Bebek Beslenmesi 2 yaşında kızım nasıl kilo alır ki

Bebek Beslenmesi, Ek Besin Önerileri, Mamalar, Anne Sütü, 3 yaştan büyük çocukların çok yeme ya da yememe, obezlik, iştahsızlık, okulda beslenme, beslenirken dikkat edilecek konuların yani her türlü yeme problemlerinin paylaşıldığı alan.

kanki

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
24 Mayıs 2011
63
16
merhaba benim kızım 2 yaşında 10.5 kilo görenler çok zayıf diyor son gittiğimizde doktorda öyle söyledi kızım 22 aya kadar anne sütü aldı biberon kullanmadı şimdi küçük kutu sütlerden içiyor ama bir kutuyu akşama kadar bitiremiyor tatlı şeyler yemiyor süt bisküvi mama yedirmek eziyet sabah oynaya oynaya peynir yumurta meyve suyu biraz süt yiyiyor az yediği için peşinden ya çorba yada bisküvili kahvaltı hazırlıyorum öğlen bir kase yoğurt bir kepçe çorba birde pilav yada makarna yada tencere yemeği yedirmeye çalışıyorum sonra uyuyor uyanınca tekrar bir kase yemek eline havuç bir dilim elma vermeye çalışıyorum yerse sonra meyve püresi günlük vitamin şurubu bir kaşık pekmez verebilirsem yatmadan öncede tekrar çorba yada mama veriyorum bunların hepsini yerse akşama kadar 3, 4 kere büyük tuvaletini yapıyor yemezse bir kere benmi yanlış besliyorum niye kilo almıyor çok üzülüyorum neler yedirmeliyim nasıl alıştırmalıyım yardım ederseniz çok sevinirim cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

merhaba benim kızım 2 yaşında 10.5 kilo görenler çok zayıf diyor son gittiğimizde doktorda öyle söyledi kızım 22 aya kadar anne sütü aldı biberon kullanmadı şimdi küçük kutu sütlerden içiyor ama bir kutuyu akşama kadar bitiremiyor tatlı şeyler yemiyor süt bisküvi mama yedirmek eziyet sabah oynaya oynaya peynir yumurta meyve suyu biraz süt yiyiyor az yediği için peşinden ya çorba yada bisküvili kahvaltı hazırlıyorum öğlen bir kase yoğurt bir kepçe çorba birde pilav yada makarna yada tencere yemeği yedirmeye çalışıyorum sonra uyuyor uyanınca tekrar bir kase yemek eline havuç bir dilim elma vermeye çalışıyorum yerse sonra meyve püresi günlük vitamin şurubu bir kaşık pekmez verebilirsem yatmadan öncede tekrar çorba yada mama veriyorum bunların hepsini yerse akşama kadar 3, 4 kere büyük tuvaletini yapıyor yemezse bir kere benmi yanlış besliyorum niye kilo almıyor çok üzülüyorum neler yedirmeliyim nasıl alıştırmalıyım yardım ederseniz çok sevinirim cevaplarınız için çok teşekkür ederim.

canım çok üzerine düşme çok ilgidende nazlanıyorlar çocuklar..şımarınca da yemiyorlar.iştah açıcı şurupları filan dene ..ama bence kendi haline bırak takma kafana açlıktan ölmez zaten acıkınca kendide söyler yada yer ihtiyaç duyar onu da dene..o yaşlarda ya çok iştahlı şişman oluyorlr yada hiç yemiyip zAyıf kalıyorlr..zorlamdan yedirmeye çalış..biraz da bırak kendisi acıkınca yiyomu bak..gözlemle sanmyrm bazı çocuklr hiçbişey evrme kaç gün aç kalıyo bilmiyo demekkii..büyüyünce geçer yani bi sorun olmaz..rahat ol:44:

selam ..benım ucuz kızlarım da aynı ..haftaya ıkı yasları dolucak ve onbucuk kıloyuz uzulme .....besleme seklıne baktım o bıle aynı zarla zorla yıyolar ucunun yedıgını bı bebek yer cok az yıyolar zorlasam ozeşlıkle seda hemen kusuyo dıgerlerıde agzını acmıyo ..saglıklı olmaları onemlı dr um azcık zayıf bulsada saglıklılar ya olsun dıyo vıtamın surublarını kahvaltılarına koyuyorum gece sutu yarım cay bardagı kadar falan artık ıcmıyolar bıle ara r ara balık yagı verıyorum pekmez mutlaka kahvaltılarında var napalılm bunlarda demekkı böle mınyon olucak ..daha yenı yenı kelımelr soluyolar o kadar tabı benımkıler cok erken dogdu vaktıınde olamlara goreazcık farklıyız .....hele bu sıralar ıyıce yemelerı azaldı ...bakalım ıns toparlarlar....dert etme sende canım

cevaplarınız için teşekkürler benimkide 27 ekim doğumlu üçüzlerin annesi İnşallah hepsi şöyle sorunsuz normal kiloda olurlarda annelerini üzmezler.yüzünü görseniz cimcimem küçücük bi suratı var 3.300gr doğdu 5 aya kadar iyiydi ek gıdalara başlayınca minicik kaldı çok kilolu olsun demiyorum ama boyunun uzaması ve birazcık daha normal kilolara gelelim istiyorum.kemikleride ince bide zayıf bakamıyosun sen deniliyo üzülüyorum başka çocukların annesi böyle düşmüyor bile bu kadar yedirmiyor ama kiloları iyi hani varsa kilo aldıran gelişimini destekleyen besinler onları vereyim bari

:KK50:

benım oglumda 20 aylık resmen kuş gibi yiyor. ben artık kendi haline bıraktım ve bence kendi haline bırakınca daha iyi oldu

sağlıklı olsunlarda kilo önemli değil , Dr Kadir Tuğcu nun herkeze önerdiği beslenme şekli 500 gr süt veya süt ürünleri ve 1 köfte kadar et gerisini siz bilirsiniz diyor yanlız günlük öğünden bunları eksik etmeyin diye bahsediyor. Benimde iki çocuğum var biri 26 aylık biri 6 yaşında bu kurala uymaya dikkat ediyorum . Birde oğlum benim çok iştahsızdı çinko takviyesiyle çözüm bulmuştum belki işinize yarar.

bence şu tek tek yedirme işine biraz ara ver tamam ona da alışmalı biliyorum ama bebekler 2,5 yaşına kadar kendi karınlarını doyuracak kadar yiyemezler onun için sabah bir güzel ekmek yumurta peynir bal ve sütle bir karışım hazırla tadı güzel oluyor merak etme oynaya oynaya geze geze yedir sonra meyve püresini hazırla içine pekmez koyabilirsin öyle yemeği ver ne yerse ara öğünde meyveli yoğurtları bisküitle karıştırabilirsin tadı harika oluyor gecede yatmadan 1 saat önce güzel kıvamlı bir gece maması yada muhallebi yapabilirsin günde bir kere muhallebinin zararı olmaz pirinç unu kof gıda diyenlere aldırma günde bir kere azıcık kilo yapsın varsın hem karnını doyurur hem gece tok tutar ben 15 aylık kızımı böyle besliyorum 13 kilo 81 cm doktorumuzda çok beğeniyor gelişimini tabi bunlar sadece tavsiye sen onun annesisin en iyi sen bilirsin

maşallah daha ne yesiin ya yanlış anlamayın ama neden anneller çocuklarının etli butlu olmasını istiyor sağlıklımı bi sorunumu var yok ney zayıf bırak zayıf olsunda sağlıklı olsun... bende anne olucam belki o zaman anlarım bilmiyorum ama annemden çok çektm aayy neler içmeedim yemedim zayıfım die kaç kere doktorlardan kovulduk nie anneme herkes bu çocuk ndn zayıf diyo annem üzülüyo die bence gayet güzel besliyosunuz çocuğunuzu herkesin metebolizması bir olacak değil.....takmayın bu kadar rahat bırakın küçücük kızınızıda...

maşallah daha ne yesiin ya yanlış anlamayın ama neden anneller çocuklarının etli butlu olmasını istiyor sağlıklımı bi sorunumu var yok ney zayıf bırak zayıf olsunda sağlıklı olsun... bende anne olucam belki o zaman anlarım bilmiyorum ama annemden çok çektm aayy neler içmeedim yemedim zayıfım die kaç kere doktorlardan kovulduk nie anneme herkes bu çocuk ndn zayıf diyo annem üzülüyo die bence gayet güzel besliyosunuz çocuğunuzu herkesin metebolizması bir olacak değil.....takmayın bu kadar rahat bırakın küçücük kızınızıda...

az az sık sık diyet yapanların beslenmesi degilmi ?benim oglumda2yasında yemek gördümü sevinir cıglık atar yaşasın dıye ama sadece ögünlerinde veriyorum abur cuburuda cok sever 2tane bıle cıkolatayı yer maşallah ama kilo almıyor 11800gr canı sagolsun takmıyorum .drlarda zaten kızıyor zayıf olsun bırakın yemesin diyorlar bizim sorunumuz obezlerle diyor.benim büyük kızımda cok zayıf hala yemez hala yemez:KK19:

Benim kızım 27 aylık,kilosu 10.5 .Boyu da 86 cm.Anne baba minyon olunca çocuk da doğal olarak öyle oluyor.Benim derdim de yememesi ve ağzında bekletmesi..Maşallah sizin kızınız yine iyi yiyormuş benim kızımın yanında. Sağlıklı olmasını istediğimiz için belli gıdalardan alması şart,yemiyor diye üzülmemizin sebebi bu..Hele bir de benim porsiyonum kadar yiyen arkadaşımın aynı yaştaki kızını görünce,ya da yemek için ağladığını görünce iyice üzülüyorum :))) 3 ana 3 ara öğün yok bizde,sabah kahvaltı,uykudan sonra zorla ya da oyunla yerse meyve ya da yoğurt,akşama yemekte ne varsa 10-15 kaşık.Bitti...Bu kadar.Ama börek,makarna,çikolata olsa gözü kapalı yer her çocuk gibi..Bir de son lokmalarını ağzında tutma olayı var,çok üstüne gitmeden, bazen zorlayarak yutturmaya çalışıyorum ,bu yememekden daha kötü...Her çocuk sağlıklı büyür inşallah...

bence şu tek tek yedirme işine biraz ara ver tamam ona da alışmalı biliyorum ama bebekler 2,5 yaşına kadar kendi karınlarını doyuracak kadar yiyemezler onun için sabah bir güzel ekmek yumurta peynir bal ve sütle bir karışım hazırla tadı güzel oluyor merak etme oynaya oynaya geze geze yedir sonra meyve püresini hazırla içine pekmez koyabilirsin öyle yemeği ver ne yerse ara öğünde meyveli yoğurtları bisküitle karıştırabilirsin tadı harika oluyor gecede yatmadan 1 saat önce güzel kıvamlı bir gece maması yada muhallebi yapabilirsin günde bir kere muhallebinin zararı olmaz pirinç unu kof gıda diyenlere aldırma günde bir kere azıcık kilo yapsın varsın hem karnını doyurur hem gece tok tutar ben 15 aylık kızımı böyle besliyorum 13 kilo 81 cm doktorumuzda çok beğeniyor gelişimini tabi bunlar sadece tavsiye sen onun annesisin en iyi sen bilirsin

önerin için çok teşekkür ederim ama benim kızım cins başta mama vermedim şimdide o yemiyor tatlı şeyleri çok zor yediriyorum ama genede deniyorum bisküvili karışımları sevmiyor ama iki kaşık yese kar sayıyorum.pirinç unlu mama az şekerli onu bi nebze yiyor teşekkür ederim

Benim kızım 27 aylık,kilosu 10.5 .Boyu da 86 cm.Anne baba minyon olunca çocuk da doğal olarak öyle oluyor.Benim derdim de yememesi ve ağzında bekletmesi..Maşallah sizin kızınız yine iyi yiyormuş benim kızımın yanında. Sağlıklı olmasını istediğimiz için belli gıdalardan alması şart,yemiyor diye üzülmemizin sebebi bu..Hele bir de benim porsiyonum kadar yiyen arkadaşımın aynı yaştaki kızını görünce,ya da yemek için ağladığını görünce iyice üzülüyorum :))) 3 ana 3 ara öğün yok bizde,sabah kahvaltı,uykudan sonra zorla ya da oyunla yerse meyve ya da yoğurt,akşama yemekte ne varsa 10-15 kaşık.Bitti...Bu kadar.Ama börek,makarna,çikolata olsa gözü kapalı yer her çocuk gibi..Bir de son lokmalarını ağzında tutma olayı var,çok üstüne gitmeden, bazen zorlayarak yutturmaya çalışıyorum ,bu yememekden daha kötü...Her çocuk sağlıklı büyür inşallah...

aynı işte ben minyonum ama baba iyi genede ikimizde bebekken yemezmişiz.bizede çekmiş tabi ama dediğin gibi hiç özenmeyen insanların bebekleri maşallah yiyor bide benimkine güzel yedi dediğim bu saydıklarım öyle tabak dolusuda değil az az ve her seferde büyük tuvalet yapıyor kaz gibi üstten ver alttan çıksın bağırsakları iyi çalışıyor maşallah o da sanırım kilo aldırmıyor inşallah büyüdükçe düzelirler bende sağlıklı yesin ve normal büyüsün diye çabalıyorum işte

aynı işte ben minyonum ama baba iyi genede ikimizde bebekken yemezmişiz.bizede çekmiş tabi ama dediğin gibi hiç özenmeyen insanların bebekleri maşallah yiyor bide benimkine güzel yedi dediğim bu saydıklarım öyle tabak dolusuda değil az az ve her seferde büyük tuvalet yapıyor kaz gibi üstten ver alttan çıksın bağırsakları iyi çalışıyor maşallah o da sanırım kilo aldırmıyor inşallah büyüdükçe düzelirler bende sağlıklı yesin ve normal büyüsün diye çabalıyorum işte

yaa aynı kızımız benımkı 21 aylık yeme perıyodu aynı geçen ay sırf testlerle geçti bu kız yediğini neden alttan hemen çıkarıyor bu saydıklarını yediğinde 4 kere yemediğinde 1 kere tuvaletini yapıyo hala emiyor bırakıyım diyorumama süt içmeyide sevmiyor ya tamamen yemiyen bişey olursa diye korkuyorum....bu arada kendi haline bırakıncada hiç yemiyor onuda denedim 2 gün ağzına meyva diliminden başka bişey koymadı sonra üzülüyorsunz aç aç gezince başlıyorum endişelenmeye gelişmicek falan diye korkmaya böyle işte neyse sıkıntılarımız bu olsun allah dermansız dert vermesin yavrularımıza :nazar:

Merhaba kanki ,
İnternette 2 yaşındaki kızım için kilo aldırma önerilerini okurken taaa 2011 de yazmış olduğunuz ve destek bekleyen yazınıza denk geldim gözlerim doldu , sanki o yazıyı ben yazmış gibiyim okadar benzer özellikler var ki. Kızım Günsu 2 yaşında ve 10.5 kilo hala ve doktorumuz karbonhidrat ağırlıklı yedirmemi söyledi ama okadar az yiyorki fayda etmiyor. Merak ettiğim konu şimdi kızınız 4 yaşında sanırım. Kilosu nasıl , bana herhangi bir öneriniz olur mu?
Bu arada 2. Kızınız olmuş galiba güle güle sağlıkla büyütün.
Sevgiler saygılar

Bende iştahsızlık bir bebek annesinin yazılarınızı okudum bende yardımcı olmak istedim. Hemşire bir arkadaşımın önerisiyle yemediği dönemlerde sütüne avakado kariştırıp verdim.hem besin değeri yüksek hemde kilosunu koruyor bebişlerin mutlaka verin. Benim kızım 1 yaşında 4 yaşına kadar eksik etmeyin dedi

iPhone 'den Kadınlar Kulübü aracılığı ile gönderildi

canim cok fazla ogun yedirmeye calisarak hata yapiyor olabilirsin. Surdan hatirla doktorlar diyor ya eger diyet yapmak istiyorsaniz ogunlerinizi gune yayin diye. Belirli saatlerde ver kizina yemegini. 3 ogun vermeye calis ve oglenle aksam arasi uzun oldugu icin o arada meyve gibi ara ogun verebilirsin. Benim annem hep derdi devamli cocugun agzina birsey tikistirmaya calisarak cocuga bikkinlik getirmeyin tiksinmesin yemek yemekten. Ve bu cok dogru. Evet tabi cocuk yemedi mi birakmamak lazim aninda belki cani istememistir onu baska birsey verin ama asla zorlamayin. Mesela benim kizim masallah istahli ama bazen yaptigim yemegi cani istemiyor onun yerine tarhana corbasini yapiyorum severek yiyor veya bir tabak meyve puresi muz armut elma karisimi icinede bebe biskuvisi kocaman bir tabak yiyor. Mesela cocuklar krep cok seviyor. Mesela sebzeli krep peynirli biberli falan veya meyveli krep. Krepten pasta gibi yapin mesela muzlu cikolatali falan kizinizla birlikte yapin ki kendi yaptiginin tadina baksin yesin.

İki yaşında bir çocuğa göre verdiğin kilo anormal bir zayıflıkta değil. Zaten bilinenin aksine kilolu çocuk sağlıklıdır diye birşey yok. Hatta tam tersine. Obezitenin temelleri bebeklikte atılıyor. Meyve ve sebze püreleri vermekle iyi ediyorsun ama ben senin yerinde olsam sırf kilo alsın diye bisküvi türevi şeyleri asla yedirmezdim. Hele hele şeker takviyesi asla yapmazdım. Pekmez belirli ölçülerde iyi ama kilo alsın diye hergün verme bence, onun da zararları var. Tabi en doğrusu doktoruna danışman. Ama emin ol o da çocuğunun fazla zayıf olduğunu söylemeyecek. Etrafındaki insanlar muhtemelen yukarıda bahsettiğim çocuk tombul olursa sağlıklı olur kafasındaki insanlar. Herkesin her dediğine bakma bu biraz çocuğun bünyesiyle de ilgili. Canını sıkıp da çocuğun üzerine de böyle fazla yüklenme.

İki yaşında bir çocuğa göre verdiğin kilo anormal bir zayıflıkta değil. Zaten bilinenin aksine kilolu çocuk sağlıklıdır diye birşey yok. Hatta tam tersine. Obezitenin temelleri bebeklikte atılıyor. Meyve ve sebze püreleri vermekle iyi ediyorsun ama ben senin yerinde olsam sırf kilo alsın diye bisküvi türevi şeyleri asla yedirmezdim. Hele hele şeker takviyesi asla yapmazdım. Pekmez belirli ölçülerde iyi ama kilo alsın diye hergün verme bence, onun da zararları var. Tabi en doğrusu doktoruna danışman. Ama emin ol o da çocuğunun fazla zayıf olduğunu söylemeyecek. Etrafındaki insanlar muhtemelen yukarıda bahsettiğim çocuk tombul olursa sağlıklı olur kafasındaki insanlar. Herkesin her dediğine bakma bu biraz çocuğun bünyesiyle de ilgili. Canını sıkıp da çocuğun üzerine de böyle fazla yüklenme.

arkadasa katiliyorum. Ben fazla dikkat etmemistim kilo ve yasina. Tekrar baktim ve gercekten cokta zayif degil kizin. Ideal gibi gorunuyor. Etrafimda duydugum genelde o kiloda bebekler zaten ve zayifta gorunmuyorlar. Ve kizin boyu uzunsa belki ondan sana biraz daha zayif gorunuyor olabilir. Kisa boylu bir bebek ayni kiloda daha tombis gorunurken uzun boylu bebek daha zayif gorunuyor haliyle

arkadasa katiliyorum. Ben fazla dikkat etmemistim kilo ve yasina. Tekrar baktim ve gercekten cokta zayif degil kizin. Ideal gibi gorunuyor. Etrafimda duydugum genelde o kiloda bebekler zaten ve zayifta gorunmuyorlar. Ve kizin boyu uzunsa belki ondan sana biraz daha zayif gorunuyor olabilir. Kisa boylu bir bebek ayni kiloda daha tombis gorunurken uzun boylu bebek daha zayif gorunuyor haliyle[/QUOTE

arkadaşlar yazmış kızım çok zayıf 10 kilo 13 kilo çok şaşırdım nasıl zayıflık o! tabiki her anneye çocugu zayıf gelir ee ben ne yapayım biraz şükredin .kızım 22 aylık 8,9 kilo. daha 9 u göremedik bile. Gitmediğim doktor kalmadı kullanmadığım ilaç kalmadı eşim eczacı duydugu her türlü mamadan getirtti olmayınca olmuyor demekki varsa bana yardımcı olabilecek biri lütfn paylaşsın. sağlık ve mutlulukla...

X