Diyetisyen Dr.Ayça Kaya 1 Ayda 8 Kilo Zayıflatan Liste

bu rejim tam benim yaptıgım rejime benziyor..
bugun
sabah işe giderken 1 incir yedim
işteyken şekersiz çay ile eti form çubuk kreker yedim 4-5 tane...
ögleleyin iki dilim kepek ekmegi 3 zeytin biraz peynir şekersiz çay..
akşam fırında patates cacık salata corba..

umarımmmm bolca zayıflarım:)

Sabah aynen kahvaltıyı yaptım öğlen tost yedim aksamda çorba salata.18.00 den sonra bi şey yemiyecem öğle yemeklerini yiyemiyorum çalışıyorum nasıl olcak bilmiyorum ya geçiştirecem ya tost yiyecem akşamlarıda çorba salata yiyecem.şuan hiç aç değilim gün boyuda aç kalmadım acaba verebilecem mi adet dönemindeyim bakalım bi hafta sonra 2 kilo falan verebilecem mi.ayda 8 kilo çok iyi.Spor ne yapıyorsunuz yürüyüş yapmaya zamanım yok ben mekik çekmeyi düşünüyorum.

tostunu muhakkak ye cnm cunku sonra metabolızman durdugunda kesebılecegın bısey olur o tost. leslie ile haftada 4 gun yuruyorum cnm 50 dakıka kadar :)

selam kızlar baştan sona kadar biraz sayfa atlayarak okudum paylaşımlarınızı
kilo verenlerin oranı baya yüksek tebrik ederim
2010 da doğum yaptım 81.5 kilo ile 2011 de hollywood diyetine başladım 3hafta falan yaptım
5 6 kilo verdim baya iyi gelmişti bana sonra yeme alışkanlığımı düzene sokarak 69a kadar düştüm yaşım 25
eylül gibi falan kendimi kaybettim yine amannn dedim yedim ama abartarak fazlasını yedim herşeyin
birde hareketsizlik var çalışmıyorum evde nekadar hareket etsen dışarıdaki koşuşturmacaya benzemiyor
şimdi 73kiloyum tam bu diyette aklıma yattı zorlayıcı bir yanı yok şuan itibariyle başlıyorum
gündüzleri girmem baya zor oğlum saldırıya geçiyor ben de bende diye oyüzden en iyisi açmıyorum onun yanında
geceleri sizi takip edip yazarım nasıl gittiğini listeye alırsanız sevinirim benide bilgilerimi yazıyorum
kilom 73
boyum 1.73
hedefim 63 65 kilo arası ve şuan regliyim ödem var vücutta bakalım haftaya pazartesi ne olucak öptüm hepinizi gece girip bakarım neler yazmışsınız

kızlar tostu nasıl yapıyosunuz 2 dilim çavdar yada tahıllı ekmeğe ince 1dilim kaşar yapıp yesem olurmu

Son düzenleme:
sabah: 1 dilim çavdar ekmeği, 1 haşlanmış yumurta. domates ve yeşil biber
öğle:türlü ve ekmek
ara: 1 kase yoğurt
akşam:haşlama tavuk yanında salata

bugunki menum

sabah: 1 dilim ekmek, peynir, zeytin, maydanoz

ara: mandalina

oglen: 5-6 badem, 4 fistik,, 3 kuru erik, 1 incir, 2 yk yogurt

ikindi: 2 yk kozlenmis patlican, yarim portakal

aksam: 3 yk pirasa yemegi

bugunki menum

sabah: 1 dilim ekmek, peynir, zeytin, maydanoz

ara: mandalina

oglen: 5-6 badem, 4 fistik,, 3 kuru erik, 1 incir, 2 yk yogurt

ikindi: 2 yk kozlenmis patlican, yarim portakal

aksam: 3 yk pirasa yemegi

uffff... sadece kuruyemisten neredeyse 200 kalori almisim :KK43: bugunlerde ne olduysa kendimi tutamiyorum yaaa..
bana birseyler soyleyin hatta :KK20: kizin. tekrar motive olmam gerek galiba.

uffff... sadece kuruyemisten neredeyse 200 kalori almisim :KK43: bugunlerde ne olduysa kendimi tutamiyorum yaaa..
bana birseyler soyleyin hatta :KK20: kizin. tekrar motive olmam gerek galiba.

kuru yemiş çayla birlikte benimde çok sevdiğim bi sey.çok tehlikeli bi başladın mı sonu gelmiyo yedikçe yiyosun dimi.benim ikinci günüm sabah tere peynir kepek ekmeği yedim öğlen yeme fırsatım olmadı ama yarın evden tost yapıp götürecem.aksam 6 yemek kaşığı sebze yemeği yoğurt salata yedim.gayet basarılıyım ama salep içtim oda 90 kalori falanmış.

Arkadaşlar bir siteden buldum, faydası olur diye paylaşıyorum, sakın motivasyonunuzu bozmayın:KK16:

Yazla birlikte fazla kilolarından kurtulmak isteyenler, uzmanların verdiği basit tavsiyelerle yağlarından kurtuluyor. Formda ve sağlıklı vücuda sahip olmak için bol egzersiz, yürüyüş ve ev işleri yapmayı tavsiye eden uzmanlar, “Bir saat koşarak 650 kalori, ip atlayarak 590, kayak yaparak 470 kalori verebilirsiniz” diyor.

İşte yağ yaktıran formüller:

Canlanın: Günlük işlerinizi yaparken hareketli olun ve gideceğiniz yerlere mümkün olduğu kadar yürüyerek gidin. Örneğin kuru temizlemeciye giderken, canlı ve hızlı bir tempoyla 30 dakika yürüdüğünüz zaman, yaklaşık 120 kalori yakabilirsiniz. Bu, araba kullanmakla yakacağınız kalori miktarının tam iki katına eşittir. Çok yağ yaktıran kaslarınızı çalıştırın: Ne kadar çok kasınız çalışırsa, yaktığınız kalori miktarı o kadar çok demektir, sadece oturuyor olsanız bile. Eğer amacınız yağlarınızdan kurtulmaksa, en çok yağ yakmanızı sağlayacak kaslarınızı çalıştırmanız gerekiyor ki bunlar baldır, kalça ve göğüs kaslarınızdır.

Sık sık hareket edin: Yapılan araştırmalar kendiliğinden gerçekleşen fiziksel aktivitelerin de kalori harcamanızı sağladığını gösteriyor. Örneğin ayak uçlarını yere vurmak ve elleri hareket ettirmek günde ekstradan 800 kalori yakmanızı sağlıyor.

Gücünüzü arttırın: Aerobik çalışmanızda daha fazla kalori yakmak için ya yaptığınız egzersizin şiddetini ya da hızınızı arttırın. Örneğin koşu bandında çalışıyorsanız, yokuş çıkmak 50 kalori daha fazla yakmanızı sağlayacaktır.
Daha çok yiyin: Kalorilere, onları yıkmak için ihtiyacınız olduğunu unutmayın. Eğer uzun süre yemek yemezseniz, vücudunuz açlık alarmı verir ve metabolizmanız daha az kalori harcamak için yavaşlar. Bu yüzden öğün aralarında bir şeyler atıştırmaktan çekinmeyin. Yalnız bu yediklerinizin, salatalık, yoğurt gibi kalorisi düşük besinler olmasına dikkat edin.
Duş öncesi egzersiz yapın: Tuvaletin önünde durup, bir ayağınızı klozet kapağının üzerine koyun ve elinizle lavabodan destek alın. 15 kez oturup, kalkma egzersizi yapın. Daha sonra bacak değiştirip, hareketi tekrarlayın. Tek bacakla yapılan çömelme hareketi, iki bacakla yapılana göre daha çok kas yapar ve bu şekilde güz içinde daha çok kalori yakmış olursunuz.
Merdivenleri ikişer ikişer çıkın: Asansör yerine merdiven kullanmanın kalori yakmaktaki yararı bilinen bir gerçek. Ancak basamakları birer birer yerine ikişer ikişer çıkarsanız, yüzde 55 daha fazla yağ yakmanız mümkün.

Farklı egzersizler deneyin: Güçlendirici egzersizler ve kardiyovasküler egzersizi birleştirdiğinizde, normalden iki kat daha fazla kalori yakabilirsiniz. 5 dakika kardiyovasküler egzersizle başlayıp, güç gerektiren egzersize geçebilirler, daha sonra birkaç dakika için tekrar kardiyovasküler agzersiz yapabilirsiniz. Bu şekilde değişiklikler yaparak devam edebilir, 5 dakika kardiyo egzersizle çalışmanızı tamamlayabilirsiniz.

Ev işinden kaçınmayın: Ne kadar sıkıcı olsa da en azından yakacağınız kalorileri düşünüp, temizlik yapabilirsiniz. Toz almak, yerleri silmek, süpürmek, yatakları toplamakla geçireceğiniz bir saat 200 kalori yakmanızı sağlayabilir.

Duruşunuzu düzeltin: Oturabileceğiniz yerlerde asla yatmayın, ayakta durabileceğiniz yerlerde oturmayın ve dik durmaktan vazgeçmeyin. Çünkü bütün bunlar kaslarınız çalıştıran aktivitelerdir ve kalori yakmanızı sağlar.

METABOLİZMAMIZI CANLANDIRMAK İÇİN

Eğer kilo probleminiz varsa ve kilo vermekte zorlanıyorsa hayatınızı gözden geçirmeniz gerekiyor.

1- Öncelikle mutlaka dahiliye veya endokrinoloji uzmanına muayene olmalısınız. Metabolizmanızın yavaş olmasının nedeni hormanal dengesizlikten kaynaklı olup olmadığı örgenmiş olursunuz.

2- 6 öğün beslenin. 6 Öğün beslenmek metabolizma hızının yavaşlamasını engellemektedir. Günlük alınan enerji 6 öğüne bölerek hem daha az acıkmış hem de sık sık ve azar azar yemek yiyerek vücudu sürekli çalıştırarak daha çok çalışmasını sağlarsınız. Uzun süre aç kalındığında BMH düşer.

3- Mutlaka spor yapın. Haftada 3-4 gün 30-40 dakika tempolu yürüyüşler yapınız. Yürüyüş, yüzme, bisiklete binmek, plates, areobık,step,ip atlamak,dans etmek de spor sayılır.Spor yapmak hem kilo vermenizi hızlandırır hem de metabolizmanızı hızlandırır.

4- Günde 2 bardak süt- yoğurt tüketin. Süt yoğurt protein ve kalsiyum içeriği sayesinde metabolizmanızı hızlandırır. Yeterli kalsiyum alın.( brokoli, badem, kabak, koyu yeşil yapraklı sebzeler, süt- yoğurt, peynir kalsiyumdan zengin yiyeceklerdir.

5- Günde 2 fincan yeşil çay tüketiniz. Yapılan bazı çalışmalar, yeşil çay özünün enerji harcamasını ve yağ yakılmasını artırdığını ortaya koymuştur. Yeşil çayın içeriğinde yer alan epi-gallo-kateşin ve kafeinin enerji harcamasını artırabileceği ileri sürülüyor. Yeşil çay özütlerinin enerji harcamasında yüzde 2-4 kadar bir artış sağlayabileceği ve bu etkenin kilo verilmesine yardımcı olabileceği belirtiliyor.

6- Düzenli uyku uyuyun. Akşamları erken uyuyun ve sabah erken uyanın. Uyumak elbette çok güzel ancak sabahları geç kalkan, yatakta çok vakit geçiren ve çok uyuyan kişilerin metabolizması sabahları güne erken başlayan kişilere göre daha yavaş çalışıyor. Sabahları geç uyanmak vücudun doğal ritmini de bozduğundan metabolizmanın yavaş çalışmasına neden oluyor. Sabah erken saatlerde uyanıp kazandığınız zamanı spor ve egzersizle değerlendirirseniz metabolizmanızın da daha hızlı çalıştığını fark edeceksiniz. Ayrıca gece geç saatlere kadar oturmak iştahın daha çok açılmasına ve daha çok yemek yemenize neden olur.

7- Günde 10 bardak su için. Çünkü metabolizmanız düzgün çalışmak için bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Her gün tüketilen 2 litre su, mideyi tok tutuyor ve açlık krizinin azalmasını sağlıyor. Ayrıca enerji tüketimini de uyarıyor. Her öğünden önce büyük bir bardak su içtiğinizde, enerji tüketiminiz 100 kaloriye kadar yükseliyor. Yanınızda bir şişe su taşıyın ve gün içerisinde bolca su için

8- Sabah uyanınca hemen kahvaltı yapın. Kalktıktan 1-2 saat sonra kahvaltı yapmak metabolizmanızın daha yavaş çalışmasına neden olur. Özellikle çalışan bireyler iş yerinde kahvaltı yapıyorlar ise evden çıkmadan 1 bardak süt, 1 adet meyve veya 2-3 adet bisküvi tüketin ki vücudunuzda erkenden çalışmasına başlasın.

:KK16: :KK56:

eminim biliyorsunuzdur ama araçtırmaya vakti olmayan arkadaşlar için

METABOLİZMANIN EN BÜYÜK DÜŞMANI UZUN SÜREN AÇLIKLAR

Sağlıklı çalışan bir metabolizma, hem kilo verilmesinde, hem ideal kilonun korunmasında önemli rol oynuyor. Ancak metabolizmayı sağlıklı çalıştırabilmek de bazı yanlışlardan uzak durmakla mümkün. Metabolizmayı yavaşlatan nedenler hakkında bilgi veren Aslı İçingür bunları şöyle sıralıyor:

• Uzun süreli açlıklar metabolizmanın düşmanıdır. Bu nedenle zayıflayacağım diye saatlerce aç kalmayın.

• Kahvaltıyı atlamak, metabolizmaya yapılacak en büyük kötülüklerden biridir. Kahvaltıyı atladığınızda öğlen yemeğine kadar olan vakit uzayacağından daha çok acıkarak fazla kalori alma eğilimde olursunuz. Fazla alınan bu kaloriler ise hareketsiz bir yaşam tarzınız varsa ve öğünlerde dengeleme alışkanlığınız yoksa kilo olarak size geri dönecektir.

• Metabolizmayı uyanık tutmanın bir başka yolu ise ana öğünlerden 2-3 saat sonrasında mutlaka bir ara öğün koymanızdır. Bunu yakıt attığınızda çalışan bir makineye de benzetebiliriz.

• Yüksek kalorili atıştırmalar, cipsler, gofretler, çikolatalar ve kuruyemişler vücuda gereksiz kalori yüklüyor ve kilo artışına yol açıyor. Azar azar arkadaşınızdan yediğiniz ufak atıştırmalar ileride ciddi kilo problemleri olarak size geri dönebilir.

• Zayıf kalma uğruna et yememek vücudun ihtiyacı olan B12 vitaminin alınamamasına ayrıca protein alımının da eksilmesine neden olabiliyor. Bunlarda bağlantılı olarak metabolizmayı yavaşlata etmenler arasındadır. Çünkü kas kütlesinin fazla olması için, proteinin yeterli miktarda olması gerekmektedir. Bu beslenme biçimi de kasların yapımını uyarıyor, kas yapımı artınca vücut daha fazla enerji harcıyor.

• Tiroid bezi az çalışan hastalarda metabolizma yavaşlar. Bu nedenle hekim kontrolünden geçmeleri gerekir, antidepresan, kortizon ilaçlarını kullananlarda metabolizma yavaşlayacağı için düzenli hekim kontrolü gerekiyor. Bu tip hastalarda aktivite oldukça önemlidir. Günlük 45 dakikalık yürüyüşler önerilir.

• Dünya Sağlık Örgütü haftada 5 gün, 45 dakika-1 saat arasında spor yapılmasını öneriyor. Bu belli tempoda hafif yürüyüşler olabileceği gibi yüzme, bisiklete binme de olabilir. Çünkü vücut 20 dakikadan sonra yağları yakmaya başlıyor.

VÜCUDUN EN İYİ ÇALIŞTIĞI ZAMAN DİLİMİ: 09.00-12.00
Ara öğünün vücudun verimli çalışması ve metabolizmanın hızlandırılması için şart olduğuna değinen Aslı İçingür, bu uyarıcılar olmazsa vücudun yavaşlayacağını söylüyor. Bu nedenle her öğün arasında yaklaşık 2,5-3 saatlik bir ara koymak önem taşıyor. Herkesin biyolojik saati olduğunu ve bunun kişiden kişiye göre değişiklik gösterebildiğini anlatan İçingür, “Sabah kahvaltısı uykuda geçen ve yemek yenilmeyen uzun bir sürenin sonunda vücuta giren ilk yakıttır. Metabolizmayı ateşlemektir. Bunun için de vücudun metabolik işlevleri için en verimli saatler olan 09.00-12.00 saatleri arasında bir kahvaltı öğünü ve bir ara öğün yapmak metabolizmanın çalışmasına katkı sağlayacaktır” diyor.

ARA ÖĞÜNLER, TEMBEL METABOLİZMAYI ÇALIŞTIRIYOR
Saat 08.30-09.00 arasındaki bir kahvaltının ardından, 10.30 gibi ara öğün yapmak, saat 13.00 civarında öğle yemeği yemek metabolizmayı canlandırıyor. Çünkü saat 15.00 civarı kan şekeri düşüyor, yorgunluk, dikkat bozukluğu, uyku başlıyor. Bu saati bir ara öğün için kullanmak gerekiyor. Ara öğünde bir avuç leblebi, 3-4 kuru kayısı, kuru üzüm-leblebi karışımı, bir adet elma, 2 adet grissini kolay ulaşılabilir pratik seçimler olabilir.

EKMEK YEMEMEK, TUZAKTIR
Bazı kişiler diyetlerinden ekmeği tamamen çıkarıyor. Oysa hiç ekmek yememek yanlıştır, tam tahıllı ve tam buğday ekmeği B grubu vitaminleri bakımından zengin bir kaynaktır ayrıca midenin daha geç boşalmasını sağlayarak bizi tok tutar. Diyette ekmeği kesmenin kilo verdirmeyeceğini belirten Aslı İçingür, mısır gevreği ve müsli tüketiminin abartılmaması gerektiğini, bunların çok miktarda yenilmesi halinde hızlı acıkma, kan şekerinin hızlı yükselmesi ve çabuk düşmesi gibi etkilerin ortaya çıkabileceğine dikkati çekiyor.

Metabolizmanızı Hızlandırmanın 15 Yolu

Yıllardır beslenme konusunda danışmanlık yapıyorum. Neyi, nasıl yediğimizin hayat kalitemizde büyük etkisi olduğuna inanıyorum.Yüksek tempolu hayatlarımızda kendimize bakmak en önemli görevimiz.
Son dönemlerde beslenme, egzersiz,diyet, detoks vb konularında oldukça ilgili olmamız beni sevindiriyor, fakat bu ilgiye rağmen çoğu zaman doğru bilgiye ulaşmakta güçlük çekiyoruz.Beslenme konusunda tek bir doğru var, o da hepimizin farklı insanlar olduğu ve farklı hayatlara veya metabolizmalara sahip olduğumuz.Bu yüzden her geçen gün bu konularda kafamız karışıyor.En iyisi önce kendimizi ,metabolizmamızı,beklentilerimizi tanıyalım sonra ona göre yaşam tarzında değişiklik yapalım.

Beslenme konusunda en çok önem verdiğim konu metabolizma hızıdır. Çünkü en başarılı zayıflama programı tekrar kilo almadığınız zayıflama programıdır.Kilo verdikten sonra o kiloyu korumak asıl başarıdır.Bu sebeple işe öncelikle metabolizmamızı yavaşlatmadan nasıl besleneceğimizi veya kilo vereceğimizi öğrenerek başlamalıyız.

Zayıflamakta veya kilonuzu korumakta güçlük çekiyorsanız, metabolizmanız yavaş çalışıyor olabilir. Metabolizmamızı genetik yapımız, yaşam tarzımız, egzersizler bazı ilaçlar ve hormonlar etkiler. Peki metabolizmayı hızlandırmak için ne yapmalıyız?

Metabolizma, kilo vermeye çalışanların sıklıkla karşılaştığı bir sözcük. Anlamı da; alınan besinlerin enerjiye (hareket ve ısı) dönüştürülmesi işlemi. Metabolizma, kaslarınızda ve organlarınızda gerçekleşiyor. 'Kalori yakmak' dediğimiz şey de bunun bir sonucu.

'Bazal metabolizma' ise, kalp atışı, nefes alma gibi vücudun temel işlevlerini yerine getirmesi için harcanması gereken kalori miktarını temsil ediyor. Yani dinlenirken, ya da uykudayken, vücudunuzun ne hızda çalıştığını gösteriyor. Bazal metabolizma, günlük olarak harcadığınız kalorilerin %75'inden sorumlu!

Metabolizmanızı hızlandırmanız mümkün. Aşağıda bunu nasıl yapacağınızı ifade edeceğim. Bunları hayatınıza ne kadar uygulayabilirseniz, metabolizmanız da o kadar hızlanacak demektir. Yani bir gün içerisinde yaktığınız kalori miktarı artacak.

1.Güne mutlaka kahvaltıyla başlayın.
Her zaman kahvaltı edin. Kahvaltı etmediğinizde, vücudunuza açlık çektiğinize dair mesaj gönderilir. Çünkü geceden beri bir şey yemediğiniz için, 10 saatten fazlaca bir süre bir şey yememiş olursunuz. Böylece metabolizmanız, vücudunuzu korumak adına yavaşlar. Besinler, özellikle de karmaşık karbonhidratlar, metabolizmanızı ateşler. Kahvaltıyı yapmayanlar, yapanlara oranla 4 kat daha fazla şişmanlar

2. Akşam yemeğini erken yiyin
Geç saatte yemeyin. Araştırmalar, kuvvetli bir kahvaltı ve öğle yemeği ile hafif bir akşam yemeği yiyerek kilo verebileceğinizi gösteriyor. Akşam yemeğini olabildiğince erken bir saatte, mümkünse yatmaya gitmeden en az 4 saat önce yemeye bakın.

3. Yeterli beslenin
Gereksindiğiniz kaloriden az yememeye çalışın. Aldığınız kalori miktarı, gereksinmenizin altına düştüğünde, bu genellikle bazal metabolizmanızı desteklemeye yetmez. Bu da, metabolizmanızı yavaşlatır.

4. Düzenli beslenin
Ara öğünleri de beslenme programınıza dahil edin. Meyva, sebze ve tahıl gibi karmaşık karbonhidrat grubunda yer alan besinler, metabolizmanızı hızlandırır. Ayrıca ara öğün yerseniz, fazla acıkmayacağınız için, ana öğünleriniz de küçülmüş olur. Unutmayın, ne kadar aç olursanız, yedikleriniz ve miktarları üzerindeki kontrolünüz de o kadar azalmış olur.

5. Aerobik egzersiz yapın
Yürüyüş, koşu, yüzme, bisiklet, ya da aerobik gibi, aerobik bir egzersizi günlük olarak yapmaya çalışın. Ama mutlaka düzenli olarak yapmalısınız.

6. Aralı antrenman yapın
Düzenli olarak yaptığınız aerobik egzersize ek olarak, öğlen ya da akşamları 10-15 dakikalık hızlı bir yürüyüş de yapın. Bu, metabolizma hızınızı daha da artırır.

7. Ağırlık kaldırın
Haftada 2-3 gün ağırlık çalışması yaparak, kaslarınızı çalıştırın. Aerobik egzersizler yağ yakar, ağırlık çalışması ise vücudunuzun sıkılaşarak şekillenmesini sağlarken, metabolizma hızını da artırır.

8.Hareketli olun
Aktif olmanın yollarını arayın. Arabanızı daha uzağa park etmek, asansörü kullanmak, evi toplarken, bir sürü eşyayı bir seferde değil de, birkaç seferde taşımak gibi basit ama etkili yollar bulabilirsiniz. Yani işinizi zorlaştırın!

9. Bol su için
Günde en az 2 litre su için. Çünkü metabolizmanız düzgün çalışmak için bol miktarda suya ihtiyaç duyar. Yanınızda bir şişe su taşıyın ve gün içerisinde bolca su için.

10. Lifli beslenerek yağla savaşın
Yapılan çalışmalarda lifli beslenenlerin yağ yakma hızının %30 arttığı görülmektedir. Kilosunu koruyan insanların ortalama günde 25 gr lif aldığı tespit edilmiştir. 25 gr lif almak için günde 3 porsiyon sebze ve meyve yemelisiniz.

11. Demir alın
Demir vücutta kaslara yağ yakımı için oksijen taşınmasını sağlar. Her ay regl dönemiyle kan kaybı yaşayan kadınların demir alımına dikkat etmesi gerekir. Demir en çok kırmızı et, yumurta, ıspanak ve yeşil yapraklı sebzelerde bulunur.

12. Süt için.
Yeterli kalsiyum alımı metabolizmayı hızlandırır. Yağsız süt ve yoğurt en iyi kalsiyum kaynaklarındandır.

13.Düşük kalorili diyet yapmayın.
Günde 1000 kkal den düşük kalori içeren diyet programları yapıldığında iki hafta sonunda metabolizmamız ortalama %15 yavaşlar. Bu da diyeti bıraktığınızda çok kolay kilo almanıza yol açar.Bu yüzden kilo vermeniz uzun zaman alsa bile önemli olan metabolizmanızı yavaşlatmayan ve kas kaybına yol açmayan diyetleri yapmanızdır.

14.Sabırlı olun.
Metabolizmanızın hızlanması için yaptığınız çalışmaların sonuç vermesi iki ayı bulabilir.Bu yüzden sabırlı olun, aldığınız ödüller buna değecektir.

15.Mantıklı olun
Uzun dönemli düşünmek yaşam tarzı değişikliği konusunda başarının anahtarıdır.Kendinizi sıkmadan fakat asla yılmadan yolunuza devam edin.Bu konuda diyetisyeninizden, psikoloğunuzdan ve egzersiz eğitmeninizden destek alın.Değişimin anahtarı sizin elinizde yeter ki vazgeçmeyin.:KK20:

Yağ Yakma İçin 10 İpucu
Cuma, Mart 13, 2009, 1:41
Bulking & Defination, Zayıflama Diyetleri
46 Yorum
Yağ yakma ve zayıflama hakkında bilgiler içeren bu çeviri, Türkiye'nin en eski ve kalabalık vücut geliştirme platformlarından olan Body Forum TR'nin izniyle yayınlanmıştır.
Yazıyı Türkçeye çeviren BodyForumTR yazarı (takma adıyla): MT
Yazının ilk kez yayınlandığı orijinal adres: http://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-yakma-hakk-nda-bilmeniz-t13555.html

Yağ Yakma Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Yağ yakma için Etrafta birçok diyet programı varken insanların neden giderek daha şişman olduğunu hiç merak ettiniz mi? Moda ve tekrarlayıcı diyetlerin işe yaramadığını biliyoruz, peki o zaman ne işe yarıyor? 10 adet yağ yakma ipucunu bir araya getirip aşağıda sundum. Bu ipuçları takip edildiğinde yağ yakma yolunuzdaki işler çok daha kolaylaşacak.

2 sene boyunca kontrollü ve başarılı bir biçimde yağ yakan amerikalı bir çift, bu yazının içeriğinden biraz farklı olarak yağ yakma sürecine önce yağ aldırma ameliyatıyla başlamıştır. Ancak yağ aldırmaa ameliyatı ileri obezite durumlarında tercih edilmelidir. Zaten bu çiftin başarısının sebebi yağ yakma ameliyatı değil 2 sene sürdürdükleri doğal ve sağlıklı yağ yakma sürecidir.

Yağ yakma 1: Ağırlık kaldırmak
Kaslar metabolizmanızın hızını belirleyici en önemli unsurlardan biridir. Erkeklerin kadınlardan daha hızlı yağ yakmasının sebebi de budur… Erkeklerin kas kütlesi daha fazladır. Eğer kadınlar da daha fazla kas kütlesine sahip olsaydı, onlarda daha hızlı yağ yakabilirlerdi.

Kadınlar büyük kaslara sahip olacaklarını sandıklarından ağırlık kaldırmaktan korkarlar. Kadınların büyük kaslar inşa edecek kadar yüksek hormon seviyeleri yoktur, bununla birlikte kadınlar çılgın diyetlerle, düzensiz beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşlanmayla birlikte kas kütlelerinin azalmasına neden olabilirler. Bayanlar Zayıflarken Kas Yapmaktan Korkmayın yazımızı okuyarak konuyla ilgili detaylı bilgi edinin.

Evet, herkes yaşlandıkça kas kaybediyor, fakat sadece yaşlandıkça kaslarının yok olmasına izin verenler yavaş bir metabolizmaya sahip oluyorlar. Yaşlılıkta ağırlık kaldırmanın faydalarını öğrenin. Yağ yakma makineniz olan kaslarınızı koruyun! Bunu yapmanın yolu ise güçlenmek ve güçlü kalmak.

Yağ yakma 2: Tartılardan kurtulun
Tartılar size vücudunuz hakkında bilmek isteyeceğiniz şeylerden hiç birini göstermez. Tartılar size derinizin altında ne kadar yağ olduğunu, vücudunuzda ne kadar sıvı olduğunu söyleyemez. Bunu yaptığı iddia eden tartılar da yalan söyler, bilimsel bir tahlili yaptırmadan sadece ağırlığınız ölçebilecek bir makine sizin yağ ve sıvı ağırlığınızı uydurmaktan öteye gidemez.

Kemiklerinizin ağırlığı ne kadar ve daha da önemlisi ne kadar kasa sahipsiniz? Bununla birlikte kendinizi tartmak mükemmel bir günü berbat bir güne çevirebilir. Sıkıcı bir ev eşyasının nasıl bir gün geçireceğinizi belirlemesine izin vermeyin. Madem tartılar doğru değil o zaman onlardan kurtulun.

Yağ yakma 3: Kas vs. Yağ
Kaslar yağların kapladığı alanın yarısı kadar bir alanda yağların 2 katı kadar ağırlığa sahiptirler. Kaslar yağları yakmakla sorumludurlar, yağlara oranla küçüktürler ve asla yağlar gibi çirkin topaklar halinde vücudunuzda asılı durmazlar.

Kaslar sıkı, güçlü ve ince görünürler. Sert ve ağırdırlar. Yağlar ise top top, gevşek ve yumuşaktırlar. Yağlar çok yer kaplarlar, sarkarlar ve hafiftirler.

Yağ yakma 4: Her zaman kahvaltı yapın
Yapılan araştırmalar kahvaltının metabolizmanın güne başlamasının kontağı olduğunu göstermiştir. Uyurken metabolizma hızı düşerek, yavaşlar. Sabahları vücudu günün geri kalanı için uyarmanın ilk yolu beslenmedir. Ayrıca bu süre içinde lifli besinler tüketin. Lifli besinler sindirim sisteminin daha etkin çalışmasını ve kan şekeri seviyesinin gün boyunca sürekli olmasını sağlar.

Yağ yakma 5: Kaloriler üzerinde azaltma yapmayın
Besinlerin vücut üzerinde ısıtma etkisi vardır, metabolik hızı yükseltirler. Günlük en az 1200 kalorilik besin tüketin. Bu değerin altına düşmek vücudunuzu açlık moduna sokacaktır ve metabolizmanız aldığınız kalorileri korumak için yavaşlayacaktır. Moda diyetlerden elinizden geldiğince uzak durmaya çalışın. Şok diyetlerin zararları yazımızı okumak size fikir verecektir. Bu diyetler vücuda giren besleyici gıdaları sınırlar ve bu da sonunda metabolik hızı düşürür. Verdiğiniz kiloları çok daha büyük bir hızla geri alabilirsiniz.

Yağ yakma 6: Düzenli küçük öğünler yapın
Günde 5 ya da 6 küçük öğün yapın. Böylece vücudunuz yemek bolluğu olduğunu sanacaktır. Metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyecek ve kan şekeri seviyesini normal seviyede tutacaktır. Buda fazla yemek yemenizi engelleyecektir. Öğünlerinizi çoğunu günün erken saatlerinde yapmaya çalışın. Böylece aldığınız çoğu kalori vücudunuz uyanık ve hareketliyken yakılacaktır.

Yağ yakma 7: Kalorileri sayın
Kilo vermeyi devam ettirmenin yolu bir kalori sayacı alıp 1 hafta boyunca günlük kalori alımlarını kaydetmektir. Bir gün için ortalama kalori değerini hesaplayıp aldığınız kalori miktarını 300–500 (daha çok değil) kalori azaltın ve ne olduğunu görün. Günlük kalori alımınızı bu miktarda düşürmek kilo vermeye başlamanızı sağlayacaktır. Daha aşağıya inmeyin, ilerleyişinizi görmek için aynalardan faydalanın.

Yağ yakma 8: Diyet tekrarı yapmayın
Araştırmalar tekrarlayıcı diyetlerin kilo vermeyi zorlaştırırken kilo alımını kolaylaştırdığını göstermekte. Diyeti bırakıp normal beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde aldığınız besinlerin miktarı diyet sırasında düşmüş olan metabolik hızınızın yakabileceğinden daha fazla olacaktır.

Sadece erittiğiniz kiloları geri almakla kalmayıp ekstradan daha fazla kilo alabilirsiniz. Eğer kilo verme hızınızın belirli bir süre sonra yavaşladığını ya da durduğunu fark ederseniz, adımlarınızı biraz hızlandırın ya da rotanıza birkaç tepe ekleyin.

Yağ yakma 9: Yağların izini kaybetmeyin
Bunu yapmak zor gözükebilir, fakat değil. Neredeyse tüm ambalajlı gıda ürünlerinde her 100gr için yağ indeksini gösteren etiketler var. Size uygun olan miktar ise 10gr ile 5gr arasında bir değer olmalı. Bu yağ oranındaki besinleri satın alıp tüketmek kilo verme hedefinizi korumanızı sağlayacaktır.

Yağ yakma 10: Yağ hücrelerinin miktarı
Yağlar yağ hücrelerinde depolanır. Ortalama bir insan için tahmini yağ hücresi sayısı 50 milyardır. Obez kişilerde bu sayı 100 milyarı bulabilir. Yağ hücreleri daha sonra harcanmak için kullanılan enerji depolama tanklarına benzer. Araştırmalar obez kişilerin yemek alemi yapmasının bebek yağ hücrelerinin filizlenmesine sebep olabileceğini göstermekte. Böylece toplam yağ hücresi sayısı artmakta.

ben,m en sevdiğim yöntem bu arkadaşlar, ben 3 haftada 11 kiiloyu bu yolla verdim diyebilirim, yağ azaltmak çok hem deçok etkili bir yöntem gerçektennn

Yağ Yakma İçin 10 İpucu
Cuma, Mart 13, 2009, 1:41
Bulking & Defination, Zayıflama Diyetleri
46 Yorum
Yağ yakma ve zayıflama hakkında bilgiler içeren bu çeviri, Türkiye'nin en eski ve kalabalık vücut geliştirme platformlarından olan Body Forum TR'nin izniyle yayınlanmıştır.
Yazıyı Türkçeye çeviren BodyForumTR yazarı (takma adıyla): MT
Yazının ilk kez yayınlandığı orijinal adres: http://www.bodyforumtr.com/vbforum/ya-yakma-hakk-nda-bilmeniz-t13555.html

Yağ Yakma Hakkında Bilmeniz Gereken 10 Şey
Yağ yakma için Etrafta birçok diyet programı varken insanların neden giderek daha şişman olduğunu hiç merak ettiniz mi? Moda ve tekrarlayıcı diyetlerin işe yaramadığını biliyoruz, peki o zaman ne işe yarıyor? 10 adet yağ yakma ipucunu bir araya getirip aşağıda sundum. Bu ipuçları takip edildiğinde yağ yakma yolunuzdaki işler çok daha kolaylaşacak.

2 sene boyunca kontrollü ve başarılı bir biçimde yağ yakan amerikalı bir çift, bu yazının içeriğinden biraz farklı olarak yağ yakma sürecine önce yağ aldırma ameliyatıyla başlamıştır. Ancak yağ aldırmaa ameliyatı ileri obezite durumlarında tercih edilmelidir. Zaten bu çiftin başarısının sebebi yağ yakma ameliyatı değil 2 sene sürdürdükleri doğal ve sağlıklı yağ yakma sürecidir.

Yağ yakma 1: Ağırlık kaldırmak
Kaslar metabolizmanızın hızını belirleyici en önemli unsurlardan biridir. Erkeklerin kadınlardan daha hızlı yağ yakmasının sebebi de budur… Erkeklerin kas kütlesi daha fazladır. Eğer kadınlar da daha fazla kas kütlesine sahip olsaydı, onlarda daha hızlı yağ yakabilirlerdi.

Kadınlar büyük kaslara sahip olacaklarını sandıklarından ağırlık kaldırmaktan korkarlar. Kadınların büyük kaslar inşa edecek kadar yüksek hormon seviyeleri yoktur, bununla birlikte kadınlar çılgın diyetlerle, düzensiz beslenme alışkanlıklarıyla ve yaşlanmayla birlikte kas kütlelerinin azalmasına neden olabilirler. Bayanlar Zayıflarken Kas Yapmaktan Korkmayın yazımızı okuyarak konuyla ilgili detaylı bilgi edinin.

Evet, herkes yaşlandıkça kas kaybediyor, fakat sadece yaşlandıkça kaslarının yok olmasına izin verenler yavaş bir metabolizmaya sahip oluyorlar. Yaşlılıkta ağırlık kaldırmanın faydalarını öğrenin. Yağ yakma makineniz olan kaslarınızı koruyun! Bunu yapmanın yolu ise güçlenmek ve güçlü kalmak.

Yağ yakma 2: Tartılardan kurtulun
Tartılar size vücudunuz hakkında bilmek isteyeceğiniz şeylerden hiç birini göstermez. Tartılar size derinizin altında ne kadar yağ olduğunu, vücudunuzda ne kadar sıvı olduğunu söyleyemez. Bunu yaptığı iddia eden tartılar da yalan söyler, bilimsel bir tahlili yaptırmadan sadece ağırlığınız ölçebilecek bir makine sizin yağ ve sıvı ağırlığınızı uydurmaktan öteye gidemez.

Kemiklerinizin ağırlığı ne kadar ve daha da önemlisi ne kadar kasa sahipsiniz? Bununla birlikte kendinizi tartmak mükemmel bir günü berbat bir güne çevirebilir. Sıkıcı bir ev eşyasının nasıl bir gün geçireceğinizi belirlemesine izin vermeyin. Madem tartılar doğru değil o zaman onlardan kurtulun.

Yağ yakma 3: Kas vs. Yağ
Kaslar yağların kapladığı alanın yarısı kadar bir alanda yağların 2 katı kadar ağırlığa sahiptirler. Kaslar yağları yakmakla sorumludurlar, yağlara oranla küçüktürler ve asla yağlar gibi çirkin topaklar halinde vücudunuzda asılı durmazlar.

Kaslar sıkı, güçlü ve ince görünürler. Sert ve ağırdırlar. Yağlar ise top top, gevşek ve yumuşaktırlar. Yağlar çok yer kaplarlar, sarkarlar ve hafiftirler.

Yağ yakma 4: Her zaman kahvaltı yapın
Yapılan araştırmalar kahvaltının metabolizmanın güne başlamasının kontağı olduğunu göstermiştir. Uyurken metabolizma hızı düşerek, yavaşlar. Sabahları vücudu günün geri kalanı için uyarmanın ilk yolu beslenmedir. Ayrıca bu süre içinde lifli besinler tüketin. Lifli besinler sindirim sisteminin daha etkin çalışmasını ve kan şekeri seviyesinin gün boyunca sürekli olmasını sağlar.

Yağ yakma 5: Kaloriler üzerinde azaltma yapmayın
Besinlerin vücut üzerinde ısıtma etkisi vardır, metabolik hızı yükseltirler. Günlük en az 1200 kalorilik besin tüketin. Bu değerin altına düşmek vücudunuzu açlık moduna sokacaktır ve metabolizmanız aldığınız kalorileri korumak için yavaşlayacaktır. Moda diyetlerden elinizden geldiğince uzak durmaya çalışın. Şok diyetlerin zararları yazımızı okumak size fikir verecektir. Bu diyetler vücuda giren besleyici gıdaları sınırlar ve bu da sonunda metabolik hızı düşürür. Verdiğiniz kiloları çok daha büyük bir hızla geri alabilirsiniz.

Yağ yakma 6: Düzenli küçük öğünler yapın
Günde 5 ya da 6 küçük öğün yapın. Böylece vücudunuz yemek bolluğu olduğunu sanacaktır. Metabolizmanızın yavaşlamasını engelleyecek ve kan şekeri seviyesini normal seviyede tutacaktır. Buda fazla yemek yemenizi engelleyecektir. Öğünlerinizi çoğunu günün erken saatlerinde yapmaya çalışın. Böylece aldığınız çoğu kalori vücudunuz uyanık ve hareketliyken yakılacaktır.

Yağ yakma 7: Kalorileri sayın
Kilo vermeyi devam ettirmenin yolu bir kalori sayacı alıp 1 hafta boyunca günlük kalori alımlarını kaydetmektir. Bir gün için ortalama kalori değerini hesaplayıp aldığınız kalori miktarını 300–500 (daha çok değil) kalori azaltın ve ne olduğunu görün. Günlük kalori alımınızı bu miktarda düşürmek kilo vermeye başlamanızı sağlayacaktır. Daha aşağıya inmeyin, ilerleyişinizi görmek için aynalardan faydalanın.

Yağ yakma 8: Diyet tekrarı yapmayın
Araştırmalar tekrarlayıcı diyetlerin kilo vermeyi zorlaştırırken kilo alımını kolaylaştırdığını göstermekte. Diyeti bırakıp normal beslenme alışkanlıklarınıza döndüğünüzde aldığınız besinlerin miktarı diyet sırasında düşmüş olan metabolik hızınızın yakabileceğinden daha fazla olacaktır.

Sadece erittiğiniz kiloları geri almakla kalmayıp ekstradan daha fazla kilo alabilirsiniz. Eğer kilo verme hızınızın belirli bir süre sonra yavaşladığını ya da durduğunu fark ederseniz, adımlarınızı biraz hızlandırın ya da rotanıza birkaç tepe ekleyin.

Yağ yakma 9: Yağların izini kaybetmeyin
Bunu yapmak zor gözükebilir, fakat değil. Neredeyse tüm ambalajlı gıda ürünlerinde her 100gr için yağ indeksini gösteren etiketler var. Size uygun olan miktar ise 10gr ile 5gr arasında bir değer olmalı. Bu yağ oranındaki besinleri satın alıp tüketmek kilo verme hedefinizi korumanızı sağlayacaktır.

Yağ yakma 10: Yağ hücrelerinin miktarı
Yağlar yağ hücrelerinde depolanır. Ortalama bir insan için tahmini yağ hücresi sayısı 50 milyardır. Obez kişilerde bu sayı 100 milyarı bulabilir. Yağ hücreleri daha sonra harcanmak için kullanılan enerji depolama tanklarına benzer. Araştırmalar obez kişilerin yemek alemi yapmasının bebek yağ hücrelerinin filizlenmesine sebep olabileceğini göstermekte. Böylece toplam yağ hücresi sayısı artmakta.

ben,m en sevdiğim yöntem bu arkadaşlar, ben 3 haftada 11 kiiloyu bu yolla verdim diyebilirim, yağ azaltmak çok hem deçok etkili bir yöntem gerçektennn

Emegine saglik, her nekadar bilinsede , bir daha okuma ve hatirlamak insana iyi geliyor...

X