Gastroenteroloji - Sindirim Sistemi Hastalıkları Ülseratif kolıt olanlar sıkıntılarımızı burada paylasalım

merhaba kızlar yazdıklarınızı okudum ve bu hastalığı 5 yıl boyunca yaşamış birisi olarak size bilgi verebileceğimi düşündüm. öncelikle şunu söyleyeyim verdiğim bilgilerin kaynağı kendi yaşadıklarım ve bunca zamandır edindiğim tecrübelerdir. ben şu an 23 yaşındayım 5 sene önce ü.k. teşhisi kondu. bu hastalık ms, sedef vs. türünde olan oto immün hastalık denilen türden bir hastalıktır. yani vücut sebebi bilinmeyen bir şekilde kendi kalın bağırsağını yabancı bir madde gibi algılayıp onu yok etmeye çalışır, iltihap üretir. bu hastalığın genetik mi, yiyeceklerden mi, mikrobik mi yoksa stres kaynaklı mı olduğu bilinmemektedir. fakat bütün bu etkenlerin birleşmesiyle oluştuğu düşünülmektedir. bu hastalık kroniktir yani hayat boyu sürer. fakat bu gözünüzü korkutmasın, hastalık atak (ağrı vs.) ve remisyon (iyilik hali) denilen süreçlerle yaşam boyu varlığını belli eder. bu tamamen sizin bağırsağınızın durumuna ve ilaçlara verdiğiniz tepkilere bağlıdır. örneğin bir kişi içtiği ilaçlarla tedavi altına girip senelerce remisyonda olup arada atak geçirebilir. bu durumda atrak başladığında ilaçların dozu artırılıp yiyeceklere dikkat edildiğinde hastalık çabucak kontrol altına alınabilir ve gayet güzel bir hayat yaşayabilirsiniz. kimileri de vardır ki ne kadar dikkat etse de ilaçlar da fayda etmez ve sık sık ataklara yakalanabilir, hatta remisyona girmesi çok uzun sürebilir. bu hastalıkta ilaçlar en hafiften ağıra doğru gidecek şekilde basamak halinde uygulanır. ilk basamak salofalk tablet ve lavman- fitil vs. dir. eğer bunlarla kontrol altına alınıyorsa şanslı kesimdesiniz demektir. bu durumda bazı doktorlar kronik bir hastalık olduğundan tedaviyi ömür boyu sürdürme veya 2-3 yıl sürdürüp öyle kesme taraftarı olmakta, bazı doktorlar ise iyi olduğunuz an ilaç kesmekte sakınca görmemektedir. ben kesinlikle bir üniversite hastanesinde tedavi olmanızı öneririm. çünkü o hastanelerde her yerde olmayan gastro enteroloji bölümü var ve ü.k ile ilgilenen birim budur. ilaçlardan bahsetmeye devam edeyim. salofalk ilk basamaktır ve ondan sonra kortizon (steroid) ilaçlar gelmektedir. bu ilaçların etkisi çok hızlı görülür, vücutta hemen iyileşme sağlar ancak uzun vadede yan etkileri çok fazla olduğundan (yüzde şişme, psikolojik durumda bozulma, iştah artışı, kemik erimesi vs.) uzun süre kullanılmamalıdır. kortizonu genelde durum kötüye gitmeye başladığında salofalk yetersiz kaldığında kısa süreli verirler. bende şöyle bir durum vardı, salofalkla tedavi olamıyordum, kortizonla hemen düzeliyordum ancak kortizonu kestiğimde tekrar hastalık aktifleşiyordu. bu nedenle bağışıklık sistemini baskılayan ve vücudun iltihap tepkisi vermesini engelleyen imuran adlı ilacı kullandım. imuranın da hem iyi hem kötü tarafları vardır. ve hastalık eğer bütün bu ilaç tedavisine net bir yanıt veremezse ve kişi için dayanılmaz bir hal alırsa, hekimin de onayıyla ameliyat uygulanır. Ameliyatla hastalığın görüldüğü kalın bağırsak alınır ve ince bağırsak anüse bağlanır bu şekilde hatsa tekrardan normal dışkılama fonksiyonu kazanır. Benim durumumda da yoğun ilaç kullanımıma rağmen kendimi kötü hissediyordum, ishal devam ediyordu (mukuslu, kanlı şekilde). bu durumda yan etkilere maruz kalmaktansa doktorum ve kendi kararım sonucunda 1.5 ay önce ameliyat oldum. kalın bağırsağım alındı, karnımda ileostomi denilen açıklık oluşturuldu. şu an geçici bir süre için bununla yaşıyorum. yani karnımda sürekli torba taşıyorum. fakat daha sonra yapılacak ameliyatlarda ileostomim içeri alınacak ve ince bağırsak makata bağlanacak. ameliyat seçeneği gözünüzü korkutmasın bu artık hiçbir seçenek kalmadığında uygulanıyor. ancak çok zor bir süreç ve geri dönüşü olmayan bir karar. fakat en azından ü.k ten ve ilaçlardan kurtulmuş oluyorsunuz. zaten araştırırsanız sertab erenerin de seneler önce abd.de ameliyat olduğunu ve şu an kalın bağırsağının olmadığını görürsünüz. fakat kadın şu an gayet iyi görünüyor :KK34: yani demek istediğim şu kızlar, bu hastalığa stres iyi gelmez. kendinizi stresten uzaklaşıp rahatlatacak şeyler bulun, birçok hastaya antidepresanların iyi geldiği de biliniyor. bir psikiyatriste gidip gerekirse destek almanız gerekebilir. sakın utanmayın sindirim sistemi hastalıkları zordur, belki hayati riski yoktur ama sosyal konforu çok etkiler. ben çok genç yaşta yakalandığım için sizlerin sorulanızı, kafanızdakileri anlayabiliyorum. benim durumuma düşeceksiniz diye de korkmayın benimkisi nadir görülen bir durum, yaygın tutulumluydu ve tedaviye yanıt vermiyordum. ama şunu unutmayın o veya bu şekilde çaresi var. hayat boyu sürmesi demek de şu. siz kendinize bakarsanız, doktorun önerilerine harfyen uyarsanız eğer, o zaman ataklar da çok görülmüyor. atak olduğunda da hemen kontrol altına alınabiliyor. ingilterede 120.000 kişi bu hastalıktan muzdarip. biz zannediyoruz ki sadece bizim başımıza geliyor. ama insanlar bilinçsiz oldukları için doktora gitmiyorlar, ya da bilseler de utandıkları için anlatmıyorlar bu yüzden biz de kimse hasta değil zannediyoruz, ama aslında öyle değil bunu bilin. benim için de dua etmeyi nolur unutmayın :KK16: ben eğer sorunuz olursa özel mesajdan veya buradan cevaplamaya hazırım. moralleri yüksek tutun kızlari yazdıklarınızdan okuduğum kadarıyla hepiniz de hafif geçiriyorsunuz Allaha şükür :nazar:

öncelıkle cook gecmiş olsun canım.ayrıca bu hastalıkla ilgili olarak bızı aydınlattıgın ıcın tesekkürler.aramızdakı en kıdemli sensin.bende ü.k oldugumda cook üzüldüm kendime gelemedım.simdilik tek lavman kullanıyorum.yeterlı oluyor.ama ileriyi düsünüyorum.yaa ilerlermi dıye ilaclar yeterli olmazsa dıye.sertab ereneride amelıyat oldugunu duymustum ama hangi hastalık oldugunu bılmıyordum.banada umut oldu dogrusu.

arzux,sinirboyu arkadaşlarım iyi olmanıza sevindim.umarım hep böyle devam ederiz.allah yardımcımız olsun.ben artık takmıyorum.biraz zaman aldı bunu uygulamak,ama şuan kendimi bayagı iyi hissediyorum.hepimize uzun süren remisyonlar diliyorum:KK16:

sagol arkadasım.bende artık takmıyorum.zaten taksanda takmasanda hersey olucagına varıyo..o yüzden en iyisi takmamak.:KK34:

kızlar ya çok sağolsun biligleriniz için.. babam dediğim gibi hergun lavman yapıyor. ama bazen yemekten sonra karın ağrısı oluyo baya :KK43: maden suyu falan içiyo zararı varmı? bide atak zamanları revızyonmu ne bısey demıssınız onlar ne demek?

pifidik
atak ve remisyon için; ÜK hastalığını bağırsaktaki bi çeşit zedelenme, yara gibi düşünürsek atak bunun alevlendiği ve bizim kanlı dışkılama, gaz, şişkinlik, ödem gibi sıkıntıları (yani hastalığın etkilerini) gördüğümüz dönemler
remisyon ise bu sıkıntıları yaşamadığımız rahat dönemlerimiz
maden suyu içmesinde bi sakınca yok ama eğer çok miktarda yiyorsa bu bağırsaklarını sıkıştırıp rahatsızlık veriyor olabilir öğün sayısını arttırıp miktarını azaltabilir.

Herkese merhaba,

Bende de 4 aydır bu kötü rahatsızlıktan çıktı.Bir hayli araştırdım.Bir site buldum en son ( site ile alakam yoktur) Yazılanlar mantıklı geldi esasında.Yaklşık 15 gün oruç tuttum.Ağrılar tamamen kesildi.İftarımı dukan diyetine göre açtım.(proteinli yemekler)Ayrıca Kudret narı tükettim ve kanamalarım tamamen bitti , iltihaplarım azaldı..Henüz doktora gitmedim ama inanılmaz rahatım.

En önemlisi stres yapmamak.Herkese geçmiş olsun

Son düzenleyen: Moderatör:
ya arkadaslar cıldırıcam.bende agrı var artık sıkıldım 2 aydır.yani teşhis konulmadan önce kanama ve ishal sürerken bu agrım yoktu.ama ne zaman kolonoskopiye gırdım teshıs konuldu o gün bugündür sürüyo.kendını unutturmuyo huzursuzum malesef agrıyı karnımda hıssettıgım sürece unutamıyorum aksıne moralım bozuluyo.ama sıkayetlerımın hıcbırı yok Allaha sükür..sadece agrı .bunaldım.doktoru aradım soyledım ü.k te agrı olmaz dedi.psıkolojık olabılırmıs.bu agrının psıkolojık olucagını sanmıyorum.baya agrı iştee.bazen bıcak saplanır gıbı bazen butun karnım böyle huzursuz hıssedıyorum bazende sankı bagırsagın bı bölümü yanıyo.acı hıssedıyorum sankı yaraya tuz basıyolar gıbı cıldırıcam.Allahaskına kızlar bı akıl verın napım ben nasıl gecer bı ömür böyle.sızdede warmı bu sorun.acaba dıyorum baska bıseymı war yanlış teshısmı konuldu kafayı yıcem

ya arkadaslar cıldırıcam.bende agrı var artık sıkıldım 2 aydır.yani teşhis konulmadan önce kanama ve ishal sürerken bu agrım yoktu.ama ne zaman kolonoskopiye gırdım teshıs konuldu o gün bugündür sürüyo.kendını unutturmuyo huzursuzum malesef agrıyı karnımda hıssettıgım sürece unutamıyorum aksıne moralım bozuluyo.ama sıkayetlerımın hıcbırı yok Allaha sükür..sadece agrı .bunaldım.doktoru aradım soyledım ü.k te agrı olmaz dedi.psıkolojık olabılırmıs.bu agrının psıkolojık olucagını sanmıyorum.baya agrı iştee.bazen bıcak saplanır gıbı bazen butun karnım böyle huzursuz hıssedıyorum bazende sankı bagırsagın bı bölümü yanıyo.acı hıssedıyorum sankı yaraya tuz basıyolar gıbı cıldırıcam.Allahaskına kızlar bı akıl verın napım ben nasıl gecer bı ömür böyle.sızdede warmı bu sorun.acaba dıyorum baska bıseymı war yanlış teshısmı konuldu kafayı yıcem
canım babamda aynı böyle... bişey öğrenirsen yaz mutlaka

canım babamda aynı böyle... bişey öğrenirsen yaz mutlaka

merhaba arkadasım bu salofalk lavman varya onu 3 gün kullanmadım ama bilincli degıl yanı.bu ılacı fazla aldıgın ıcın yazdırman gerekıyo doktorailac bıtmıstı nasılsa doktora gıdıcem dıye yazdırıp alırım dedım ve 3 gün kullanmadım.ilacın yan etkısı olarak karın agrısı yazıyor.gercı benım harıcımde kımsede agrı yok sımdı senın yazını okudum yanı.babandada oldugunu ögrendım.neyse uzatmım agrım gectı ama ishal ve kanamada yok kı zaten yoktu agrıda gectı.doktora gıttıgımde söyledım ilacı kullanmadıgımı ve agrımın gectıgını güldü bana çünkü o agrının psıkolojık oldugunu söyledı ben yınede inanamadım.ilacın yan etkısı olmaz dedı.elıyle karnımı muayene ettı agrıyan yerı gösterdım.spastık kolondur o dedı yanı bu ü.k dısında bı yan hastalık zararsız.psıkolojık.karnını düsünme unut dedı.ilac yazdı agrım oldugunda kullanmam ıcın.ama Allaha sükür AGRIM GECTI DÜNYA VARMIS YANI NEDEN NASIL GECTI bılmıyorum.belkıde doktorun dedıgı gıbı psıkolojık ondan.ama ıyıyım.babanda doktoruna danıssın bakalım doktor ne dıcek her doktorun görüşü farklı oluyor.en azından benımkı gıbı agrı kesıcı verır.anlayabılıyorum bunu yasayan bılır.babana gecmıs olsun canım

merhaba arkadasım bu salofalk lavman varya onu 3 gün kullanmadım ama bilincli degıl yanı.bu ılacı fazla aldıgın ıcın yazdırman gerekıyo doktorailac bıtmıstı nasılsa doktora gıdıcem dıye yazdırıp alırım dedım ve 3 gün kullanmadım.ilacın yan etkısı olarak karın agrısı yazıyor.gercı benım harıcımde kımsede agrı yok sımdı senın yazını okudum yanı.babandada oldugunu ögrendım.neyse uzatmım agrım gectı ama ishal ve kanamada yok kı zaten yoktu agrıda gectı.doktora gıttıgımde söyledım ilacı kullanmadıgımı ve agrımın gectıgını güldü bana çünkü o agrının psıkolojık oldugunu söyledı ben yınede inanamadım.ilacın yan etkısı olmaz dedı.elıyle karnımı muayene ettı agrıyan yerı gösterdım.spastık kolondur o dedı yanı bu ü.k dısında bı yan hastalık zararsız.psıkolojık.karnını düsünme unut dedı.ilac yazdı agrım oldugunda kullanmam ıcın.ama Allaha sükür AGRIM GECTI DÜNYA VARMIS YANI NEDEN NASIL GECTI bılmıyorum.belkıde doktorun dedıgı gıbı psıkolojık ondan.ama ıyıyım.babanda doktoruna danıssın bakalım doktor ne dıcek her doktorun görüşü farklı oluyor.en azından benımkı gıbı agrı kesıcı verır.anlayabılıyorum bunu yasayan bılır.babana gecmıs olsun canım
çok sağol tatlım yazdıkların için.. babamda o lavmandan kullanıyor.. bugun bir ay oldu kontrole gitti tahlil sonuçları yarın çıkacak inşallah herşey yolundadır.. kendini üzme tatlım oldumu stresten uzak dur anladıgım kadarıyla bu hastalık stress kaynaklı

benim ülseratif kolitimde nisan 2011'de teşhis edildi ve o zamandan beri arada 2 ay boşluk vererek lavman kullandım. 21 yaşımdayım. hala da kullanıyorum. bu hastalıkta en önemlisi sanırım anlayışlı iyi bir doktor bulmakta. benim doktorum numarasını bile verdi ne olur ne olmaz ararsın diye o kadar güvenebileceğim biri. ki ben sadece lavman kullanıyorum ama 2 yıllık raporum var yinede gerekli her ilacın yer aldığı ne olur ne olmaz diyerekten yine. tabi ki düzenli kontrollerinizi de aksatmamalı. fakat ben her kontrolde inatla sorduğum bir soru var sanki bir şeyleri yemeği içmeği bıraksam bu hastalıktan kurtulcakmışım gibi hissediyorum ama doktorum da inatla yiyeceklerle alakası olmadığını söylüyor. anca kendinizi deneyerek hangi yiyeceğin rahatsızlık verdiğini bulmalısın. mesela bana bakliyatlar ve kahve-çikolata ikilisi ne kadar çok sevsem de rahatsız ediyor.
tabi ki moral en önemli etken bu hastalığa sahip kişilerin öyle her önüne geleni takmaması ve geniş olmayı öğrenmesi lazım :) hem fena mı kendimize dikkat ederek formumuzu da tutuyoruz :)

2.5 senedirü.k hastası olduğumu biliyorum.
Bu süreç içinde 3 kez kolonoskopi bir kez endoskopi girdim.
İlkkolonoskopi sonucum tam tutulum idi.
4 farklı ilaç günde 15 hap içiyordum.
Atak dönemim geçtiğinde sadece ımuran kullanmaya başladım.
Bir yıl sonra kanamalarım arttı.
2.kolonoskopide bağırsağın%95 gibi temizlendiği ve çıkışta hastalık kaldığı sonucu çıktı.
Imurana devam..
Ağrılar kanamalar son zamanlarda çok şiddetlenince 3. kolonoskopi ama hastane ve dr.değişikliği ile.
Sonuç yine aynıydı.
Hastalık sadece çıkışş kısmında stressiz bir hayat(!) ve asacol lavman ile bir yıl devam.
Lavman kullanalı bir ay oldu ve şikayetlerimin hepsi kesildi..

Bu hastalıkla başetmek için gamsız olmak gerek biraz.
Bense yeryüzüne gelmiş en tipik stresli,kötü senaristve asabi biriyim.
Oğlum 2 yaşında.
Bu hastalık sebebi ile 2. çocuk şuan için aklımda yok.
Hepimiz için acil şifalar diliyorum.
Mora çok önemli,destek olmakta.
Ben hep hastalığın kötü senaryolarını yazdım uzunca bir süre,işte kanser vs...
Şimdi bunun olma riskinin bir trafik kazası riskinden fazla olmadığını düşünüyorum.
Oğlum ve eşim moral kaynağım.
zaten böe stresi biri olduğunuz için yalkalnmışsıız bu hastalığa okuduklarımın hepsi stresli çünkü allah yardımcınız olsun herkesin hastalığına şifa versin rabbim

merhaba arkadaslar 3 gün önce ülseratif kolit olduğumu öğrendim.moralim sıfır.hep kötünün kötüsüde var dıye düşünmeme rağmen,kendimi üzülmeten alamıyorum.kafam hep hastalıkta.belkıde daha yenı dıye bılemıyorum.gelın beraber paylaşalım sıkıntılarmızı, birbirimize destek olalım..

mrb.ben 2 yıldır ü.k hastasıyım 21 yaşındayım..sen daha çok yenisin zamanla alışacaksın.hastalığımın ilk başların da ben de öyleidim zamanla kabulleniyorsun başka bir seçenekte yok zaten diyetle ilaçların düzenli kullanımıyla hastalık baskı altın da tutuluyor remisyona giriyorsun normal hayatına devam ediyorsun tabii allahın yarattığı bazı yşyeceklerden mahrum kalıyoruz dikkat etmek gerek zaten bi süre sonra yağlı yemek yemekten bile korkacaksın aman bişey olur diye :) olmuşla ölmüşe çare yok kafaya takma stres baş düşmanı zaten ..ben epa değeri yüksek omega 3 balık hapı kullanıyorum size de tavsiye ederim kabızlığa iyi geliyor bağırsağı normal çalışmaya sokuyormuş.. Geçmiş olsun hoşçakalın

arkadaşlar merhaba..
Yazdıklarınızı okudum.. Benimde babam ülseraktif kolıt hastası bugun sonucları aldık.. Yaklasık 2 hafta once kolonoskopı oldu bıyopsı alındı bugunde sonucları aldık.. 1 haftadır lavman kullanıyor.. Daha rahat oldugunu soyluyo babam daha ıyıymıs sımdılık.. Cok uzuluyorum.. Doktor stresten uzak durmalı dedı uzulmemeli dedi.. Babamda herseyı kafasına takıp uzulen bi insandır...:KK50: ılerlerse bagırsak kanserı olabilecegını soyledı doktor sizin içindemi böyle?????

Yemeklerde nelere dikkat etmek lazım en çok neleri tuketmesı lazım bılgı verırsenız cok sevinirim kızlar

ewet canım banada aynı şeyi söyledii.zaten bağırsak kanseri olmadan bağırsağı alıyolar..

merhaba arkadaşlar hastalığı yaşayan ben değilim eşim ama bende birebir onunla bu stresi yaşadım ağrıları hariç tabiki..siz yine erken keşfetmişsiniz ne güzel..aslında hastalık kendini belli ediyor çok sinsi bir şekilde ilerlermiyor ama eşim tuvalette yaşadığı kanamaları basur olduğunu düşündüğü ve ihmal edip gitmediği için geç kaldı.aksi gibi doktora gitti halde bile kolonoskopi yi tam anlamıyla yapmadıkları için 2 yıl basur tedevisi gördü..hastalığın atak döneminde bu hastalığı tanıdık biz.kanamaları sıklaşmış,kabız sorunu ishale dönmüş,devamlı mıde bulantısı kusmalar başlamış,çekilmez karın ağrıları yaşamaya başlamıştı.iyi bir prof.önerdiler ve onda tedavi görmeye başladık..oda barsağında bölüm bölüm yaraların olduğunu ilk etapta ilaç tedavisi uygulayacağını söyledi...1.5 yılda ilaç tedavisi gördü zaman zaman kontrollerinide yaptırdı tabiki..ama ne diyetini nede ilaçlarını düzenli kullandı.zaman ilerledikçe kilo kaybı yaşadı kanamasıda olduğu için kan değerleri çok düştü ve hastanelik oldu.doktor hastaneye yatırılması gerektiğini söyledi.toplamda 19 kılo kaybettı..hastaneye yattık ve doktorların kararı ile ameliyat yapılmasına karar verildi.hastalık barsağın ara ara kısımlarında olduğu için kalın barsağın tamamı alınması istendi.boylelıkle hasta olan barsak vucuttan çıkartılacaktı.bi kısmını alsalar bile içerisinde bulunan küçük yaralar zamanla ılerleyıp daha kotu sonuçlar doğurabilirmiş.bizde mecbur kabul ettik ve ilk ameliyatını oldu çok zor ama başarılı bir ameliyat geçirdi.ameliyattan çıkarttıkları zaman eşimi ilk gördüğümde şok oldum.çok bitkin bir şekilde çıktı ve ağrım var canım çok yanıyo diye feryatlarla bağırdı hep ağrı kesici vurun karnımı kesinn diye bağırıyordu..onun dışında birde torbası vardı artık bir kalın barsağı olmadığı için geçici süreliğine ona torba takılmıştı büyük tuvaleti sıvı halde gelecek ve orada toplanacaktı.karnında desen boydan boya ameliyat kesiği vardı tabı onu sonradan gorduk pansumanlıydı.4 ay kadar o poşetle yasamaya calıştı istediklerini rahat giyemiyor bol bol giyinmek zorunda kalıyordu..duşunun onun psikolajısını 26 yaşında genç bir adam 1.80 boy kılosu desen 61 yaşadıklarını anlatamam..daha sonra ikinci ameliyatı gerçekleşti buda ince barsağı makatın ust kısmında bulunan rektuma bağlamaktı.zamanla ince barsak kalın barsak görevini alacakmış.amelıyattan çıktıktan sonra o torbası yoktu artık ama yıne canı acıyordu tabıkı..şimdi bu amelıyatı olalı 5 ay kadar oldu.nasıl dersenız yedıklerıne cok dıkkat edıyor az az ama sık sık yıyor ve genelde hep sıvı tuketıyor.bızde bunları yaşamamıza rağmen kanser olmadığımız için sevinebiliyorduk sadece..hastanede geçen uzun ve yaşadığımız kötü günleri düşünmeden yaşamaya devam ediyoruz.bu arada 10 kılo kadar aldı ama eskısı gıbı değill hiçbirşey..onun artık bir kalın barsağı yok ve hep dikkat etmek zorunda..çok uzun oldu ama yınede kısa kısa anlatmaya çalıştım.merak ettiğiniz bişey olursa bildiğim taktirde cvp vermeye çalışırım herkese çok geçmiş olsun...

CANIM doktorun nasıl ağrı olmaz demiş şaşırdım vallahi..ağrı olmaz mı benım eşim kıvranıyordu ağrıdan ara ara acile gidiyorduk geceleri...

bende 1 senedir ü.k hastasıyım.benm şikayetim kanama ile başladı ve daha sonra iltihap geldi.kolonoskopi yapıldı ve rektumda çıkış kısmında hastalık olduğu söylendi.fakat kan ve dışkı tahlilerim gayet normal çıktı.doktor bana ilaç vermedi psikolojik olabilir dedi.ağrı falan hiç olmuyor bende.biraz zamana bırakalım dedi.peki dedim ilerlemezmi hastalık? bunun ilerlemesi bağırsağın delinmesi diye birşey yok dedi bana.hem de dr proftu yani.fakat zamana bırakılacak birşeyde değil kanama ve iltihaplar artmaya başladı.günde düzenli olarak 4-5 kez wc ye gidiyordum.sonra başka bir doktora gittim 4 ay sonra.doktor bana bağırsağının %1 inde hastalık var ve çıkış kısmnda sadece şanslısın dedi.500 mg salofalk ın fitilini verdi sadece.günde 1 tane kullancan dedi.iyleştikçe düzelme oldukça 2 günde bir, daha sonra da haftada bir kullan dedi.kolit hastalığının iyileşme durumu yok ama senin başlangıç olduğu için iyileşme ihtimali var dedi.sadece süt yasak ve hijyeninden emin olmadığın yiyecekleri yememem gerektiğini söyledi.ilacı 6 aydır kullanıyorum ama kanama az da olsa oluyor. ama tamamen iyileşeceğine inanıyorum.ben de sedef hastalığı vardı kii bu hastalıkta ömür boyu süren bir hastalık.fakat yaklaşık 9 senedir hiç olmadı iyileştim tamamen.hastalığın bitmesinde inanç çok öenmli bence.bağırsaklarımıza nelerin iyi gelmediğini bizim kendimizin keşfetmesi lazım.dışarıda yemek yediğimde benm bağırsaklar ölüyo sanki. doktor çiğ köfte yeme demişti temiz yapılmadığı için.çiğ köfte yediğimde de kanamanın arttığını gördüm. bizim bi akrabamızında kolit hastalığı varmış zeytinyağlı limonlu havuç salatası yiyerek iyileştiğini söylüyor. kudret narı ve enginarın iyi geldiğini duydum. sizlere sorum doktora hangi aralıklarla gidiyorsunuz.ben doğuda görev yaptığımdan 6 aydır kontrole gidemedim.tekrar kolonoskopi faciasını yaşamak istemiyorum:KK43:(( bi de hastalığımız normal doğum yapmaya engelmi acaba?? doğum kontrolü haplarını kullanmanın bir zararı olur mu ???

kızlar ben bu hastalığı senelerdir yaşıyorum tesadüf arama yaptım ve sizleri buldum hepinizin yaşadıklarını bende yaşadım diyebilirim şu anda hastalığım aktif dönemde oysaki 3 ay önce yapılan son kolonoskopi de tertemiz çıkmıştı ama şubatta düşük yaptım ne zmn çok üzülsem hortluyor bu hastalık bu haftada kadın doğumcum korunmayı bırak dedi ama ilaçta kullanıyorum doktorumu aradım 1 hafta daha kullan gel dedi ama ne yapıcağımı bilmiyorum:KK50:

allah hepimize şifa versin

bende aynı şekildeyim ben kanama olmasına bir türlü alışamadım geçen hafta kanamam gene başlamıştı şimdi biraz daha iyiyim beni psikolojik olarak çok etkileniyorum ama şöyle düşünüyorum tamam benim bir hastalığım var ama tedavi görüyorum iyi bir doktorum var ben erken fark etmiştim zaten böyle düşünmeye çalış insanı biraz olsun rahatlatıyor gerçekten zor bir hastalık geçmiş olsun kendine iyi bak

benm en büyük korkum hastalığın çok ilerlemesi ve bağırsağın dışarı alınması:KK43:(( allah kimsenin başına vermesin böyle bişey.ve bağırsak kanseri riski de varmış ilerleyen zamanlarda..sene de bir kez kolonoskopi olmak gerekiyor.1 kez kolonoskopi oldum ve birdaha asla olmam dedim.

X