bakliyatlarım kurtlanmış :(

keeper

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Kasım 2009
339
3
44
Çok üzgünüm 4 aylık evliyim :KK43: eşim iş nedeni ile bir haftadır yurt dışında bende babamlarda kalıyordum, eşim cuma günü dönecek temizlik yapmak için dün akşam evime geçtim, mutfak dolabımı açtığımda ise karşılaştığım manzara korkunçtu, ağzı kapalı cam kaplarımın içinde bulunan pirinç ve bulgurum kurtlanmıştı çok sinir bozucu bir durum, o kadar malzemeyi attığına mı üzüleyim, tüm riskleri bertaraf etmek için tüm gıda malzemelerini tek tek kontrol etmek, arkasından tüm dolapları boşaltıp sil kaldırla geçen bir geceye mi üzüleyim...
Yardım edin daha yeni aldığım bakliyatlar bu kadar kısa zamanda çam kavanozlarda neden kurtlanır...

Çok üzgünüm 4 aylık evliyim :KK43: eşim iş nedeni ile bir haftadır yurt dışında bende babamlarda kalıyordum, eşim cuma günü dönecek temizlik yapmak için dün akşam evime geçtim, mutfak dolabımı açtığımda ise karşılaştığım manzara korkunçtu, ağzı kapalı cam kaplarımın içinde bulunan pirinç ve bulgurum kurtlanmıştı çok sinir bozucu bir durum, o kadar malzemeyi attığına mı üzüleyim, tüm riskleri bertaraf etmek için tüm gıda malzemelerini tek tek kontrol etmek, arkasından tüm dolapları boşaltıp sil kaldırla geçen bir geceye mi üzüleyim...
Yardım edin daha yeni aldığım bakliyatlar bu kadar kısa zamanda çam kavanozlarda neden kurtlanır...

cok acaıp dolapta nası kurtlanır anlamadım

canım sakladığın bakliyatın zaten eskidir üretimi üstüne 4 ay kapalı dolapta beklemiş ondan kurtlanmıştır. pirinç özellikle çok çabuk böceklenir. ben pirinci buzdolabında saklıyorum. balkonun varsa (benim yok maalesef) balkona olmadı buzdolabına koy. en kolay kurtlanan böceklenen, pirinç, yarma (aşurelik buğday) bunları buzdolabında saklamalısın. kırmızı mercimeği normal dolapta cam kavanozda tutuyorum birşey olmuyor nohut ya da kurufasulye de aynı...

Konu içeriği nedeniyle "Mutfak püf noktaları" başlığına taşındı.

Buzdolabında özellikle princin nemleneceğini düşünüyorum. Bez bakliyat torbaları kullanabilirsin. Kullanacağın kadarını da cam kavonozlarda saklayabilirsin.Şöyle de bir şey var aldığın ürün aldığında kurtluysa eğer açık bakliyat alıyorsan o yüzden diğerlerini kurtlandırmış olabilir. Biz eve toplu alıyoruz ve çok uzun süre kullanıyoruz hiç kurtlanmadı 4 aydan fazla beklemesine rağmen. En güzeli bez torba.

Evin özellikle mutfağın çok sıcak oluyorsa bu yüzden kurtlanmış olabilir..Bakliyatlarını kavanozlarda saklıyorsan içlerine muhakkak bir tutam tuz koyki böceklenmesin.. Birde çok uzun süre saklarsan kavanozlarda arada bir havalandır...

Temmuz ayında, mutfakta küçük siyah böcekler gördüm ve yaptığım araştırma sonucu pirinçlerimin böceklendiği gördüm.
Ama arınmak kolay olmadı mutfağı boşaltıp temizledim diyebilirim.
Arkadaşın yazdığına katılıyorum,eğer mutfağın sıcaksa bozulma ihtimali yüksek oluyor.
Ben fazla alıp istiflemiyorum artık 1 poşet alıp pirinci kavonozla buzdolabına ,diğer bakliyatlarıda kavonozlara ve içine 2 defne yaprağı koyup kiler dolabında muhafaza ediyorum.

bakliyatlarının içine kaya tuzu bırak yada limonları kurut içlerine at ozmn kurtlanmıycaklar

benim de bir ara bu sorun olmuştu. ben de cam kavnoz yerine pamuklu mini çuvallar diktirdim. içlerine birer ikişer diş sarımsak attım, şimdilik bozulmuyor. ama sık sık kullanıyorum.ihtiyacım oldukça alıyorum. paketleri de kullanmadan önce açmıyorum.

Tatlım böceklenme veya kurtlanma olayı genelde sıcak mutfaklarda oluyor.
Ben ilk evlendiğim sene osmaniyedeydim.Oranın sıcağınıda tahmin edersin tabi.
Aynen sende olduğu gibi tüm bakliyatlarım cam kavanozda olduğu halde böceklenmişti.
Bende çareyi yazın bakliyatları buzdolabına koymakta bulmuştum.
Çünkü tuz dahi koysam böcekleniyordu.
Tavsiyem az miktarlarda alıp buzdolabında muhafaza etmen.

Tatlım böceklenme veya kurtlanma olayı genelde sıcak mutfaklarda oluyor.
Ben ilk evlendiğim sene osmaniyedeydim.Oranın sıcağınıda tahmin edersin tabi.
Aynen sende olduğu gibi tüm bakliyatlarım cam kavanozda olduğu halde böceklenmişti.
Bende çareyi yazın bakliyatları buzdolabına koymakta bulmuştum.
Çünkü tuz dahi koysam böcekleniyordu.
Tavsiyem az miktarlarda alıp buzdolabında muhafaza etmen.

Bende tatil bölgesinde nemli bir yerde yaşıyorum ve annemin yıllardır yaptığı şeyi bana önermesiyle bu sorunu hallettim. annem bakliyetlarımı koyduğum her kavanozun içine bir adet peçete bırakmamı istedi kavanozun içindeki nemi alıyor ve kurtlanmasını engelliyormuş. her yeni bakliyatta yeni peçete kullan dedi sonuç inanılmaz. şiddetle öneririm.

Bakliyatların içine bi miktar tuz dökün ya da defne yaprağı koyun hiçbirşey olmaz

Hanımlar bi sorum var cahilliğime verin yeni evliyim mercimeğin kurtlandığı nasıl anlaşılır evim çok sıcak pirincim kurtlanmış mercimekten emin olamıyorum şüphede duydum daha önce başıma gelmedi de

X