Nasıl para biriktirebilirim?

Ben de tam tersiyim.Cebimde akrep var sanki.İçim gider param gitcek diye.Ama söz konusu kıyafet oldu mu akan sular duruyor tabi.Pek para sıkıntısı çekmedim hep kenarda param olmuştur.Sen de eski usul bir yöntemle başlayabilirsin.Kumbara usulü.Önce kendine bir kumbara al.Ama öyle ufak kilitli çocuk kumbaralarından değil.1 milyoncularda filan var konserve kutusu gibi teneke kumbara.Açacak yeri olmadıgı için zamanı geldiginde mutlaka ya acacakla kesiyorsun ya da parçalıyorsun.Öyle beter bişey yani.Her gün kumbarana 2 lira atsan ayda 60 liran olur.Bu başlangıc için iyi bir birikim.Zamanla arttırırsın.Biz evde yapmıştık bunu ailece hepimiz para atmıştık 1 ayda nerdeyse 150 lira olmuştu.Bi dene derim :KK61:

Çok iyi fikir canım. O kumbaraları her yerde bulabilir miyim acaba?

Aslında az bulunan bişey de degil ama olabilir.Eski tip bir şey zaten.Buralarda ufak dükkanlarda satanlar vardı.Çevrenizde varsa bu tarz yerler sorabilirsiniz.Bir ihtimal oyuncakçılarda olabilir.Olmasa da böyle buna benzer bişey kullanabilirisiniz.

Aslında az bulunan bişey de degil ama olabilir.Eski tip bir şey zaten.Buralarda ufak dükkanlarda satanlar vardı.Çevrenizde varsa bu tarz yerler sorabilirsiniz.Bir ihtimal oyuncakçılarda olabilir.Olmasa da böyle buna benzer bişey kullanabilirisiniz.

Küçük pet şişelerden kullanmaya karar verdim.Çünkü nasılsa o küçük ağzından 1 lira ancak girebilecek, çıkarmak için de kesmek gerekecek :)

Bir de kullanmadığım eşyalarım var ve bunları satmak istiyorum. Kredi kartı vs kullanmıyorum, ailemde kullanmıyor. Bu nedenle gittigidiyor.com gibi sitelerde ilan veremiyorum haliyle. Bunları satmam için bir önerisi olan var mı? Mesela sıfır bir patenim var, kullanmadığım mp4 üm var falan filan.

hayatımda ilk defa yanlışlıkla para biriktirdim evet yanlış duymadınız yanlışlıkla:))))

Kredi kartımın ekstresi geliyordu bugünlerde harcama yapmadım ama dedim heralde önceden olan ödemeler diye diye 50 10 50 100 para yatırdım her ay geçen yine ekstre geldi toplam borç +266 tl yazıyordu eşime 300 tl verdim git yatır dedim faiz falandır dedim.Eşim gitti yatırmaya borcunuz yok hatta para birikmiş demişler şok oldum hade bee falan dedim müşteri hizmetlerini arradım gerçekten öyleymiş sevindim valla ne yalan söyleyeyim durup dururken 600 tl gibi bi param oldu tabi naptım gözden çıkan bi para diye hemen akşamı harcadım onudaaa:))))))))))

hayatımda ilk defa yanlışlıkla para biriktirdim evet yanlış duymadınız yanlışlıkla:))))

Kredi kartımın ekstresi geliyordu bugünlerde harcama yapmadım ama dedim heralde önceden olan ödemeler diye diye 50 10 50 100 para yatırdım her ay geçen yine ekstre geldi toplam borç +266 tl yazıyordu eşime 300 tl verdim git yatır dedim faiz falandır dedim.Eşim gitti yatırmaya borcunuz yok hatta para birikmiş demişler şok oldum hade bee falan dedim müşteri hizmetlerini arradım gerçekten öyleymiş sevindim valla ne yalan söyleyeyim durup dururken 600 tl gibi bi param oldu tabi naptım gözden çıkan bi para diye hemen akşamı harcadım onudaaa:))))))))))

Tüh yav o da gitmiş :KK70::KK70:

Peki alışverişler nasıl yapılıyor orada? Mesela biri koyduğum ürünü almak istiyor.Ben nasıl ulaştıracağım? O nasıl ödeme yapacak?

telefonundan yada mail atarak ulasiyor.. urunu nasil ulastiracagin sana bagli... ister kargoyla gonderirsin, ayni sehirdeysen elden teslim edersin... odemeyi ya elden alcan... yada posta alan gondericek artik alici

telefonundan yada mail atarak ulasiyor.. urunu nasil ulastiracagin sana bagli... ister kargoyla gonderirsin, ayni sehirdeysen elden teslim edersin... odemeyi ya elden alcan... yada posta alan gondericek artik alici

Parayı elden almak sorun değil de kargo yollarsam o bana parayı nasıl yollayacak?

Senin adına çok sevindim canım.Çok iyi bir fikir.Biz de yeniden başladık biriktirmeye bakalım ne olacak :KK52:

Canım hadi hayırlı olsun, bol bol paralarımız olsun o zaman :KK52: Ben de bugün üniversiteye başladım işte. Annem bir ay idare edebileceğim kadar bir miktar para verdi. Şimdi mesela gün içinde harcadığımdan elimde kalan bozukları kumbaraya atıyorum(pet şişe yani :KK70:). 2-3 lira felan, elime ne geçerse. Bir de sahibinden.com da kapıda ödeme şeklinde kullanmadığım eşyalarımı satışa çıkardım. Bakalım becerebilirsem onları satacağım :/

Canım iş bankasının kırılmayan kumbarları vardı, onlardan alırsan belirli tarihe kadar sana istesen de vermiyorlar, çok işini görebilir :KK15:

hiç çalıştın mı? paranın nasıl zor kazanıldığını görsen o kadar çok harcamazsın bence, en azından gereksiz şeylere harcamazsın
ben de harcarım yani mezara götürecek halim yok ya... ama artık eskisi gibi abartmıyorum

hiç çalıştın mı? paranın nasıl zor kazanıldığını görsen o kadar çok harcamazsın bence, en azından gereksiz şeylere harcamazsın
ben de harcarım yani mezara götürecek halim yok ya... ama artık eskisi gibi abartmıyorum

Evet çalıştım. Lise sonda stajım vardı. Sabah 9 akşam 6. 300 TL para alıyordum ayda, stajjer parası işte. Ama elimde o paradan da eser yok şimdi. İçime oturmuştu resmen. Şimdi biriktirmeye başladım işte.Kenara koyuyorum her seferinde.

X