Nasıl para biriktirebilirim?

bir süre makyaj malzemesi,kıyafet,ekstra yeme-içme ve diğer acelesi olmayan tüm ihtiyaçların için para harcama.
senin yolparan,varsa sigaran(ki onu da azalt) ya da günlük yemek paran bunlara harca.
bunun dışında hiçbirşeye para harcama canım,bir süre elindekilerle idare et.

bir süre makyaj malzemesi,kıyafet,ekstra yeme-içme ve diğer acelesi olmayan tüm ihtiyaçların için para harcama.
senin yolparan,varsa sigaran(ki onu da azalt) ya da günlük yemek paran bunlara harca.
bunun dışında hiçbirşeye para harcama canım,bir süre elindekilerle idare et.

Çok şükür sigara kullanmıyorum. Sadece yol param var şimdilik, bazen okuldan erken çıktığım için okulda yememe de gerek kalmıyor.

ben de hiç ama hiç para biriktiremiyorum ne yapacam şaşırdım .devamlı eksideyim bankada .ailemin yanında oturmuyorum öğretmenim .ailem başka ben başka ildeyim.kira elektirik su kredi kartı öğrenim kredisi yakıt derken bankada daima eksiye düşüyorum.Ya bende bi sorun var ya da öğretmen geliri yetmiyor.Evli olanlar nasıl geçiniyor şaşırıyorum.Bu arada yol parası falan onları söylemeyi unuttum.:)

nasıl oluyorsa bende hiç para biriktiremiyorum özellikle evlendikten sonra... ben öğrenciyken çok para biriktirirdim.. ama biriktirdiğim para makyaj malzemesine ve kıyafetlere çok giderdi.. tabi yemeğe ve içmeye de... şimdi evliyim.. tutumlu olmaya çalışıyorum yine de birikmiyor.... nasıl oluyor bu iş bilemiyorum..

cam kavanoz! ciddiyim :KK70: varolan tüm paranı kavanoza koy. hedefin o kavanozu doldurmak olsun mesela. içinden gerekli harcamalar için para alsan dahi, kavanozun boşaldığını görünce üzülürsün zaten. bende işe yarıyor :)

cam kavanoz! ciddiyim :KK70: varolan tüm paranı kavanoza koy. hedefin o kavanozu doldurmak olsun mesela. içinden gerekli harcamalar için para alsan dahi, kavanozun boşaldığını görünce üzülürsün zaten. bende işe yarıyor :)

bende işe yarayacağını sanmıyorum...:KK43: çok isterdim işe yarasın.

Eğer harcamalarından kısamıyorsan bile kenara bir iki lira at her gün, biriktikçe de bi altın al :)

bir kumbara al ve hergün mutlaka içine bozuk para at..
mesela en minimum günde 2 tl atsan ayda 30X2=60 tl para eder ve gayette güzel bir başlangıç.sıkıştığın zaman yolda bulmuş gibi geliyor insana o para:)
bende kendimi bildim bileli biriktiririm mutlaka,yarım altın,çeyrek altın yaparım,euro yaparım,bazende hiç ellemem öylece durur tl olarak birikir.
atıyorum markete gidicem alışveriş için 300 tl varsa cüzdanımda ilk önce 50 tl si cuupp benim kumbaraya:)

dediginızi yapmaya calışıcam arkadaşlar umarım işe yarar.
teşekkür ederim ónerileriniz icin

Maaşı alır almaz bi kısmını atın dokunmayacağınız bir hesaba veya altın/döviz yapın.
Ben o şekilde biriktirebiliyorum.
Kalan parayı biriktireyim deyince olmuyor, ama baştan alınca o para mecburen ayak yorgana göre uzatılıyor, para da birikmiş oluyor :-)

Arkadaşlar para biriktiremiyorum bir türlü. Öğrenciyim.Elime para geçtiğinde hemen harcıyorum. Ne gibi şeylerden kısarak para biriktirebilirim? Fikirlerinize ihtiyacım var.

MRB canım
Bir finans ekonomi programında uzmanın konuşması şöyleydi:

Hayatınız boyunca çalışan, işveren ,öğrenci ,ev hanımı, hatta işsiz bile olsanız bu bir hayat alışkanlığınız olsun .
Hiçbir hedefiniz yatırım planınız olmasa dahi acil durumlar sağlık sorunları kazalar gibi durumlar için elinize geçen paramiktarı ÇOK YADA AZ hiç önemli değil MİNİMUM %10unu kenara koyup yok sayınız .
BENDE ÖYLE YAPMAYA ÇALIŞIYORUM ÇOK SEVMİŞTİM BU FİKRİ VE %10 ZORLAMAYAN ZAHMETSİZ ÇOK CÜZZİ BİR RAKAM ...

BU BENDE İŞE YARAMIYO :))))))
BENİM HEDEFİM 1 LİRALIK KESMEDEN AÇILAMAYAN İÇİ GÖRÜNMEYE TENEKE KUMBARALAR DOLANA KADAR GÖRMEYİNCE ORDA PARAM OLDUĞUNU BİLE UNUTUYORUM OZAMAN BİRİKİYOR İŞTE . AMA KOLAY ULAŞILABİLİR GÖRÜLEBİLİR KAVANOZ FELAN 15 GÜN DAYANABİLİRSEM HAKGETİRE :d:d:d:d:d:d:d

MRB canım
Bir finans ekonomi programında uzmanın konuşması şöyleydi:

Hayatınız boyunca çalışan, işveren ,öğrenci ,ev hanımı, hatta işsiz bile olsanız bu bir hayat alışkanlığınız olsun .
Hiçbir hedefiniz yatırım planınız olmasa dahi acil durumlar sağlık sorunları kazalar gibi durumlar için elinize geçen paramiktarı ÇOK YADA AZ hiç önemli değil MİNİMUM %10unu kenara koyup yok sayınız .
BENDE ÖYLE YAPMAYA ÇALIŞIYORUM ÇOK SEVMİŞTİM BU FİKRİ VE %10 ZORLAMAYAN ZAHMETSİZ ÇOK CÜZZİ BİR RAKAM ...

aynen ben de öyleyim:)

X