Doğuma Hazırlık Hem anlamı, hem söylenişi güzel kız ve erkek bebek ismi

Bebeklerimize aldığımız eşyalar, hastane çantası, ürünler için tavsiye ve öneriler....

PULPY

Popüler Üye
Kayıtlı Üye
27 Ekim 2008
2.977
7
29 haftalık hamileyim ancak henüz isim konusunda karar veremedik,
Hem anlamı güzel olsun istiyorum hem söylenişi kolay olsun, modern olacak diye anlamsız saçma bi isim olmasın,
aklımızda şuan sadece KAYRA var, ama unisex bi isim olması,
erkeğe de konuluyo olması kafamı karıştırıyo? Ne dersiniz KAYRA kız isminde güzel olur mu? :KK49:

canım bende senin gibi bu düşünceler içerisindeyim.. benimde 22 haftam bitecek allah izin verirse kızım olucak... bende hala isaim bulabilmiş değilim. aslında beğendiğim isimler oldu fakat anlamları bizim bildiğimiz anlamlar değilmiş. örn:belinay ismini çok beğenmiştim ben anlamını peygamber çiçeği diye bilirken başka bir anlama geldiğini öğrendim.. değişiik olsun diye düşünürken aklımıza ceylin eslem buğlem ravza tuana gibi isimler geldi. ama hepsiyle ilgili yanlış bildiklerimiz varmış..bende artık en son elif isminde takıldım.. yani değşik bi isim olmayacaksa eğer elif olsun diye düşünüyorum.. yanınada 2. bi isim olarak ya elif naz ya da elif berra diye geçiyor aklımdan. kayra ismini bizde duyduk ama gerçekten bir ismin hem kız hemde erkek ismi olması çok hoş olmuyor.. tabi bu benim fikrim seninde hevesini kırmak istemem.. ama benim ismimde unisex bi isim olduğu için sıkıntısını iyi bilenlerdenim. amaaan allah hepimizin yavrularını korusun can sağlığı versin elbet bulucaz bi isim kimse isimsiz kalmamış dimi ama :))

Son düzenleme:
canım bende senin gibi bu düşünceler içerisindeyim.. benimde 22 haftam bitecek allah izin verirse kızım olucak... bende hala isaim bulabilmiş değilim. aslında beğendiğim isimler oldu fakat anlamları bizim bildiğimiz anlamlar değilmiş. örn:belinay ismini çok beğenmiştim ben anlamını peygamber çiçeği diye bilirken başka bir anlama geldiğini öğrendim.. değişiik olsun diye düşünürken aklımıza ceylin eslem buğlem ravza tuana gibi isimler geldi. ama hepsiyle ilgili yanlış bildiklerimiz varmış..bende artık en son elif isminde takıldım.. yani değşik bi isim olmayacaksa eğer elif olsun diye düşünüyorum.. yanınada 2. bi isim olarak ya elif naz ya da elif berra diye geçiyor aklımdan. kayra ismini bizde duyduk ama gerçekten bir ismin hem kız hemde erkek ismi olması çok hoş olmuyor.. tabi bu benim fikrim seninde hevesini kırmak istemem.. ama benim ismimde unisex bi isim olduğu için sıkıntısını iyi bilenlerdenim. amaaan allah hepimizin yavrularını korusun can sağlığı versin elbet bulucaz bi isim kimse isimsiz kalmamış dimi ama :))

yorumun için çok tşk ederim
gerçekten isim bulmak çok zormuş, hamile olmadan önce kızım olursa şu ismi
oğlum olursa bu ismi koyarım diyordum ama şimdi çok kararsızım :)
bugün ELA ve İKRA isimlerini beğendim, :KK34:
bakalım bizim minnoşlarımızın ismi ne olacak?

ikra : oku demek yani manası yok sırf kuranda geçiyor diye konmamalı bence ..
Serra var kuranda geçen sevinç bolluk refah anlamında(ayşe ismi ile eşdeğer)
Yüsra var yine kuranda geçen sol taraf demek (o sizin kalbiniz canınız herşeyiniz sonuçta)
Zelal var kuranda geçen gölgeler demek

ama kuranda geçmese de olur yeter ki anlamı güzel olsun diyorsanız:
Berika - Berika Arapçada 'Parıltı, parıldayan, ışık,' demektir.
Elvan - Levinler renkler demek
Zülal - Farsça kökenli bir kelime olup, 'Saf, güzel, soğuk su' gibi anlamlar taşır.
Didem - Didem Farsça kökenlidir ve 'göz bebeğim' demektir.
Dilay - Dilay 'gönlü aydınlatan ay gibi güzel' demektir, Farsça kökenli
Nihal - Nihal Farsça kökenli, 'fidan' demek
Ayça - Ayça 'Ayın yeni doğduğu günlerdeki şekli, ay kadar güzel' demektir. Onun dışında Cami kubbelerine ve minare külahlarına konulan hilal şeklindeki süs

bu arada hayırlı olsun Rabb'm analı babalı büyütsün :)

kayra ilk etapta erkek ismi gibi duruyor..

bence kızınıza daha güzel kız isimleri bulabilirsiniz..deniz ismi kayraya göre çok daha güzel illa ünisexs bir isim düşünüyorsanız

kızlar ben de aynı durumdayım. 22.haftamın sonuna geldim, bir kızım olucak. eşim ve ben Lina ismine karar vermiştik uzun zaman önce. ama ailelerimiz kesinlikle karşı çıktı, başka bir isim bulmamızı istediler. biz de kulağa hoş gelen, eski olmayan isimler arıyoruz. ELA benm de hoşuma gidiyor ama soyadımız kısa zaten, ismi de çok kısa olunca komik duruyor. çift isim koymak da istemioruz. ben de fikirlerinizi bekliorum

Neyla isimine takildim bugun. Cennetten gelen kiz, Muradina erme, Kabul olan dilek.. anlamina geliyor. Umarim begenirsin. Saglik ve kismetiyle gelsin dunyaya :KK66:

ikra : oku demek yani manası yok sırf kuranda geçiyor diye konmamalı bence ..
Serra var kuranda geçen sevinç bolluk refah anlamında(ayşe ismi ile eşdeğer)
Yüsra var yine kuranda geçen sol taraf demek (o sizin kalbiniz canınız herşeyiniz sonuçta)
Zelal var kuranda geçen gölgeler demek

ama kuranda geçmese de olur yeter ki anlamı güzel olsun diyorsanız:
Berika - Berika Arapçada 'Parıltı, parıldayan, ışık,' demektir.
Elvan - Levinler renkler demek
Zülal - Farsça kökenli bir kelime olup, 'Saf, güzel, soğuk su' gibi anlamlar taşır.
Didem - Didem Farsça kökenlidir ve 'göz bebeğim' demektir.
Dilay - Dilay 'gönlü aydınlatan ay gibi güzel' demektir, Farsça kökenli
Nihal - Nihal Farsça kökenli, 'fidan' demek
Ayça - Ayça 'Ayın yeni doğduğu günlerdeki şekli, ay kadar güzel' demektir. Onun dışında Cami kubbelerine ve minare külahlarına konulan hilal şeklindeki süs

bu arada hayırlı olsun Rabb'm analı babalı büyütsün :)

canım yazdığın isimler çok güzel :21:
AYÇA aklıma gelmemişti hiç ama sen yazdıktan sonra hoş geldi kulağıma sanki
beğendiğim isimler listesine ekliyorum hemen

Benimde kuzumun ismi AZRA

Son düzenleme:
kayra ilk etapta erkek ismi gibi duruyor..

bence kızınıza daha güzel kız isimleri bulabilirsiniz..deniz ismi kayraya göre çok daha güzel illa ünisexs bir isim düşünüyorsanız

sanırım yanlış anlasılma oldu, unisex bi isim düsünmüyoruz
tam tersi Kayra unisex olduğu için benim içime sinmiyo,
Deniz ismi fazlasıyla var :KK66:

ikra nın anlamı sadece oku demek değil oku anla ve arkasından git demek benim kızımın ismi aynı zamanda bende çok araştırarak koydum
farklı olarak
ırmak nehir melis elif zeynep sena aysima önerebilirim

kızımın adı ravza.cennet bahçesi ve peygamberimizin mübarek mekanının bulunduğu bölüm,olarak geçiyor.arz ederim:)

kızımın adı ravza.cennet bahçesi ve peygamberimizin mübarek mekanının bulunduğu bölüm,olarak geçiyor.arz ederim:)

cok yakın bi arkadasımın 4 aylık kızı var o koydu Ravza yı, ilk defa o zaman duymuştum gerçekten güzel bi isim

belis de güzel bir isim,aşkın ilk meyvesi demek :)

kulaga da cok hos geliyor Ör: Belis , kızım gel buraya :)

Belis ,bu ismi de ilk defa duydum anlamından emin misin peki?
bazen bildiğimizin dışında anlamlar çıkıyo internete güvenemiyorum pek:KK52:

bak bendende bir kaç kız ismi önerisi

armina
alya
azra
nevra
mina
sare
tuana
elizan
şahmelek
ecrin
eflin
aden
ferzin
kavin
minel
ceylin
anlamları internetten bulabilirsin

Belis ,bu ismi de ilk defa duydum anlamından emin misin peki?
bazen bildiğimizin dışında anlamlar çıkıyo internete güvenemiyorum pek:KK52:

canım umay ismide çok güseldir.düşün bence anlamı şefkat meleği demek.
birde mislina var buda cennetteki çiçek ismiymiş.

ikra nın anlamı sadece oku demek değil oku anla ve arkasından git demek benim kızımın ismi aynı zamanda bende çok araştırarak koydum
farklı olarak
ırmak nehir melis elif zeynep sena aysima önerebilirim

Irmak beğendiklerim arasında, listemde yer alıyor
ama hala kararsızım,
İkra benimde hoşuma gitmisti ama bu konuda bilgisine güvendiğim bi ablam, sadece " OKU" anlamı var
baska bi anlamı yok, daha güzel bi isim bulabilirsin dedi ?kafamı karıstırdı?:KK34:

X