Davranış Bozuklukları Kızım masturbasyon yapıyor ne yapıcam bilemiyorum

Çocuğumuzda karşılaştığımız huysuzluk, saldırı, şiddet, içe dönüklük, korkaklık, hiperaktiflik, pasiflik, dikkatsizlik, çevreye uyum, utangaçlık, hırçınlık vs birçok sorununuzun paylaşıldığı konular.
Ben de çocuk sahibi değilim ama bu durumun normal olduğunu duymuştum...Kendini keşfetme dönemleri oluyor çocuklarda....Ama acaba herkesin yanında yapma demen daha çok mu ilgisini çekecek? O beni biraz kuşkuşandırdı....Ayrıca utanacak bir durum değil bence rahat olmalısın her çocuk yaşıyor sonuçta....Pedagogla görüşmek çok yerinde bi karar canım tebrikler...

bende yapardım hatta kocaman oyuncak ayım vardı onunla yapardım doktora götürmüşlerdi anlatamamıştım:KK70::KK70::KK70: sonra ayımı parçaladılar sobada yaktılar:KK70::KK70: ne günlerdi yaa...:KK3:

bende yapardım hatta kocaman oyuncak ayım vardı onunla yapardım doktora götürmüşlerdi anlatamamıştım:KK70::KK70::KK70: sonra ayımı parçaladılar sobada yaktılar:KK70::KK70: ne günlerdi yaa...:KK3:

çözüm yolu çok komikmiş ama :KK60: nası hınçlanmışlarsa ayıya, parçalamadan da yakmamışlar :KK60::KK60:

ayı oldukça büyüktü sobayada sığmazdı zaten ahh ahh nası üzülmüştüm ama yaa benim ilk göz ağrımdı:KK70::KK70::KK70::KK52:

:KK60: evlendiğin kişiye sölersin artık ilk partnerim ayının tekiydi diye :KK60::KK60: neyse konuyu sulandırmayayım iyice, yoksa ceza yiyecem :KK53:

:KK60: evlendiğin kişiye sölersin artık ilk partnerim ayının tekiydi diye :KK60::KK60: neyse konuyu sulandırmayayım iyice, yoksa ceza yiyecem :KK53:

biliyo biliyo anlatmıştım şu an yine söledim güldük,ama yani herkes yaşıo panik yapmaya gerek yok.Benim ailem ayıp demişti kaçak yapıodum:KK70:

Canım ses çıkmadı senden merak ettim, pedagokla görüştün mü ? biliyorsun merak ediyordum, geleceğin annesi olduğum için :) nasıl davranılması gerekiyormuş ?

Merhabalar,
Bütün yazılanları okudum konuyla ilgili. benim kızım 17 aylık. Ve neredeyse 10 aydır birşeyler yapıyordu. Bunu daha önce masturbasyon olarak hiç algılamadık daha çok küçük zaten. Uyumadan önce bacaklarını kasıp bırakıyor, ter içinde kalıp uyuyordu, bizde uyuöak için kendini bir şekilde salllıyor fln gb bişi düşünüp önemsemedik. Son bir aydır bu harekerleri gün içinde çok fazla yapmaya başladı ve yapma deyince kucağımıza alınca tepki göstermeye başlayınca araştırdım biraz ve daha sonra doktoruyla konuştum. Evet masturbasyon yapıyormuş. Bu kadar küçük inanamadım. Sürekli bu eğilimde şuan. Doktor dikkatini dağıtın diyor ama en ufak bir boşlukta, yorulunca yada uyumadan önce hemen bacaklarını sıkıyor. Onu oyalayabilmek için inanılmaz yoruluyoruz, sinirlerimiz bozuluyor. Eğerki bir süre daha bir düzelme göremezsem bende pedegogla görüşmeyi düşünüyorum. Doktorumuz gayet normal, böyle birşeye gerek yok diyor ama mutlakaki bilmedğimiz öğreneceğimiz, yardımcı olabilecek birşeyler vardır diye düşünüyorum. Sizlerde bukadar erken yaşlarda böyle şeyler yaşadınız mı??? Çok yardıma ihtiyacım var fiziken ve psikologik olarak inanılmaz zorlanıyorum.

dıkkatını baska yere cekmeye calısın bence,beraber oyun oynamak veya boya yapmak gıbı.beraber bıslet yapın bu zamanlarda

bende duymustum daha bebeklikten bunu yapan erkek ve kiz cocuklarinin oldugunu..ama belli bir donem sonra unutuyorlar en azindan arkadaslari olduktan sonra simdi cok ufak ama bir sorun oldugunu duymadim hic..bazi bebeklerde bu surec olabiliyormus..o simdi onu oyun olarak bir rahatlama sureci olarak goruyor..ayrica kullandiginiz urunlere mutlaka dikkat edin icinde paraben varsaki islak mendillerde var cocuklarda erken ergenlige sebeb oluyor..yani ostorojeni fazla salgilatiyor..bunlardan bir kurtulun evde..sonrada yine takip edin cocugunuzu ama bir sorunu yok dert etmeyin...

4.5 yaşındaki kızım bundan yaklaşık 2 ay kadar önce koltuk minderini at niyetine kullanırken bundan haz almaya başladığını farkettim.netten biraz araştırdım sakın tepki göstermeyn yapmasına müsade edin diyor ama olur olmaz herkesin yanında yapıyo koltuk kollarını kullanarak yüz ifadesi bile değişiyo yani çok belli haz aldığı.çok sıkınıtı yaptım bunu kendime başlarda şimdi daha rahatım ama ne yapacağımı bilmiyorum anne gıdıklanabilirmiyim diye benden izin alıyor bende izin veriyorum mecburen ama kızım nasıl tuvaletimizi kimse görmeden yapıyosak bunuda başkalarının yanında yapma diyorum tamam diyo ama çocuk işte unutuyo.böyle bişey yaşayan var mı ne yapabilirim.kreşe gidiyo pedegogumuzla konuşucam sıra bekliyorum

canım kimi çoçuklarda erken yaşta başlar normaldir ama asla kızma kötü olur baktın ki çok alışkanlık hale geldi farklı birşey olabilir kaşıntı gibi ama sen bir psikola danışırsan daha iyi olur

Kızım 4 yaşına yaklaştı, epey süredir bizde de bu durum var.Ben önce internetten araştırdım.Sonra anne-kız konuşması yaptık.Bunun herkesin yanında yapılmayacak özel birşey olduğunu anlattım."Senin yanında yapabilir miyim?" dediğinde benden birşey saklamasına gerek olmadığını söyledim, böylelikle onu takibim kolaylaştı.İşimi en çok kolaylaştıran babasının yanında da yapmaması gerektiği oldu.Babası evdeyken de odasına kaçıyor, ben de peşinden :) Boyama, telefondan oyun, bilgisayar, çizgi film, çikolata...Bazen bırakmak istemiyor.O zaman daha farklı şeyler söylüyorum."Ben de seninle pasta yapacaktım." yada "Dışarı çıkıyorum haberin olsun, sen keyfine bak." Bir şekilde peşime takıyorum.Ama dediğimi de yapıyorum, yalan söylemiyorum.Yalnız bu durum günde 3-5 seferden çok başıma geldiği için bazen iyice bunalıyorum.Bunaltsa bile kızım olduğu için çok mutluyum.Daha şimdiden o kadar şey paylaşıyoruz ki...Biz annelere düşen biraz sabır...
Pedagogla konuştuysanız paylaşırsanız sevinirim.

Çocuklar gelişim çağında bu tür davranışta bulunurlar. Özellikle cinsel kimlik tanıma ve ispat dönemi olan 3-5 yaş arası... Endişelenmeyiniz :)

aynı dertten bende muzdaribim...
benim de 3 yaşındaki oğlum pipisiyle uğraşıp anne bak pipim büyüdü diyo bi kaç gündür...ilk zamanlar pipisini tutunca çişi geldi sanıyodum ama mastürbasyon yaptığını anladım...geçen misafirlerin yanında da yaptı çok utandım...ama haz falan almıyo dikkat ettim.pipim büyüdü derken gülüyo sadece...nasıl vazgeçiricem bilmiyorum bende....

Benim oğlumda daha 1 yaşında altını açınca eli mutlaka pipiye gidiyorr ama bunu 7 aylıktan beri yapıyorr,şimdilik bize çok tatlı geliyor ama büyüdükçe sorun olmaya başlıyor demekkii,ama oğlum tabikii o anlamda elinii atmıyor oğlumla yaşıt bir kaç bebekte gördüm bunuu acaba diğer erkek çocuklarıda bunu yapıyormuu

Merhabalar,
Bütün yazılanları okudum konuyla ilgili. benim kızım 17 aylık. Ve neredeyse 10 aydır birşeyler yapıyordu. Bunu daha önce masturbasyon olarak hiç algılamadık daha çok küçük zaten. Uyumadan önce bacaklarını kasıp bırakıyor, ter içinde kalıp uyuyordu, bizde uyuöak için kendini bir şekilde salllıyor fln gb bişi düşünüp önemsemedik. Son bir aydır bu harekerleri gün içinde çok fazla yapmaya başladı ve yapma deyince kucağımıza alınca tepki göstermeye başlayınca araştırdım biraz ve daha sonra doktoruyla konuştum. Evet masturbasyon yapıyormuş. Bu kadar küçük inanamadım. Sürekli bu eğilimde şuan. Doktor dikkatini dağıtın diyor ama en ufak bir boşlukta, yorulunca yada uyumadan önce hemen bacaklarını sıkıyor. Onu oyalayabilmek için inanılmaz yoruluyoruz, sinirlerimiz bozuluyor. Eğerki bir süre daha bir düzelme göremezsem bende pedegogla görüşmeyi düşünüyorum. Doktorumuz gayet normal, böyle birşeye gerek yok diyor ama mutlakaki bilmedğimiz öğreneceğimiz, yardımcı olabilecek birşeyler vardır diye düşünüyorum. Sizlerde bukadar erken yaşlarda böyle şeyler yaşadınız mı??? Çok yardıma ihtiyacım var fiziken ve psikologik olarak inanılmaz zorlanıyorum.

Ama bacaklaını sıkarak nasıl olacaakki canım bence mastürbasyon yapmıyordur ,sürtünme gibi hareket varmıı çünkü burdakiarkadaşlar koltuk kenarına sürtündüğünden bahsetmişler

merhaba hanımlar:
bazı yaş dönemlerinin özelliğidir. kendini ve cinsiyet özelliklerini tanır. ayrıca bazı dönemlerde harekete de geçer. kesinlikle davranışı yanında tanımlamayın. yani '' kızım orana dokunma kızım yapma..'' gibi. zaten bu davranış sonucunda; davranış çocukta tekrar etmeye gidebilir.başka zamanlarda bunu size karşı da kullanabilir. sizi sinirlendirmek için davranışı inatla gözünüzün içine baka baka yapabilir.
davranışı yapmaya başlarken fark ettiğiniz anda ellerini oylayacak bazı aktiviteler yaptırın. bardağı masaya götürme, ışığı açma, top yuvarlama vs.

X