Yöresel Tarif Çerkez yemekleri

Yöresel Yemekler

setenayay74

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
26 Şubat 2007
133
0
49
PISIHALUJ
Malzeme:
750 gr un
1,5 tatlı kaşığı tuz
Ilık su

İç malzemeleri:
1 baş kuru soğan
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı pulbiber
1,5 kg patates, haşlanmış ve püre haline getirilmiş(çerkes peyniri olsa daha iyi oluyor ama bulamayanlar için patates de oluyor)

Sos malzemeleri:
3 yemek kaşığı tereyağı
3 tatlı kaşığı pulbiber
Yoğurt

Hazırlama:
1. 750 gr unu ve 1,5 tatlı kaşığı tuzu karıştırın. Ilık suyu azar azar ekleyerek poğaça hamurundan biraz daha sert (mantı hamuruna yakın) bir hamur yapın. Hamuru 3 bezeye ayırın ve bezelerin üzerine nemli bez örterek 10 dakika dinlendirin.
2. 1 baş kuru soğanı yemeklik doğrayın, tavaya alıp yarım çay bardağı zeytinyağında soğanları öldürün. 1 yemek kaşığı pulbiberi ekleyip karıştırın. Püre haline getrilmiş patateslerle pulbiberli soğanları karıştırın.
3. Dinlendirilmiş hamur bezelerinin her birini 2 mm kalınlığında (mantıdan biraz daha kalın) 40 cm çapında açın. Bunlardan daireler kesin. (daireler için en işe yarayanı nescafe kavanozlarının kapağı)
4. Dairelerin içine 1 tatlı kaşığı patatesli içten koyun. dairelerin orijinal kapatma şekli saç örgüsü ama siz iki ucunu birleştirip sıkı sıkı bastırarak da kapatabilirsiniz. (hamurların tamamen yapıştığından emin olun, yoksa patatesler dökülebiliyor.) Halujları kağıt havlu serilmiş bir tepsiye birbirlerine değmeyecek şekilde dizin.
5. Derince bir tencereye 2-3 litre su koyarak kaynatın. Su kaynayınca bir tatlı kaşığı tuz atın. Her bezeden çıkan halujları arasıra tahta kaşıkla karıştırarak tek seferde haşlayın. (tencerenin ağzını kapatmayın.) Pişen halujları kevgirle sudan alın.
6. Sos için tereyağını eritip pulbiberle karıştırın. Servis tabağındaki halujları bu sosla karıştırın ve yoğurtla servis yapın.

ÇERKEZ TAVUĞU

Malzemeler ; 4-5 kişi için Temizlenmiş bir adet Tavuk, tuz katılarak haşlanır.

3 su bardağı Ceviz İçi, makinadan geçirilirek rendelenir, üstüne 1 tatlı kaşığı kırmızı biber ve tuz ilave edilir. Çok hafif ateşte, tahta bir kaşıkla ezilerek, yoğrulur. Yağı cıkmaya başlayınca, bir kaç kaşık tavuk suyu ilave edilerek karıştırılır. Ateşten indirilir ve süzgeçte yağı süzülür.

Cevize, ıslatılıp, suyu sıkılmış, parçalanmış 2 dilim ekmek içi katılır. Birlikte tekrar makinadan geçirilir. Tavuk suyu ilave edilir. Karıştırılır.

Haşlanmış tavuğun kemikleri ve derisi ayrılarak didiklenir. Hazırladığımız Ceviz İçi karışımı ile karıştırılır.

1 adet Tavuk
2 dilim ekmek içi
3 su bardağı Ceviz İçi
Tuz, Kırmızı Biber
Arzuya göre ezilmiş sarımsak da ilave edilebilir.
Servis tabağına yerleştirdiğimiz Çerkes Tavuğunun üstüne süs olarak daha önce süzdüğümüz Cevizin yağı ilave edilir.

Afiyet olsun......

çeçenlerin en meşhur yemeği, et suyunda haşlanan özel olarak yuvarlanmış hamurlar sarmısaklı sosa batırılarak yenilir, yanında içecek olarak et suyu bulunur, cırdıngış, cırdıgış olarak da bilinir doğru ismi galnis'tır.
Malzemeler:
- 1 tane tavuk veya, 1 kilo kemikli kırmızı et,
- 1 kilo un

- 2 yumurta
- 1 yemek kaşığı tuz,
- 4 yemek kaşığı sıvı yağ,
- su, yarım kilo yoğurt, 1 baş sarmısak, tuz.
HAZIRLANIŞI:
Tavuğu veya eti tuz ve bol su ile haşlayın. Haşlanan eti süzüp çıkarın bir kenara koyun. Sonra hamuru için unun ortasını havuz şeklinde açın tuzu,yumurtayı ve yağı katın su ile orta sertlikte bir hamur yoğurun. Hamuru yarım saat dinlendirin, hamuru ikiye bölün beze yapın bir parçasını alın oklava yardımı ile biraz yasdılaşdırın ve iki santim kalınlığında bıçakla kesin ve oklava şeklinde elinizle uzun şeritler halinde yuvarlayın. Yuvarlaklar baş parmağınızın kalınlığında olmalı veya biraz daha ince olabilir. Sonra uzun uzun bir yere yapışdırmadan dizin. Hepsini böyle yapın bu işlem bittikden sonra şeritleri üçer santim boyunda unlayarak hepsini kesin. Kestiğiniz hamurları parmak uçlarınızı hamurun ortasına bastırarak kendinize doğru çekin mutlaka bu hamurları çekdiginiz zaman içleri boşalmalıdır.(Resimdeki şekil) Hepsini böyle yapın biryere dizin.
Etin suyunu büyük bir tencereye süzün, içine normal suda koyun tuz atın ve kaynatın kaynadıkdan sonra yaptığınız gılnışları suya atın, pişene kadar kontrol ederek pişirin pişen gılnışları delikli kepçe yardımı ile susuz bir şekilde tepsiye çıkarın. Yanında sarmısaklı yoğurtla isterseniz salçalı sosla veya beyrim dedigimiz ezilmiş sarmısak biraz su birazda kızarmış margarinle yapabilirsiniz. Beyrimi bununla sıcak olarak servis yapın isterseniz yanında gılnışı pişirdiginiz suyundanda Çorba kaselerinde yogurt ve sosla karıştırarak servis edebilirsiniz.
Haşladıgınız etleri servise hazırlayıp gılnışın yanında yada ekstra bir tabakta ikram ediniz.
Yapilisini bilmeyenler icin
[googlevideo]-2757020965377727091&hl=de[/googlevideo]

Türkçesi kafkas gözlemesi diyebiliriz ama kafkas halkı arasında degişik isimlerle anılır benim bildiklerim: çeçence jeypelgeş, kumuklarda çudu, kuşhalarda velibah diye bilinir.
MALZEMELERİ:
İçi için:
- 1 kilo patates
- 1 çay bardağı süt
- tuz, kara biber
Hamuru için:
- 1 kilo un,
- 1 su bardağı süt
- 1 yemek kasıgı tuz (tuzunu isteğe bağlı ayarlabilirsiniz
- 4 yemek kaşığı sıvı yağ aldıgı kadar su.
- 250 gr tereyağ

İçinin hazırlanışı:
Patatesi haşlayın ve püre yapın içine sütü isteğinize göre tuzu ve baharatları katın iyice karıştırın. Sonra portakal büyüklüğünde patatesden toplar yapın bir kenara koyun.
Hamurun hazırlanışı:
Unun ortasını havuz şeklinde açın tuzunu atın ve diger sıvı malzemeleri katın ve kulak memesi kıvamında bir hamur yoğurun
YAPILIŞI:
Hamuru yumurtadan biraz büyük bezeler yapın tabak büyüklügünde (15-20 cm çapında) 1 cm kalınlıgında açın. Hazırladıgınız patates toplarından hamurun ortasına koyun ve hamurun kenarlarından tutarak bir bohça gibi toplayıp sıkıca yapışdırın ve unlayarak fazla basdırmadan yavaş yavaş oklava yardımı ile (35-30 cm çapında) tabak büyüklüğünde açın Hamurları açarken oklava kullanmadan patatesleri dışarıya çıkarmadan elinizle yavaş yavaş açarsanız daha iyi olur ben kolaylık olsun diye oklava ile yapılışını anlattım.sacda veya tavada iki tarafını kızartın bir tepsiye alarak, tereyağ ile iki tarafınıda yağlayın.(Ben yağı eritip bir fırça yardımı ile sürüyorum bu daha kolay ve temiz oluyor)Dört veya altı parçaya keserek, yanında salata veya ayran ile sıcak servis edin.

Afiyet olsun.

volbak.jpg

Türkçesi kafkas gözlemesi diyebiliriz ama kafkas halkı arasında degişik isimlerle anılır benim bildiklerim: çeçence jeypelgeş, kumuklarda çudu, kuşhalarda velibah diye bilinir.
MALZEMELERİ:
İçi için:
- 1 kilo patates
- 1 çay bardağı süt
- tuz, kara biber
Hamuru için:
- 1 kilo un,
- 1 su bardağı süt
- 250 gr tereyağ

İçinin hazırlanışı:
Patatesi haşlayın ve püre yapın içine sütü isteğinize göre tuzu ve baharatları katın iyice karıştırın. Sonra portakal büyüklüğünde patatesden toplar yapın bir kenara koyun.
Hamurun hazırlanışı:
Unun ortasını havuz şeklinde açın tuzunu atın ve diger sıvı malzemeleri katın ve kulak memesi kıvamında bir hamur yoğurun
YAPILIŞI:
Hamuru yumurtadan biraz büyük bezeler yapın tabak büyüklügünde (15-20 cm çapında) 1 cm kalınlıgında açın. Hazırladıgınız patates toplarından hamurun ortasına koyun ve hamurun kenarlarından tutarak bir bohça gibi toplayıp sıkıca yapışdırın ve unlayarak fazla basdırmadan yavaş yavaş oklava yardımı ile (35-30 cm çapında) tabak büyüklüğünde açın Hamurları açarken oklava kullanmadan patatesleri dışarıya çıkarmadan elinizle yavaş yavaş açarsanız daha iyi olur ben kolaylık olsun diye oklava ile yapılışını anlattım.sacda veya tavada iki tarafını kızartın bir tepsiye alarak, tereyağ ile iki tarafınıda yağlayın.(Ben yağı eritip bir fırça yardımı ile sürüyorum bu daha kolay ve temiz oluyor)Dört veya altı parçaya keserek, yanında salata veya ayran ile sıcak servis edin.

Afiyet olsun.

volbak.jpg

senelerce önce yemiştim çok güzeldi çok ince açılıyor dimi. ama tarifeni alamamıştım iyi oldu teşekkürler.

Caharkale Ballisi(ÇeÇen Tatlisi)Garziny-H'avl(Orjinal ismi)
Türkce ismini ben uydurdum
Bu tatlı sürekli savaşan çeçen halkı için düşünülmüş oldukça kalorili

Hamurun Malzemeleri:

500 gr. un

1 paket kabartma tozu(backpulver)

3 yumurta

200-400 gr.ceviz içi(isteğe bağlı)

Hamurun Hazırlanışı:

Unla back pulveri iyice karıstır,3 yumurtayı ekleyerek kulak memesinden daha sert bir hamur yoğurun eğer hala un varsa biraz su ekleyerek kıvamına getirin.15-20 dakika dinlendirin,dinlenen hamuru 2mm.kalınlığında açın,açtığınız yufkayı bol unla unlayarak dörde katla katlanan yufkayı tıpkı resimdeki gibi kes( erişte şeklinde) kesilen hamurları bir mutfak bezinin üzerine alın,hepsini kestikten sonra bir elek yardımı ile fazla unlarından arındırın.Sonra kızdırılmış yağda pembeleşene kadar kızartın kızaranları bir tepsiye alın, bu işlem bitince iri kıyılmış cevizleri ekleyin ve hamurla cevizleri salata karıştırır gibi karıştırın.

Balın Malzemeleri:

500 gr.Şeker

6 çorba kaşığı bal

550 ml. su

Balın Hazırlanışı:

Şeker ve suyu bir tencereye koyun ve oldukça kıvamlı bir şurup hazırlayın, kıvamını anlamak için soğuk suyun içine hazırladığınız şuruptan damlatın eğer dağılmayıp toplu şekilde duruyorsa kıvam olmuş demektir.Sonra daha şurup sıcakken balı ekleyip karıştırın, hazırladığınız cevizli karışımın üzerine her yerine gelecek şekilde dökün ve karıştırın biraz ılık olunca elinizle iyice bastırarak tepsiye yayın.Her yeri aynı kalınlıkta olsun.Sonra soğuk bir yerde 30-40 dakika soğumaya bırakın soğuduktan sonra dilimleyerek servis yapın.Keserken hiç alışılmış tatlılardan olmadığını farkedeceksiniz,çünkü sert bir tatlı kıtır kıtır tatlıları sevenler için.....

AFİYET OLSUN.....

154_thumb.jpg

Diger resimler icin
http://sieda.blogcu.com/1201501/

ÇERKEZ TAVUĞU

Malzemeler ; 4-5 kişi için Temizlenmiş bir adet Tavuk, tuz katılarak haşlanır.

3 su bardağı Ceviz İçi, makinadan geçirilirek rendelenir, üstüne 1 tatlı kaşığı kırmızı biber ve tuz ilave edilir. Çok hafif ateşte, tahta bir kaşıkla ezilerek, yoğrulur. Yağı cıkmaya başlayınca, bir kaç kaşık tavuk suyu ilave edilerek karıştırılır. Ateşten indirilir ve süzgeçte yağı süzülür.

Cevize, ıslatılıp, suyu sıkılmış, parçalanmış 2 dilim ekmek içi katılır. Birlikte tekrar makinadan geçirilir. Tavuk suyu ilave edilir. Karıştırılır.

Haşlanmış tavuğun kemikleri ve derisi ayrılarak didiklenir. Hazırladığımız Ceviz İçi karışımı ile karıştırılır.

1 adet Tavuk
2 dilim ekmek içi
3 su bardağı Ceviz İçi
Tuz, Kırmızı Biber
Arzuya göre ezilmiş sarımsak da ilave edilebilir.
Servis tabağına yerleştirdiğimiz Çerkes Tavuğunun üstüne süs olarak daha önce süzdüğümüz Cevizin yağı ilave edilir.

Afiyet olsun......

canım paylaşımın için teşekkür ederim ancak bu tarif yalancı çerkes tavuğu diye geçer. asıl çerkes tavuğunun tarifini altta verdim. adı da şıpsi paste olarak bilinir:

malzemeler:

et malzemeleri:

1 bütün tavuk

4 baş kuru soğan

tuz

çorba malzemeleri:

2 yemek kaşığı tereyağı

1 yemek kaşığı domates salçası

5-6 adet patates, soyulup karelere bölünmüş

5-6 diş sarımsak

2,5 yemek kaşığı un

1,5 lt. tavuğun haşlama suyu

1,5 lt. su

tuz

1 yemek kaşığı kişniş, havanda dövülmüş

paste malzemeleri:

2 su bardağı pilavlık bulgur

yarım su bardağı pirinç

6 su bardağı su

tuz

sos malzemeleri:

2 yemek kaşığı zeytinyağı (veya tereyağı)

3 diş sarımsak, soyulup doğranmış

1 tatlı kaşığı pulbiber

tavuğun hazırlanması:

1. tavuğun butlarını, kanatlarını, göğüs ve sırt kısımlarını parçalara ayırın. derilerini soyup iyice yıkayın. (kanatları soyamazsanız ocakta ateşin üzerinde tütsüleyin.)

2. etleri bir tencere alarak üzerlerine çıkacak kadar soğuk su ekleyin. soyulmuş 4 baş soğanı bütün olarak tencereye ilave edin. en son tuz ekleyip haşlayın.

çorbanın hazırlanması:

1. tereyağını ve salçayı bir tencereye koyun. salça kavrulduktan sonra patatesleri ve sarımsakları ilave edip bir süre kavurun. kaurma esnasında patatesler tencereye yapışmaya başlarsa 1-2 kaşık et suyu ekleyebilirsiniz.

2. ardından suyu ve et suyunu tencereye ekleyin. patatesler ezilmeye müsait bir hal alana kadar pişirin.

3. 2,5 yemek kaşığı unu 1 kase soğuk suda ezin. çorbanın suyundan kaseye 1-2 kaşık ekleyerek kasedeki suyu ılıtın. ardından çorbayı devamlı karıştırarak kasedeki suyu tencereye ekleyin. ara sıra karıştırmak suretiyle 10 dakika pişirin. tuzunu ekleyip tencerenin altını kapatın.

paste'nin hazırlanması:

1. çorba pişerken bulgur ve pirinci karıştırıp birkaç kez suyunu değiştirerek yıkayın. yıkadıktan sonra su ve tuzla birlikte tencereye koyun. tencereyi ocağa alın.

2. bulgurlar ve pirinçler sularını çektikten sonra tencerenin altını kapatın. tercihen tahta spatula yoksa delikli bir kepçe ile pasteyi yoğurun. (spatulayı ara sıra çorbaya batırabilirsiniz.) pasteniz hamura yakın bir kıvama gelince üzerini spatulayla düzleştirin.

sosun hazırlanması:

1. zeytinyağını tencereye alın. doğranmış sarımsakları ekleyin. yağ kızınca pul biberi ilave edin. etleri bu sosun içine teker teker alın , alt ve üstlerini kızartın.

servis yapılması:

1. yuvarlak ve derince bir tepsiye önce pastenizi ortası boş kalacak şekilde (havuz şeklinde) yayın. havuz kısmına çorbasını koyun. etrafına etleri dizin. çorbanın üzerine sostan biraz gezdirin ve kişniş serpin.

2. tabaklara koyarken 1 kaşık paste, çorba ve 1 parça tavuk olmak üzere ayranla servis yapın.

çeçenlerin en meşhur yemeği, et suyunda haşlanan özel olarak yuvarlanmış hamurlar sarmısaklı sosa batırılarak yenilir, yanında içecek olarak et suyu bulunur, cırdıngış, cırdıgış olarak da bilinir doğru ismi galnis'tır.
Malzemeler:
- 1 kilo un

- 2 yumurta
- 1 yemek kaşığı tuz,
HAZIRLANIŞI:
Tavuğu veya eti tuz ve bol su ile haşlayın. Haşlanan eti süzüp çıkarın bir kenara koyun. Sonra hamuru için unun ortasını havuz şeklinde açın tuzu,yumurtayı ve yağı katın su ile orta sertlikte bir hamur yoğurun. Hamuru yarım saat dinlendirin, hamuru ikiye bölün beze yapın bir parçasını alın oklava yardımı ile biraz yasdılaşdırın ve iki santim kalınlığında bıçakla kesin ve oklava şeklinde elinizle uzun şeritler halinde yuvarlayın. Yuvarlaklar baş parmağınızın kalınlığında olmalı veya biraz daha ince olabilir. Sonra uzun uzun bir yere yapışdırmadan dizin. Hepsini böyle yapın bu işlem bittikden sonra şeritleri üçer santim boyunda unlayarak hepsini kesin. Kestiğiniz hamurları parmak uçlarınızı hamurun ortasına bastırarak kendinize doğru çekin mutlaka bu hamurları çekdiginiz zaman içleri boşalmalıdır.(Resimdeki şekil) Hepsini böyle yapın biryere dizin.
Etin suyunu büyük bir tencereye süzün, içine normal suda koyun tuz atın ve kaynatın kaynadıkdan sonra yaptığınız gılnışları suya atın, pişene kadar kontrol ederek pişirin pişen gılnışları delikli kepçe yardımı ile susuz bir şekilde tepsiye çıkarın. Yanında sarmısaklı yoğurtla isterseniz salçalı sosla veya beyrim dedigimiz ezilmiş sarmısak biraz su birazda kızarmış margarinle yapabilirsiniz. Beyrimi bununla sıcak olarak servis yapın isterseniz yanında gılnışı pişirdiginiz suyundanda Çorba kaselerinde yogurt ve sosla karıştırarak servis edebilirsiniz.
Haşladıgınız etleri servise hazırlayıp gılnışın yanında yada ekstra bir tabakta ikram ediniz.

TARİF İÇİN TEŞEKKÜRLER BEN BU YEMEĞE BAYILIRIM BİLMEYENLER PEK SEVMİYOR AMA NİYE YALAN SÖYLEYİM SÜPER BİR YEMEK DENEMELERİNİ SÖYLEYEYİM.cokacimcoook

Malzemeler:
- 1 kilo un

- 2 yumurta
- 1 yemek kaşığı tuz,
HAZIRLANIŞI:

oyyy ben buna bayılıyorummmmm ay şimdi olsa da yesemmdelikafadulden

MALZEMELERİ:
İçi için:
- 1 kilo patates
- 1 çay bardağı süt
- tuz, kara biber
Hamuru için:
- 1 kilo un,
- 1 su bardağı süt
- 250 gr tereyağ

İçinin hazırlanışı:
Hamurun hazırlanışı:
YAPILIŞI:

Afiyet olsun.

volbak.jpg

çokkk güzel bu halam yapardı sık sık ayyy bende yapacağım teşekkürlerrr!...a.s.

MALZEMELERİ:
İçi için:
- 1 kilo patates
- 1 çay bardağı süt
- tuz, kara biber
Hamuru için:
- 1 kilo un,
- 1 su bardağı süt
- 250 gr tereyağ

İçinin hazırlanışı:
Hamurun hazırlanışı:
YAPILIŞI:

Afiyet olsun.

volbak.jpg

Kaç zaman önce yemiş, tadına ve inceliğine bayılmıştım. Bu tarifi bulduğuma çok sevindim. Emeğinize sağlık. Çok teşekkürler..

Malzemeler:
- 1 kilo un

- 2 yumurta
- 1 yemek kaşığı tuz,
HAZIRLANIŞI:
Bunu
çerkez komşum ne zaman yapsa beni davet eder.çok beğendiğim bir yemek ellerinize sağlık:KK16::KK16:

PISIHALUJ
Malzeme:
750 gr un
1,5 tatlı kaşığı tuz
Ilık su

İç malzemeleri:
1 baş kuru soğan
Yarım çay bardağı zeytinyağı
1 yemek kaşığı pulbiber
1,5 kg patates, haşlanmış ve püre haline getirilmiş(çerkes peyniri olsa daha iyi oluyor ama bulamayanlar için patates de oluyor)

Sos malzemeleri:
3 yemek kaşığı tereyağı
3 tatlı kaşığı pulbiber
Yoğurt

Hazırlama:
1. 750 gr unu ve 1,5 tatlı kaşığı tuzu karıştırın. Ilık suyu azar azar ekleyerek poğaça hamurundan biraz daha sert (mantı hamuruna yakın) bir hamur yapın. Hamuru 3 bezeye ayırın ve bezelerin üzerine nemli bez örterek 10 dakika dinlendirin.
2. 1 baş kuru soğanı yemeklik doğrayın, tavaya alıp yarım çay bardağı zeytinyağında soğanları öldürün. 1 yemek kaşığı pulbiberi ekleyip karıştırın. Püre haline getrilmiş patateslerle pulbiberli soğanları karıştırın.
3. Dinlendirilmiş hamur bezelerinin her birini 2 mm kalınlığında (mantıdan biraz daha kalın) 40 cm çapında açın. Bunlardan daireler kesin. (daireler için en işe yarayanı nescafe kavanozlarının kapağı)
4. Dairelerin içine 1 tatlı kaşığı patatesli içten koyun. dairelerin orijinal kapatma şekli saç örgüsü ama siz iki ucunu birleştirip sıkı sıkı bastırarak da kapatabilirsiniz. (hamurların tamamen yapıştığından emin olun, yoksa patatesler dökülebiliyor.) Halujları kağıt havlu serilmiş bir tepsiye birbirlerine değmeyecek şekilde dizin.
5. Derince bir tencereye 2-3 litre su koyarak kaynatın. Su kaynayınca bir tatlı kaşığı tuz atın. Her bezeden çıkan halujları arasıra tahta kaşıkla karıştırarak tek seferde haşlayın. (tencerenin ağzını kapatmayın.) Pişen halujları kevgirle sudan alın.
6. Sos için tereyağını eritip pulbiberle karıştırın. Servis tabağındaki halujları bu sosla karıştırın ve yoğurtla servis yapın.

Yok böyle birşey ya bayılıyorum haluje..

X