Hematoloji - Kan bilimi Demirim çok düşük, tahlil sonuçlarına bakar mısınız rica etsem.

rose2

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
28 Nisan 2010
100
4
uzun zamandır sitenizi takip ediyorum ve ilk defa yazıyorum. sabahtan beri interneti araştırmama rağmen kafamdaki sorulara cevap bulamadım. çok halsizim ve çabuk yoruluyorum, saçlarım dökülüyor. bu nedenle kan tahlili yaptırdım ve hgb 11,3 iken demirim 17, çok düşük yani. demir deposu boşalmış baya. benim korkum talesemi hastalığı falan olabilir mi? veya başka bi hatalık bilgisi olan varsa yazarsanız çok sevinirim arkadaşlar. pazartesi doktora soracağım ama bekleyemedim. moralim baya bozuldu. 6 ay önce falan demir düşüktü yine 3 paket falan ilaç kullandım, doktorada gitmedim. yer, içer düzelirim sandım. ama düzelmemiş. sizce tahlil sonuçlarım nasıl?
dün aldığım tahlil sonuçlarını yazıyorum.. Talesemi olma olasılığı sizce bu sonuçlarda kendini belli eder mi? Doktor böyle bir şey söylemedi. Ailemde talesemi yok. Tahlil sonuçlarım. Şimdiden çok teşekkürler.
WBC 6,73
RBC 4,44
HGB 11,3
HCT 35,4
MCV 79,6
MCH 25,3
MCHC 31,8
RDW 19,6
PLT 203,0
PCT 0,153
MPV 7,54
PDW 17,4
NEU 4,21
LYM 1,58
MON 0,662
EOS 0,241
BAS 0,04
NEU% 62,5
LYM% 23,5
MON% 9,83
EOS% 3,57
BAS:% 0,59
DEMİR (SERUM) 17
T.DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ 392
FERRİTİN 7,93

Cnm ALLAH sifani versin, korkma ve kendini uzme ins duzelir

Konu hakkinda maalesef bir bilgim yok! :KK50:

Canım öncelikle geçmiş olsun doktor tahlil sonucunda ne dedi sana?
Benimde demirim düşüktü hep yorgun bitkin oluyordum uykum geliyordu.
Doktor tüpte olan ilaçlardan verdi. Ayrıca demir yapan gıdalar tükettim en son düzelmişti.
Ama bazı kişilerde bu doğuştan böyle olabiliyor. demir tüpleri boşaldıysa geri alınması çok zor oluyormuş ilaçla o yüzden içtiğin ilacın bir etkisi olmamış olabilir.
Sen elinden geldiğince gıdalardan almaya çalış bunları.
Yine de emin olamıyorsan özel hastaneye git baktır canım ihmal etme tedavisi olmayan bir hastalık değil kafana takma.
Geçmiş Olsun :KK71:

ikinizede çook teşekkür ederim. o kadar içten cevap vermişsiniz ki. inanın bana moral oldu. Allah razı olsun.
doktor bişey demedi, genç bir doktor olduğundan acaba tecrübesiz falan mı diye düşündüm.
beni en çok korkutan da kanın çok az düşük olması, demirin ise neredeyse bitmiş olması. kendimi sürekli yorgun ve halsiz hissediyorum,
iyleşemeyeceğimden korkuyorum. bende depresyon da olduğu için bunu tetikledi demirin düşmesi. korku, panik, arttı.
bir de aklımda bir soru daha var, bende bir tane miyom var ve kanamalar biraz fazla. demiri düşüren bu ise, kanında düşmesi gerekmez mi?
hiçbirşey bilmiyorum. cevapsız sorular...

uzun zamandır sitenizi takip ediyorum ve ilk defa yazıyorum. sabahtan beri interneti araştırmama rağmen kafamdaki sorulara cevap bulamadım. çok halsizim ve çabuk yoruluyorum, saçlarım dökülüyor. bu nedenle kan tahlili yaptırdım ve hgb 11,3 iken demirim 17, çok düşük yani. demir deposu boşalmış baya. benim korkum talesemi hastalığı falan olabilir mi? veya başka bi hatalık bilgisi olan varsa yazarsanız çok sevinirim arkadaşlar. pazartesi doktora soracağım ama bekleyemedim. moralim baya bozuldu. 6 ay önce falan demir düşüktü yine 3 paket falan ilaç kullandım, doktorada gitmedim. yer, içer düzelirim sandım. ama düzelmemiş. sizce tahlil sonuçlarım nasıl?
dün aldığım tahlil sonuçlarını yazıyorum.. Talesemi olma olasılığı sizce bu sonuçlarda kendini belli eder mi? Doktor böyle bir şey söylemedi. Ailemde talesemi yok. Tahlil sonuçlarım. Şimdiden çok teşekkürler.
WBC 6,73
RBC 4,44
HGB 11,3
HCT 35,4
MCV 79,6
MCH 25,3
MCHC 31,8
RDW 19,6
PLT 203,0
PCT 0,153
MPV 7,54
PDW 17,4
NEU 4,21
LYM 1,58
MON 0,662
EOS 0,241
BAS 0,04
NEU% 62,5
LYM% 23,5
MON% 9,83
EOS% 3,57
BAS:% 0,59
DEMİR (SERUM) 17
T.DEMİR BAĞLAMA KAPASİTESİ 392
FERRİTİN 7,93

Canım gecmiş olsun öncelikle,laboratuvar teknisyeniyim bende umarım faydam olur. büyük ihtimalle dr sana oral ilaç değil de kan iğnesi vericektir. eritrositler kanda oksijen tasır ve kana renk verir, normal değeri 12,5olması gerekir ama seninki 6larda :KK43: 7den aşağı düşünce hastaneye yatırırlar genelde.
sac dökülmesinin cabuk yorulmanında nedenleri demirinin ve kan değerlerinin düşük olması..

demir seviyesi 20 civarında olması gerekir senin demirin bayağı bi düşük. vucutta demirin az olmasından dolayı demir depoların depolayacak demir arıyor. o yüzden oda bayağı bi tavan yapmış. sebze ağırlıklı beslenmeni öneririm ilaç takviyesinin yanında..
Doktora gittikten sonra durumu bizle paylaşırsan sevinirm. :KK61:

Canım gecmiş olsun öncelikle,laboratuvar teknisyeniyim bende umarım faydam olur. büyük ihtimalle dr sana oral ilaç değil de kan iğnesi vericektir. eritrositler kanda oksijen tasır ve kana renk verir, normal değeri 12,5olması gerekir ama seninki 6larda :KK43: 7den aşağı düşünce hastaneye yatırırlar genelde.
sac dökülmesinin cabuk yorulmanında nedenleri demirinin ve kan değerlerinin düşük olması..

demir seviyesi 20 civarında olması gerekir senin demirin bayağı bi düşük. vucutta demirin az olmasından dolayı demir depoların depolayacak demir arıyor. o yüzden oda bayağı bi tavan yapmış. sebze ağırlıklı beslenmeni öneririm ilaç takviyesinin yanında..
Doktora gittikten sonra durumu bizle paylaşırsan sevinirm. :KK61:

hem güzel yorumun için hemde bu kadar içten ve samimi bir karşılama için çok teşekkür ederim canım. gelişmeleri buraya yazarım. demir ağırlıklı beslenmeye başladım. inş. düzelir durumum. yalnız yorumunda anlamadığım bişey oldu bende 6,5 olan nedir tam anlamadım. göremedim daha doğrusu. HGB 11,3 benim. zaten anlamadığım hgb 11,3 iken demirin çok düşük olması. yani demir düşükse hgb de düşük olmalı değil mi? yoksa herhangi bir hastalık belirtisi mi? beni endişelendiren bu oldu.

arkadasım geçmiş olsun öncelikle benim de demir seviyem 10 a kadar düşmüştü..demir eksikliği anemisi dedi doktor ve ferro sanol duadenol diye bir ilaç verdi(ilaç ismi yasak mı bilmiyorum ama) 3 aylık bi tedavi uygulayacaz ve her ay gidip tekrar tahlıl olucam. bence doktorunla tekrar görüş ve ilaç kullanıp kullanmayacağını sor.

arkadasım geçmiş olsun öncelikle benim de demir seviyem 10 a kadar düşmüştü..demir eksikliği anemisi dedi doktor ve ferro sanol duadenol diye bir ilaç verdi(ilaç ismi yasak mı bilmiyorum ama) 3 aylık bi tedavi uygulayacaz ve her ay gidip tekrar tahlıl olucam. bence doktorunla tekrar görüş ve ilaç kullanıp kullanmayacağını sor.

yorumun için çok teşekkür ederim arkadaşım. ilaç ismi yasak olarak bildiğim için ilaç ismi yazmadım. bana da aynı ilaçtan yazdı doktor. sabah ve akşam günde iki kez kullanacağım. 1 ay sonra tekrar gideceğim. araştırmalarıma göre kuru üzüm, kuru kayısı, keçiboynuzu, yumurta, ıspanak, maydanoz, pancar, ceviz, fındık, demir ve kan yapıyormuş. (aklıma gelenler bunlar) Allah herkese acil şifalar versin. sana ve bana da:)

ikinizede çook teşekkür ederim. o kadar içten cevap vermişsiniz ki. inanın bana moral oldu. Allah razı olsun.
doktor bişey demedi, genç bir doktor olduğundan acaba tecrübesiz falan mı diye düşündüm.
beni en çok korkutan da kanın çok az düşük olması, demirin ise neredeyse bitmiş olması. kendimi sürekli yorgun ve halsiz hissediyorum,
iyleşemeyeceğimden korkuyorum. bende depresyon da olduğu için bunu tetikledi demirin düşmesi. korku, panik, arttı.
bir de aklımda bir soru daha var, bende bir tane miyom var ve kanamalar biraz fazla. demiri düşüren bu ise, kanında düşmesi gerekmez mi?
hiçbirşey bilmiyorum. cevapsız sorular...

rose gecmis olsun
benimde herzmn kan degerlerim dusuktur ilac icer giderim sinirdada olsa duzelir bi kac ay sonra tahlilimde yine ayni dusuk olur demir deposu ztn bosaldi doktor beni gordugunde sasirde nasil ayaktasin diye sac dokulmesi kalkince uzun sure goz kararmasi cabuk yorulma hepsi var bendede
ama benim aklime gelen senin de dedigin gibi miyomdan olabilcegi bende miyom var adet kanamalarim yogun oluyor ki adet zmnlarimda oturdugum yerde bile bazen basim ole donuyorki adetten oldugunu anladim
ama bi baska merak ettigimde miyom kan ile beslendigi icin bizim kan degerlerimiz dusuren o olabilir ilk dr a gittigim zman bunuda soracam artik oyuzden kan ilaclari kullanmaya cekniyorum evde kac kutu daha serum var ama

rose gecmis olsun
benimde herzmn kan degerlerim dusuktur ilac icer giderim sinirdada olsa duzelir bi kac ay sonra tahlilimde yine ayni dusuk olur demir deposu ztn bosaldi doktor beni gordugunde sasirde nasil ayaktasin diye sac dokulmesi kalkince uzun sure goz kararmasi cabuk yorulma hepsi var bendede
ama benim aklime gelen senin de dedigin gibi miyomdan olabilcegi bende miyom var adet kanamalarim yogun oluyor ki adet zmnlarimda oturdugum yerde bile bazen basim ole donuyorki adetten oldugunu anladim
ama bi baska merak ettigimde miyom kan ile beslendigi icin bizim kan degerlerimiz dusuren o olabilir ilk dr a gittigim zman bunuda soracam artik oyuzden kan ilaclari kullanmaya cekniyorum evde kac kutu daha serum var ama
sanada geçmiş olsun canım. ben doktora bu durumu sordum. miyom var, kanamalar biraz fazla dedim. doktor dediki olsun, miyom bu kadar düşürmez kan değerlerini.
bu kadar olmaması lazım dedi. bir bakıma haklı diye düşündüm. çünkü çevremde kanamaları yoğun geçen o kadar kadın var. ama hiçbiri benim kadar halsiz ve yorgun değil. bu durum beni korkutmaya başladı. bir de bende hafif depresyon vardı. iyce artırdı demirin düşmesi. korku, panik vs. arttı.
demir deposunun düşmesinin bir nedeni de şu olabilir, belki de sende benim gibi demir içeren gıdalar pek almıyorsundur. yeşillik ağırlıklı beslenelim. keçiboynuzu özü bulabilirsen al. bulamazsan keçiboynuzu pekmezi al. kuru üzüm ye. ben bu aralar onları deniyorum. bir de kahvaltıda veya başka zaman maydonozu eksik etme.
birbirimize destek olalım arkadaşım. moral çok önemli. inşallah birlik ve beraberlik içinde bunu da atlatacağız. tekrar çok geçmiş olsun. bilgilerimizi burada paylaşalım.

cok haklisin birbirimize destek olmamiz lazim kesinlikle moral herseyin ilaci

arkadasim ben zaten yesillik cok seven biinsanim salatam hic eksik olmaz kahvaltidada oldugu zmn maydanoz ve roka yerim ama keciboynuzu uzum turu seyler yiyemiyorum migdem bulaniyor maalesefer

peki sen nezmn doktora gideceksin bi gelisme varmi

cok haklisin birbirimize destek olmamiz lazim kesinlikle moral herseyin ilaci

arkadasim ben zaten yesillik cok seven biinsanim salatam hic eksik olmaz kahvaltidada oldugu zmn maydanoz ve roka yerim ama keciboynuzu uzum turu seyler yiyemiyorum migdem bulaniyor maalesefer

peki sen nezmn doktora gideceksin bi gelisme varmi

ben bir ay sonra gideceğim doktora. gelişmeleri buraya yazarım. şu an elimde kuru üzüm yemeye çalışıyorum bir yandan :)
keçiboynuzu pekmezi varya, ben sabah, akşam aç karna bir yemek kaşığı hemen ardından su ile beraber alıyorum. ilaç niyetine sende öyle yap istersen.
ben kendimi bildiğimden beri bu kan düşüklüğü vardı bende. fakat bu kadar ileri değildi. şimdi de demir deposu bitmek üzere.
sende gelişmelerden haberdar et. ilacın yanında düzenli bir şekilde kan yapan yiyeceklere devam edelim. Allah hepimize şifalar versin.

benim ferritin 8,8 çıktı
30-400 arası olması lazım
100 mg ilaç kullanmaya başladım bugün
umarım depo en kısa zamanda dolar çünkü gebelik düşünüyorum

Besin 100 gr.da demir

Bira mayası 17.3 mg.
Pekmez 16.1 mg.
Dalak 15 mg.
Buğday kepeği 14.9 mg.
Kabak çekirdeği 11.2 mg.
Karaciğer 8 - 9 mg.
Ay çekirdeği 7.1 mg.
Darı 6.8 mg.
Maydanoz 6.2 mg.
Yulaf 4 - 6 mg.
Mercimek, pirinç 3 - 4 mg.
Kırmızı et 2 - 4 mg.
Yer elması 3.4 mg.
Ceviz 3.1 mg.
Yumurta 2 - 3 mg.
Balık 0.5 - 1.5 mg.
Baklagiller 2 - 3 mg.
Tavuk 1.5 mg
Yeşil sebze çiğ 1 - 8 mg.
Patates 0.3 - 2.0 mg.
Fındık, fıstık 1 - 3 mg.
Meyve 0.3 - 4.0 mg.
Süt 0.1 - 0.4 mg.

benim ferritin 8,8 çıktı
30-400 arası olması lazım
100 mg ilaç kullanmaya başladım bugün
umarım depo en kısa zamanda dolar çünkü gebelik düşünüyorum

seninde baya düşükmüş demir . en kısa sürede hep beraber toparlanmak dileğiyle. Sağlıklı, sıhhatli, hayırlı bebekler nasip etsin Allah.

Besin 100 gr.da demir

Bira mayası 17.3 mg.
Pekmez 16.1 mg.
Dalak 15 mg.
Buğday kepeği 14.9 mg.
Kabak çekirdeği 11.2 mg.
Karaciğer 8 - 9 mg.
Ay çekirdeği 7.1 mg.
Darı 6.8 mg.
Maydanoz 6.2 mg.
Yulaf 4 - 6 mg.
Mercimek, pirinç 3 - 4 mg.
Kırmızı et 2 - 4 mg.
Yer elması 3.4 mg.
Ceviz 3.1 mg.
Yumurta 2 - 3 mg.
Balık 0.5 - 1.5 mg.
Baklagiller 2 - 3 mg.
Tavuk 1.5 mg
Yeşil sebze çiğ 1 - 8 mg.
Patates 0.3 - 2.0 mg.
Fındık, fıstık 1 - 3 mg.
Meyve 0.3 - 4.0 mg.
Süt 0.1 - 0.4 mg.

Kabak çekirdeği 11.2 mg. demir varmış. bunu bilmiyordum. yer elmasında da varmış. bilgiler için çok teşekkkürler arkadaşım. tahlil sonuçlarımızı da yazalım.
demirin yükseldiğini ve kendimize geldiğimizi görürüz inş.

seninde baya düşükmüş demir . en kısa sürede hep beraber toparlanmak dileğiyle. Sağlıklı, sıhhatli, hayırlı bebekler nasip etsin Allah.
inşallah teşekkürler

Kabak çekirdeği 11.2 mg. demir varmış. bunu bilmiyordum. yer elmasında da varmış. bilgiler için çok teşekkkürler arkadaşım. tahlil sonuçlarımızı da yazalım.
demirin yükseldiğini ve kendimize geldiğimizi görürüz inş.

ben de dün öğrendim öyle olduğunu
keçiboynuzu pekmezi içiyorum portakal suyuyla beraber
sonraki tahlili kaç gün sonra yaptırmayı düşünoyrsunuz?

inşallah teşekkürler

ben de dün öğrendim öyle olduğunu
keçiboynuzu pekmezi içiyorum portakal suyuyla beraber
sonraki tahlili kaç gün sonra yaptırmayı düşünoyrsunuz?

bende keçiboynuzu pekmezi kullanıyorum. kuru üzüm yiyorum. yeşillik ağırlıklı beslenmeye çalışıyorum.
bir de kestane balı alacağım. halsizliğe, yorgunluğa, bakterilere, her türlü ağrı sızıya vs... çok faydalı bir şeymiş.
ek gıda olarak vücüt direncinin artması için bunu da kullanacağım inş. bir de dut pekmezi alacağım.
ama portakal suyunu nerden alıyosun? henüz çıkmadı portakal.
sonraki tahlili 1 veya 1,5 ay sonra yaptırmayı düşünüyorum. siz ne zaman düşünüyorsunuz?

ya çok kötüyüm şu an
ferritin:2,8 :KK14::KK14:
çok düşük ya hem de çok 7 8 falan da değil ki 2 off

Eksikliği dışarıdan halledemeyebilirsiniz.İlk önce nedeni bulun niye eksik adet kanamanız çoksa ki bu en çok neden olan şeydir bu durumu halledin.Doktorunuz size demir hapı yazacak düzenli kullanacaksınız her şey normale dönecek bu kadar basit...Yiyeceklerle telafi edilemiyor bazı vitamin ve minerallerin eksikliği..:KK39:

X