CLA kullananlar ve deneyimleri

nefise49

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
21 Eylül 2011
86
8
CLA (Aspir Çiçeği Yağı) (Conjugated Linoliec Acid); doğal olarak ette ve mandıra ürünlerinde küçük miktarlarda bulunan bir serbest doymamış yağ asitidir. CLA, 1978 yılında Wisconsin Üniversitesi’ nden Michael W. Pariza tarafından etin pişirilme esnasındaki mutagen oluşumunu araştırırken rastlantı sonucu bulunmuştur. Yapılan araştırmalar CLA' nın; vücuttaki kas ve yağ dengesini etkilediğini, depolanmış yağların azaltılmasında ve yağsız kasların arttırılmasında çok önemli bir rol oynadığını göstermiştir. CLA doğal olarak süt, peynir, biftek, kuzu ve hindi etine ilave olarak çoğu işlenmiş gıda da bulunur. İşlenmiş gıdalara en iyi örnek yüksek oranda CLA içeren Wiz peyniridir (Cheez Wiz). Fakat CLA’ nın aşağıda bahsedilen faydalarını görmek için bu gıdalardan önemli miktarlarda tüketmeniz gerekmektedir. Bu gıdaları çok miktarda tüketmek hem pratik değildir, hemde aynı zamanda aldığınız yüksek kalori ve proteinden dolayı negatif etkilerle vücudunuzu cezalandırmak anlamına da gelmektedir. Bu nedenle, gerekli CLA’ yı elde etmek için daha ekonomik ve etkili yollar araştırılmıştır. Aspir Çiçeği Yağında doğal olarak bol miktarda bulunan linoleik asiitten (LA) CLA elde edilmesiyle bu sorun çözülmüş olup; böylece yüksek kalorili besin almaksızın, belirlenen zamanda gerektiği kadar CLA alımına olanak sağlanmıştır.

Düzenli CLA alımı yağların vücutta depolanmasına yardım eden lipoprotein-lipaz enziminin çalışmasına engel olur ve dolayısıyla vücutta depolanan yağ miktarını azaltır, ayrıca daha önceden depolanmış yağları serbest bırakarak kan akışına dönmesini sağlar. Kan akışına geri dönen yağlar kaslarda enerji kaynağı olarak kullanılır. Bu nedenle CLA alımının bir egzersiz programı ile desteklenmesi kan akışına geri dönen yağların yakılmasını kolaylaştıracaktır.
Vücuttaki 1 gr yağ, 1 gr kastan iki kat daha fazla yer kaplar. Zayıflamak için yapılan düşük kalorili bir diyet proğramı vücuttaki yağ miktarı ile beraber kas miktarını da düşürmektedir. Diyet bırakıldıktan sonra kaybolan kasların yeri yağ ile doldurulacağından, vücut tekrar kilo almaya başlar. Bu nedenle az yağlı bir diyet proğramı eşliğinde CLA alımı vücuttaki yağ miktarını azaltırken kas miktarını korur ve böylece diyet bırakıldıktan sonra formunuzu korumanıza yardım eder. CLA herhangi bir diyet, kilo verme veya egzersiz proğramından sonra kullanılırsa jo-jo etkisi denen yeniden hızla kilo alma problemininin giderilmesinde de yardımcı olur. Vücut geliştirme çalışması yapanlar da formlarını korumak ve yağsız kas miktarını arttırmak için CLA kullanabilirler.

Beslenme uzmanları Amerika’ da obezitenin (Aşırı şişmanlık) devamlı olarak artmasını, son 30 yıldır CLA oranı düşük veya hiç CLA içermeyen gıdalardaki tüketimin artmasına bağlamaktadırlar. Özellikle besi hayvanlarının meralarda beslenmek yerine suni yem ile beslenmeleri sonucu bu hayvanlardan elde edilen ürünlerin içerdikleri CLA miktarında % 65 oranında düşme görülmüştür. Araştırmalar CLA’ nın sadece vücuttaki yağları azaltırken kas miktarını arttıran veya koruyan bir yağ asidi değil, aynı zamanda dikkate değer bir şekilde anti-katabolik, anti-oksidant, bağışıklık sistemi güçlendiricisi, kolesterol düşürücü ve kanser önleyici etkileri olduğunu da göstermiştir. CLA göğüs kanseri, prostat kanseri ve damar sertliği riskini de azaltabilmektedir. Ayrıca şeker hastalarının kan şekerini kontrol altına almalarına da yardımcı olabilir

LİPOPROTEİN LİPAZ ENZİMİ

Lipoprotein lipaz (LPL) enzimi (LPL) enzimi yağ hücreleri tarafından yapılır ve yağların hücrelerde depolanmasını sağlar. Yani ne kadar fazla LPL yapılırsa o kadar fazla yağ depolanacak demektir. Bazı önemli araştırmalar şişmanlığın yenen yiyeceklerin kalorisine ek olarak içeriğindeki yağ oranı ile ilişkili olduğunu göstermektedir.
LPL aynı zamanda üreme hormonları, yani kadında estrojen, erkekte ise testosteron tarafından kontrol edilir. O halde cinsiyet farklılığına bağlı olarak da şişmanlama eğilimleri farklı olabilecektir. Kadınlarda meme, kalça ve bacaklardaki hücreler LPL üretirken, erkekte karın-bel bölgesi hücreleri LPL zenginidir. Karın bölgesindeki yağlar acil enerji gerektiğinde hemen kullanılır. Halbuki bacak ve kalçalardaki yağlar daha uzun vadeli gereksinimler için depolanmıştır. Yani erkekler göbeklerini daha çabuk eritiverirken kadınların yüklerini boşaltmaları o kadar kolay değildir. LPL, aynı zamanda verilmiş kiloların tekrar alınmasını kolaylaştırır. Kişi kilo kaybettikçe kandaki LPL miktarı artar. Kilo kaybetme miktarı arttıkça LPL bu kaybı önlemek için mücadele verir. Sanki beden kaybettiği kiloları tekrar geri istemektedir. Yani kilo kaybı bu enzimi üreten geni uyarmaktadır. Diyet yapanların kaybettikleri kiloları neden bu kadar kolay geri aldıkları böylece ortaya çıkmış olmaktadır. Fakat istenilen kiloya indikten sonra CLA alımına devam etmek bu enzimin aktivitesini azaltmakta ve jo-jo (yoyo) etkisi denen yeniden hızla kilo alma problemi giderilebilmektedir.

​Cla kullanımı çok önemli paylaştığım yazıyı okuduktan sonra yorumlarınızı ve sorularınızı bekliyorum.

ben okudum da şuana kadar türkiyede pek duyulmamış yani altın çilek kadar meşhur olmadı bu...
kilo vermeye ayrıca yardımcı oluyomuki kilo almayı engellediği kadar..

Sorulara başlayalım o zaman :)
1-Kullandın mı faydasını görüyor musun?
2-Kullanma öncesi dr a danışmak gerekli midir?
3-Beslenirken aldığımız gıdalarda var mı bu asit varsa nelerde var?
4-Nerelerden bulabiliriz?sağlık bakanlığı onaylıyor mu?
şimdiden paylaşım ve cevaplariçin teşekkür ederim:)

ben okudum da şuana kadar türkiyede pek duyulmamış yani altın çilek kadar meşhur olmadı bu...
kilo vermeye ayrıca yardımcı oluyomuki kilo almayı engellediği kadar..

Aslında türkiye de yıllardır duyulmuş olan birsey bu ama genelde sporun içinde olmayanlar bilmiyor ben 7 senedir fitness hocalığı yapıyorum deneyimlerime ve bilgime güvenebilirsin.Kilo almamayı sağladığı gibi kilo da verdiriyor ve verilen kilonun geri alınmamasını sağlıyor çünkü lipoprotein lipaz enziminin salgısını azaltıyor.Lipoprotein lipazı şöyle düşün sen zayıflamaya başladıkça o enzim korkmaya başlıyor ve hemen savunmaya geçiyor vücut daha fazla kilo kaybetmemeli hemen salgılarımı arttırmalıyım ve senin kilo vermeyle arana bir duvar koyuyor bir de bir başka şey se verilen kiloların vücuda geri alınması için elinden geleni yapıyor.İste bu noktada cla kullanırsan lipoprotein lipaz enzimine savaş açıyor ve kilo kaybının devamlılığını sağlayıp verilen kilolarrın da kalıcılığını sağlıyor...
*Yemeklerle birlikte kullanılır , vücuda giren besinlerin yağ olarak depolanmamasını sağlar ve fazla yağı hemen enerjiye çevirir.
*Gün içinde vücuttaki yağların enerji olarak kullanılmasını sağlayıp kasların tamamen korunmasını sağlar.
Özellikle karın bölgesinde ki yağlar cla için alarm demektir ve hemen oradan enerji harcatır vücuda....ve daha birçok şey : )

hmm eğitmen olmana güvenerek bende almaya karar verdim ama altın çileğin astım vs.hastalara zarar vereceğini biliyorduk acaba bu da hastalıklı kişilere zararlımıdır,benim böbrekle ilgili problemim var ve astımımda..

iyi ama bunun birsürü çeşidi, markası var...
sağlık bakanlığı onaylıyor mu:26::44:

Kendim kullanıyorum dahası var mı bu bır besın takvıyesı zayıflatıcı zararlı haplardan değil vucudumuzda bulunması gereken doğal bir yağ asidi canım güzenle kullanabılırsın ıstersen solgarın 1250 mg lık olan tonalin cla sını al

hmm eğitmen olmana güvenerek bende almaya karar verdim ama altın çileğin astım vs.hastalara zarar vereceğini biliyorduk acaba bu da hastalıklı kişilere zararlımıdır,benim böbrekle ilgili problemim var ve astımımda..

Bir doktora danısmanı we ondan sonra kullanmanı tawsıye ederım

Kendim kullanıyorum dahası var mı bu bır besın takvıyesı zayıflatıcı zararlı haplardan değil vucudumuzda bulunması gereken doğal bir yağ asidi canım güzenle kullanabılırsın ıstersen solgarın 1250 mg lık olan tonalin cla sını al

ben bi inceleyim de canım, şunu alsam olur mu derim sana...
acaba spor yapma zorunluluğu var mı bunu kullanırken:26:
başka kullanan varsa bizimle deneyimlerini paylaşsalar süper olurdu...

ben bugün beden hocama sordum pekte iyi seyler söylemedi gerci cla denilen şeyi kendisi araştıracakmış ondan sonra bilgi vericekmiş bana ama kullanmanı önermem 40-45 yasından sonra heryerin sarkar cogu sporcunun fit vücutları o haplar yüzünden sonradan bozuluyo dedi

ben bugün beden hocama sordum pekte iyi seyler söylemedi gerci cla denilen şeyi kendisi araştıracakmış ondan sonra bilgi vericekmiş bana ama kullanmanı önermem 40-45 yasından sonra heryerin sarkar cogu sporcunun fit vücutları o haplar yüzünden sonradan bozuluyo dedi[/QU

pekiii: )))))))))))

ben bugün beden hocama sordum pekte iyi seyler söylemedi gerci cla denilen şeyi kendisi araştıracakmış ondan sonra bilgi vericekmiş bana ama kullanmanı önermem 40-45 yasından sonra heryerin sarkar cogu sporcunun fit vücutları o haplar yüzünden sonradan bozuluyo dedi

pekiii: )))))))))))

pekii derken onaylıyor musun canım yukarıda söylenenleri?:KK53:

pekii derken onaylıyor musun canım yukarıda söylenenleri?:KK53:

Kesinlikle önermiyorum tabiki.beden hocan acaba ne kadar bilgisi var bu konularda merak edıyorum. söylediği şeylerin hicbirisi olmuyor onun bahsettıği yosun hapı lahana hapı bıber hapı altın cılek hapı vs.. gıbı zararlı zayıflama haplarından sonra olusan seylerdır..

CLA nın oncelıkle ne olduğunu arastırsın ondan sonra sana cevap versın derım ben.bu kadar zararlı birsey se peki neden bunu tüm sporcular kullanıyor bende eşimde fitness antrenörleriyiz yıllardır bu işin içinde piştik.ve seni temin ederim eğer detaylı bır arastırma yaparsan cla nın ne kadar sağlıklı bir yağ asidi olduğunu ve kilo kontrolünde kullanılıp vücut yağ oranını cıddi bır sekılde düşürdüğünü anlarsın.bunun için yapılan bircok çalışma var ve o çalışmaların hepsi cla nın etkisini doğrular nitelikte.ben bunu her gün bir sürü insana anlatıyorum inanıp inanmamak sana kalmış güzelim ön yargılı davranma ve arastırma yap.

American Journal of Clinical Nutrition'da yayınlanan yeni bir çalışmada,biokimya uzmanı Jean-Michael Gaullier öncülüğünde kilolu 180 kişiye 1 yıl boyunca hergün 3-4 gram CLA takviyesi verilmiş.Sonuçta plasebo(etkisiz madde) alan grup ile karşılaştırıldığında CLA alan grupta vücut yağ oranında % 9 azalma ve buna ilave olarak kas kitlesinde % 2'lik bir artış gözlenmiştir.

CLA ile ilgili yapılan araştırmaların ortak sonucu CLA'nın kilo kontrolünde yardımcı bi yağ asidi olduğudur.Bunun yanında egzersiz programı ile desteklendiğinde sonuç daha başarılı olmuştur.

bu araştırmalardan bir tanesi.

http://www.turkeyarena.net/turkeyarena/sifali-bitkiler/27681-aspir-cicegi-yagi-faydalari-ve-kullanimi.html
[URL="http://www.neosante.com/content/cla"]http://www.neosante.com/content/cla
[URL="http://www.diyetuzmani.com/beslenme/arastirma/cla_sutyagi.php"]http://www.diyetuzmani.com/beslenme/arastirma/cla_sutyagi.php

b
u[/URL]r[/URL]aları da oku istersen ben senı ıkna etmek ıcın daha fazla acıklama yapmayacağım biliyorum haklısın tereddüt gostermen dğal ama ben etkisi kanıtlanmamış hiçbirseyi öncelikle bır spor hocası olarak tavsıye etmem ki kendım bıle kullanıyorum.

Son düzenleme:
benim merak ettiğim şu,
kullanım süremiz ne olmalı, mesela ben istediğim kiloya kavuştum,cla kullanımını bıraksam giden yağlar geri gelebilir mi hızlı bi şekilde yada oluşan kaslar sarkma filan vs sebep olurmu? bu cla ile birlikte spor yapmam şart mı?
sorular belki saçmadır ama cidden dikkatimi çekiyor,başlamayı düşünüyrum ama öğrenmek istiyorum :44:

Son düzenleme:
X