Angelanın Külleri - Özet - FRANK MC COURT

E

EU1

Ziyaretçi
ÖZET:

İrlanda’nın Limerck kentinde yaşayan Frank Mc Court’ın anılarını anlatmaktadır. Dört çocuklu bir ailede yaşar. Ekonomik kriz nedeni ile Amerika’ya göç eden ailesinin ilk çocuğu olarak dünyaya gelir. Frank’in doğumundan sonra yine ekonomik sıkıntılar nedeni ile İrlanda’ya göç ederler. Babası işsiz olduğundan ve çalıştığı zamanlarda da aldığı parayı içkiye yatırdığından aile bir çok sorun yaşar. Annesinin çocuklara bakacak parası olmayıp çoğu zaman derneklere gidip para dilenir. Kimi zamanda rahiplerin evine gider ve onların kalan yemeklerini eve getirir. Olaylar her seferinde böyle tekrar eder. Akrabalarının ve komşularının umursamazlığına katlanarak bir hayat geçirir ve okulda da bir çok sorun yaşar. Aile çoğu zaman babanın işsizlik sigortası ile geçinir ve baba bu parayı eve getirmediğinden iki kardeşini açlık ve sefaletten dolayı kaybeder ve bir süre sonra bir kardeşi daha olur. Babası Fank’e annesine bebekler getiren meleğin hikayesini anlatır. Sorumsuz bir baba olmasına rağmen Frank’e her zaman İrlanda’yı kurtaran Cuc Kulin hikayesini anlatmaktadır. Frank bu hikayelerle büyür. Dinlediği hikayeler ileride hikayeci olmasını sağlayacaktır.
İlk okula başlayan Frank aynı dönemde gazete dağıtımı yaparak para kazanmaya çalışmıştır. Bu dönemde sürekli olarak çalışarak okuma çabası verir. Ortaokulu bitirdikten sonra Amerika’ya gitmeyi aklına koyar. Çünkü yaşadığı hayat koşulları onun gelişmesini engelleyecektir. Bu sürede postanede telgraf dağıtmaya başlar. Telgraf dağıtımı sırasında tefeci bir kadın ile tanışır ve bu kadın ile bir araya gelerek insanlar tehdit mektupları yazmaya başlar. Mektupların içeriği ise tefeci kadına olan borcun ödenmesidir. Bir gün yine bu kadının evine gittiği zaman kadını ölü bulur. Evi karıştırmaya başlar ve çekmeceden Amerika’ya gidebilecek kadar para ve borç defterini alır. tefecinin eline düşmüş borçlu insanları kurtarmak için borç defterini yırtar. Amerika’ya biletini alıp gider.

ilk başta çok sıkılmıştım ama sonradan elimden bırakamadım
çocuk dilinde çocuk gözüyle yazılmış
okudukça hayrete düşebileceğiniz
enteresan hemde çook

çooooook güzel bir kitap bence de. herkese tavsiye ederim

Ben de beğenmiştim.Bizim Ülkemizle İrlanda koşullarını karşılaştırmıştım.Avrupa ülkesi bile olsa fakir varoş yerlerin varolması ilgimi çekmişti.Çok güzel bir kitaptı.Tavsiye ederim.

bende büyük bir hayranlıkla okumuştum bir çocuğun yaşamındaki olayları kendi iç dünyasından ancak bu kadar güzel çıkarılıp anlatılabilir herkese tavsiye ediyorum mutlaka okunulması gereken bir kitap

10 yıl önce büyük bir zevkle okuduğum kitaplardan biriydi

23yaşındayım seneler önce okumuştum bu kitabı! ara ara hep aklıma gelirdi bişeyin külleri der dururdum ama hatırlıyamamıştım adını şimdi konunun başlıgını görünce hıh bu kitaptı dedim! yazarın adı da kalmamış aklımda (yabancı isim tutamam pek aklımda) hatırlıyamıyorum diye üzülmüştüm niyeyse çok mutlu oldum :) şimdi tekrar okucam bu kitabı bakalım açılmamış kolilerim var yıllardır belki onlardadır belki birisinden alıp okumuşumdur bilemiyorum, ama ben yıllar sonra tekrar okumak isteidm kitabı eğer okumayan varsa öneririm!!!

özeti okudukça anımsadım; telgraf işine girdiğinde kitabı okurken kafamda kurdugum sokaklar ortam yeniden geldi gözümün önüne özeti okurken çok ilginç bişey bu beyin hafıza olayları falan! ama özeti okumadan önce sorsaydınız konusu neydi diye anlatamazdım bi çocuk vardı yoksul bi aile sonradan dogan bir kardeş vardı diye çok yavan bi şekilde özetliyebilirdim sanırım!

küçükken kaybettiğim bir oyuncagı bulmuş gibi sevindim niyeyse :)) hemen tekrar okucam elimdeki kitabı bitirip.

her sayfasını heyecanla okudugum bir kitaptı 2.sininde oldugunu duymuştum fakat okumadım

harika bi kitap bayıla bayıla okumuştum daha çocukken
sonra filmini izledim
sonra 2. okudum Amerikaya gittikten sonraki yaşananları ve annesin ölümünü
çok çok çok güzel bi kitap

bu kitabın Filmini almıştım izleyeceğim diye benim yerime annem 3 kez izledi ben hala vakit bulup izleyeceğim annem çok beğendi sonra raflarda kitabını gördüm şuan elimde okumam gerekenler var bitsin bunu almayı düşünüyorum :)

mrb bende bu kitabı okuyanlardanımm..geç oldu ama yazıyım dedim.arkadaşım önermişdi bu kitabı bana ve bende ondan ödünç aldım okudum okurkez çoğu kez ağlardımm..çok duygulandırırdı bu kitap benii..:nazar:çok etkilenmişidm çok kısa bi sürede okudum bu kitabı zaten insan bırakmak bile istemiyo eline alıncaa sürükleyici derler ya aynen öyle hayatımda unutamadığım kitaplardan birii...
şideetle tavsiye ederimm :nazar:

bu kitabı okuyunca sefaletinde böylesi olurmuymuş demiştim.

çok güzel bir kitap bir daha elime geçse yeniden okurum

Çok beğenerek okudum iki cildi de. Şimdi kızım okuyor. Tavsiye ederim

filmide varmıymış... benimde yıllar önce severek okuduğum bir kitaptı.bende evlerini canlandırdım kafamda.hani bi tuvaleti sanırım tüm sokak paylaşıyordu..

işin ilginç yanı bugün markette rafta gördüm bu kitabı elime alıp baktım..şimdide burda rastladım. bakalım nedir bu rastlantının anlamı

X