Mavi Saçlı Kız - Özet - Burçak Çerezcioğlu

E

EU1

Ziyaretçi
Kitapta Burçak adında bir genç kızın hayata dair hayalleri, umutları, acıları anlatılmıştır.Burçak’ın kendi ağzından anlattığı 16 yıllık kısa hayatı ne yazık ki acı bir sonla noktalanmıştır.

Burçak hayata gülen gözlerle bakabilen, hayata bağlı, neşeli bir kızdır.Ve hayatta iki hedefi bulunmaktadır.birincisi sinema sanatçısı, tiyatro oyuncusu veya manken olmaktır.Yani tanınmış, ünlü biri olmak istemektedir.Burçak’ın ikinci arzusu ise Amerika’ya gitmektir.Burçak çok küçük yaştan beri Amerika’da yaşamak, orada okumak istemiştir.Bu hedefi gerçekleşir ama Amerika’ya orada yaşamak için değil, son günlerini iyi geçirmesi için gider.Çünkü Burçak lösemi hastalığına yakalanmıştır.14 yaşında iken sırt ağrıları, halsizlik gibi nedenlerden dolayı hastaneye giden Burçak’ın önce sınav stresinden dolayı psikolojik bir rahatsızlığı olduğu söylenir, aynı belirtilerin artmasıyla hastaneye giden Burçak’a bu kez bir tür kemik hastalığına yakalandığı söylenir.

Rahatsızlığının artmasıyla hastaneye tekrar giden Burçak’ın lösemi olduğu anlaşılır.Ailesi perişan olur, çok üzülürler ve bu hastalığı Burçak’a anlatmaya karar verirler.Burçak hastalığını öğrenince önce şaşırmış, inanamamıştır, ancak hiçbir zaman yılmamış, her zaman kurtulacağını düşünmüştür.Ve doktorların iki ay ömür biçtikleri Burçak yaşama azmi ile iki sene hayatını sürdürmüştür.

Ailesi Burçağın Almanya’da tedavi olmasının daha iyi olacağını düşünerek Burçak’ı Almanya’ya götürmüşlerdir.Ve herkes Burçak için seferber olmuş, her yerde yardım için çalışmalar yapılmıştır.Burçak’ın en büyük korkusu saçlarını kaybetmek olmuştur, ama hiçbir zaman saçları tam olarak dökülmemiş ve dökülen saçları da peruk yapılmıştır.Ve Burçak’ın rahatsızlığın arttığı bir dönemde doktorun tavsiyesi ile ailesi en büyük arzusunu yerine getirmek için Burçak’ Amerika’ya götürmüşlerdir.Burçağa ise iyileştiği için kendisine bir armağan olduğu söylenmiştir.

Ancak yapılan tüm çabalara rağmen Burçak kurtarılamamış, rahatsızlığa daha fazla dayanamayan Burçak 16. doğum gününe 4 gün kala sonsuzluğa kavuşmuştur.

evet bu kitabı bende okudum sanırım geçen seneydi, kızıma almıştım ozaman okudum ve gerçekten çok duygulanarak okumuştum, genç kızı olanlara tavsiye ederim alın okutun çocuklarınıza derim.....

evet arkadaşım çok duygusal bir kitaptı,,sanırım ben okuyalı 3 seneyi geçmiştir.Kızım da okumuştu benden sonra epey psıkolojısı bozulmuştu.Çok ağlamıştı.

orta 2 deydim bu kıtabı okuduğumda çok ağlamıştım

1998 de okumuştum mavi saçlı kız'ı. ve o kitabı okuduktan sonra hep lösemi hastası olmaktan korkar olmuştum. çok etkilenmiştim.

okudugum ve cok etkilendiğim kitaplardan biri gercek bir yasam öyküsü resimleride var insan çok üzülüyor gencecik bir kız
sanırım babasıda ünlü biri film ve dizilerde oynuyordu 6-7 sene önce aile resimlerinden tanımıstım

okumuştum ve yanlış hatırlamıyorsam babasının kısa bir yazısı vardı sonundasenağlama

Babası tanınmış tiyatro ve seslendirme sanatçısı Mehmet Çerezcioğlu:1no2:
Burçak'ın ve ailesinin hastalıkla mücadelesini medyadan takip etmiştim,su gibi gözleri ışık ışık parlayan bir kızdı televizyonlarda gördüğüm:çok üzgünüm:ve ne yazıkki yaşam mücadelesinde yenik düştü:çok üzgünüm:

9136bj5.jpg

Mehmet Çerezcioğlu

Kitabı ben de ilk çıktığı zaman okumuştum gerçek bir hikaye olduğu için çok etkilenmiştim, boğazım düğüm düğüm olmuştu okurken...

bu kitabı okuyanlardanım bende gerçekten çok etkilenmiştim özellikle günlüğünden alıntı yapılan yerler beni çok etkilemişti

Ağlayarak okuduğum tek kitap. 15 yaşındayken okumuştum. Resimler zaten insanı iyice kötü yapıyor:KK43:

Çok güzel bir kitap...

Etkileyici omasını gerçek hayat hikayesi omasına bağlıyorum,çünkü beni bu tür kitaplar daha çok etkiliyor..
Yaşam mücadelesi ve hazin son..Gencecik ve pırıl pırıl bir genç kız..Ya ailenin yaşadıkları? Ne bileyim benim için duygu yüklü bir kitap,duygusal olanlara okuyun diye öneremeyeceğim!

bu kitabı arkadaşım tavsiye etmişti bi kaş yıl önce ama okumamıştım.alıp akumayalım demek

Bu kitabı okuduğumda galiba 14 yaşındaydım. O kadar üzülmüştüm ki, ayrıca çokta etkilenmiştim.benneyaptımki

Çok uzun zaman geçti okuyalı ama hala etkisindeyimdir..
Tavsiye ediyorum mutlaka okuyun..Bir hayatın film şeridi gibi gözünün önünden geçişidir bu kitap..

ortaokuldaydım okuduğumda ... iki gün bile sürmemişti kitabın bitmesi .. bittiğinde ise Burcak sanki en yakın dostumdu da olayları ben de yasamısım gibi hissetmiştim

ben de kısa süre önce okudum bu kitabı, 10-15 yaş arasında genç kızlığa adım attığımız zamanlarda aşağı yukarı aynı şeyleri hissediyormuşuz diye düşündüm, tabii ki Burçak'ın hastalığı hariç :çok üzgünüm:

ben de lise 1 de okumuştum bu kitabı sınıftaki herkes okumak için sıraya girmişti.güzel,etkileyici bir kitaptı.gerçek bir yaşamı anlattığı için insanı düşündüren,bizimde başımıza gelebiceğini düşündüren bir kitap

X