çocuk memeden nasıl kesilir?

sehrayin

gül kokulu kızım
Kayıtlı Üye
7 Eylül 2009
321
5
arkadaşım oğlunu 2 yıl emzirdi. artık kesmek istiyor. evinde internet olmadığı için benden rica etti :)
memeye çok düşkün. benimde Allah bağışlarsa 1buçuk yaşında kızım var emiyor ama ben arkadaşım çocuğu gibi emen çocuk görmedim. sürekli emiyor sürekliiii
sirke sür demişler sürmüş. bi kaç kez gelip acı acı demiş emmemiş sonra cuk cuk emmiş
acı sürmüş acı demiş sonra yine emmiş ki ağzı falan kabardı diyor
bant yapıştır demişler yapıştırmış sökmüş atmış sıpa bandıda :)
kimyon karabiber ne dendiyse yapmış ama hiç bırakacağa benzemiyormuş
nolur bi yol gösterin arkadaşıma çok zor durumda :))

Sütten kesme teknikleri
Emzirme bebeğinize verebileceğiniz en büyük armağan. Ancak belli bir zamandan sonra bu hediyeyi geri almak zorundasınız.

Emzirme bebeğinize verebileceğiniz en büyük armağan. Ancak belli bir zamandan sonra bu hediyeyi geri almak zorundasınız.

Emzirmenin kesilmesi için doğru bir zaman yok. En önemlisi bebeğin emzirmeden kesilmesine hazır olması ve annenin anne sütünü kesebileceğini hissettiğiniz zaman doğru zamandır. Genellikle bebekler 9-12. aydan önce bırakmayı tercih etmezler. Önerilen en az 1 yıl bebeklerin anne sütü almaları ve emzirmenin 2 yaşına kadar da sürdürülebilmesi… Aklınızda olsun!

Lütfen sabırlı olun!!!

Emzirmenin kesilmesi aşamasında kendinizi üzgün, yalnız, suçlu veya depresif hissetmeniz son derece doğal. “Bu dönemde bebeğinizi daha fazla kucağınıza alın ve emzirmenin kesilmesinin büyümenin bir basamağı olduğunu hatırlayın.”

Sütten kesme konusunda dikkat edilmesi gereken bir nokta daha var. Emzirme aniden değil, mutlaka yavaşça ve alıştıra alıştıra kesilmeli. Ani kesilme bebek için travmatik olabiliyor. Dr. İnnaç bu noktada bir uyarıda bulunarak şunları söylüyor: „Eğer çocuğunuzun hayatında önemli bir olay olacaksa (taşınmak, annenin işe başlaması, yeni bir bakıcı gibi) veya hastalık-diş çıkarma dönemi ise bu işi bir süre erteleyin.“

Bu metodları deneyin

• Günde bir kez emzirmeyi atlayarak işe başlayın. Kademeli olarak bir öğün-bir öğün azaltın, bebeğiniz zamanla alışacaktır. Besin maddesi olarak varsa sağılmış anne sütü, formül süt veya 1 yaştan büyük ise inek sütü verebilirsiniz.

• Emzirme sürenizi kısaltın. Emzirme sonrası yaşına uygun ek besin verin.

• Emzirmeyi erteleyin ve ilgisini başka tarafa çekin.

• 1 yaşından büyükse bebeğinize nerede ve ne zaman emzireceğinize dair kısıtlamalar koyabilirsiniz: Sadece bu koltukta ve uykudan önce emebilirsin veya sadece hava karardıktan sonra emebilirsin……gibi.

• Bu dönemde babalara büyük iş düşer. Siz etrafta değilken eşinizin beslemesi faydalı olabilir.

• Gece öğünlerinin kesilmesi her zaman daha zordur. Bu nedenle gece emzirmeyi kesmeyi en sona bırakın. Gece uyandığında eşiniz veya bir yakınınız kucağına alsın ve sakinleştirmeye çalışsın.

• Eğer emzirmeyi kesmeyi denediniz ve hiçbir şekilde başarılı olamadıysanız belki sizin bebeğiniz için emzirmeden kesmek için uygun zaman değildir. Bir süre sonra tekrar deneyin.

Son düzenleyen: Moderatör:
canım ben diş macunu sürmüştüm ağzını yakınca emmek istemedi
eltim de viks sürmüştü onun da kötü kokusundan dolayı yaklaşmamıştı bile:KK1:
kayınvalidem de salça sürmüş köpek ısırdı kanıyo çok acıyo demiş(tabi bu ne kadar doğru orası tartışılır)
bi de zeytin ezmesi süren de duydum
örümcek böcek gibi dövme yapıştıran da :KK53:
seçenek çok
benim de şimdi 1 yaşında kızım var onu ayırmaya başlayınca deniicem sıradan ne varsa:KK53:

ayrıca istikrarlı olması lazım
bikere yok dediği zaman asla bidaha vermememli
yoksa ayıramaz
zor bi süreç ben ayırdığımda oğlum krize girdi resmen
memeeeee memeeeeeeee diye ağlıyodu yavrum:KK5:
ama duygularına hakim olup görmezden gelecek başka türlü başaramaz:KK34:

bu makale yardımcı olacaktır size..

benim oğlum da çok düşkündü emmeye. hatta bir yaşından sonra neredeyse yemek yemiyordu emmek için ve ben çok zorlanacağımı düşündüm. Hamile kaldığımda bıraktırmak istedim ve 21 aylıktı.
Nasl bir yöntem izlediğime gelince, önce 3 gün gündüzleri kestim gece verdim. O süreç içinde dikkatini dağıtmaya çalıştım. Emmek istedikçe "onlar şimdi uyuyor, bırakalım uyusunlar. Gel biz oyun oynayalım" diyerek dikkatini dağıttım. Geceleri de 3.günün sonunda hala uyuyorlar uyanmamışlar dedim. Sandığm kadar zor olmadı, ilk gece uyandığında emmek için ağladı ama ağlarsa tek başına yatmak zorunda kalcağını, emmelerin uyuduğunu ve bizim de uyumamız gerektiğini, isterse süt verebileceğimi söyledim. Ve bu fasıl böylece bitti. Kolay gelsin arkadaşınıza, zor ve sabır isteyen bir iş.
Arkadaşının interneti yokmuş gerçi ama, yardımcı olur belki diyerek sütten kesme maceralarımızı yazdığım şu yazıları okumanızı tavsiye ederim.

gerçekten arkadaşına sabır diliyorum öncelikle benim kızım 19 aylık ben pazartesi günü başladım yani tam 4gün oldu emmiyor.benim kızımda acayip düşkündü hiç bırakamaz diyordum ama oldu.ben sarımsakla şekeri ezdim ve sürdüm eee olmuş dedim bi daha yaklaşmadı bile.ilk gece sabaha karşı bir kez emzirdim uykusunda.sonra sabah kalkınca yine sürüdm iğren ç kokuyo ama çözüm oldu.Bak kzım ee dedim hemen uzaklaştı.ondan sonraki her isteyişince annecim ee olmuş dedim açmadım bile ama hemen vazgeçti.geceden çok korkuyordum neyaparım diye ama gece uyandığında da kzım eee olmuş demek yetti.tabi hala korkuyorum acaba tutrurmu diye.bu süreçte biraz huysuzlandı ara ara ağladı ama sakinleştirip oyaladık.ama kesinlikle iştahı arttı.çok zor bir süreç ama benim kızım bıraktıysa herkes bırakır heralde.bu arada benim durum feci göğüslerim doğum yaptığım ilk hale geri döndü çok acı çekiyorum.ama dayanmak zorundayım umarım arkadaşında başarır.

yazdıklarınıza bayıldım. bu günlerde 22 aylık kızımı nasıl sütten kescem diye kara kara düşünmekteyim. psikolojisine zarar vermek istemiyorum. zaten uyku konusunda çok sorunlu ve zaman zaman bu yüzden onu üzüyorum galiba:KK43: yazınız bana ilaç gibi geldi. tam da hislerime tercüman olmuşsunuz. şu an kızımın 4. köpek dişi çıkıyor. o yüzden bikaç hafta sonra yazdıklarınızı uygulamayı deneyeceğim. umarım ben de başarılı olurum. zira başarısızlığı kaldırabilecek bi psikolojide değilim:KK43:

Yaa ben salça sürdüm biber sürdüm zeytin ezmesi sürdüm bu kiz hala emiyor bucuk yasinda ben nasıl kesicem yardimci olun lütfen emmedende uyumyo corba yapyorum arada yiyo ama surekli gözü memede kucağıma alıyorum kizimi memeye atliyo açmaya calsyor sut icmiyor mama yiyordu hero baby nin bıraktı onuda pirincunu denedim içmedi gece 10 kere emzryorm neredeyse lütfen yardımcı olun valla cildircam.

X