Davranış Bozuklukları Kızım masturbasyon yapıyor ne yapıcam bilemiyorum

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.

notr

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
28 Temmuz 2010
151
0
4.5 yaşındaki kızım bundan yaklaşık 2 ay kadar önce koltuk minderini at niyetine kullanırken bundan haz almaya başladığını farkettim.netten biraz araştırdım sakın tepki göstermeyn yapmasına müsade edin diyor ama olur olmaz herkesin yanında yapıyo koltuk kollarını kullanarak yüz ifadesi bile değişiyo yani çok belli haz aldığı.çok sıkınıtı yaptım bunu kendime başlarda şimdi daha rahatım ama ne yapacağımı bilmiyorum anne gıdıklanabilirmiyim diye benden izin alıyor bende izin veriyorum mecburen ama kızım nasıl tuvaletimizi kimse görmeden yapıyosak bunuda başkalarının yanında yapma diyorum tamam diyo ama çocuk işte unutuyo.böyle bişey yaşayan var mı ne yapabilirim.kreşe gidiyo pedegogumuzla konuşucam sıra bekliyorum

walla ne bu konuda bi bilgim war ne de fikrim ama şunu söliim :) küçükken bende yapardım :) bi sakıncasını görmedm :) çoluk cocuk farketmez insanın içinden geliyo :)

daha ne yaptığının farkında değil anne gıdıklanabilirmiyim diyo yavrum.herkesin içinde yapıyor bazen yüz ifadesi de değiştiği için ne yapacağımı bilemiyorum

dediğim gibi aynı durum bendede wardı. annem hala bilmez :) belkide biliyodur :) koltuk kenarlarına sürtrerdim :) gelip gecici seyler. aklı basına gelmeye baslayınca yapmaz. ya da benm gibi unutur ilerleyen zamanda . sıkma canını

Cok zor bir durum. Cocugunuza bunu bir sekilde yanlis oldugunu anlatmaniz lazim.
Yastikla oynamak istediginde onu mesgul edecek ilgisini cekecek baska oyunlar uydurun.
Kiziniz hangi s/klikla yastikla oynamak istiyor? Aceba kasintisimi var.
Insanin surekli aklina gelmez zevk almasi cunku.

tatlım bence bu cok dogal ve bu esnada ona sert bır davranısta bulunursanız..gelecekte bır takım sorunlar olabılır...

o esnada onun dıkkatını baska bır yone cevırecek bısıler bulmaya calısın..

ayrıca yavrunuza kıyamadım..canım benım ne kadar saf oluyorlar...

kendınıze dert etmeyın ..bence bu donemsel bısey olabılır...gececektır bence...

2. Neden mastürbasyon yaparlar?

Çocukların mastürbasyon yapmasının iki sebebi vardır:

a. Çocuğun boş kalması

b. Duygusal ihtiyaçların giderilmemesi

a. Çocuğun Boş Kalması

Çocuklar boş kaldıklarında yani yapacak bir şeyleri olmadığında bedenleriyle ilgili böyle bir keşifte bulunurlar. Örneğin; uyumadan önce ya da artık öğlen uykusuna gereksinimi kalmayan bir çocuğu zorla uyutmaya çalıştığımızda bu durum ortaya çıkabilir. Çocuk uyumaya çalışırken pelüş oyuncağı veya yorganının ucu ile oyalanabilir. Bunlardan sıkıldığında, bedeni ile ilgilenirken rastlantısal olarak dokunduğu genital bölgesinden aldığı izlenimler ilgisini çekebilir. Canı sıkıldıkça da çekici bir uğraş olarak bunu yinelemesi mümkündür.

b. Duygusal İhtiyaçların Giderilmemesi

“Bütün anne babalar çocuklarını sever. Fakat sadece sevmek, çocuklara yeterli değildir; onlar sevildiklerini fark etmek ister. Sevgimizi onlara; onlara ayırdığımız zamanla, ilgileniş tarzımızla ifade edebiliriz. Sağlıklı bir duygusal sıcaklık, ruhsal açıdan sağlıklı bir insan yetiştirmek için vazgeçilmez ön koşuldur. "Sevginin sağlıklı ifadesi" ile, çocuğu şımartmayı birbirine karıştırmamak gerekir. Yanımızda otururken birbirimize sokulmak, başını okşamak, yanağına sevgi dolu dokunarak gözlerinin içine "İyi ki sen varsın!" der gibi bakmak, kucağımıza oturtmak, beden sıcaklığımızı hissettirmek, sevginin en uygun ifade şekillerindendir. Böyle yaparsak çocuğumuzun kendine yönelme gereksinimi ortadan kalkar.” (4)

3. Ne yapmalıyız?

Çocuğumuzun genital bölgesiyle gereğinden fazla ilgilediğini düşündüğümüzde, durumun farkında değilmiş gibi davranarak, ilgisini başka bir yöne çekmeliyiz. Birlikte bir oyun oynayabiliriz; ona hikaye anlatabiliriz; parmak oyunu oynayabiliriz vb. gibi. Sadece çocuk genital bölgesiyle ilgilendiği sırada böyle davranılması sorunu kökten çözmeye yeterli değildir. Evde anne babaları yeterince ve gerektiği şekilde ilgilenemeyen çocuklara, diğer "yakın yetişkinlerin" doğru destek vermesi de durumu değiştirememektedir. Ayrıca mastürbasyona başka problemlerin eşlik edip etmediğinin araştırılması gerekmektedir.

4. Ne yapmamalıyız?

· Yaptığının yanlış olduğunu düşünmesine neden olmayın.

· Cezalandırıcı, yargılayıcı ayıplayıcı ifadeler veya tavırlardan kaçının.

· Başkalarının önünde yapmasının görenleri rahatsız edebileceğini öğrenmesini sağlayın.

· Daha uygun zamanlar ve mekanlar tercih etmesi konusunda yönlendirici olmaya çalışın.

· Aşırı noktalar vardığını düşünüyorsanız ve gerekirse ilgisini değiştirebilecek aktiviteleri özendirmeyi deneyin.

· Çocuğun yakın çevresini bilgilendirmek ve gerektiğinde desteğini almaktan çekinmeyin.

Psikolog Elçin EĞERCİOĞLU

ben bu konuyu bir kitapta okumuştum kişisel gelişim kitabında aynen arkadaşın dediğin gibi yazıyordu bunların doğal olduğu çocuğun kendini tanımaya başladığını vede bu sırada dikkatini başka yöne çevirip çocuğa kızılmaması gerektiği yazıyordu aklımda kalanlar bunlar size de tavsiye ederim o kitabı

bende hemen nette bi araştırma yaptım zaten sakın tepki vermeyin bu çok normal bişey sakin olun diyordu.öyle olmaya çalışıyorum.boşta kaldığı zaman değil mesela çizgi film seyrediyor arada odasına gidip koltuğun kenarında sürtünüyor haz aldığı çok belli mimiklerinden bazen çok sık yapıyo bazen hiç görmüyorum.dikkatini dağıtmaya çalışıyorum tabi ama mutlaka bi boşluk buluyo.

Benim mesleğim çocuk tiyatrosu ve yaklaşık bugüne kadar 50.000 çocukla haşır neşir oldum. Gelişimleri üzerine kitaplar okudum. Bütün çocuklar bunu yapar. Bunu yapmıyorsa çocukta bir sorun vardır zaten. Tuvalet örneğini tam yerinde vermişsin. Şu an kendini tanıyor sadece milletin içinde yapması seni zor duruma sokuyor olabilir. Ama şu an onda utanç duygusu henüz gelişmedi bu yüzden herkesin içinde rahatlıkla yapabilir. Sen ona bunu yapma ayıp şeklinde değil de Tıuvaletimiz nasıl başkalarının yanında yapmıyorsak bunuda yapmamalıyız örneğini hatırlat insanların içinde yaptıkça. Ama sakın yapma ayıp günah gibi şeyler söyleme. Vajinusmusun en temel nedeni çocukken yapılan ayıp günah kötü pis diye o yaşlarda beyine işlenmesinden kaynaklanıyormuş. Ayrıca bunu benim yiğenlerimde yapıyor. 4-5 yasında sıızn dedıgınız gb koltuk basları ve yastıklara sürtünüyor.

Benim mesleğim çocuk tiyatrosu ve yaklaşık bugüne kadar 50.000 çocukla haşır neşir oldum. Gelişimleri üzerine kitaplar okudum. Bütün çocuklar bunu yapar. Bunu yapmıyorsa çocukta bir sorun vardır zaten. Tuvalet örneğini tam yerinde vermişsin. Şu an kendini tanıyor sadece milletin içinde yapması seni zor duruma sokuyor olabilir. Ama şu an onda utanç duygusu henüz gelişmedi bu yüzden herkesin içinde rahatlıkla yapabilir. Sen ona bunu yapma ayıp şeklinde değil de Tıuvaletimiz nasıl başkalarının yanında yapmıyorsak bunuda yapmamalıyız örneğini hatırlat insanların içinde yaptıkça. Ama sakın yapma ayıp günah gibi şeyler söyleme. Vajinusmusun en temel nedeni çocukken yapılan ayıp günah kötü pis diye o yaşlarda beyine işlenmesinden kaynaklanıyormuş. Ayrıca bunu benim yiğenlerimde yapıyor. 4-5 yasında sıızn dedıgınız gb koltuk basları ve yastıklara sürtünüyor.

çok teşekkür ederim hepinize içim rahatladı normal bir davranış olduğunu bende araştırınca fark ettim ama itiraf ediyim ilk başlarda çok üzülüyordum.benden izin alıyo mesela istemesemde izin veriyorum kızıma zor bir durum gerçekten umarım uzun sürmez.evet en büyük sıkıntım daha öncede söylediği başkalarının yanında yapması toplumu ve değer yargılıarımızı hepiniz biliyorsunuz annem bile sizden mi bişey gördü de böyle yapıyor bu çocuk dedi.asla öyle birşeye şahit olmadı ama olsa bile nasıl bir bağlantı kurup bunu yapabilir ki daha ne yaptığının farkında değil kuzum sabırla en azından toplum içinde yapmamasını sağlamaya çalışıcam

aynı dertten bende muzdaribim...
benim de 3 yaşındaki oğlum pipisiyle uğraşıp anne bak pipim büyüdü diyo bi kaç gündür...ilk zamanlar pipisini tutunca çişi geldi sanıyodum ama mastürbasyon yaptığını anladım...geçen misafirlerin yanında da yaptı çok utandım...ama haz falan almıyo dikkat ettim.pipim büyüdü derken gülüyo sadece...nasıl vazgeçiricem bilmiyorum bende....

aynı dertten bende muzdaribim...
benim de 3 yaşındaki oğlum pipisiyle uğraşıp anne bak pipim büyüdü diyo bi kaç gündür...ilk zamanlar pipisini tutunca çişi geldi sanıyodum ama mastürbasyon yaptığını anladım...geçen misafirlerin yanında da yaptı çok utandım...ama haz falan almıyo dikkat ettim.pipim büyüdü derken gülüyo sadece...nasıl vazgeçiricem bilmiyorum bende....

benim kızımda ilk başlarda gülüyordu o yüzden anlayamıyordum oyun yapıyo sanıyodum gerçekten zor bi durum insan ne yapması gerektiğini bilemiyor.kızım kreşe gidiyor pedogoguyla konuşucam bu konuyu ama erkek ne kadar rahat anlatabilirim biraz zor olucak ama kızım için yapıcam

bu çok normal bir davranış. çocuğunuzun yaşı da zaten buna çok müsait. İstemediğiniz davranışı yaptığı zaman dikkatini başka alana verin hani annelerimiz de küçükken istemediği bişeyler yapınca dikkatimizi dağıtmak için yaparlardı ya bak kuş geçiyo gibi.
bu durum çocuğunuzun enerjisini atamamasından olabilir oyun oynayarak, enerjisini atmasını sağlayabilirsiniz.Çocuklar için sporlar, sanat dalları var bu alanlara yönlendirebilirsiniz belediyelerin bile böyle etkinlikleri var

evet çok enerjik oluyo çocuklar bu yaşlarda ama benim kızım sabah 9 akşam 5 kreşe gidiyor.enerjisini orda harcıyor zaten.evet evdede durduğu yerde durmaz hep hareket halinde ilgisini dağıtsamda mutlaka bi boşluğu oluyor başka çözümler olmalı yada zaman bırakmalı

canım konuyla ilgili fikir vermem mümkün değil çünkü henüz anne değilim ama her kız çocuğu bi şekilde bunu kendiliğinden yaşıyor anladığım kadarıyla... kimi biraz daha küçük, kimi biraz daha büyük yaşta. pedagogla konuşacağım demişsin bence en doğrusu da bu, hiç olmazsa sağlıklı tepki neymiş onu öğrenir ve uygularsın. rica etsem pedagoğun söylediklerini bizimle paylaşır mısın ? bu davranışa annenin vermesi gereken tepkiyi öğrenmiş olurum bende sayende, ileride anne olduğumda lazım olabilir.

canım konuyla ilgili fikir vermem mümkün değil çünkü henüz anne değilim ama her kız çocuğu bi şekilde bunu kendiliğinden yaşıyor anladığım kadarıyla... kimi biraz daha küçük, kimi biraz daha büyük yaşta. pedagogla konuşacağım demişsin bence en doğrusu da bu, hiç olmazsa sağlıklı tepki neymiş onu öğrenir ve uygularsın. rica etsem pedagoğun söylediklerini bizimle paylaşır mısın ? bu davranışa annenin vermesi gereken tepkiyi öğrenmiş olurum bende sayende, ileride anne olduğumda lazım olabilir.

öncelikle tebrik ederim daha şimdiden annelik iç güdüsüyle hareket ediyosun takdir ettim.nedemek görüşür görüşmez seve seve paylaşırım sıramı bekliyorum

öncelikle tebrik ederim daha şimdiden annelik iç güdüsüyle hareket ediyosun takdir ettim.nedemek görüşür görüşmez seve seve paylaşırım sıramı bekliyorum

teşekkür ederim canım senden haber bekliyorum... bu arada bayramın mübarek olsun, hepiniz bayramı mübarek olsun !:KK16::KK16::KK16:

X