Bebeğimin yüzündeki kızarıklıklar

kartep

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
29 Ocak 2012
11
0
kızım 4 ay 10 günlük.İki yanağında da pütürlü pütürlü kırmızı kızarıklıklar oluştu.İçleri sulu sarı kabuk bağlıyor.1aydan beri geçmiyor yavaş yavaşta büyüyor.Bir bilgisi olan anneler varmı?

mrb..benim de bebeğim bugün 4 aylık oldu anlattıklarının aynısı kızımda da var,dermatologlara götürdük atopik dermatit dediler yani bebek egzeması..çözümü de kortizonlu kremler..ben kullanmaya başladım biraz hafifledi gibi..devam ediyorum bakalım sonuç nasıl olacak...

mrb. kortizonlu krem derken adını söyleyebilir misin ? bizede ezzacı bepanten isminde bir merhem önerdi onu kullanıyoruz geçer gibi oluyor ama tekrarlıyor tam olarak geçmedi :KK43: şimdi de grip ve öksürük başladı.doktor antipiyotik verdi fakat kullanmak istemiyorum.nasıl geçireceğiz bilmiyorum.

benim oğlumda da vardı. zamanla vücudunda eklem yerlerinde de oldu. 1 yaşından sonra azalıyor. yaza rahatlıyor. kışa kuru havada yine artıyor. elecon sürebilirsiniz. yalnız bu kremi en fazla 3 gün üstüste sürebilirsiniz. günde 1 kere sürülebilir. sürdükten sonra gübeş ışığına çıkarmayacaksınız. bu kızarıklar devam edecektir. 10 gün ara verdikten sonra tekrar sürebilirsiniz. su da deriyi kuruttuğu için dr az banyo yaptırın demişti. 3-4 günde bir yıkıyordum. banyo suyuna banyo yağı diye birşey var. ondan alıp koyuyodum. ezcaneye sorun. her banyodan sonra ve mutlaka her gün atopik dermatitler için olan bir krem kullanın. lipikar lait vermişti alerji doktorumuz. geçen sene 400 ml lık büyük şişe 65 liraydı. bunun yanında excipial lipo (hydro su da var o olmayacak karışmasın) kullanabilirsiniz. bu 10 lira civarında. bebeği rahatlatmak için hep deriyi nemli tutun. lipikat lait ve excipial lipo yu sık kullanın. atopik dermatitler için olan başka marka kremeler de var. babe nin biodermanın vs vs. bebeğinizin tırnaklarını da hep çok kısa kesin. kaşındığı içn yüzünü yolmaya başlayacaktır. bir de inek sütü alerjisini araştırın. biz de çıkmıştı. anne sütü içiyorsa için de süt olan hiç bir gıdayı (tereyağ, margarin dahil) yemeyeceksiniz.

mrb kartep..sana sırasıyla anlayatım durumunu bebişimin..
önce yüzünde isilik gibi minicik kabartılar başlamıştı epey de bir sürdü..eve yakın olan bi tıp merkezindeki çocuk dr una götürdüm bepanten verdi yüzüne sürmemle bebeğimin avaz avaz ağlaması bir oldu ertesi gün tekrar sürdüm yine aynı şekilde ağlıyodu ve gözünden yaş da geliyodu,yani yalancı ağlama değildi bende yüzünü yaktığına karar verip bepanteni derhal kestim...tobb hastanesinde dermatoloğa götürdük ilk seferinde bioderma in kuvvetli bi nemlendiricisini verdi (65 tl ) o zamanlar sadece kabartılar vardı ve vücutta da kollar ve bacaklarında kuruluklar vardı,1 hafta sonra kontrole çağırdı gittiğimizde (yanağının birinde emzik kenarının denk geldiği yerde minicik bi nokta şeklinde kızarıklık başlamıştı zaten) baktroban diye antibiyotikli bi krem verdi ve 1 hafta sonraya tekrar kontrole gelin dedi..yani sadece nemlendirici ve baktroban kullanıp 1 hafta sonra tekrar gittik ama yüzdeki kızarıklıklar artmıştı iyice.. bu kızarıklık başka bişey dedi...atopik dermatitmiş ve kortizonlu krem(hipokort) başlıcaz dedi fakat 3 aylık bebek için kortizonlu krem sakıncalı demişti bize,6 7 aylık bebek olsa olabilirdi ama 3 aylık çok küçük demişti..sonradanda hiç o değilmiş gibi kortizonluya başlıcaz deyince tşk ettik kremi kullanmıcaz dedik...aradan bi 10 gün daha geçti ben sadece nemlendiriciyi sürüyodum ama günler geçtikçe o kızarıklık büyüdü kızımın kaşımasıylada yayıldı diğer yanağa geçti ordan alnına çenesine..ve vücudundaki o kuruluk olan yerlerde kızardı.. baktım geçeceği yok dahada kötüleşiyo başka bi hast nin dermatoloji bölümüne gittik orasıda yüzü için atopik dermatit vucut içinde dermatit tanısı koydu..tobb daki dr un verdiği nemlendiriciyi beğenmedi kendisi excipial lipo (10 tl) diye bi nemlendirici verdi vucuda ve yüzüne sürülcek dedi,lipokort (kortizonlu krem) verdi günde 1 defa ince bi tabaka halinde sürün dedi 5 gün kullanıp 3 gün ara verin dedi.. baktrobana gerek yok dedi...bir de günaşırı banyo yaptırın dedi ve balmandol diye bi banyo yağı verdi.... ve martın 6 sındada immünoloji bölümünden randevu aldık prof görecekmiş..o gün gelene kadar tedaviye başlayalım dedi.. bende aynen dediği gibi yaptım..5gün sürdüm 3 gün ara verdim nemlendiriciyide sürdüm..ilk sürdüğümde 2.günü yüzündeki bütün kızarıklıklar gitti hatta vicdan azabı çektim bu kadar kolay tedavisi varken çocuğa işkencemi ettim diye..fakat ertesi gün yine başladı kızarıklıklar ve devam ediyo..ben yine de kullanıyorum kremi dün 5.gündü kremi sürdüm ( 3.tur oldu ) şimdi bugün kullanmıcam kremi 3 gün daha doğrusu..bu arada geçmiyo die baktroban ı da geçen haftadan beri sürüyorum günde 2 defa.. tam hafifliyo gibi oluyo ama yok illet bişeymiş geçmedi bi türlü,anlayacağın martta kontrole gitcez bakalım ne dicekler ne yapcaklar o güne kadar ben hipokort ve baktrobana devam edicem bide nemlendiricisine..banyo suyuna da o balmandol u ekliyoruz durulama suyuna yani..bacakları yumuşadı gibi hatta ama kolların üst kısmı çok kuru derisi.. 1 yaşa kadar sürermiş demişti tobb daki doçent dr,normal demişti...
bu arada geçtiğimiz cuma günü de tobb hast nde çocuk dr una götürdük öylesine kontrol için ek gıdalar yaklaşıyor ya bilgi alayım demiştim..ordaki dr levent bey de bu dermatit sorunu için 4 yaşa kadar sürebilir dedi o da bişeyler yazdı elinizdekileri kullanın sonuç vermesse bunları da deneyin dedi yani her dr başka şeyler söylüyo..bide ilk gittiğimiz doç dr sebamed ürünleri ekstradan kuruluk yapıyor hemen kaldır onları dedi,ne kullanalım dedim johnsons dedi direk..2.gittiğimiz dr kullanabilirsiniz sebamed dedi,off yani bu cilt problemlerinde hepsi farklı farklı konuşuyo..ben şimdi sebamedi kaldırdım banyosunda vucudunu jelle yıkıyoruz saçlarını her seferinde şampuanlamıyoruz haftada 1 şampuanlıyoruz diğerlerinde suyu başından akıtıyoruz,bide durulama suyuna banyo yağını ekliyoruz..

sonuç 1 şubatta başladım ben hipokorta,20 gündür net bi sonuç yok şimdilik..ama hafifledi içi sulu falan değil sadece kızarık kızarık duruyo bide kaşıntı yapıyo çok..
senin bebeğin son durumu nasıl kartep??

mrb... arethusaa valla üşenmeden çok güzel açıklamalar yazmışsın teşekkür ederimm.. biz hala bepanten kullanmaya devam ediyoruz içi su dolu kabarcıklar yok ama kuru kızarıklık devam ediyor.bizde sadece iki yanağında var şükür.. bepanteni sürünce kızarıklık daha da meydana çıkıyor sonra birden sönüyor.doktora gösterdim soğuk havalara bağlı alerji dedi.herhangi bir ilaç vermedi bepanteni akrabamız olan ezzacı önerdi eğer geçmesse içine bazı karışımlar daha ekleyeceğim dedi.geçmediğini söyledik kremi bitirin dedi.kremi bitirince eğer geçmesse bize bi karışım hazırlayacak onu kullanıcaz..kızımın kırmızı yanaklı olmasına alıştım heralde çevremdeki insanların herbiri çeşit çeşit şeyler söylüyorlar.ilk söyledikleri senin yediklerinden,kimisi zahmet,kimisi gelincik,kimisi ot kesmesi,kimisi de alerji diyor.nasıl geçecek diyorum okut diyorlar onu da yaptım olmadı.tabi ki şifası ALLAHTAN.. durum böyle..:emir_bebek:

ben de okutmayı düşünüyorum bu aralar.. bepanten bittikten sonra gelecek olan karışım bebeğine iyi gelirse bana da haber verir misin?
bizimkide içi sulu falan değil kızarıklık ama çok kaşıdığı için yayılıyo her yerine bu aralar çok taktım bu konuya,herkez de daha geçmedimi dedikçe moralim bozuluyo: (

neyse bir değişiklik olursa (iyi gelecek herhangi bişey duyarsan) burdan haber verirsin..
sevgiler

tamam haber veririm geçeceğini zannetmiyorum karışımı hazırlatıcak gibiyiz bu gidişle..kesinlikle haber veririm.ben kütahyalıyım sen nerelisin?

ben de ankaradayım aslen muğlalıyım: ) kızımla evde takılıyoruz 5.ayına girdi tek derdim şuanda cildinin düzelmesi: (
seninkinin geçerse haberini bekliyorum..

Arkadaşlar hepinize geçmiş olsun inş tez zamanda çocuklar iyileşir.benim oğluşumda 14 aylıkken yüzünde kızarıklık oldu biz soğuktandır dedik ama bi türlü geçmiyordu yüzündeki kızarıklık. cilt doktoruna götürdüm o bebanten plus ve bir şurup verdi ama şurupun içeriğini okuduğumda kullanmadım çünkü depresyon sonucu cilt döküntülerinde kullanılan bir şuruptu aklıma ismi gelmiyor . ben sadece bebanteni kullandım ama geçmedi bir türlü . Sonra bir aksam misafirim geldi erkek misafir bunun okutularak geçeceğini söyledi. ve kendisi çocuğun yüzüne dokunarak okudu .inanmıyordum ama çocuğun yüzü 5 güne felan geçti şimdi çıkmıyor artık.Temro (demiro) duasıymış bu ve eğer temro erkekse erkek birinin okumasıyla dişiyse kadının okumasıyla geçermiş dediler. denemekte yarar var .ben denedim ve oldu .inş sizinkilerde tez zamanda iyi olur.

geçmiş olsun...

süt alerjisi olabilir. doktoruna sordun mu?

acil şifalar diliyorum.

mrb nihalcan inşallah tez zamanda geçer bebişlerimizin bu sorunu..
ben erkek çocuksa erkeğin kız çocuksa kadın birinin okuması gerektiği kısmı hiç bilmiyordum doğrusu söylediğin iyi oldu sağ ol..
bu verdikleri kremler fayda etmiyor gibi ben de okutacağım bakalım..

Slm Arkadaşlar ;
Benm kızımn doğuştan var alnının ortasında kızarıklık. Doktor 2 yaşına kadar geçiyo dedi , biz sebamed kullanıyoruz. Şimdi korkmaya başladım geçer değil mi ?

nihalcan seninki geçmş gitmiş ne güzel darısı bizim bebişlerimize inşallah.. ben de geçen hafta okuttum,hafifler gibi oldu geçiyo galiba diye düşünürken tekrar çıktı malesef dua da yaramadı: (

mrb,arethusa...kızımın yüzündeki kızarıklıklar artık geçti gitti şükür.iyileşirse haber ver demiştin ya. o bahsettiğim bepanten kremi kullandım bide okuttum daha sonra geçti gitti.ama bazen çok sıcak olursa, yada yanağının üstüne fazla yatarsa bi tarafındaki kızarıyo yarım saate kadarda yok oluyo işte böyle. senin bebeğin nasıl inşallah iyileşmiştirr.sevgilerr!!!!!:79:

mrb cartep
valla sevindim bebeğine..benimkinin de şu sıralar çok hafifledi hatta geçti gibi fakat yapılan testler sonucunda kızımda yumurta alerjisi çıktı,ben de içinde yumurta olan herşeyi kestim,yemiyorum eh baya bi geçti sadece nemlendirici krem sürüyorum..ama en ufak bi kaşımasında hemen kızarıyo cildi: ( malesef tam olarak geçti gitti diyemeyeceğim,,4 aya yaklaştı bu durum nerdeyse..
darısı bizimkine inşallah sen de bebişinde bu sıkıntıdan kurtuldunuz ne güzel: ))
hee bu arada bende 2 kere farklı kişilere okuttum ama cıkk yaramadı...

apatid dermatid benim kızımda da var. inek sütü ve prinçede alerjsi çıktı, özel mama kullanıyoruz.

ben bi kaç kere yumurta sarısı verdim.süt ve pirinç unundan muhallebi yapıp veriyorum herhangi bir değişiklik olmadı. şükür.bu alerji dediğiniz nasıl birşey ki ? sanırım bizde öyle birşeyler yok inşalllah sizin bebişleriniz de iyi olurr... :KK16:

...............................................................................................

X