aylık gelir, gider, artırım:)

5 6 yıldır çalşıyorum hemde açıktan okuyorum bekarım maaşım azdı biriktiremedim dersanelere gittim bikaç çeyiz aldım setler felan evin tlfon int parasını ödedim kardeşimin okul paralarını verdim harçlık verdim son 4 aydır 1200 maaş alıyorum artık düzen otrtmaya çalışyıorum öncesindede biraz uufak birkimim vardı toplamda 5 bin tl lik altın birikimim var bundan sonrada inş bol bol biriktiririm arada çeyiz felan alıyorum herkese rabbim istediği kadar versin :KK16:

az maaş alıp güzel birikim yapan arkadaşlar gördük,var tabii,nadirende olsa.
ama adam akıllı bişiy değilse elinize geçen para ne kadar zorlasanızda olmuyor malesef.
ben çok sızlandım hep bir yerlere gitti param.
tabi sonra hatırlamıyorsun düşünsende ben bu kadar zmanda ne yapmışım diye.
ama maaş yükselince anladım ki giderim gelirimden daha çokmuş.
şimdi hamdolsun kenara para attığımı ve buna dokunmadığımı görebiliyorum.
ama anca şimdi...

maşallah canım.. Allah ağzınızın tadını hiiçç bozmasın böyle sürdürsün inşallah..

kayınvalidene imrendim.. ahhh ahhh varya hiç yazmak istemiyorum ama şu an çok sinirliyim yazacam sonra pişman olsam da. biz de az önce kayınvalidemden geldik. eşimin teyzeleri gelmiş o yüzden gittik. değilse o kişinin yüzüne bile bakasım yok..
kayınpederim köyden kasalarca sebzeler meyveler getirmiş, koca balkon doluydu kapıya kadar. kayınpederim diyor ki çocuklar herşeyden getirdim köyden götürün evinize, zeytin domates, biber kavun üzüm badem.. ama pekmezi parayla aldım ondan götürmeyin! sayıyor da sayıyor.. kayınvalidem 4 tane domates(abartmıyorum tam 4 domates) ve 2 tane kavun koymuş. öyle midem bulandı ki bu haline. ben istemedim. sanki bi mal koyuyormuş gibi alın alın götürün diyorlar. kapıyı çarpıp o domatesleri de suratlarına fırlatmak istedim. Allahım bu insanların cimrilikleri beni öldürecek. ben sanki sizin vereceğiniz iki domatesle mi geçinecem.
kızlar bunu yazılacak yer değil burası ama çok kötüyüm. eşime söylensem ne günahı var üzülecek.bu insanlar insan mı? sen evladına 4 domates mi layık görüyorsun. bir de benim annemi beğenmez hanfendi keşke sen onun tırnağı olsan! benim annem,teyzelerim halalarım köye gidince arabamızın arkasını sonuna kadar doldururlar da mutlu olurlar. ben ne yapayım senin kattıklarını. ki Allaha şükür maaşım var.
aynı hanfendi kendini biz çıkarken zorla yemeğe davet ettiriyor. yarın nöbetim var dedim çaya gelin dedim tamam o zaman ondan sonraki gün gelelim dedi. eşimin o değer verdiğim teyzeleri ve dedesi bir olmasaydı çok görürdü bu görgüsüzlüğüyle onlara dua etsin.
keşke tek kötü huyu görgüsüzlüğü ve cimriliği olsa..bir de gece boyunca konyalıları kötüledi. kötülediği bütün kötü hasletler kendisinde mevcut. saçları boyatmakla kısa boy eteklerle medeni olduğunu zannediyor. köylüleri cahillikle suçluyor. apartmanda bir tane komşusu yok. kardeşlerinin yarısıyla küs, her gittiği yerde kavga çıkartır otobüs şoförleriyle kavga eder, kızını 2 dakika geç getiren servis şöforüne fırça çeker. hanfendi aristokrat ya kimse onun seviyesinde değil.
Allah insanları çok büyük şeylerle imtihan ediyor inanın. evet kendimi beddua etmemek için zor tuttum ama insanların da nasıl katil olduklarına artık anlam verebiliyorum.
beni affedin başınızı ağrıttım. ama içim çok dolu. İnşallah siz kayınvalidemi tanımadığınız için de bu gıybete girmiyordur. dayanamıycam çatlıyacam değilse.

çok teşekkürler canım
Rabbim sana sabırlar versin:KK19:

maşallah canım.. Allah ağzınızın tadını hiiçç bozmasın böyle sürdürsün inşallah..

kayınvalidene imrendim.. ahhh ahhh varya hiç yazmak istemiyorum ama şu an çok sinirliyim yazacam sonra pişman olsam da. biz de az önce kayınvalidemden geldik. eşimin teyzeleri gelmiş o yüzden gittik. değilse o kişinin yüzüne bile bakasım yok..
kayınpederim köyden kasalarca sebzeler meyveler getirmiş, koca balkon doluydu kapıya kadar. kayınpederim diyor ki çocuklar herşeyden getirdim köyden götürün evinize, zeytin domates, biber kavun üzüm badem.. ama pekmezi parayla aldım ondan götürmeyin! sayıyor da sayıyor.. kayınvalidem 4 tane domates(abartmıyorum tam 4 domates) ve 2 tane kavun koymuş. öyle midem bulandı ki bu haline. ben istemedim. sanki bi mal koyuyormuş gibi alın alın götürün diyorlar. kapıyı çarpıp o domatesleri de suratlarına fırlatmak istedim. Allahım bu insanların cimrilikleri beni öldürecek. ben sanki sizin vereceğiniz iki domatesle mi geçinecem.
kızlar bunu yazılacak yer değil burası ama çok kötüyüm. eşime söylensem ne günahı var üzülecek.bu insanlar insan mı? sen evladına 4 domates mi layık görüyorsun. bir de benim annemi beğenmez hanfendi keşke sen onun tırnağı olsan! benim annem,teyzelerim halalarım köye gidince arabamızın arkasını sonuna kadar doldururlar da mutlu olurlar. ben ne yapayım senin kattıklarını. ki Allaha şükür maaşım var.
aynı hanfendi kendini biz çıkarken zorla yemeğe davet ettiriyor. yarın nöbetim var dedim çaya gelin dedim tamam o zaman ondan sonraki gün gelelim dedi. eşimin o değer verdiğim teyzeleri ve dedesi bir olmasaydı çok görürdü bu görgüsüzlüğüyle onlara dua etsin.
keşke tek kötü huyu görgüsüzlüğü ve cimriliği olsa..bir de gece boyunca konyalıları kötüledi. kötülediği bütün kötü hasletler kendisinde mevcut. saçları boyatmakla kısa boy eteklerle medeni olduğunu zannediyor. köylüleri cahillikle suçluyor. apartmanda bir tane komşusu yok. kardeşlerinin yarısıyla küs, her gittiği yerde kavga çıkartır otobüs şoförleriyle kavga eder, kızını 2 dakika geç getiren servis şöforüne fırça çeker. hanfendi aristokrat ya kimse onun seviyesinde değil.
Allah insanları çok büyük şeylerle imtihan ediyor inanın. evet kendimi beddua etmemek için zor tuttum ama insanların da nasıl katil olduklarına artık anlam verebiliyorum.
beni affedin başınızı ağrıttım. ama içim çok dolu. İnşallah siz kayınvalidemi tanımadığınız için de bu gıybete girmiyordur. dayanamıycam çatlıyacam değilse.

canım seni çok iyi anlıyorum..
anlattıklarının benzerini bende yaşadım ve inan benimkide seninki gibi..
önceleri sinir olurdum her yaptığını kafama takar günlerce kendime yapardım..
ama artık hiç umursamıyorum boyumca çocuklarım var onların derdine düştüm k.validemin yaptıklarını önemsemiyorum bile:KK51:
zamnla düzene girer sen üzme kendini

ekonomi başlığı altında yazılanlar zaten genel olarak yapılan birikimleri -elimde 1000 lira var ne yapsam diyen öğrencilerden ev mi alsam altına mı yatırsama kadar devam eden çeşitlilikte- su faturasının bu ay fazla geldiğine kadar her türlü bilgiyi içeriyordu zaten. biz burda sadece daha derli toplu bir gelir gider konusu yapmış olduk ki birbirimizin halini bilip ona göre fikir verebililim..
mesela ben bu ay çok dertliyim iki tane projem bitti biri zaten belliydi önceden eğitimleri zaten vermiştim takvim belliydi ancak diğeri sürpriz şekilde erken bitti yavv son ödememi alacam cumartesi günü ve yeni bir iş de yok şu ara çok sıkkın cnm Allah yeni bir kapı açar inşallah.

merak ettim nasıl bir taktik bu canım...
yahudi bir adam gece yatmış yatağına ama bir türlü uyku tutmamış. bi o yana bi bu yana dönüyormuş. karısı dayanamamış sormuş. "bey ne dönüp duruyorsun" yaa sorma komşumuz yorgoya borcum vardı ve yarın da son gün ama benim yanımda hiç para yok yarın veremiyeceğim öyle onu düşünüyorum demiş. karısı hiç bir şey demeden kalkmış ve pencereyi açmış başlamış yorgo efendi yorgo efendi diye bağırmaya. yorgo efendi cama çıkınca kadın demiş ki " benim beyin sana borcu varmış ya parası yokmuş yarın onu ödeyemeyecekmiş" kapatmış pencereyi yatmış kocasının yanına. hadi yat uyu biraz da yorgo efendi düşünsün!
çok teşekkürler canım
Rabbim sana sabırlar versin:KK19:
amin sağolasın canım. benim imtihanım da bu Allah daha beterinden saklasın.
canım seni çok iyi anlıyorum..
anlattıklarının benzerini bende yaşadım ve inan benimkide seninki gibi..
önceleri sinir olurdum her yaptığını kafama takar günlerce kendime yapardım..
ama artık hiç umursamıyorum boyumca çocuklarım var onların derdine düştüm k.validemin yaptıklarını önemsemiyorum bile:KK51:
zamnla düzene girer sen üzme kendini

evet canım ben de ilk yıla göre daha da azalttım kafaya takmayı. hele zaten onu kafama takmayınca daha da sinir oluyor. çatlıyor adeta. zaten hiç bir tane dostu olmayan birisi. tek dostu facebook dur herhalde, orda bile arkadaşı yok. herbirine laf sokarak herkes arkadaşlıktan çıkarmış, üye olduğu gruplardan bile çıkarılıyor. böyle biriyle iyi anlaşmam zor herhalde. en iyisi kendi haline bırakmak. ama bazen insan yerine koyup insanlık yapmasını bekliyorum hatayla da olsa..

Merhaba,
Ben 2 senelik evliyim. Yaklaşık 6 yıldır çalışıyorum. Benim maaşım 3000 tl, eşimin maaşı ise 3500 tl. Aslında iyi kazanıyoruz ama ne kadar geldiği değil, ne kadar gittiği önemli malesef. Biz ailelere yük olmadan evlenmek istedik. Bu nedenle a'dan z'ye gereken herşeyi kendimiz aldık, dolayısıyla 2 sene evlilk ile ilgili borçları ödedik sonra da bir araba aldık krediyle. Şu an onun borcunu ödüyoruz. Çocuk olmadan bir an önce birikim yapmak istiyorum, daha kenarda 1 kuruşumuz yok 20.000 tl de araba kredi borcumuz var:26:

Merhaba,
Ben 2 senelik evliyim. Yaklaşık 6 yıldır çalışıyorum. Benim maaşım 3000 tl, eşimin maaşı ise 3500 tl. Aslında iyi kazanıyoruz ama ne kadar geldiği değil, ne kadar gittiği önemli malesef. Biz ailelere yük olmadan evlenmek istedik. Bu nedenle a'dan z'ye gereken herşeyi kendimiz aldık, dolayısıyla 2 sene evlilk ile ilgili borçları ödedik sonra da bir araba aldık krediyle. Şu an onun borcunu ödüyoruz. Çocuk olmadan bir an önce birikim yapmak istiyorum, daha kenarda 1 kuruşumuz yok 20.000 tl de araba kredi borcumuz var:26:

Allah kolaylık versin, ben de benzer şekilde borç ödüyorum ve önümüzdeki yıllarda daha ödemeye de devam edeceğim:KK1: Ama kenarda bir kuruşumuz yok gibi gelse de zaman zaman, tam tersi bir durum söz konusu aslında. Bu borçlara girilmeden sıfırdan birşey satın alınamıyor hatta birikim bile yapılamıyor çoğu zaman. O yüzden ben kendime hep şöyle diyorum "bu borçlarımı hayırlısıyla kapatayım ki daha yeni borçlar gelsin":KK1::KK1::KK1: Örneğin şu an nakit olarak biriktirdiğim her kuruşu, o ay krediye vs.ye yapacağım ödemenin içine katıyorum. Eskiden biriktirme kavramım olmadığından, direk elimdekini yatırırdım ama bu şekilde gelenin-gidenin hesabını çok daha rahat yapabiliyorum ve elimde fazladan para bile kalıyor çok şükür.

Son düzenleme:
Allah kolaylık versin, ben de benzer şekilde borç ödüyorum ve önümüzdeki yıllarda daha ödemeye de devam edeceğim:KK1: Ama kenarda bir kuruşumuz yok gibi gelse de zaman zaman, tam tersi bir durum söz konusu aslında. Bu borçlara girilmeden sıfırdan birşey satın alınamıyor hatta birikim bile yapılamıyor çoğu zaman. O yüzden ben kendime hep şöyle diyorum "bu borçlarımı hayırlısıyla kapatayım ki daha yeni borçlar gelsin":KK1::KK1::KK1: Örneğin şu an nakit olarak biriktirdiğim her kuruşu, o ay krediye vs.ye yapacağım ödemenin içine katıyorum. Eskiden biriktirme kavramım olmadığından, direk elimdekini yatırırdım ama bu şekilde gelenin-gidenin hesabını çok daha rahat yapabiliyorum ve elimde fazladan para bile kalıyor çok şükür.

Valla 2 senede zor çıktık kredi kartı borçlarından. Neyseki şimdi o bitti. Bizim hatamız daha kredi kartına borç varken gittik araba aldık. Aslında 6 ay kadar bekleyseydik bu kadar sıkışmazdık. Ben de şimdi var gücümle krediyi erken kapatmak için uğraşıyorum. Ev için peşinat biriktirmek gerek. Bu arada ben de eskiden düşünmeden harcardım. Özlem Denizmen akılımın başıma gelmesinde çok faydalı oldu. Tavsiye ederim. Oldukça faydalı bir internet sitesi ve tv programı var.

Merhaba,

canım ne kadar gelir varsa o kadar gider oluyor bu bi gerçek

ama aldığınız maaş çoğu ailenin senelerce biriktirebildiği bir tutar ve bence gayet süper bir meblağ:KK34:

dişinizi sıkıp 2000 ya da 3000 binini harcayıp gerisini atsanız harika olur bence..

ben evlendıkten 8 ay sonra hıcbır bırıkım yapmadan hamıle kaldım ustune esım ıssız kaldı elde ne varsa gıttı.
9 sene calıstım yane tum haytam boynca 29 yasındayım bu arada:KK9:
ama bebegım olduktan sonra calışmak hayal oldu cok zor bu bebktı halada öle uyku sorunu cok var 2,5 yasında sımdi.
evimiz yok arabamızda :KK5: yaza kaynvalıdemler alıcakmıs.inş.
tek maas yetmıyor cok sıkıntı cekıyoruz ama kızımı bırakamıyorum k.valıdeme :KK5:sebeplerı öyle cok ki saysam sayfa yetmez:KK5:napıcam böle bılmıyorum:KK5:

canım ne kadar gelir varsa o kadar gider oluyor bu bi gerçek

ama aldığınız maaş çoğu ailenin senelerce biriktirebildiği bir tutar ve bence gayet süper bir meblağ:KK34:

dişinizi sıkıp 2000 ya da 3000 binini harcayıp gerisini atsanız harika olur bence..

Keşke atabilsek kenara ben de çok istiyorum bunu. Ama işte daha evliliik borçlarını yeni bitirdik. Kredi kartlarından kurtulduk çok şükür. Araba kredisi ödüyoruz bi de elden borç var yine araba peşinatı için. Zaten birimizin maaşıyla geçiniyoruz, diğer maaş borçlara gidiyor. Araba bitince de ev borcuna gireriz artık ömür boyu böyle borçlu borçlu devam ederiz.:KK36:

Bende düzenli olarak 4 senedir çalışıyorum.Düzenli giden bir ilişkim var. Bunun için elde avucta birikim denilen birşey yok geneli çeyiz eşyalarına gitti.Ailemede katkı sağlıyordum hemde yüklü miktarda. Aldığım maaş öyle ahım sahım değil son 4 ayda elime net gelen maaş 1050 TL. Yol ve yemek parası için kenara 200 TL ayırmam gerekiyor. 250 TL'de fiks gün parası.İyiki yaptım dediğim birşey var oda geçen sene güne girmekti suan elimde azda olsa 1.500 TL gün param var. Şimdi ise beyaz eşyalar ve yatak odası için birikim yapıcağım inşallah. Birde şu kredi kartlarından kurtarabilsem kendimi çok iyi olacak hep kıyafet ayakkabı ama artık dur demeyi öğrendim ve kredi kartlarının çiplerini çıkardım asgarilerini ödeyerek kapatacağım inşallah. Bayram parası ve yılbasındada ikramiye alacağım onlarla beraber hepsini külçe altına çevireceğim. Bugün okuduğum yazılardan 3 tane demir kumbara alacağım. Biri kendim için, biri sevgilim için, diğerinide evde anneme vereceğim. Aslında düzenli olarak heray ödeme planım vardır. Elimede bayağı bir para kalır ama çok gereksiz masraflarda bulunuyorum. İnşallah onlara yaptığım harcamaları kumbaraya atacağım. Bu devirde evlenmek çok zor. Birde aile yardımı almayınca dahada zor. RABBİM herkesin yardımcısı olsun.

Keşke atabilsek kenara ben de çok istiyorum bunu. Ama işte daha evliliik borçlarını yeni bitirdik. Kredi kartlarından kurtulduk çok şükür. Araba kredisi ödüyoruz bi de elden borç var yine araba peşinatı için. Zaten birimizin maaşıyla geçiniyoruz, diğer maaş borçlara gidiyor. Araba bitince de ev borcuna gireriz artık ömür boyu böyle borçlu borçlu devam ederiz.:KK36:

birikimin ilk formulü kesinlikle borçları kapatmak..
borçsuzda hiçbirşeye sahip olunmuyor maalesef
inş sizin için herşey güzel olur birikimde yaparsınız
kartları kapatmanız bile büyük avantaj bence ..

ben evlendıkten 8 ay sonra hıcbır bırıkım yapmadan hamıle kaldım ustune esım ıssız kaldı elde ne varsa gıttı.
9 sene calıstım yane tum haytam boynca 29 yasındayım bu arada:KK9:
ama bebegım olduktan sonra calışmak hayal oldu cok zor bu bebktı halada öle uyku sorunu cok var 2,5 yasında sımdi.
evimiz yok arabamızda :KK5: yaza kaynvalıdemler alıcakmıs.inş.
tek maas yetmıyor cok sıkıntı cekıyoruz ama kızımı bırakamıyorum k.valıdeme :KK5:sebeplerı öyle cok ki saysam sayfa yetmez:KK5:napıcam böle bılmıyorum:KK5:

Allah yardımcınız olsun canım..
tek maaş zor oluyor bu devirde hele ev de kiraysa inş en kısa zamanda işe başlayabilecek şartlara erişirsin :KK16:

arttırım konusunda bir tiyoda kesinlikle güne girmek

hele de aylığımdan hiç para ayıramıyorum diyen arkadaşlar için

her ay zorunlu veriyorsunuz ve güzel bir birikim olarak geri dönüyor

Basıyazmalıkız kesinlikle güne girmek çok iyi bir avantaj kendini ona göre ayarlıyorsun yada heray maaşı alır almaz sürekli aldığınız kuyumcudan 1 çeyrek yapmak :))

X