Premature Bebekler bebeği beyin kanaması geçiren var mı?

37 haftadan önce gerçekleşen doğumlar prematüre doğum olarak adlandırılır. Bu haftadan önce doğan bebeklere de prematüre bebek denir.

nefesimbenim

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
7 Kasım 2011
3
0
arkadaşlar, prematüre bebeği olup da beyin kanaması geçiren var mı. benim oğlum 28 haftalık doğdu, 700 gr. 2. gün beyin kanaması geçirdi.gerçi benim ki baya büyüdü 2,5 yaşında ama sizlerle konuşmak istiyorum.

slm
Bebeğim 27+2 de doğdu.54 gündür yoğun bakım küvezinde.3.gün evre 4 kanama geçirdi.Kanama geçti ama BOS ta birikme olduğu için rezervuar takıldı her iki tarafını da. Bize bebeğin bundan sonraki gelişiminde sıkıntılar olacağı söyleniyor.Hem zeka hem de motor becerelerinde sıkıntı olabilirmiş.Ultrason sonuçlarında da maalesef kanama olan alanda tahribat gözüküyormuş.Fizyoterapi tedavisine başlayabiliriz dediler.Ancak şuan için bebeğin gözünde ve el ayak haraketlerinde bir sıkıntı yok.Çok üzülüyoruz.Sizin nasıl oldu? Şuan çocuğunuzun durumu nasıl?

slm benim kızımda 23 haftalık 980 gr doğdu 118 gün küvözde kaldı doğduktan 1 hafta sonra 1. derece kanama geçirdi ama tamamen emildi.şimdi düzeltilmiş 10 aylık çok şükür bir problem yok allahım sizin yavrularınızada acil şifalar versin

arkadaşlar, prematüre bebeği olup da beyin kanaması geçiren var mı. benim oğlum 28 haftalık doğdu, 700 gr. 2. gün beyin kanaması geçirdi.gerçi benim ki baya büyüdü 2,5 yaşında ama sizlerle konuşmak istiyorum.
Allah uzun ömür versin oğlunuza.. 10 gün önce benimde oğlumu aldılar.29 haftalık doğdu fakat 25 hafta ile uyumlu 630 gr doğdu. şu an yaşam mücadelesi veriyor.insan başına gelmeden bir çok şeyin farkına varmıyor.meğer ne çok premature bebek varmış meğer insanlar ne gibi süreçlerden geçiyormuş. Allahın hergününe şükürler olsun.

merhaba.oğlum 26 haftalık doğdu.4.evre beyin kanaması geçirdi.hidrosefalisi nedeniyle şant takıldı.şimdi 2 yaşında.ilerde nelerle karşılaşacağımızı henüz bilemiyoruz.Allah hepimizin yardımcısı olsun

Nefesimbenim Merhaba,

Benim çocuğum da 28 haftalık doğdu. Şimdi 2.5 yaşında. Bebeğinin beyin kanaması geçirdiğini yazmışsın. Şu an herhangibir sıkıntısı var mı? Ya da nörolog takiplerinde doktorunuz gelişimi ile ilgili birşey söyledi mi?

slm mehtap benim bebeğimde 32 haftalık doğdu 40 gün küvözde kaldı şimdi düzeltilmiş 7.5 aylık nörolog kontrollerimiz yapılıyor ve fizyoterpist desteğine başlıyoruz senin oğlunun şuan ki gelişimi nasıl ne zaman yürümeye başladı..senin yazılarını uzun zamandır okuyorum cp hastalığını paylaşmışsın umarım öyle bir sıkıntınız yoktur.benim kızımın beyin mr çekildi temiz ama henüz emeklemiyor ve sürünmüyor kendi kollarına dayanarak oturabiliyor .ama o hastalıkkafamı çok karıştırdı çok korkuyorum selamlar...

slm mehtap benim bebeğimde 32 haftalık doğdu 40 gün küvözde kaldı şimdi düzeltilmiş 7.5 aylık nörolog kontrollerimiz yapılıyor ve fizyoterpist desteğine başlıyoruz senin oğlunun şuan ki gelişimi nasıl ne zaman yürümeye başladı..senin yazılarını uzun zamandır okuyorum cp hastalığını paylaşmışsın umarım öyle bir sıkıntınız yoktur.benim kızımın beyin mr çekildi temiz ama henüz emeklemiyor ve sürünmüyor kendi kollarına dayanarak oturabiliyor .ama o hastalıkkafamı çok karıştırdı çok korkuyorum selamlar...

Merhaba Burmen, Bebeğinin haftası gayet iyi doğmuş. Benim oğlum 28 haftalık doğdu ve 52 gün küvezde kaldı. Düzenli nörolog kontrollerini yaptırıyorsan hiç korkma zaten onlar bir problem olsa sana söylerler. Düzeltilmiş 7.5 aylık bebek zaten emeklemez. 7-8 ay arası ancak desteksiz oturabilir. mr da temiz çıkmış yüreğini ferah tut ama tehlikeleri bilirsen hiçbirşeyi atlamamış olursun. Bence ufaklık gayet iyi gidiyor. Allah sağlıkla büyütmeyi nasip etsin. Berkay'ın gelişimini takip etmek istersen bunu paylaştığım bir başlık var. Aşağıdaki linkten takip edebilirsin. Son zamanlarda pek birşey yazmadım ama.
Berkay'da kas gevşekliği vardı. Hala kasları biraz zayıf. Düzeltilmiş 7-8 aylık arası oturdu. Bu dönemde kas zayıflığı nedeniyle fizyoterapiye başladık. Düzeltilmiş 18-19 aylık civarında yürüdü. Yürümeye başladığında fizyoterapiyi bıraktık. Şimdi çok yaramaz bir çocuk oldu. Allah bütün çocuklara sağlık versin. Konuşuyor. Kreşe başladı. Şu an hala kaslarında bir zayıflık var fakat doktorumuz bunun büyüdükçe yüzme sporu yaparak sağlamlaşacağını söylüyor.

http://www.kadinlarkulubu.com/prema...lariniz/312988-bebegim-28-haftalik-dogdu.html

çok teşekkür ederim...msj cvp verdiğin için.biliyorum gayet sağlıklı gelişimini algılarını sürekli kontrol ediyorum ama sende biliyosun ki prematüre annesi olmanın zorlukları ve korkuları.bugün fizyoterapiye başladık sadece boyun sinirlerin sertleşme çıktı umuyorum üstesinden gelicez minik kızımla...bu arada kesinlikle yüzmek tüm vucuttaki en küçük kas kitlesini bile çalıştırıyor..yüzerken oğlunla hem keyifli anlar geçireceksin hemde güçlenek..sevgiler....

merhaba benm bebeğim de 31 ocak gecesi 26 haftalık(26+1) 940 gr doğdu, 3. gün 2. evre beyin kanaması geçirdi, şu an hidrosefalisi var bıngıldaktan boşaltım yapılıyor, 1080 gr, gelecek günler bize neler getirecek kestiremiyorum bile, Rabbim hepimizin en çok da yavrularımızın yardımcısı olsun, küçücük bedenleriyle çektikleri acılar çok büyük.

slm arkadaşlar.benim bebeğim normal doğacağı zamanda doğdu. 40 günlük olduktan sonra beyin kanaması geçirdi ve bebeğimi kaybettim. sebebini bilemediler. herkes bana hakkında böylesi hayırlıymış belki yaşasa daha zor olurdu filan diyorlar.ya da bu şekilde teselli etmeye çalışıyorlar. siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? haklılar mı?

slm arkadaşlar.benim bebeğim normal doğacağı zamanda doğdu. 40 günlük olduktan sonra beyin kanaması geçirdi ve bebeğimi kaybettim. sebebini bilemediler. herkes bana hakkında böylesi hayırlıymış belki yaşasa daha zor olurdu filan diyorlar.ya da bu şekilde teselli etmeye çalışıyorlar. siz bu konuda ne düşünüyorsunuz? haklılar mı?

hem haklılar hem değiller.önemli olan Allahın sana emanet olarak verdiğini geri almış olması.emin olabilirsin ki ahirette annemi almadan cennete girmem diyecek yavrun. Allah sana başka evletlar nasip eder inşallah

slm
Bebeğim 27+2 de doğdu.54 gündür yoğun bakım küvezinde.3.gün evre 4 kanama geçirdi.Kanama geçti ama BOS ta birikme olduğu için rezervuar takıldı her iki tarafını da. Bize bebeğin bundan sonraki gelişiminde sıkıntılar olacağı söyleniyor.Hem zeka hem de motor becerelerinde sıkıntı olabilirmiş.Ultrason sonuçlarında da maalesef kanama olan alanda tahribat gözüküyormuş.Fizyoterapi tedavisine başlayabiliriz dediler.Ancak şuan için bebeğin gözünde ve el ayak haraketlerinde bir sıkıntı yok.Çok üzülüyoruz.Sizin nasıl oldu? Şuan çocuğunuzun durumu nasıl?

sizinle aynı, benimkisi de 27+2 doğdu. 1060 gr. 3 buçuk aydır (107 gün) hala küvözde. 4. evre beyin kanaması geçirdi. kalbe klips takıldı, gözünden laser oldu... kronik akciğer hastalığı oldu. şu an oksijenden çıkmasını bekliyoruz, ama yaklaşık 1 aydır küvöz içi oksijen alıyor. dışarıda değerleri hemen düşüyor....En son mr ında tahribat görünüyormuş. ama el ayak hareketlerinde bir sıkıntı yok. normal bebek gibi hareketli, biberonla mama emiyor. Aynı şeyleri söyledi doktor (problem kalabilir...vs) sizin bebiş şu an nasıl, bana cevap yazarsanız çok sevinirim.
(ama ben hiç kötü şeyler düşünmüyorum canım minnoşum, eve gelse de sevsek diye düşünüyorum ne bileyim.....:)

sizinle aynı, benimkisi de 27+2 doğdu. 1060 gr. 3 buçuk aydır (107 gün) hala küvözde. 4. evre beyin kanaması geçirdi. kalbe klips takıldı, gözünden laser oldu... kronik akciğer hastalığı oldu. şu an oksijenden çıkmasını bekliyoruz, ama yaklaşık 1 aydır küvöz içi oksijen alıyor. dışarıda değerleri hemen düşüyor....En son mr ında tahribat görünüyormuş. ama el ayak hareketlerinde bir sıkıntı yok. normal bebek gibi hareketli, biberonla mama emiyor. Aynı şeyleri söyledi doktor (problem kalabilir...vs) sizin bebiş şu an nasıl, bana cevap yazarsanız çok sevinirim.
(ama ben hiç kötü şeyler düşünmüyorum canım minnoşum, eve gelse de sevsek diye düşünüyorum ne bileyim.....:)

bence de eve gelsede sevsek diye düşünün başka hiçbişey düşünmeyin...26 haftalık doğan oğlum klips dışında birebir yaşadı yazdıklarınızı,5 aya yakın küvezde kaldı..şimdi 29 aylık.yürüyor,konuşuyor,dediğimiz herşeyi anlıyor...doktorlarımız okul yaşında net olarak anlaşılır sekel kalıp kalmadığı diyorlar.kaygılarım geçmiş değil ama şükredecek çok şey var..tıpkı sizin gibi..

Rabbım yar ve yardımcınız olsun..cennete gırme sebebınız olucak ınsaallah kızınız...

ıyııkı yazmıssınız buraya hem okuyana sukrettıyorsunuz,hem bırbırınıze,rabbım bu sıkıntıları bıran evvel asıp onunla oyunlar oynadıgınız,gezdıgınız gülüştüğünüz gunlerı gostersın ınsaallah..Allahım gucunuzu kuvvetınızı artırsın..ıyı dusunun ıyı olsun...

bence haklılar, bunu söylemek benm için o kadar zor ki ama doğrusu bu.
benm bebğim de 44 günlükken şant ameliyatı oldu, bu ameliyata onay vermeye gittiğimizde doktorumuz bize beyin kanamasına bağlı gelişen tahribatı göstermek için beyin tomografilerini gösterdi, sıvı olan alan gittikçe artıyor beyini sıkıştıracak dedi, bebeğimizin o an için bir sıkıntısı yoktu, kesinlikle özürlü değil şu an, özürlü çocuk yukarı bakamaz hareketleri kısıtlı olur, ama çocuğunuz maşallah çok hareketli demişti. ama sonrası? ne olacaktı? bu ameliyata onay vermek zo-run-day-dık, başka çaremiz yoktu. ya tamam böyle kalsın özür bıraksın diyecektik ya da ameliyatı kabul edecektik, ki öyle de oldu. Genel anestezi aldı ve uyandı mı uyanamadı mı bilmiyoruz ameliyattan 1,5 gün sonra kaybettik. inşallah ahirette şefaatçimiz olurlar ve onlara doyarız. rabbim hayırlı zamanda yeni bebekler nasip etsin bizlere. ama şunu düşünmek gerekiyor, yaşasaydı bizler ana-baba olarak katlanırdık her şeye ama bebeğimiz için çoook zor bir hayat olacaktı. belki koşup oynayamayacak belki yemeğini yiyemeyecek zorunlu ihtiyaçlarını gideremeyecekti. kim bilebilir? Rabbim neylerse güzel eyler, şimdi tarifi imkansız acılar içinde bir boşluktayım. Rabbim hepimizin yardımcısı olsun, diğer msjlarda güzel örneklerimiz var :nazar: Rabbim gücünü vermeseydi dayanamazdık ya, Rabbim dayanma gücü versin.

X