Aile Planlaması Doğum kontrol hapları ne kadar süre kullanılabilir?

Aile Planması nedir ? Doğum kontrol yöntemleri, gebeliği sonlandırma, kürtaj konularının işlendiği bölüm.

elmaerik

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
10 Mayıs 2010
45
0
herkese merhaba,

yaklaşık 2 yıldır yazz 24+4 doğum kontrol hapı kullanmaktayım. hapı kullandıktan sonra regl i miktarım iyice azaldı, 2 gün kadar o da çok fazla diil yani. korkmaya başladım uzun süre kullanımda bişy olur mu diye ve bırakmaya karar verdim.

sizler ne kadar süreden beri kullanıyorsunuz, sizdeki olumsuz etkileri neler arkadaşlar?

herkese merhaba,

yaklaşık 2 yıldır yazz 24+4 doğum kontrol hapı kullanmaktayım. hapı kullandıktan sonra regl i miktarım iyice azaldı, 2 gün kadar o da çok fazla diil yani. korkmaya başladım uzun süre kullanımda bişy olur mu diye ve bırakmaya karar verdim.

sizler ne kadar süreden beri kullanıyorsunuz, sizdeki olumsuz etkileri neler arkadaşlar?

ben daha 3 dönem boyunca doğum kontrol hapı kullandım ama yaşadıklarımı yazayım.
önce yasmin kullandım 1 ay, yan etkileri yüzünden yazz a geçtim. yasmin tabletleri bittikten 3 gün sonra 3 gün süren ve çok az şekilde regl olmuştum.
hemen yazz a geçtim
yazz ın yan etkisi yok bende. sivilcelerimi bile geçirdi.
ancak o ilk kutu da bittiğinde 3 gün sonra 3-4 gün süren damla damla adet oldum.
(benim reglim 7-8 gün sürerdi ve çok yoğun olurdu)

bi dönem ara verdim bişey kullanmadım. reglim anında eski yoğunluğuna döndü. hatta eskisinden biraz daha bile yoğundu.
tekrar yazz a başladım bu ay.
bi kaç ayda bir ara vericem ben. ne de olsa yapay hormon alıyoruz vücudumuza sürekli. :KK43:

normal reglin azalması bende de aynı sorun var
artık adetlerimde ped bile kullanmıyorum diyebilirim o kadar azaldı kanamam yani
ama online doktora sordum o normal dedi hatta kesilebilir bile dedi
bu arada kendi jinekoloğumda 5 yıl kullanabilirsin dedi dkhnı ama tabi benim ki tedavi amaçlı aile planlaması için ne kadar kullanılır bilemiyorum:26:

teşekkürler arkadaşlar. bikaç ay ara veriyorum, tekrar başlarım sonra, diğer yöntemlerde uzun süre pek rahat olacağımı sanmıyorum sonuçta.

herkezde aynı sorun oluyo demekki, bende 3 gün kadar adet görüyorum, o da az az leke şeklinde :44:

X