Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Bağırsak gurultusu karnımdan ses geliyor

daphnesimon

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2011
93
2
oruç değilim aç da değilim buna rağmen karnımdan sesler geliyor bağısaktan gaza yakın bi ses geliyor ben üniversiteye gidiyorum orda benle çok dalga geçiyolardı şimdi başıma yeni bi iş geldi daha önceden karnım guruldamazdı şimdi karnım gurulduyor () eskisine nazaran daha çok ben zaten obsesif kompulsif takıntı hsatalığı olan psikolojisi bozuk olan bir insanım karnımın guruldamasıyla insanlar dalga geçeecek benle gaz çıkardım sanacaklar o kadar çok takıyorum ki rezil olcam ddiye korkuyorum insanlar yanlış anlıycak gece gündüz bunu takıyorum benle dalga geçmeyin ben hastayım ciddi oalrka yazıyorum söylediklerimi öyle ki bu takıntılar yüzünden ders çalışamıyorum bu karın gurultusu için doktora gittim ilaç verdi 1 hafta oldu kullanalı azalttı biraz ama gene var toplumda karnım guruluycak diye çok korkuyorum gece gündüz bunu düşünüyorum vücudum ateş gibi yanıyo ALLAH bunun bi çaresini vermiş midir?takıntıdan kahroluyorum herkes benle fdalga geçecek okulum bitmeyecek rezil olacam ben de aklım hep karın gurultusunda insanlar gaz sanacak benle dalga geöçen insanlar var zaten ben sosyal fobi de yaşıyorum arakdaşım yok hep beni dışlıyolar çok üzülüyorum kısacası ben ölmek istiyorum çünkü bunun çaresi yok:KK43::KK43::KK43:

canım bu gurultu bende çoooook oluyor. yaşamayan bilmez ne kadar sinir bozucu olduğunu. sınavlarda arkada oturmak neyse de, önde oturduysan vay haline, ayy ay şimdi duyacaklar diye insan konsantre olamıyor:KK9: güldüğüme bakma canım ama ben de artık dalgaya vuruyorum...ne yapalım sonuçta elimizde olan bişey değil. stresle de alakalı. stres olunca (sınav sırasında özellikle) daha da artıyor. fakat biraz azaltabiliyorum bu sorunu ben. yaptıklarımı şöyle söyleyeyim: sınavdan önce su içmiyorum. gazlı şeyler hele hiç içmiyorum. en iyisi tamamen bırakmak gazlı içecekleri. gaz yapan sebze-meyvelerden, sınav öncesi ve sınav günü hiç yemiyorum. yulaflı kepekli bisküvi ve çubuklardan veya leblebiden yiyorum gün içinde. gazı azaltıyor onlar da. eğer imkanın varsa ortam açısından, gaz olunca karna masaj yapmak da rahatlatıyor insanı. dağılıyor çünkü o zaman. ha bir de ıhlamur, papatya ve rezene çayları da bağırsak ve mide gazlarına iyi geliyor. aklına geldikçe içmeni tavsiye ederim canım. ve fazla kafana takmamaya çalış bu durumu....

off canım ya çok iyi anlıyorum ben bu durumu.sessiz ortamlar benim için işkenceye dönüşüyor.okul açılacak yakında az kaldı.normalde bölümümü,okulumu seviyorum.derslerimi dinlemek istiyorum ama bu illet yok mu ahh ah.hep en arka sıralarda oturuyorum.asla biriyle oturamıyorum.biri gelip de yanıma oturacak diye ödüm kopuyor.cidden,bu durumda olup da,zamanla atlattım diyen varsa bize de anlatsın birkaç bir şey.çünkü ne doktorlardan,ne de ilaçlardan fayda var.insanoğlu uzaya gitti ama karnından çıkan sesleri kontrol altına alamıyor henüz.

3 kere dahiliyeye gittim.karnımı dinlediler.sorun yok deyip gönderdiler.bi tanesi saçma sapan bi ilaç verdi.bi işe yaradığı yok.ben anlamıyorum ki,niçin ciddiye alınmıyoruz.gördüğüm,duyduğum kadarıyla bu dertten muzdarip birçok kişi var ama nedense çözümü yok.doktorlar ise sadece ameliyatlık vakaları ciddiye alıyor sanırım.onlar için her şey normal,olabilir falan diyorlar.devlet hastanesinde de bu muameleyi gördüm,özel hastanede de.

intteki soru-cevap doktor sitelerinde de insanlar yazmış bu sıkıntılarını.doktorlardan gelen cevap hep aynı.sanırım aynı yerden kopyalayıp,yapıştırıyor hepsi.yok gazlı şeyler içmeyin,kuru fasulye nohut yemeyin falan filan.yahu salak değiliz heralde.elbette uzak duruyoruz bu besinlerden.

biraz uzun yazdım ama çok doluyum bu konuda.bence bu karnı guruldayanlar olarak toplanıp sesimizi duyurmalıyız.zaten bir araya geldiğimizde sesimiz çokça duyulacaktır heheh :KK52: cidden bakmayın dalga geçtiğime,çok üzülüyorum çook.fikri olan varsa lütfen paylaşsın :KK71:

oruç değilim aç da değilim buna rağmen karnımdan sesler geliyor bağısaktan gaza yakın bi ses geliyor ben üniversiteye gidiyorum orda benle çok dalga geçiyolardı şimdi başıma yeni bi iş geldi daha önceden karnım guruldamazdı şimdi karnım gurulduyor () eskisine nazaran daha çok ben zaten obsesif kompulsif takıntı hsatalığı olan psikolojisi bozuk olan bir insanım karnımın guruldamasıyla insanlar dalga geçeecek benle gaz çıkardım sanacaklar o kadar çok takıyorum ki rezil olcam ddiye korkuyorum insanlar yanlış anlıycak gece gündüz bunu takıyorum benle dalga geçmeyin ben hastayım ciddi oalrka yazıyorum söylediklerimi öyle ki bu takıntılar yüzünden ders çalışamıyorum bu karın gurultusu için doktora gittim ilaç verdi 1 hafta oldu kullanalı azalttı biraz ama gene var toplumda karnım guruluycak diye çok korkuyorum gece gündüz bunu düşünüyorum vücudum ateş gibi yanıyo ALLAH bunun bi çaresini vermiş midir?takıntıdan kahroluyorum herkes benle fdalga geçecek okulum bitmeyecek rezil olacam ben de aklım hep karın gurultusunda insanlar gaz sanacak benle dalga geöçen insanlar var zaten ben sosyal fobi de yaşıyorum arakdaşım yok hep beni dışlıyolar çok üzülüyorum kısacası ben ölmek istiyorum çünkü bunun çaresi yok:KK43::KK43::KK43:

ne hissetiğini çok iyi anlıyorum.bende universiteye yeni başladıgımda oldu. aç tok farketmiyor. garip garip sesler.. o kadar çaresizdim ki doktorlar birşey buamıyor.. stresten diyip yollyorlardı. neyse gelelim nasıl kurtuldum :

1)öncelikle iyi bır doktora görünmelisin. ben devlete özele o kadar para harcadım en sonunda yeni bir gastro doktoru gelmişti ona gittim :sonuç: işe yaradı kurtuldum. Doktorum bana bir şişkinlik giderici ve birde hafif bir antidepresan önerdi. Antidepresen DOĞRU kullanıldıgı zaman mucizeler çıkarıyor.
2)Yedıklerine dikkat etmelisin. Ben bir ara sırf ses felan gelmesın diye kepeklı ekmege basladım : sonç azaldı.
PEKİ TAMAMEN NASIL KURTULDUM.??
cevabın tamammen sende gizli ben mühendislik okudugum için cok stresleniyorum doktorlarım bundan oldugunu söyluyordu.bense mantıksız buluyordum.ben sesiz ortamlarda karnım gurulduyacak diye kendime takıntı yapmıstım. bir sene depresan tedavısıyle kendıme olan güvenım geldi. sessiz ortamlar umrumda bile değil artık . ynı ilk başta korkmamak gerek DOMATES ,KOLA ,CİPS GAZ YAPAR BİR SÜELİGİNE BUNlarDAN UZAK DURMALISIN.birde ayakları sıcak tutmak gerekiyor.
biraz uzun oldu ama umarım işine yarar :)

üniversiteden beri bu bağırsak gurultularını aşırı gaz problemini çeken biri olarak tek tavsiyem hergece yatmadan önce adaçayı için.akşam yemeğini yatmanıza en çok 3 saat kala yemiş olun.geç yemek yemeyin yani.4 gündür adaçayı içiyorum gece yatarken ama sanki mucize gibi geldi bana.kesinlikle deneyin bana dua etceksiniz

tatlım aynı sorun bendede vardı bir sürü doktora gittim ama bulamadılar adam akıllı bişey ve bende kendim araştırdım ve sorunu buldum.canım bu karın guruldaması mide ağrısı bulantısı hepsi ülserden kaynaklanıyor mutlaka bi endoskopi yaptır.

üniversite 2. sınıfta benimde başıma geldi bu durum.hatta bazı günler sırf bu sebeple okula bile gidemediğim oldu.Ama uyguladığım bir kaç küçük değişiklikle bundan kurtuldum.öncelikle bunun psikolojik bir sey olduğunu anladım çünkü ne zaman guruldama aklıma gelse kısa bir süre sonra başladığını farkettim o yüzden öncelikle düşünmemeye çalışın (biraz zor billiyorum ama işe yarıyor) sonra evden çıkmadan büyük tuvaletimi yapıp çıkmaya başladım ve ayaklarımı sıcak tuttum.İnanın bağırsaklar boş olunca ses gelmiyor ! ama mutlaka bişeyler atıştırın.Derse ve ya sınava girmeden 10 ve 5 dk önce tuvalete gidin ve gazınızı boşaltınVe unutmayın bu sesler sadece stresten değil fizyolojikte olabiliyor ben görünmedim ama siz yinede bir doktora görünün.

off canım ya çok iyi anlıyorum ben bu durumu.sessiz ortamlar benim için işkenceye dönüşüyor.okul açılacak yakında az kaldı.normalde bölümümü,okulumu seviyorum.derslerimi dinlemek istiyorum ama bu illet yok mu ahh ah.hep en arka sıralarda oturuyorum.asla biriyle oturamıyorum.biri gelip de yanıma oturacak diye ödüm kopuyor.cidden,bu durumda olup da,zamanla atlattım diyen varsa bize de anlatsın birkaç bir şey.çünkü ne doktorlardan,ne de ilaçlardan fayda var.insanoğlu uzaya gitti ama karnından çıkan sesleri kontrol altına alamıyor henüz.

3 kere dahiliyeye gittim.karnımı dinlediler.sorun yok deyip gönderdiler.bi tanesi saçma sapan bi ilaç verdi.bi işe yaradığı yok.ben anlamıyorum ki,niçin ciddiye alınmıyoruz.gördüğüm,duyduğum kadarıyla bu dertten muzdarip birçok kişi var ama nedense çözümü yok.doktorlar ise sadece ameliyatlık vakaları ciddiye alıyor sanırım.onlar için her şey normal,olabilir falan diyorlar.devlet hastanesinde de bu muameleyi gördüm,özel hastanede de.

intteki soru-cevap doktor sitelerinde de insanlar yazmış bu sıkıntılarını.doktorlardan gelen cevap hep aynı.sanırım aynı yerden kopyalayıp,yapıştırıyor hepsi.yok gazlı şeyler içmeyin,kuru fasulye nohut yemeyin falan filan.yahu salak değiliz heralde.elbette uzak duruyoruz bu besinlerden.

biraz uzun yazdım ama çok doluyum bu konuda.bence bu karnı guruldayanlar olarak toplanıp sesimizi duyurmalıyız.zaten bir araya geldiğimizde sesimiz çokça duyulacaktır heheh :KK52: cidden bakmayın dalga geçtiğime,çok üzülüyorum çook.fikri olan varsa lütfen paylaşsın :KK71:

Her ne kadar doktor peşinde koşsak bile ancak ve ancak kendimiz bitirebiliriz bu sorunu. bu sorunu tıbbi müdahale almadan atlatmış birsürü insan var bizim onlardan eksik bi yanımız yok.2n=46 bu kadar. bende hala aynı sorun var ama fark ettimki yediklerime dikkat edersem ve bu sorunun düşünmezsem o an hiç bir şey olmuyor. Tamamıyla psikolojik olduğunu düşünüyorum. İç telkin ile kendinle konuşmayı dene bu sorunun kalıcı olmadığını tekrarla. sen eğer karnımdan ses gelicek dersen gelir. beyin ve düşünceler farklı çalışmaz hepsi aynı şekilde işliyor. ve şunu söyliyim sınıfta fark ettimki o sesin kimden çıktığı belli olmuyor. ayrıca bizim vücudumuzda olduğu için biz daha fazla hissediyoruz ve duyuyoruz. karnımızdan ses çıktı diye bizimle dalga geçenler buyursun geçsin onların demesiyle neden kendi hayatımızı mahvedelimki. aynı sorun onlardada olabilirdi. insanlar genelde senin ne kadar kötü hissettiğinle ilgilenmezler anlamazlar. Ağzı olan konuşuyor. Karnından ses çıktı diyelim kalabalık ve sessiz bi ortamda en fazla ne olabilirki ? Şunun şurasında ileride muhattap dahi olmayacağın insanların düşünceleri sen bu kadar etkilemesin ki keza onlarda senin ne düşündüğüne önem vermez. Bu sorun dediğim gibi bendede var ve derslere girmemi engelliyor ne kadar zor olduğunun farkındayım seni ve diğerlerini anlıyorum. Umudunu asla kaybetme . Allah kimseye çekemeyeceği yükü vermez. Bol bol dua etmeyide unutma Hoppa STRES UZAK OLDUĞUN SÜRECE TAMAMDIR BU İŞ :KK70:

ne hissetiğini çok iyi anlıyorum.bende universiteye yeni başladıgımda oldu. aç tok farketmiyor. garip garip sesler.. o kadar çaresizdim ki doktorlar birşey buamıyor.. stresten diyip yollyorlardı. neyse gelelim nasıl kurtuldum :

1)öncelikle iyi bır doktora görünmelisin. ben devlete özele o kadar para harcadım en sonunda yeni bir gastro doktoru gelmişti ona gittim :sonuç: işe yaradı kurtuldum. Doktorum bana bir şişkinlik giderici ve birde hafif bir antidepresan önerdi. Antidepresen DOĞRU kullanıldıgı zaman mucizeler çıkarıyor.
2)Yedıklerine dikkat etmelisin. Ben bir ara sırf ses felan gelmesın diye kepeklı ekmege basladım : sonç azaldı.
PEKİ TAMAMEN NASIL KURTULDUM.??
cevabın tamammen sende gizli ben mühendislik okudugum için cok stresleniyorum doktorlarım bundan oldugunu söyluyordu.bense mantıksız buluyordum.ben sesiz ortamlarda karnım gurulduyacak diye kendime takıntı yapmıstım. bir sene depresan tedavısıyle kendıme olan güvenım geldi. sessiz ortamlar umrumda bile değil artık . ynı ilk başta korkmamak gerek DOMATES ,KOLA ,CİPS GAZ YAPAR BİR SÜELİGİNE BUNlarDAN UZAK DURMALISIN.birde ayakları sıcak tutmak gerekiyor.
biraz uzun oldu ama umarım işine yarar :)[/QUOTE. Şu an geçti mi

Merhaba;
Yaşadıklarının aynısını bende yaşadım.Aynı düşünceler.Hatta sessiz ortamlara giremez olmuştum.Hatta girdiğimde zaten karnım heyecanımla birlikte yeniden başlıyordu.Rahatsızlığın adı spastik kolon yani huzursuz bağırsak sendromu.Benim tavsiyem önce beslenme düzeni.Gaz yapan yiyeceklerden uzak durman.Çiğ sebze, kuru bakliyat. ve en önemlisi az yeyip sık yemek.İlaç olarak bu hastalıkta psikolojik destek şart. Tribudat Forte (spastik kolon için) ve atarax (anksiyete giderici) bende işe yaramıştı. tabi önce bir doktora danışman gerekir. Yalnız olmadığını bil.Bir çok insanın sıkıntısı.Ses yalıtımı olsa keşke , kesin çözüm bu bence:KK52:
Hahahayyyyyt h ih gulucegim yoktu
ses yalitimi he
iste suan bagarsagimdan(aslinda adi ustunde ba gir sak ve benimkide tam o isi yapiyor) gelen ve kulaklarimi n tamamen ona odaklandigi busesi duymamam icin gefeken tek sey yalitim

Anlasilan bu isin bi cozumu yok
inanilmaz gicik ve sosyal fobik yapiyor insani
sanirim tamamen stres oldugumda cosuyo
ama anlatilmaz derecede gurultulu
gulsemmi aglasammi bilemiyorum
misafirlige gitmekten dahi korkuyorum
Aslinda bol su tuketmek biraz fayda veriyo gibi

Bende de ayni sey var.Daha dun okulda rezil oldum.Hoca dahil tum sinif duydu midemin gurultusunu beni cok rahatsiz ediyor gercekten.Sira arkadasim iyi misin diye sordu.Siniftan ciktim direk.Herkes boyle bi onune dondu.Cok utanc vericiydi.Doktora gittim dun stresten dedi.Ilac verdi bi tane ama pek ise yarayacagini dusunmuyorum. Aslinda bu bende bi kac senedir var fakat simdi bir artisa gecti.Son senemdeyim lisede sinav stresi filan var burayi okuduktan sonra stresten oldugunun farkina vardim ve rahatladim.Psikolojik oldugunun farkina vardim.Cunku gercekten dusununce oluyor.Ne zaman siraya otursam aklima geldigi icin oluyor sanirim.Biraz uzun oldu ama yasadigim olay cok icime doldu.Buraya da bunlari yazdiginiz icin tesekkur ederim.Bi de acaba sinifta bi aciklama yapmam gerekir mi?Rahatsizim ve sizin sandiginiz gibi bi ses degil gibi.Cunku sesi biliyorsunuz yani.Acikcasi kafam karisik.​

X