şok etmek ayrıca özellkle reqL döneminde yapılması gereken bi diyet..su kaybı ayrıca motiwasyon saglıyo werdiqiniz 1-2 kilo sonrasında wücut dha hızlı weriyo

bende ayda bikere pirinç lapasını yapmaya özen gösteriyorum yapmaya . 1 kg aşağıya vermiyorum .
asla verdiğimi geride almıyorum . bol su, bitki çayı ,yoğurt v.b şeylerle günü geçiriyorum.
zaten diyette iken yapılan bir ödem attırıcı bu diyette olduğunuz için lapa sonrası doğal olarak almıyorsunuz verdiğinizi.ama lapayı iki gün yiyip sonra dikkatsiz yenip içerseniz zaten alırsınız.

özellikle bayanların özel gününde yapılması çok daha etkili vucudun çok hafif oluyo .kiloda daha çok kaybettiriyo . genelde özel günlerimde şişkinlik olduğunda hemen lapa yiyorum çok rahatlıyorum en çok piskolojik olarak rahat hissediyorum kendimi..
ayrıca çok sık arayla yapıldımı lapa kg verdirmiyo aldırıyomuş diyorlar nekadar doğru bilemem..

arkadaşlarr bende bu diyeti 1 gün yaptım 1 günde 1 kg gittii

degua kaç kilo verdin sen bu diyetle? vücuttan giden su falanmı yoksa gerçekten kilo kaybı oluor mu?

2 gün yapılıyorr ama ben 1 gün yaptım 1 günde 1 kg gittii ama bu giiden yağ değil yasakkelime sadece şişkinlkleri azaltıyorr detoks gibi vucudu hemde dinlendirmişş oluyorsunn .Özellkkle regl dönemnde veya regl olmadan 1 gün içinde yaparsan farkı görüceksin ben reglye yakın bir tarih de yaptımm memnun kaldım

kızlar muzafer kuşhanın dergisini almıştım,orada okudum..pirinc ve patates gibi tek yönlü besinlerle yapılan diyetlerin sağlıklı olmadığıı ama 2 günü gecmemek şartıyla yapılmasının bi zararı olmadığı yazıyorduu..okuduktan sonra baya bi rahatladım doğrusuu,artık daha güvenle yapabilirima.s

kızlar bende bu diyeti dünden beri yapıyorum bugün 2. günüm yani ilk gün yani dün 400 gr vermişim bakalım yarın sabah kaç çıkıcam....

olmadı kızlar bunu da yapamadım.. mıdem agzıma geldı yıne ..of yaaaa... baharat attım, lımonladım, salata yaptım yagsız beraber denedım olmuyor.. yıyemedım olmadı yaaa cok uzuldum yaaa...

ben ya tavuk suyuyla yada tavuk suyu bulyonla pişiriyorum pirinci harika oluyor. tok tutuyor.:dance:

mrb kızlar dün lapadiyeti yaptım 800 gr verdım :)

kizlar ben 2 gun yaptim..inanin acikmiyorsunuz zaten bir gunde 2 cay bardagi pirinc 200 gram yogurt yetiyor ama birakinca geri aliyorsunuz..gecici bir cozum

hanımlar bir şey sorabilir miyim ben 2 ci günümdeyim bu dietin. 5 kilo fazlam var . aradan kaç gün geçtikten sonra bu dieti tekrarlayabilirim biliyormusunuz acaba........

canım bu tür şok diyetler ayda 1 yapılmalı ama her hafta tek gün yapan arkadaslarımızda var

arkadaşlar bu diyetin herhangi bir yan etkisi warmı uygulicm 15 yaşındayım aşırı kilom war okuyorum ama bi sorun çıkar die çk korkuyorum

guzelim bu diyet vucuttaki su ve odemi atmaya yarayan iki gunluk bir diyet korkma bence yapabilirsin ....ama surekli degil ayda 2 gun bir sefer!!

X