82 yaşındaki betül mardin'den kadınlara ögütler

eyllesintisi

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
19 Ağustos 2011
310
0
82 YAŞINDAKİ BETÜL MARDİN'DEN KADINLARA ÖGÜTLER
‎1. Her sabah spor yapacaksın. Günaşırı filan değil evladım. Her sabah.
2. Hep çalışacaksın. Üreteceksin. Beynin meşgul olacak, hep koşturman gereken işler olacak.
3. Günceli takip edeceksin. Haber izle, dergi, kitap, gazete oku. Gündemi yakala. Her konuda kendini update et. Yeni çıkan kitapları da bil, yeni açılan lokantaları da, bu sene moda olan renkleri de.
4. Evlilik ise şart değil, kafanı takma. Gerekli de değil. Hatta şöyle söyleyeyim: One problem less! (Bir problem eksik!)
5. Çocuk meselesine gelince... Ha işte, burada akan sular duruyor. Yapabiliyorsan yap. Birini bu kadar çok sevmek, onun sorumluluğunu taşımak sadece onu değil, seni de mutlu eder. Doğurmayacaksan, evlat edin. O zaman da senin çocuğun değişen bir şey yok. Evlat edinmeyeceksen de, manevi çocuğun olsun, birini okut, geleceğini şekillendirmesine yardımcı ol.
6. Günde bir kere et ye. Mutlaka her öğün sebze ve meyve ye. Kusura bakma, ben tatlı severim. Tatlıdan uzak dur diyemeyeceğim!
7. Ölümden sonra yaşamak istiyorsan, günlük tut. O küçük notlar, hem kendi hayatının tanıklığı, hem de yarına kalan bir bilgi kaynağı. Mesele benim babam, hiç düşünmeden 60 sene boyunca her gün Ece Ajanda'sına o gün olanları yazmış. Hâlâ açıp okuyorum ve çok faydalanıyorum.
8. Olumlu olacaksın.
9. Bazı şeyleri kabul edeceksin. Bütün kadınların seni sevmesine imkân yok! Demek ki bazı kadınlara dikkat edeceksin.
10. Erkeklere gelince, aynı anda birkaçını sevmeyeceksin. Ama onların böyle bir yeteneği ve VirüsVirüsVirüsVirüsVirüsVirüsVirüsVirüsliği olduğunu bileceksin!!!

Halkla ilişkiler sektörünün 'üstadı'

Betül Mardin kimdir

1927 yılında İstanbul'da doğdu. l1946 yılında Arnavutköy Kız Koleji'nden mezun oldu.

1956-58 yılları arasında Tercüman Gazetesi'nde çalıştı. 1958-67'de Dormen Tiyatrosu'na katkıda bulundu.

1964'te TRT'nin radyo bölümünde çalıştı. BBC'nin televizyon kursuna katıldıktan sonra 1966'da TRT Televizyonu'nun Oyun Bölümü'nü kurdu.

1968-71'de çeşitli kuruluşlarda Halkla İlişkiler Sorumlusu olarak çalıştı.1971-74'te IMSA London, Unilang Recordings'de Halkla İlişkiler Müdürü olarak görev yaptı.

Uluslararası İstanbul Kültür Sanat Vakfı'nın Halkla İlişkiler Sorumlusu oldu. Image İletişim, Araştırma, Geliştirme, Etüd, Organizasyon, Strateji Tanıtım Organizasyon, Imaj Entertainiment Organizasyon Hizmetleri 2000 Activita Saha Aktiviteleri şirketlerini kurdu. Türkiye Halkla İlişkiler Derneği'nde 7 yıl başkan olarak görev yaptı.

1992'de Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği'nin (IPRA) Yönetim Kurulu'na seçildi. Dönem Başkanlığı yaptı

Avrupa Halkla İlişkiler Federasyonu ve Halkla İlişkiler Derneği Üyesi Mardin, Halkla İlişkiler Danışmanlar Derneği'nin de Kurucu Başkanı. 1998'de IPRA tarafından Member Emeritus (Üstad) unvanı aldı.

Mardin'in çevirileri ve Alaaddin Asna ile Discover Turkey, Değerli Dostum adlı eserleri bulunuyor.

Farklı kurumlar tarafından verilmiş bir çok ödülü vardır:

1998: Türk Kadınlar Birliği Şişli Şubesi tarafından Cumhuriyetin 75. Yılı ödülü.
1996-1997: Kongre Gazetesi, IMAGE adına, "Yılın En Başarılı Tanıtım" Ödülü.
1996: Kadınca Dergisi "En Başarılı Kadınlar" Ödülü.
1995-'96/97/98/99(yılları): İletişim Fakültesi Başarılı İletişimcileri Ödülü.
1994: IPRA "GOLDEN WORLD AWARDS"
1994: Milli Prodüktivite Merkezi "Yılın Altı İşadamı" ödülü.
1984: Sheraton Otelleri Halkla İlişkiler ve Pazarlama Başarı Belgesi.
1983: Sheraton Otelleri (EAME-1) Halkla İlişkiler Ödülleri.
1982: American Hotel Birliği Halkla İlişkiler Altın Anahtar 2.liği.
1979: Halkla İlişkiler Dünya Kongresi Özel Olay Yarışması 3.lüğü.

Betûl Mardin İstanbul Amerikan Koleji'nden mezun olmuştur.

Meslek hayatına gazeteci olarak başlamış, Türkiye Radyo ve Televizyon (TRT) Kurumu için yapımcı olarak devam etmiştir. 1967 yılında Londra'da gerçekleşen bir BBC eğitim kursunu tamamladıktan sonra, 1968 yılında Ankara'da kurulmuş olan Türkiye Devlet Televizyonu'nun Oyun Bölümünü oluşturmuştur.

1968 yılından bu yana meslek hayatını halkla ilişkilere adamıştır. 1976-1982 yılları arasında Türkiye Halkla İlişkiler Derneği Başkanlığı'nı yapmış olup Başkanlığı sırasında Uluslararası Halkla İlişkiler Derneği (IPRA) Konsey Toplantısı İstanbul'da,

Betûl Mardin, mesleki etik, hoşgörü, ortaklaşa yardım ve saygının dünya genelinde önemini artırmak için çalışmıştır.

IPRA'da yıllarca aktif olarak görev almış ve Derneğin 40. yıldönümü olan 1995 yılında Dernek Başkanı seçilmeden önce IPRA Yönetim Kurulu'nda Sayman olarak çalışmıştır. Dünya çapında 40. Yıldönümü kutlamalarını düzenleyen kampanyaya başkanlık etmiş ve "Mükemmellik Vaadi" adlı hatıra kitabının ortaya çıkmasında ve IPRA'nın " Hoşgörü Yılı"nın oluşturulmasında rol almıştır.

Üç yıl boyunca ona göre Halkla İlişkilerin ihtilaflı yönleri üzerine çarpıcı bir yazı olan "Mardin denemesi"nin basımına sponsorluk yapmıştır. Ayrıca 1997, 1998 ve 1999 yıllarında yıllık deneme dizisinden oluşan IPRA Dergisinin de sponsoruydu.

1996 yılında, Türkiye Halkla İlişkiler Danışmanları Derneğinin Kurucu Başkanı oldu.

1998 yılında, mesleğin ilerlemesine bulunduğu katkılardan dolayı IPRA tarafından "Yaşamboyu Onur Üyesi" seçilmiştir. Aynı zamanda Derneğin Başkanlar Komitesi'nde de görev aldı ve Avrupa Halkla İlişkiler Konfederasyonu üyesi oldu.

Ortaklarıyla birlikte 1987 yılında Weber Shandwick Worldwide'ın Türkiye Temsilcisi Strateji Tanıtım ve I.M.A.G.E Halkla İlişkiler şirketinin Başkanı olarak bütün kuramlarını uygulamaya geçirdi. Müşteri listesi hem kalabalık hem de uluslararası olmakla birlikte şirketi de global ve çok uluslu kuruluşlar, Sivil Toplum Örgütleri ve hükümet organları için bir seçenek oluşturuyor. Ayrıca yeni yetenekleri mesleğin geleceğine katmak üzere işe alıp yetiştirmesiyle de tanınıyor.

Bu meslek alanı için etki ve önemi üniversite eğitimine yaptığı katkılarıyla da devam ediyor. Boğaziçi Üniversitesi ve İstanbul Üniversitesi Gazetecilik ve Halkla İlişkiler Fakültesi'nde düzenli olarak ders veriyor. 1997 yılından bu yana İstanbul Bilgi Üniversitesi Halkla İlişkiler Bölüm Başkanlığı'nı yapmaktadır. Üniversitelerde verdiği dersler için yol gösterici bir kitap yazmıştır.

1998 yılında Anadolu Üniversitesi tarafından iletişim konusunda Fahri Doktor ilan edilmesinin yanı sıra bu meslek alanının gelişmesine bulunduğu katkı ve hizmetlerden dolayı birçok ulusal ve uluslararası ödül almıştır.

Muhteşem bir insan.. Ayşe Arman'ı başka hiçbir şey için değil, sırf gelini olduğu için kıskanıyorum :) Daha önceden de bu öğütlerini okumuştum gazete köşesinde, hepsi aklımdadır ezberime almışım, paylaştığınız için çok teşekkürler.

bende bu nasıl bole nine olmaaz dedim.
boş laf bazıları her gün eti i nsan nerden bulacak!
ingilizce laflarda neyin nesi.
evlilik şart değil istediğiniz kadar dost hayatı yaşayın yani.
evlilik şart olmayabilir ama bu bole anlatılmaz.

Ayşe Arman'ın gelini olduğunu öğrendiğimde şaşırmıştım doğrusu..Gelin kayna süper uyumlular bence:KK31: Fakat Betül Mardin'in enerjisine hayran kalmamak elde değil, dahası nasıl olduğunu da arkadaşımız yukarda açıklamış zaten...sürekli çalışmak,araştırmak,kendini yenilemek....sıraladıkları çok güzel...

X