emzirme parası

gokyuzuu

DeLiLeRDe SeVeR....
Kayıtlı Üye
19 Haziran 2009
2.320
6
internette gezerken emzirme parası diye bişey gördüm bilgisi olan var mı
80 tl imiş başvurup alıyomussun eşinin ssk sı olması yeterliymiş kendinin olması gerekmıylmus
falan ama tam anlıyamadım ???

evt var ben kendim de o ara çalışıodum rapor paramla beraber almıştım.eşiniz muhasebecilerile görüşsün onlar yapıyo işlemi ve ssk ya bildiriyolar sonra pttdeden alınıyor ben öyle yapmıştım alttaki bilgiler çok işinize yarayabilir.

2012 yılı emzirme parası süt yardımı ve emzirme ödeneği 89.TL dir. Emzirme parası için dilekçe ile başvurmak gerekir. Emzirme parası 1 kereye mahsus verilir. Ay bazında emzirme parası verilmez. Emzirme parası ve ödeneği için başvuruda gerekli ve istenilen belgeler şunlardır.
Doğum raporu eklenecek 1 adet asıl, 1 adet fotokopi
Bebeğin doğduğu tarihli, sigortalıya ait 120 günü olan vizite kağıdı eklenecek
Evlenme cüzdanının 4 ve 5 inci sayfasının fotokopisi eklenecek
Aşağıda 2012 ve yıllar itibariyle emzirme parası sorgulama tablosu bulunmaktadır

01.01.2012-31.12.2012 89.00
01.01.2011-31.12.2011 80,00
01.01.2010-31.12.2010 75,00
01.01.2009-31.12.2009 70,00

Emzirme parası ne kadar kaç ay alınır nasıl başvurulur gerekli belgeler dilekçe örneği sorgulama
Emzirme parası mevzuatı şu şekildedir. 5510 sayılı Sosyal Sigortalar ve Genel Sağlık Sigortası Kanununun 16 ncı maddesinin üçüncü fıkrasında, “Analık sigortasından sigortalı kadına veya sigortalı olmayan karısının doğum yapması nedeniyle sigortalı erkeğe, bu Kanunun 4 üncü maddesinin birinci fıkrasının (a) ve (b) bentleri kapsamındaki sigortalılardan; kendi çalışmalarından dolayı gelir veya aylık alan kadına ya da gelir veya aylık alan erkeğin sigortalı olmayan eşine, her çocuk için yaşaması şartıyla doğum tarihinde geçerli olan ve Kurum Yönetim Kurulunca belirlenip Bakan tarafından onaylanan tarife üzerinden emzirme ödeneği verilir.” Hükmü yer almaktadır
Emzirme parası dilekçe örneği aşağıdadır.İsterseniz bu dilekçeyi kopyalayın isterseniz dilekçeyi buradan indirin
T.C.

SOSYAL GÜVENLİK KURUMU BAŞKANLIĞI

…..…………Sosyal Güvenlik İl Müdürlüğüne

…..…………Sosyal Güvenlik Merkezine

…./…./20… tarihinde doğan çocuğumdan dolayı tarafıma emzirme ödeneği verilmesini arz ederim.

.…/.…/20…

Adı Soyadı İmza

T:C Kimlik no (sosyal Güvenlik Sicil No)

Adres

Telefon

ekler

X