anlaşmalı boşanma davaları hakında biri bana yardımcı olabilirmi lütfen :(

kuzum06

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
17 Ekim 2011
616
12
arkadaşım ve eşi anlaşmalı boşanmaya karar verdiler protolde imzaladılar dilekçeyi verdiler. bugün tensip tutanağı diye birşey gelmiş ama biz okuyunca anlamadık bişey (davayı açan arkaşım bu arada) :S

arkadaşım ve eşi anlaşmalı boşanmaya karar verdiler protolde imzaladılar dilekçeyi verdiler. bugün tensip tutanağı diye birşey gelmiş ama biz okuyunca anlamadık bişey (davayı açan arkaşım bu arada) :S

tensip tutanağı ilk duruşma gününü saatini ve ilk duruşmaya kadar yapılacakları bildirir. Örneğin tarafların mali ve sosyal durum araştırmasının yapılacağı yazar bu kağıtta ve tarafların mali-sosyal durum araştırması ilk duruşma gününe kadar yapılır. nafaka, velayet gibi hususlarda bu mali ve sosyal durum araştırması önemlidir. tarafların her ikisini de dinler hakim, anlaşmalı boşanma olsa da. bu nedenle tensip zaptında davacıdan istenen başkaca bir şey yoksa arkadaşınız açısından ilk duruşmaya gidip boşanmak istediğini beyan etmesi yeterli olacaktır. eşi de mahkemeye gelip kabul ederse, evleneli de 1 yıldan çok olmuşsa boşanırlar.

birde araştırmayı kim neye göre yapıyor, yani nasıl bi araştırma yapılıyor, birde karşı tarafın itiraz etme hakkı varmı bunda, ortaklaşa verilen bir karar ve anlaşmalı bir protokol var

o araştırma re'sen yapılıyor, taraflar anlaşsalar da iki taraftan biri yoksulluğa düşecekse hakim uyarır, velayet için göz önüne alır. bu yüzden araştırma yapılır. tensipte duruşma günü yazmıyorsa yazımdan kaynaklı bir hata olabilir. dava esas sayısı yazıyordur 2011/565 gibi hangi mahkemedeyse dosya esas numarası ile o mahkemeden duruşma günü ve saati öğrenilebilir.

o araştırma re'sen yapılıyor, taraflar anlaşsalar da iki taraftan biri yoksulluğa düşecekse hakim uyarır, velayet için göz önüne alır. bu yüzden araştırma yapılır. tensipte duruşma günü yazmıyorsa yazımdan kaynaklı bir hata olabilir. dava esas sayısı yazıyordur 2011/565 gibi hangi mahkemedeyse dosya esas numarası ile o mahkemeden duruşma günü ve saati öğrenilebilir.

yani kkarşılıklı imzalanan protokoldeki velayet ve nafaka tutarlarına kabul etmeyebilirmi mahkeme.
birde karşı tarafın itirazı olabilirmi mahkeme günene kadar dilekçe falan verebilirmi

yani kkarşılıklı imzalanan protokoldeki velayet ve nafaka tutarlarına kabul etmeyebilirmi mahkeme.
birde karşı tarafın itirazı olabilirmi mahkeme günene kadar dilekçe falan verebilirmi

velayet ve nafaka kamu düzeninden olduğu için mahkemenin protokole aykırı karar vermesi mümkündür. taraflar protokol imzalamış da olsa, taraflar son dk.ya kadar dilekçeyle veya dilekçe vermeyerek vazgeçebilirler. taraflardan biri duruşmaya gelmeyebilir veya duruşmada boşanmak istemediğini beyan edebilir.

velayet ve nafaka kamu düzeninden olduğu için mahkemenin protokole aykırı karar vermesi mümkündür. taraflar protokol imzalamış da olsa, taraflar son dk.ya kadar dilekçeyle veya dilekçe vermeyerek vazgeçebilirler. taraflardan biri duruşmaya gelmeyebilir veya duruşmada boşanmak istemediğini beyan edebilir.

verdiğiniz bilgiler için çok teşekkür ederim.

tensip tutanağı duruşma gün ve saatini ve duruşmadan önce taraflarca yapılması istenen işleri belirtir
anlaşmalı boşanma olduğu için taraflar 1 yıldan uzun bir süredir evli iseler ilk duruşmaya her ikisinin de giderek protokol doğrultusunda boşanmayı kabul ettiklerini sözlü olarak beyan etmeleri halinde protokol onaylanarak boşanmalarına karar verilebilir
taraflar karar kesinleşene kadar anlaşmaktan vazgeçebilir
bu durumda dava çekişmeli hale gelir
hakim protokolü aynen onaylamak zorunda değildir
hukuka uygun bulmadığı yerleri düzeltebilir, bu nedenle bir protokolü bir avukatın hazırlaması hak ve zaman kaybını önlemek açısından daha uygundur
Av.Merve Gürcan

Merhaba ben eşimden 2010 yılında boşandım kızımın oğlumun velayeti babasında kızım 15 yaşında babasından şiddet gördüğü için kızıma darp raporu aldım mahkemeye velayet için dava açtım maddi durumum yok kızımı verirlermi bana ayrıca ilerde evlensem kızımı alabilirmi benden beni bilgilendirirseniz sevinirim

avukat arkadaşlardan yardım istiyoruz,
dava tarihi ve saati geldi tebligat ile orda öninceleme duruşması diyor, anlaşmalı boşanmada bu verilen tarihte yapılacak olan duruşmada davanın ertelenmesi söz konusu olabilirmi

anlaşmalı boşanmada verilen tarihte giderseniz evraklarınızda hazırsa duruşma ertelenmez. Size her ihtimale karşı elinizdeki kağıt gelir zaten

Merhaba ben eşimden 2010 yılında boşandım kızımın oğlumun velayeti babasında kızım 15 yaşında babasından şiddet gördüğü için kızıma darp raporu aldım mahkemeye velayet için dava açtım maddi durumum yok kızımı verirlermi bana ayrıca ilerde evlensem kızımı alabilirmi benden beni bilgilendirirseniz sevinirim

Maddiyat onemli tabi ama babasından şiddet görüyorsa tabi ki babaya vermezler. duruşma aşamasında buyuk ihtimal mahkeme kızınızı psikoloğa yönlendirecektir. Psikolog onu dinleyecektir.Mahkemeye velayet hususunda bilgi verecektir kimde kalması uygun olacağı yonünde. Evlenirsenizde kızınız sizden alınacak diye birşey yok kesinlikle.

fakat bunda duruşma günü ve saatine ilişkin hiçbirşey yazmıyor

Ekim 2011'de yapılan kanun değişikliği nedeniyle duruşma günü dilekçe aşamaları tamamlandıktan sonra veriliyor artık
işi hızlandırmak istiyorsanız mahkemeye anlaşmalı boşanmayı kabul ettiğinizi ve duruşma gününün verilmesini istediğinizi belirten bir dilekçe vermeniz gerekiyor
Av.Merve Gürcan

Ekim 2011'de yapılan kanun değişikliği nedeniyle duruşma günü dilekçe aşamaları tamamlandıktan sonra veriliyor artık
işi hızlandırmak istiyorsanız mahkemeye anlaşmalı boşanmayı kabul ettiğinizi ve duruşma gününün verilmesini istediğinizi belirten bir dilekçe vermeniz gerekiyor
Av.Merve Gürcan

çok teşekkür ederim merve hanım verdiğiniz bilgi için

X