Kepekli Ekmeğin Faydaları

Elif

Onur Üyesi
Pro Üye
12 Temmuz 2006
34.857
29.768
60
Kepek, vitamin ve minerâl madde bakımından pek çok zengindir. İşte kepekli ekmeğin bazı faydaları..
* Kepekli ekmek, çiğneme müddetini uzatır.
* Tükürük salgısını da arttırdığı için fazla gıda alımını önler.
* Midede fazla kalacağı için çabuk acıktırmaz.
* Bağırsaktaki geçişleri ise hızlandırır.
* Kabızlığa faydası olur.
* Kepek suda çözülmez.
* Gıdalar içerisinde karbonhidrat ve yağlı maddelerin emilmesine kısmen mani olur.
* Kan şekeri ve kan yağları üzerine müsbet tesir yapar.
* Kepek ve posalı gıdalar sindirim sisteminde kanserin meydana gelmesini azaltır.
* Kepekteki fitik asit, kalsiyum, demir ve çinko elementlerinin fazla emilmesini azaltır.
* Kepekli un mayalanırsa, bu zararlı etkisi kaybolur.
* Bol kepekli ekmeklerin kalori değeri azalmakta, buna karşılık vitamin ve protein değeri artmaktadır. Bu sebeple şişmanlığı önlemektedir.
* Gıdalar içerisinde karbonhidrat ve yağların emilmesine kısmen mani olur.
* Kanda lipid ve kolesterol üzerine etkili olur.

Hep faydalı derlerdi ama bu kadarını bilmiyordum. Ben normalde fazla ekmek tüketmem kahvaltıda 1 dilim ancak yiyebiliyorum ama arasıra kepek ekmeği alırım kendime, eşime bir türlü sevdiremedim halbuki tadı da çok güzel lakiin zevkler ve renkler tartışılamıyor:) Bilgiler için teşekkürler elifcim ellerin dert görmesin.

ne çok faydası varmış:smile: bir o kadar da lezzetli bence:yes: aktardığın için çok teşekkürler:smile:

Paylaşımın için teşekkürler rejimde olduğum için kepekli ekmek yiyiyorum ama bundan sonrada hep kepekli ekmek yiyeceğim.

Kepekli büsküvi bile yesem benim sindirim sistemim iptal. Kolon hashasiyeti olanlar ve ailede kolon kanseri öyküsü olanlar için yırtılmaya sebebiyetten doktorların önermediğini biliyorum.
Faydalarıda mukakkak....

elif paylaşımın için tşk ederim, ama bir dr da duyduğuma göre kepekli ekmek zamanla kansızlığa yol açıyormuş, bunun yerine tam buğday unundan yapılmış ekmek yemek gerekiyormuş...

üniversitedeyken yedim kepekli ekmek...ozaman daha dikkat ediyordum kiloma gençlik işte:)ben tadını sevmedigim için o ekmek sayesinde az yiyordum..böylece baya zayıftım..şimdii okul bittii annemin güzelim yemekleri ve fırından çıkmış sıcacık ekmeklere karşı koyamıyorum malesef,, ünivden sonra 5 kilo aldım:KK43:

X