Davranış Bozuklukları Kızım masturbasyon yapıyor ne yapıcam bilemiyorum

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
4.5 yaşındaki kızım bundan yaklaşık 2 ay kadar önce koltuk minderini at niyetine kullanırken bundan haz almaya başladığını farkettim.netten biraz araştırdım sakın tepki göstermeyn yapmasına müsade edin diyor ama olur olmaz herkesin yanında yapıyo koltuk kollarını kullanarak yüz ifadesi bile değişiyo yani çok belli haz aldığı.çok sıkınıtı yaptım bunu kendime başlarda şimdi daha rahatım ama ne yapacağımı bilmiyorum anne gıdıklanabilirmiyim diye benden izin alıyor bende izin veriyorum mecburen ama kızım nasıl tuvaletimizi kimse görmeden yapıyosak bunuda başkalarının yanında yapma diyorum tamam diyo ama çocuk işte unutuyo.böyle bişey yaşayan var mı ne yapabilirim.kreşe gidiyo pedegogumuzla konuşucam sıra bekliyorum

eğitim seminerinde öğretmen söylemişti 3 yaşındaki çocukta yapabilir.onunla konuşup bunun herkesin içinde yapılmayacağını anlatmanız gerekiyor.çok sıklıkta yapıyorsa biraz aktivite yaratın.enerjisi boşalsın.sevgi eksikliğin de oluyormuş.ama normal bişey dicez ztn öyleymiş.

korkmanıza gerek yok hepimizin çocuklugunda bu gibi şeyler olmuştur zaten aklı ermiyo daha ne yaptıgınn farkında olabilirmi ama erkeklerle konuşmalarında gözünüz üstünde olsun yinede derim.

Benim bildigim o yaslarda cok normal bir durum bu. cocuklarin cogunun istem disi yaptiklarini duymustum.. yani tabiiki bilmiyorlar neden oyle yaptiklarini ama tamamen icgudusel..

dedigim gibi cok normal oldugunu biliyorum.. ama tabiki pedagogla gorusmenizi tavsiye ederim.. en guzel sonucu o sekilde alabilirsiniz ancak..

yani uzulmeyin cogu cocuk yasiyor bunu.., sadece doktorunuzla gorusun o dogrultuda hareket edin..

bu konuyu açalı uzun zaman oldu ancak geri dönebiliyorum zira ikinci bebeğim dünyaya geldi onun telaşı koşturması derken ancak fırsat bulabildim...evet okuldaki pedegoğumuzla konuştuk babasıyla beraber gittik.nasıl başladığını neler yaptığı nasıl tepki verdiğimi anlattım oda bize neler yapmamız gerektiğini söyledi.öncelikle doğru davranmış olduğumu söyleyince çok mutlu oldum.bunun çok normal bir davranış olduğunu hatta zeka belirtisi olduğunu söyledi çocuğun kendini keşfetmesi dedi.sakın bunun altını çizmek istiyorum kızmayın ayıp v.b şeyler söylemeyin bütün hayatını etkiler dedi.sadece konuşun ve herkesin yanında yapmaması gerektiğini söyleyin ve sınırlar koyun dedi.ki ben böyle bi konuşma yapmıştım ama sınır koymam gerektiğini bilmiyordum.dakika ve zaman kısıtlaması koymak gerekiyormuş her istediğinde yapmasın dedi.herhangi bir tedavi v.s yok zamanla bırakır ama yine başlayabilir problem etmeyin dedi.işte bunlar kızlar bende başta çok üzüldüm ama şimdi dert etmiyorum o mutlu olsun sağlığını geleceğini etkileyecek bişey olmasın yeter.umarım sizlere de faydası olur ..

çocugunuzun dikkatini başka yöne çekmeye çalışın yapacağını anladığıınız anda .. Başkalarının içinde yapacağını anladığınız anda ona ufak tefek görevler verebilirsiniz mesela ,dikkatini dağıtmak için :) Bunun dışında çocugunuzun enerjisini boşaltmasına yardımcı olacak faaliyetlere yöneltin .. Yaptığını gördüğünüz an müdahale etmeyin ve sakın kızmayın ... Ayıp , günah vs. gibi şeyler söylemeyin

Merhaba bayanlar..benim kızımda aynı durum söz konusu..ancak bizim ki biraz farklı..kızım kucağımdayken yada bacağıma oturduğu zaman bana sürtünme suretiyle bu durumu yaşıyor...ama sadece bana yapıyor..işten gelince beni gördüğünde hemen yapışıp bana onu yapmak istiyor..yada evde kucağıma geldimi tamam..yapmadığıda oluyor kucağımda ama..genelde yapmaya mehilli..babannnesi bakıyor göndüzleri..çok eskiden onada yapıyordu..ama ona yapmıyor artık..babasına yapmıyor mesela..sadece bana..kucağıma aldınmmı oyalamak için dört dönüyorum..normal bir süreçmiş biliyorum..ama bazen öyle bir yapışıyor ki bana..beni parçalıcak seni..ter içinde kalıyor..kucağımda yönünü değiştirdim mi hemen gene eski haline gelmek istiyor..kucağıma almadım mı kızıyor..ne yapıcağımı şaşırdım..

Merhaba bayanlar..benim kızımda aynı durum söz konusu..ancak bizim ki biraz farklı..kızım kucağımdayken yada bacağıma oturduğu zaman bana sürtünme suretiyle bu durumu yaşıyor...ama sadece bana yapıyor..işten gelince beni gördüğünde hemen yapışıp bana onu yapmak istiyor..yada evde kucağıma geldimi tamam..yapmadığıda oluyor kucağımda ama..genelde yapmaya mehilli..babannnesi bakıyor göndüzleri..çok eskiden onada yapıyordu..ama ona yapmıyor artık..babasına yapmıyor mesela..sadece bana..kucağıma aldınmmı oyalamak için dört dönüyorum..normal bir süreçmiş biliyorum..ama bazen öyle bir yapışıyor ki bana..beni parçalıcak seni..ter içinde kalıyor..kucağımda yönünü değiştirdim mi hemen gene eski haline gelmek istiyor..kucağıma almadım mı kızıyor..ne yapıcağımı şaşırdım..

geçmişş olsun ama bu bir rahatsızlık yakın arkadaşımın yeğeni bu şekildeydi ya ve sadece bana ve bir kuzenlerine yapıyordu bana sürekli dudağından öpiyim ruj olsun diyordu ve daha 3 yaşında gibi bi yaştayken kucağıma geldiğinde sizinde dediğiniz gibi sürekli sürtünüyordu sadece iki kişiye böyle davranıyor ama konuyu açan arkadaş gibi minderle ve kendiyle oynarken çok yakaladık her seferinde uyardık yara olur acır dedik ve ben çok kaçtım dr götürdüklerinde dr hormonlarının bir kadın gibi çalıştığını ve zevk aldığını söyledi ilaç tedavisi uygulandı sonra sonra büyüdükçe ilaçlarla ve okula başlama dönemlerinde tamamen bıraktı bence sizde geçicidir deyip peşini bırakmayın ALAH korusun kız çocukları çevrede ne düşünceli insanlar var bilemezsiniz çünkü

Benim kızımda 22 aylık..oyuncak,minder olayı yok bizde..sadece bana yapıyor bunu..anlayamıyorum..hani gün içinde görmüyor beni..bu arzusunu niye b.annesine falanda yapmıyor..akşam onu almaya gidince hemen yapmak istiyor..hani 2 dk da olsa yapıcak..eğer onu oyalar,unuttursam eğer.mont giyip ordan çıkmak sorun oluyor..bir yerde okudum..hani engellemeyin ama sınır koyun diyordu..bende tamam bakalım,hadi inelim şimdi kucaktan şu şu işimiz var onu yaoalım falan diyorum..iniyor kucağımdan..sonra sorun kalmıyor..her yola geliyor..

@ Eylulum
Canim kizin seninle oynamak amaclida yapiyor olabilir bunu.
Ilgisini farkli yonlere dogru cekemeye calismak zor diyorsun.
Belki oo masallah kizim ne kadar buyumus, kilo almissin
cok agirlasmissin yoruldum diyip kucaginiza degil yaniniza oturtmaya calisin..
Bu arada kiziniz kac yasindA??

@ eylulum
canim kizin seninle oynamak amaclida yapiyor olabilir bunu.
ılgisini farkli yonlere dogru cekemeye calismak zor diyorsun.
Belki oo masallah kizim ne kadar buyumus, kilo almissin
cok agirlasmissin yoruldum diyip kucaginiza degil yaniniza oturtmaya calisin..
Bu arada kiziniz kac yasinda??

22 aylık...2 yaşına girecek 1,5 ay sonra kısmetse...hadi bakalım bu kadar yeter falan dediğimde bırakıyor..ama yaparken bazen öyle bir yapışıyor ki bana..sımsıkı..tutuyor beni...yaparken gülüyor bazen bana.hani kızmıyım diye mi artık..ama kafam karışık..nasıl davransam kestiremedim..sadece bana yaptığı için daha çözümsüz haldeyim...sen izin veriyorsun,zamanında dedim sana kucağına alırken yönünü dışa çevir dedim yapmadın,ondan oldu diyende var

Çock gelişimi okuyorum davranış bozukluklarını gördüğümz kadaryla yrdmcı olmk isterm. mastürbasyn tmamen cocuğun haz almasndn duyduğu hoşlntı nednyle yapılıyor. cocuğuuz su anda anal dönemde ve bu dönmde haz kaynağı anüsü yani genital organıdır 2 yasndaki içn bu çok doğal bi davranış emme gbi byütmye hc grek yk fakat 5 yasını geçtkten snra problm olmya baslıyor ama kesnlikle sert bi tepki göstermeyn çocuk inadına ya da szin ilgi oağınız olmk içn yapabilir bu davranısını gördğünüz an dikkatini baska yöne çekmye çalışın eline baska oyuncklar vern ya da mutfaga cağırıp hdi gel na yardm et gbi şeyler söyleyn baskalarnın ynnda da böyle yapın ayıp günah gbi şeyler çocuğu korkutablr yavas yavas unutcktr...

geçmişş olsun ama bu bir rahatsızlık yakın arkadaşımın yeğeni bu şekildeydi ya ve sadece bana ve bir kuzenlerine yapıyordu bana sürekli dudağından öpiyim ruj olsun diyordu ve daha 3 yaşında gibi bi yaştayken kucağıma geldiğinde sizinde dediğiniz gibi sürekli sürtünüyordu sadece iki kişiye böyle davranıyor ama konuyu açan arkadaş gibi minderle ve kendiyle oynarken çok yakaladık her seferinde uyardık yara olur acır dedik ve ben çok kaçtım dr götürdüklerinde dr hormonlarının bir kadın gibi çalıştığını ve zevk aldığını söyledi ilaç tedavisi uygulandı sonra sonra büyüdükçe ilaçlarla ve okula başlama dönemlerinde tamamen bıraktı bence sizde geçicidir deyip peşini bırakmayın ALAH korusun kız çocukları çevrede ne düşünceli insanlar var bilemezsiniz çünkü

keşke kızmasaydınız acır yara olur filan demeseydiniz
böyle laflar çocuğun ileriki yaşamında cinsel işlev bozukluklarına kadar gidebiliyo
sonra frijit, cinsellikten keyif almayan, vajinusmus olan biri olabilir büyüyünce

benim teyzemin kızıda yaprdı bunu şimdi ortaokulda yastığı alırdı bacak arasına bastırırdı 2-3 yaşlarında doktora sordular ılgılenmeyın unutur dedi öylede oldu arkadaşa oyuna dalar zamanla unutur üstelemeyin bence

benim oğlumda 4 yaşını yeni doldurdu arada bi penisiyle oynar ilk sayfada okuduğum da mesela öğlenleri odasında yatarken uykuya dalmak için... tv seyrederken.. vs. vs. ilk gördüğümde şok oldum ağladım bu çocuk şimdiden böyleyse büyüyünce ne olur diye düşünmeden alamadım kendimi eşime söyledim kv me söyledim hatta 3. seferki yakaladığım da kızdım söylendim ona oğlum çok ayıp öyle yapılmaz diye uyardım onu başkalarının yanında yapmıo ama insan gerçekten çok üzülüyo eşim her erkek oynar dedi bnlar normal şeyler dedi ama ben çok üzüldüm ve çok ağladım 5-6 sefer bu tür şeye çok denk geldim şimdi azaldı eskisi gibi çok oynamıyo penisiyle gördüğüm anda da görmemezliğe vuruyorum oda bunu farkedip oynamıyo bu durumu geçen seneden beri yaşıyoruz cinsel organını keşfetmeye 3- 3.5 yaşında falan başlıyolarmış ama geçici bi durum şimdi 2. bebeğim oda erkek ve artık tecrübeli sayılırım oda bu yaşa geldiğinde olumsuz şeyler yapmadan kurtuluruz inşallah:KK1:

Kızınız şuan cinsel kimliğini kazandığı bir dönemde bazı uyaranların farkında ve bunu bir kere yaptıktan sonra alışkanlık halına getirebilir. Fakat asla olumsuz bır tepkı vermeyın kızıp bağırmayın aksine görmezden gelin cünkü bu normal bir evredir ve asla zamanlada geciceğini unutmayın.

1. Endiselenmeyin, bu gecici bir durum.
2. Görmezden gelin, tepki vermeyin.
3. O sirada sanki böyle birsey yaptigini görmüyormussunuz gibi
parka gidip oyun oynamak, mutfakta hamur yapmak, ya da birlikte resim yapmak gibi
sevdigi asla reddemeyecegi bir aktiviteyi teklif edin.
4. Babasindan onunla daha fazla ilgilenmesini isteyin. Mesela yatmadan evvel
ona kitap okumasini ya da gün icinde baba kiz parka gitmelerini isteyin.
Kiz cocuklarinin duygusal gelisiminde baba faktörü cok önemlidir.
5. Onu kimsenin yaninda utandirmayin, azarlamayin, cezalandirmayin.
6. Bol bol sarilin, sevin (abartmamak sartiyla) yaptigi güzel seyleri övün.

başka bir şeyle ilgilenmsini sağlayın, bende yapıyordum küçüükken :)

X