Adet kanaması ile ilgili hersey!!!

Agrı kesici olarak bişi kullanmadım ama , regl gecikme durumunda bi kaşık bala çörekotu arkasından da papatya çayı çok iyi geliyor canım

apnax fort - aprowel ford 500 mg ikiside başka ilaç geçirmiyo farettigim anda ağrım olsun olmasın içiyom çünkü sürekli agrıyoo :KK43: ama birde o günlerde bebe aspirini iyi gelir çünkü kanı sulandırıyo.. zaten bildigim kadrıyla bunu nedeni kılcal damarların kişiye bazlı farklılık göstermesi bazısısnınki dar oldugu için agrı yapıyo aspirin iyi gelir sanıyorum

evet buscopan doktorlar diyo biliyorum ama anlamadıgım şey buscopan solunum yolları için ilaç hatta bogazlar içinde veriyolar ne alaka bi türlü çözemedim ama agrıyı kesiyo biliyorum..

buscopanı bende uzun zamandır kullanıyorum,doktorum önermişti,hiç bir yan etkisi bende olmadı,denemeni öneririm...

adet sancısının tek çözümü doktorların tavsiye ettiği bir ilaç var (buscopan) yada (molit) bu ilaçları kullanabilirsin ben kullanıyorum ve çok memnunum yan etkisi de yok.çünkü dr. bayanlara tavsiye ettiği ilaçlardır.:1hug:

TEŞEKKÜRLER JOJOM Bİ DENEYİM BAKIYIM HERKES BUSCOPAN DİYO

ayy bende çörek otunu kaynatıp içersen geçer diye duymustum ıgrenmezsen bence bır dene geçmiş olsunn

Adet sancıları sosyal hayatı etkiliyor

Bayanların büyük bir kısmı adet dönemlerini ağrılı geçiriyorlar. 'Dismenore' adet kanaması süresince ağrı hissedilmesi durumu olarak tanımlanıyor.
Sancılı adet görme aslında normal adet görme mekanizmasının önemli bir parçası olan rahim kasılmalarının kadın tarafından ağrı şeklinde hissedilmesidir. Bu rahim kasılmalarının amacı rahim iç tabakasının atılarak yenilenmesi esnasında oluşan kanama miktarını en az seviyede tutmaktır.

Adet sancısı genellikle adet başlamadan 1 gün önce başlıyor, âdetin ilk gününde oldukça şiddetlenerek en çok 2–3 gün boyunca devam ediyor. Adet sancısına bulantı, baş ağrısı, kabızlık veya ishal şikâyetleri de eşlik edebiliyor.

Adet sancıları;

* Genellikle buluğ çağında ortaya çıkarak, ilerleyen yaşla birlikte veya gebelikten sonra hafifleme eğilimi gösteren adet sancıları (Primer Dismenore)

* Başka bir rahatsızlıktan dolayı ortaya çıkan adet sancısı (Seconder Dismenore) olmak üzere ikiye ayrılıyor.

Altta yatan herhangi bir organik yani yapısal sebep olmaksızın ortaya çıkan adet sancılarında, tedavi ağrı kesicilerle yapılıyor. Ağrı kesicilerin faydasının görülmediği durumlarda doğum kontrol hapları kullanılıyor. Doğum kontrol ilaçları ile olumlu sonuçlar alındığını söyleyen Dr. Figen Köseoğlu bu ilaçların uzman kontrolünde alınması gerektiğini de sözlerine ekliyor.

Seconder Dismenore ise, genellikle üreme organlarını içine alan bir hastalığın göstergesi olarak karşımıza çıkıyor. Endometriozis (Rahim içinde bulunması gereken rahim iç tabakasının yumurtalıklar üzerinde veya karın iç zarı üzerinde bulunması),rahim ağzında darlık, rahim tümörleri, rahim ve komşu organların iltihabi hastalıkları, rahim iç tabakasında enfeksiyon, yapışıklık, yumurtalık kistleri gibi diğer bazı hastalıklar adet sancısına sebep oluyor. Bu hastalıklara ise jinekolojik muayene ile teşhis konulabiliyor. Bu yüzden adet sancıları çok şiddetli ise ve genel iyilik halini etkilemeye başlamışsa, iş gücü kaybına neden oluyorsa mutlaka bir doktora başvurulması gerekiyor.

Adet sancıları alınacak bazı basit önlemler ile azalabiliyor. Örneğin adet kanaması öncesinde ve esnasında kahve, çay, kola gibi kafein içeren gıdalardan uzak durulması ağrıyı azaltabiliyor. Uzun süre ayakta durmaktan kaçınmak, karın bölgesine masaj yapmak, sıcak uygulamak adet sancısı sonucu ortaya çıkan şikâyetlerde azalma sağlıyor.

İçerik nedeniyle Her şeyin Başı Sağlık Bölümünden "jinekoloji "bölümüne taşınmıştır.
Bölüm Moderatörü arkadaşımın dikkatine..

Merhaba Arkadaşlar;ben 4 yıllık evli bir bayanım.yaşım 25. 3 yıl eşimle cinsel ilişkiye giremedik,vajinusmustum.Bizdeki çocuk sevgisi ve eşimin bana göstermiş olduğu hoşgörü sayesinde 1 yıl önce bu hastalığı yendim.Fakat 11 aydan beri bebek düşündüğümüz halde bir türlü olmadı.benim adetlerim genelde yaklaşık 5 6 aydan beri 14. günde pembe 15. günde kırmızıya döner.fakat en son adet dönemimde böyle olmadı,hatta hamilemiyim acaba diye de umutlandım,değildim.Bu arada benim 5 6 aydan beri adetlerim hem 7 8 hatta 9 gün sürüyor ve de ilk günler 2 3 4üncü günler parça şeklinde geliyordu.Aralığın 15 inde olmam gereken adetimi 19unda oldum.bu defa yoğun ve parçalı değil tam tersi azar ve hiç parça gelmedi diyebilirim .Bugün adetimin 1. günüden itibaren 17. günüm ve arada hala hafif kanamalarım oluyor sürekli değil ama genellikle ilişki sonrası yada ilşiki dışında hafif pembemsi kıvamlı.Kafam çok karışık,aklıma hep kötü şeyler geliyor. ne yapmam gerekiyor lütfen bu konuda bana acil cevap verebilirseniz çok sevinirim.Şimdiden cevabınız için teşekkür ederim.senağlama

adet ağrıları için dr.um etolvfort yazdı. çok iyi geldi kızlar.hemde midemi ağrıtmadı.majezik kullanıyordum bu seferde mide ağrısı çekiyordum...

merhaba arkadaşlar ben dün hasta oldum,kan gelmedi ama tuvalet kağıdında gördüm sadece sonra kan falan gelmedi,ama az önce kahverengi bir parça vardı tuvalet kağıdında bu nedemek oluyor bilen varsa lütfen cevaplasın...

X