Eşimin aşırı siniri beni korkutuyor...Ne yapmalıyım?

terrakota

Yeni Üye
Kayıtlı Üye
10 Eylül 2011
4.606
7
Kızlar yorumlarınıza ihtiyacım var.
Farklı bakış açılarınız,açık sözlülüğünüz,eleştirileriniz benim için önemli.
eşim zaman zaman aşırı öfkeli oluyor ve bu zamanlarda sinirini benden çıkarıyor;
Sonra öfkesi geçince sakin bir adam oluyor ama o anlarda ben çok korkuyorum
Sıradan bir sinir değil,Aşırı uçta..

Örneğin bu sabaha işe gidiyoruz,arabayı park edicek yer bulamadı ,dükkanın anahtarını bana verdi sen aç ben park edeyim diye,neyse aldım anahtarı, bu arada alarm çalıyor kapıyı açınca,alarm şifresini verdi,neyse kapıyı açtım alarm çaldı,gittim şifreyi girdim,susmadı,deli gibi bağrıyor alarm,ben panik oldum,habire düğmelere bastım,hafızasını alt üst etmişim:26:,

eşimi telle aradım şifre neydi dedim,telefonda kulaklarımı çınlatıcak şekilde bağırdı söyledi;
hemen girdim sustu,panikledim,geldi,gerizekalısın sen dedi:KK52:,nasıl yapamassın dedi,ben titriyorum tabi:26:,gözlerinden öfke fışkırıyordu,

sonra ben çıktım işime gittim.

oysa çok büyük bir olay değil bu ama bizim için çok abartılı oldu,mesele eşimin aşırı sinirli ve öfkeli yapısı;

En ufak hatamı çok büyütüyor,ben insanım hata yapabilirim,inanın artık panik bir haldeyim hep,

alttan alıyorum,cevap vermiyorum,olabilecekleri bildiğim için eskisi gibi bende karşılık veremiyorum,çünkü sonu gelmiyor o nedenle kendimi her daim frenliyor,o öfkeliyken susuyor hatta titriyorum(yaşadığım şeylerden ötürü)

aslında normal zamanda iyi ama zaman zaman aşırı öfke ve sinirli oluyor...

Oturup konuşup derdinide anlatamaz,yapı olarak kasar kendini...

Sizden ricam şu;
Eşimin sinirli hallerinde yada öncesinde ne yapabilirim?
Doktora git desem gitmez;
Benle dalga geçiyor gidiyorum diye..

Ben ne yapmalıyım ki bu anlarda en az zararla atlatayım...Şaşırdım kaldım...Sinire ne iyi gelir??:KK43:

pekı esınız gercek anlamıyla sonradan sıze yasattıkları ıcın pısman oluyor mu ozur dılıyor mu?fazla sınırlı oldugunun ve asırı tepkıler verdıgının farkında mı?

pekı esınız gercek anlamıyla sonradan sıze yasattıkları ıcın pısman oluyor mu ozur dılıyor mu?fazla sınırlı oldugunun ve asırı tepkıler verdıgının farkında mı?

sonrasında farkında oluyor;özür dilemez ;

arayıp birşey yok gibi davranır;bu onun özür şekli kim sorarsa;

Genelde birşey yok gibi davranmayı seçer;

Bu sabah oldu bu olay henüz aramadı daha;

ancak o öfkeli hali korkutucu çok;

Sakinleşmesi için ne yapmak lazım;

Her insan sinirlidir ama, ben kendi yaşadığımı biliyorum diye belki ama korkuyorum...

sakın bır gununuzde alın karsınıza konusun.benım de esımın ofke kontrolu sorunu vardı bana gore.cunku olur olmaz uzatırdı tartısmaları.en son buyuk bır kavga ettık.sonrasında ozurler konusmalar.aldım karsıma sen ofkenı kontrol edemıyorsun ve benı cok korkutuyorsun gerekıyorsa bır uzmandan destek alalım gıbı uzun bır konusma yaptım.cok sukur oyle bır kavga yasamadık bır daha.konusun arkadasım ama uzerıne gıderek degıl.sız korkularınızı anlatın.onemlı olan sızın ne yasadıgını anlaması.

sakın bır gununuzde alın karsınıza konusun.benım de esımın ofke kontrolu sorunu vardı bana gore.cunku olur olmaz uzatırdı tartısmaları.en son buyuk bır kavga ettık.sonrasında ozurler konusmalar.aldım karsıma sen ofkenı kontrol edemıyorsun ve benı cok korkutuyorsun gerekıyorsa bır uzmandan destek alalım gıbı uzun bır konusma yaptım.cok sukur oyle bır kavga yasamadık bır daha.konusun arkadasım ama uzerıne gıderek degıl.sız korkularınızı anlatın.onemlı olan sızın ne yasadıgını anlaması.

onemlı olan sızın ne yasadıgını anlaması.

ne güzel söylemişsin....Haklısın...:KK49:

siz eşinizle konuştuktan sonra düzeldi mi herşey..

Son düzenleme:
Yakınımda bu şekilde sorunları olan herkes doktor kontrolünde sorunlarını en aza indirebildi. Kendi kendine geçecek birşey değil, tam tersi stresle birlikte çoğalan bir durum bu malesef.

Eşinize sarı kantaron çayı demleyin akşamları:KK31: ciddi söylüyorum. Sakinleştirici ektisi var, dozunda içildiği takdirde de hiç bir yan etkisi yok.

Bir de asıl önemlisi bence kendi ruh sağlığınızı da korumaya çalışın. Karşınızdaki öfkelenince sizin nasıl panik olduğunuzu anlayabiliyorum çünkü benzerlerini yaşıyorum.

Allah kolaylık versin inşallah.

onemlı olan sızın ne yasadıgını anlaması.

ne güzel söylemişsin....Haklısın...:KK49:

siz eşinizle konuştuktan sonra düzeldi mi herşey..

duzeldı tabı bır daha o sekılde kavga etmedık.cunku o halı ınan benı o kadar korkutmustu kı.yıllardır tanıdıgım sevgılım kocam degıldı bana gore.burada yapman gereken en onemlı sey tartısma ortamında degıl de guzel bır yemekten ,kahveden sonra konuyu acman.onu cok sevdıgını ama bazen tanıyamadıgını anlatman.tabı guzel kelımlerle susleyerek.hayattan ve sevgınızden vazgecmeyın,cabalayın.

ben kendimden yola çıkarak söyleyebilirim..

sinirli biriydim.. aniden sinirlenir en son söylenecek lafı en başta söylerdim.. hele böyle küçük aksiliklere çok kızardım..
asansöre, minibüs şoförüne, müdürüme, kardeşime, anneme yani herkese ve her şeye öfkelenebilirdim..

beni kendime getiren eşim oldu.. nişanlıydık ve ben öfkemi kontrol etmeyi öğrenmezsem onu kaybedeceğimi anladım..

hala zaman zaman geliyorlar bana yine:)) ama asla eskisi gibi değil.. ortalığı kırıp dökmemeyi öğrendim..

sadece eşime karşı değil artık herkese karşı sakin ve sabırlıyım..

beni terbiye eden kaybetme korkumdu kısacası.. eşinizde işe yarar mı bilemem..

Bu tür durumlarda size de öfkelenip ona cevap verme yarışına girmeyin asla. Eğer söyledikleri sizi çok rahatsız ederse sakinleştiğinde incindiğinizi söylerseniz...

Ve çok önemli bir nokta korktuğunuzu belli etmeyin, onun saldırganlığı karşısında siz ağlarsanız ya da o an kırıldığınızı falan söylerseniz eşiniz vicdanen üzülür yalnız bu onun bu tür davranışlarını daha fazla artırır. Yani eşinizin saldırganlık derecesine varan öfkesi ile uğraşırken bir parça umursamaz bir parça da saldırgan olun. Erkeklerden bu tür saldırganlık belirtileri göstermeleri beklenir ve çok ağır konuşmadıkları sürece siz de incindiğinizi kırıldığınızı belli etmeyin. Böylece o da kendi içindeki bu duruma karşı daha rahat olacak dolayısıyla bu tür durumlar da daha az görülecektir. Yani eğer kendisini ifade etmesine izin verirseniz ve duygusal tepkiler vermezseniz bunlar karşısında, zamanla eşinizde de bu tür aşırı durumlar azalmaya başlayacaktır.

benim eşim de çok sinirli...o sinirliyken hep alttan almam bekleniyor benden.ama tutamıyorum ben de kendimi.yarama tuz basıyor sanki çıldırıyorum.böyle insanlara cevap vermemek gerekiyor ben yapamıyorum.belki sen yapabilirsin.ama unutma ki sen sustukça içinde çok şey birikir.ara ara bir uzmandan yardım alıp öyle davranabilirsn.ben de öyle yapmayı düşünüyorum.Allah korusun ilerde zararını görebilirsin.kelin ilacı olsa başına sürer hesabı.

Son düzenleme:
terrakota bence eşinin daha sonra birşey yokmuş gibi davranması
bir özür değil bir kaçıştır..

yaptığı hatayla yüzleşmemesidir..
sende zamanla eşinin huyuna göre davranmaya başlamışsın ama
keşke ona ayak uydurmak yerine diretseydin ve eğer kendi kendini frenleyemiyorsa
psikolojik anlamda destek görmesi için baskı yapsaydın..

hayat eşin için çok güzel..sinirlenince bağır çağır,kır,dök sonrada hiçbirşey olmamış gibi devam et..
burda sen çok yıpranırsın canım..
ne yapıp edip ikna etmeli,bir doktora gitmelisiniz..
anladığım kadarıyla bu duruma eşin baya bi alışmış...
üzgünüm ama endi kendine düzelmeyecek..yine yaparsan sen yaparsın canım..

Yakınımda bu şekilde sorunları olan herkes doktor kontrolünde sorunlarını en aza indirebildi. Kendi kendine geçecek birşey değil, tam tersi stresle birlikte çoğalan bir durum bu malesef.

Eşinize sarı kantaron çayı demleyin akşamları:KK31: ciddi söylüyorum. Sakinleştirici ektisi var, dozunda içildiği takdirde de hiç bir yan etkisi yok.

Bir de asıl önemlisi bence kendi ruh sağlığınızı da korumaya çalışın. Karşınızdaki öfkelenince sizin nasıl panik olduğunuzu anlayabiliyorum çünkü benzerlerini yaşıyorum.

Allah kolaylık versin inşallah.

kantaronu deniycem ama doktor işi hayal malesef...

Çok sağol beni anlıyor olmana çok mutlu oldum..

Zor gerçekten..Çok zor....Bir ömür..Die kolay,Allah ömür verirse...

duzeldı tabı bır daha o sekılde kavga etmedık.cunku o halı ınan benı o kadar korkutmustu kı.yıllardır tanıdıgım sevgılım kocam degıldı bana gore.burada yapman gereken en onemlı sey tartısma ortamında degıl de guzel bır yemekten ,kahveden sonra konuyu acman.onu cok sevdıgını ama bazen tanıyamadıgını anlatman.tabı guzel kelımlerle susleyerek.hayattan ve sevgınızden vazgecmeyın,cabalayın.

çok sağol teşekkürler...:KK34:

ben kendimden yola çıkarak söyleyebilirim..

sinirli biriydim.. aniden sinirlenir en son söylenecek lafı en başta söylerdim.. hele böyle küçük aksiliklere çok kızardım..
asansöre, minibüs şoförüne, müdürüme, kardeşime, anneme yani herkese ve her şeye öfkelenebilirdim..

beni kendime getiren eşim oldu.. nişanlıydık ve ben öfkemi kontrol etmeyi öğrenmezsem onu kaybedeceğimi anladım..

hala zaman zaman geliyorlar bana yine:)) ama asla eskisi gibi değil.. ortalığı kırıp dökmemeyi öğrendim..

sadece eşime karşı değil artık herkese karşı sakin ve sabırlıyım..

beni terbiye eden kaybetme korkumdu kısacası.. eşinizde işe yarar mı bilemem..

öncelikle yorumun için teşekkürler;
Beni kaybetme korkusu yaşar mı bilmiyorum yada yaşıyomudur?
Duygularını ifade etmez
Biz ayrılma noktasına da geldik bir dönem
Oğlum için devam dedim
tabi sevgimde vardı

yinede sağol.yorumun iyi geldi..:KK34:

Bu tür durumlarda size de öfkelenip ona cevap verme yarışına girmeyin asla. Eğer söyledikleri sizi çok rahatsız ederse sakinleştiğinde incindiğinizi söylerseniz...

Ve çok önemli bir nokta korktuğunuzu belli etmeyin, onun saldırganlığı karşısında siz ağlarsanız ya da o an kırıldığınızı falan söylerseniz eşiniz vicdanen üzülür yalnız bu onun bu tür davranışlarını daha fazla artırır. Yani eşinizin saldırganlık derecesine varan öfkesi ile uğraşırken bir parça umursamaz bir parça da saldırgan olun. Erkeklerden bu tür saldırganlık belirtileri göstermeleri beklenir ve çok ağır konuşmadıkları sürece siz de incindiğinizi kırıldığınızı belli etmeyin. Böylece o da kendi içindeki bu duruma karşı daha rahat olacak dolayısıyla bu tür durumlar da daha az görülecektir. Yani eğer kendisini ifade etmesine izin verirseniz ve duygusal tepkiler vermezseniz bunlar karşısında, zamanla eşinizde de bu tür aşırı durumlar azalmaya başlayacaktır.

umursamazdan ziyade panik oluyorum....Çok panikliyorum..:18:

benim eşim de çok sinirli...o sinirliyken hep alttan almam bekleniyor benden.ama tutamıyorum ben de kendimi.yarama tuz basıyor sanki çıldırıyorum.böyle insanlara cevap vermemek gerekiyor ben yapamıyorum.belki sen yapabilirsin.ama unutma ki sen sustukça içinde çok şey birikir.ara ara bir uzmandan yardım alıp öyle davranabilirsn.ben de öyle yapmayı düşünüyorum.Allah korusun ilerde zararını görebilirsin.kelin ilacı olsa başına sürer hesabı.

yorumun için sağol canım;

Ben uzmandan yardım alıyorum.Buna mecbur kaldım,hep içime atmaktan taşıyamaz oldum.

Ama canımı yakan eşimin , bu öfkesinin ilerde oğlumuzada yansıması...

terrakota bence eşinin daha sonra birşey yokmuş gibi davranması
bir özür değil bir kaçıştır..

yaptığı hatayla yüzleşmemesidir..
sende zamanla eşinin huyuna göre davranmaya başlamışsın ama
keşke ona ayak uydurmak yerine diretseydin ve eğer kendi kendini frenleyemiyorsa
psikolojik anlamda destek görmesi için baskı yapsaydın..

hayat eşin için çok güzel..sinirlenince bağır çağır,kır,dök sonrada hiçbirşey olmamış gibi devam et..
burda sen çok yıpranırsın canım..
ne yapıp edip ikna etmeli,bir doktora gitmelisiniz..
anladığım kadarıyla bu duruma eşin baya bi alışmış...
üzgünüm ama endi kendine düzelmeyecek..yine yaparsan sen yaparsın canım..

sevgili dolunay haklısın ama eşime ayak uydurmaktan ziyade,yaşadığım birtakım olaylardan dolayı onunla tartışmanın bana bir yarar sağlamadığını aksine daha zararlı çıktığımı gördüm evet haklısın sindim,sustum..

direttiğim dönemlerde çok daha feci şeyler yaşadık...

psikolojik destek almasını çok isterim ama bunun imkansız olduğunu biliyorum...Zihniyeti çok farklı,

belki zamanla durulur ,vicdan yapar diye umut etmekteyim.Belkide daha çok beklerim...:26:

Merhaba arkadasım,
Seni çok iyi anlayanlar dan biriyim ben benim konularımıda bilirsin zaten sana,acıkcası yasadıklarımız zor seyler Allah yardımıcımız olsun.Ben kendimce söyle bi yol cizdim bana kızdıgında ya da kötü bişi dediginde cevap vermiyorum ama tavırda yapmıyorum iyi niyetim devam ettince yaptıgını anlıyo ve ii şekilde yaklasıyo ve kendisini affettirmeye calısıyo,sana tavsiyem eger ararsa ac ama mesafeli konus.

Merhaba arkadasım,
Seni çok iyi anlayanlar dan biriyim ben benim konularımıda bilirsin zaten sana,acıkcası yasadıklarımız zor seyler Allah yardımıcımız olsun.Ben kendimce söyle bi yol cizdim bana kızdıgında ya da kötü bişi dediginde cevap vermiyorum ama tavırda yapmıyorum iyi niyetim devam ettince yaptıgını anlıyo ve ii şekilde yaklasıyo ve kendisini affettirmeye calısıyo,sana tavsiyem eger ararsa ac ama mesafeli konus.

pollyn bende hiç cevap vermiyorum artık;
tavır yapmamaya çalışsamda incinen gurum var neticede;
istemsiz de olsa bir tavır oluyor;
Sanıyor ki ben ondan korkuyorum ben eşimden korkmuyorum insan olarak,yapabileceklerinden korkuyorum,

içimde çok kırgınlıklar biriktirdim,
Kabullenmiş gibi görünsemde,korkularım kendimden çok öte başka sebeblere dayanıyor,...

suskunluğum var,yorgunum çok...

X