Boşanma Davalarında Mahkeme Masrafları

avukat16

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
9 Ekim 2011
819
14
1) Anlaşmalı bir boşanma davası olduğunu, tanık dinletilmeyeceğini düşünürsek ödeyeceğiniz tutar;
Harç miktarı : 39,70 (2,90 vekalet harcı dahil)
Masraf miktarı : 110,00
Genel toplam : 149,70 TLdir.

2) Anlaşamadığınızı ve tanık dinleteceğinizi düşünürsek ödeyeceğiniz tutar;
Harç miktarı : 39,70 (2,90 vekalet harcı dahil)
Masraf miktarı : 173,00
Genel toplam : 212,70 TLdir.

Boşanma davası ile birlikte istediğiniz maddi-manevi tazminat taleplerinizin için, nafaka, velayet talepleriniz için ayrıca harç alınmaz ancak boşanma davasından ayrı bir dava ile talep ettiğiniz maddi-manevi tazminatlar binde 59,4 harca tabidir. Yine ayrı talep edilen nafaka davasında da harç nispi olup bir yılllık nafaka bedelinin binde 9,9udur.

Harç bedelleri 1 Ekim'de yürürlüğe giren Hukuk Muhakemeleri Kanun'a uygun şekilde anlatılmıştır. Umarım faydalı olur..

merhaba benim yakınım eşinden boşanacak ama eşi nafaka ödememek için boşanmaya yanaşmıyor bir çocukları var ve ne bezini nede mamaısını alıyor hiç bir masrafını karşılamadı şu zamana kadar 9 aydır ayrılar yakınım mahkemeye veremiyor suçlu çıkarsın demişler adam evi falan basmış hasta olan teyzemin üstüne falan yürümüşş ve polis tutanağı var elllerinde ev basmasının sebebi hiç bir masraf yapmadan ara sıraa gelip çocuğu sevip gidiyor insanların sinirlerinide bozuyor ne yapmaları gerekir.Bilgi verirseniz sevinirmm....

merhaba benim yakınım eşinden boşanacak ama eşi nafaka ödememek için boşanmaya yanaşmıyor bir çocukları var ve ne bezini nede mamaısını alıyor hiç bir masrafını karşılamadı şu zamana kadar 9 aydır ayrılar yakınım mahkemeye veremiyor suçlu çıkarsın demişler adam evi falan basmış hasta olan teyzemin üstüne falan yürümüşş ve polis tutanağı var elllerinde ev basmasının sebebi hiç bir masraf yapmadan ara sıraa gelip çocuğu sevip gidiyor insanların sinirlerinide bozuyor ne yapmaları gerekir.Bilgi verirseniz sevinirmm....

öncelikle aile mahkemesine başvurup tedbir talep edilmeli bu tedbirin HİÇBİR MASRAFI YOK. harç falan ödenmiyor, tutanakla birlikte ve bir dilekçe ile oturdukları eve yaklaşmaması için tedbir isteyecekler. tedbiri ihlal ederse hapis cezası var zaten.

boşanma davasında davayı açan haksız çıkar anlayışı tamamen yanlıştır. (diğer taraf boşanmaya yanaşmıyorsa, haksız olan tarafın boşanma isteği reddedilir. insanlar bununla karıştırıyor.)

sizinkinin neden 9 aydır ayrı yaşadığı önemli, zevk için evi bırakıp gittiyse daha doğrusu haklı sebeple evden ayrıldığını ispat edemezse ve aynı zamanda eşi de boşanmak istemezse o zaman davası reddedilir. ancak evini zevk için terk eden kadın pek nadirdir, yani ya şiddet vardır, ya hakaret, ya tehdit vs. akrabanız bunlardan biri yüzünden evden ayrıldığını tanıklarla ispatlarsa boşanır.

boşanma davası ile birlikte de çocuğun bakımı için ve (kendisin de durumu kötüyse) kendisi için tedbir nafakası talep edebilir. tedbir nafakası şartları varsa ilk celseden bağlanır.

öncelikle aile mahkemesine başvurup tedbir talep edilmeli bu tedbirin HİÇBİR MASRAFI YOK. harç falan ödenmiyor, tutanakla birlikte ve bir dilekçe ile oturdukları eve yaklaşmaması için tedbir isteyecekler. tedbiri ihlal ederse hapis cezası var zaten.

boşanma davasında davayı açan haksız çıkar anlayışı tamamen yanlıştır. (diğer taraf boşanmaya yanaşmıyorsa, haksız olan tarafın boşanma isteği reddedilir. insanlar bununla karıştırıyor.)

sizinkinin neden 9 aydır ayrı yaşadığı önemli, zevk için evi bırakıp gittiyse daha doğrusu haklı sebeple evden ayrıldığını ispat edemezse ve aynı zamanda eşi de boşanmak istemezse o zaman davası reddedilir. ancak evini zevk için terk eden kadın pek nadirdir, yani ya şiddet vardır, ya hakaret, ya tehdit vs. akrabanız bunlardan biri yüzünden evden ayrıldığını tanıklarla ispatlarsa boşanır.

boşanma davası ile birlikte de çocuğun bakımı için ve (kendisin de durumu kötüyse) kendisi için tedbir nafakası talep edebilir. tedbir nafakası şartları varsa ilk celseden bağlanır.

verdiğiniz bilgiler için çokk teşekkür ederim.Eşiii evden kovduu zorla babasının evine getirdi hakaret dayak falanda vardııı davayı kazanırlar inşallah tekrar tekrarr teşekkür ederimm.

eşin nafaka ödemek isteyip istememesi nafaka ödemesine engel teşkil etmez
evden kovup annesinin evine göndermesi kocanın evlilik birliğini terk etmesi olarak yorumlanmaktadır
(evden ayrılan kadın olmasına rağmen, koca tarafından kovulduğu için erkek terk etmiş sayılır)
terk nedeniyle veya şiddetli geçimsizlik nedeniyle boşanma davası açıp nafaka ve tazminat talep edebilir
ailenin korunması kanunu gereği olarak da kocanın eve yaklaşmasını önlemek için koruma tedbiri talep edilebilir
Av.Merve Gürcan

Merhaba bende bursadayim ve iyi bir avukat arıyorum sizinle nasıl iletişime geçebiliriz

Boşanma Davası Masrafları Ne Kadar Olur?
Kızlar şöyle bir şey buldum;:KK3:

boşanma davalarının masrafları da boşanmanın çekişmeli olup olmadığına göre değişmektedir. Anlaşmalı bir boşanma davasının yaklaşık mahkeme giderleri tanık dinletilmeyeceğinden 163 TL civarındadır. Ancak çekilmeli boşanma davalarında tanık dinletilme gerekli olacağından tanık başına ekstra 23 TL gibi bir ücret daha eklenmektedir. Eğer boşanma davasında tazminat ve nafaka istemi bulunacaksa, bilirkişi masrafı olarak ekstra bilirkişi başına da yaklaşık 200 TL gibi bir ücret eklenmektedir. Bunların haricinde, boşanma davası için anlaştığınız avukatlık ücreti değişkenlik göstermektedir ve anlaşmanıza bağlı olarak belirlenmektedir.

Ben istanbulda yim 2.5 yıllık evliyim sorunlu bir eşim var 18 aylık oğlum var evlendiği m haftasında bu güne şiddet gördüm hakaret çabası bugün yine aynı seni hayatımda istemiyorum cocugu birak defolu git dedi daha öncesinde de bir çok kez küfürlü konuşarak gitmemi söyledi devamli çocukla tehdit ediyor bana yaptı k larını ayrınti ya girmek istiyorum çok onur kırıcı hep başıma dan darbe alıyorum morluk olmaması için olsa gerek saçlarım i y oluyor vs. Vs. Bugün nasıl olduysa göğsümde morluk var hastaneye gittim darp raporu için önce karakola gidip şikayetçi olmam gerek mis ben suan darp raporu nasıl alabilirim haberi olmadan hicbirsey almadan gitsem daha sonra esyalarimi alamam belli etmeden ummadigi biranda tek etmek istiyorum bilgilendirir seni sevinirim .... saygilar

X