Oftalmoloji - Göz Hastalıkları Miyop tedavisinde göze mercek takılması

carmen

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
9 Mart 2012
9
1
merhaba arkadaşlar, ben çok uzun yıllardır yüksek numaralı miyoptan şikayetçiyim. yaklaşık 6 yıldır dönüşümlü olarak lens ve gözlük kullanıyordum ama bu yüksek numara hayat kalitesini inanılmaz düşürdüğü için lazer ameliyatı olma umuduyla doktora gittim. Yapılan ölçümler sonunda kornea kalınlığının lazere uygun olmadığı ama mercek yerleşimine uygun olduğu söylendi. Bana söylenene göre mercek yerleştirmek lazere göre daha iyiymiş çünkü kornea zarar görmüyormuş ve bir sebepten merceği çıkarttırmak istersek bu mümkünmüş. Bende avantajı bu kadar çok olan bir yöntemse niye herkes lazeri tercih ediyor diye sordum doktor ekonomik olarak lazerin daha ucuz olduğunu ve merceğin lazer uygulanamayan gözlerde tercih edildiğini söyledi. Hakikaten fiyat farkı çok. Aranızda bu konuda bilgisi olan yada miyop tedavisi için gözüne mercek yerleştirilen var mı?

canım bi arkadaşımın kuzeni yaptırmış bunu,bikaç gün önce söyledi bahsetti arkadaşım ,pek oralı olmamıştım.istersen yarın ayrıntıları öğrenip sana bildirebilirim.

bu arada ben de lazer istiyodum,ama kornea düzensizliği fln varmış önce damla falan verdi ,sonra uygun diil demişti doktor bikaç sene önce.numaram çok büyük diil diye yıllardır gözlük de kullanmıyorum miyop olmama rağmen.mercek yerleştirmeye ne kadar istiyolar bu arada ?

canım çok sevinirim ya sorabilirsen nerede olmuş,rahat mı tavsiye eder mi acaba diye. çok sık tercih edilmediği için bu operasyonu geçirene rastlamadım fazla. Mercek için geçen kış 10 milyar gibi bi fiyat vermişlerdi yanlış hatırlamıyorsam. Ama işte kornea zarar görmüyor, geri dönüşü var diye anlatmışlardı. Kornea uygun değil denince cesaret edemedim lazere ya şimdilik mercek tek şansım gibi.. Numaram büyük olmasa cesaret edemezdim ama gözümü açmadan gözlüğüme gidiyor elim çok sinir bozucu. Senin hayatını çok kısıtlamıyorsa bu miyop belası riske girme bence ameliyatla filan. Belki ilerlerse tıp biraz daha başka risksiz yöntemler çıkar bir iki yıla.. tıbbi olmayan bazı yöntemler de duydum araştırırken.. bir program vardı adını hatırlayamadım şimdi sanırsam bir takım telkinlerle, düşünce gücüyle filan hastalıklardan kurtulma üzerineydi özetle. teyzemin bir arkadaşının göz numarası sıfırlanmamış ama birkaç derece düşmüş bu programla. tabi ne kadar güvenilir bilmiyorum böyle şeylere ama bi ara şansımı denemeyi düşünmedim değil.. sonra baktım mercek ameliyatı çok pahalı anca para biriktiririm dedim denemedim gitti:)

7000 tl civarı ödemiş canım .gözünün içine lens koymuşlar.Etiler dünya göz' de olmuş .Baha Toygar'mış doktorun adı.en iyi o doktormuş :KK31:

çok saol cnm ya, oraya gitmiştim ama Baha beye gitmemiştim ii oldu öğrendiğim. Bir soru daha sorsam sana acaba ameliyat sonrası lazerdeki gibi batma, kuruma, acı, kaşıntı filan olmuş mu, şimdi durumu iyi mi ve bide doktor hiç yan etkiden bahsetmiş mi acaba.. Çok soru sordum ama öğrenebilirsen çok memnun olurum cnm ya. Çok saol verdiğin bilgiler için.

bu konu beni de çok yakından ilgilendiriyor ama henüz 7000tl yi ödeyecek bir gelirim yok:KK43:

tomriscim sen de ilerde yaptırırsın olmazsa...göz sonuçta,en kıymetli duyumuz,umarım bir an önce her şey istediğin gibi olur...ikinizin de kızlar :KK31:

changing çok teşekkürler cnm verdiğin bilgiler çok yardımcı oluyor..

bu arada yeni bir bilgi edindim kızlar tomris belki seni de ilgilendiriyor olabilir şimdi bana kornea uygun değil diyerek lazeri önermemişlerdi ama mercek olur demişlerdi. Geçen öğrendim ki aynı şeyi bir arkadaşıma daha söylemişler. Bu arkadaşım bir doktora daha danışmış mercek taktırma demiş o doktor. Sonra istanbulda sinan beye gitmiş soyadını hatırlamıyorum ama epey ünlü bir doktormuş bu lazeri filan ilk getirenlerden. Neyse bu korneaya lazer olur demiş sinan bey ve yapmış birkaç yıl önce lazeri ve bir sıkıntı yaşamamış arkadaşım. Valla biraz umutlandım bunu duyunca.. demek ki birkaç kişiye danışmak lazım.. changing çok doğru söylemişsin göz bu hiçbir şeye benzemez. Ama kararlıyım araştırıcam, belirlediğim 3-4 doktordan fikir alıcam ve kızlar burda paylaştığımız tecrübelerin yardımıyla sonunda hayırlısıyla bu gözlükleden en uygun yöntemle kurtulmayı umut ediyorum.. Hepimiz kurtulucaz işallah kızlar:)

sen böyle diyince aklıma eski bi olay geldi canım. eski iş yerimde bi arkadaşın göz numarası epey yüksekti,dünya göz hastanesine gitmiş buna demişler takma göz takıcaz sana ( sanırım bu mercek olayı) ,arkadaşın morali epey bozulmuş bu da o sinan beye gitmiş,sinan bey cidden ünlü bi doktor tvye falan çıkıyodu hep zamanında,hatta gözlerinde tik var :) sanırım lazer olayını türkiyeye ilk getiren o. neyse arkadaşın gözüne lazer yaptı,arkadaş da sıkıntısından kurtuldu. hatta ben de meraklanıp nette bi araştırma yaptım,dünya göz hastanesinin çok paragöz olduğunu ,olaya sadece ticari gözle baktığını falan okudum çok kişiden.o dönemde ablam da dünya gözde lazer yaptırmıştı bu arada,bi sıkıntı yoktu. sen bu sinan beyi bi gör canım,muhtemelen en az zararla işi halleder o ,mercek falan düşünülecek en son şeydir belki de :KK34:

haklısın cnm sinan beye gitmeden içim rahat karar veremem artık.. ama gözlüğe dayanamayıp lens takıyorum genelde bu yüzden korneam daha da incelmez umarım:KK43: nefret ediyorum şu gözlükten resmen yüzüm ağrıyor taşırken. yine de sinan bey ince der lazere yanaşmassa mercek kalıo geriye son ihtimal.. mercek konusunda en temel bilgi kaynağım sensin cnm:)) o yüzden senin arkadaşın bi sıkıntısı var mıymış acaba geçen zaman içinde tekrar sorabilir misin zahmet olmassa:)

tamam carmen,ama şimdilik son çaren olarak düşün onu,bu sinan bey konusunun nerdeyse en iyisi.ben yine de detay öğrenmeye çalışırım :KK31:

Bende de sağ 2,5 sol 3,5 miyop var lens kullanıyorum evde de gözlük. Lazer ilgimi çekmişti ama yıllar sonra kornea yumuşaması gibi sebeplerden körlüğe neden olabileceğini okuyunca tırstım. Ne olcak bu halimiz yaa :KK43:

7000 tl civarı ödemiş canım .gözünün içine lens koymuşlar.Etiler dünya göz' de olmuş .Baha Toygar'mış doktorun adı.en iyi o doktormuş :KK31:

bildiğim kadarıyla baha toygar seda sayana bu ameliyatı yapan doktor..gerçekten çok iyimiş..benim nişanlıma da yaptırıcaz bakalım hayırlısı..

Yorumları okuduğum kadarıyla fiyat konusunda sıkıntılar var. Bende sizi bilgilendirme ihtiyacı duydum bu konuda. Dünyagöz lazer ameliyatları için bir kampanya gerçekleştirmiş. Bilirsiniz ki miyopta lazer tedavisiyle giderilebiliyor.İndirim miktarı ise %50. Yani yarı fiyatında bu da 1000 lira civarında. Çevremde birkaç kişi de bu kampanya için başvuru yaptı. Belki lazer ameliyat olmak isteyenler vardır bu kampanyayıda değerlendirmek isterler diye düşündüm.

merhaba arkadaşlar, ben çok uzun yıllardır yüksek numaralı miyoptan şikayetçiyim. yaklaşık 6 yıldır dönüşümlü olarak lens ve gözlük kullanıyordum ama bu yüksek numara hayat kalitesini inanılmaz düşürdüğü için lazer ameliyatı olma umuduyla doktora gittim. Yapılan ölçümler sonunda kornea kalınlığının lazere uygun olmadığı ama mercek yerleşimine uygun olduğu söylendi. Bana söylenene göre mercek yerleştirmek lazere göre daha iyiymiş çünkü kornea zarar görmüyormuş ve bir sebepten merceği çıkarttırmak istersek bu mümkünmüş. Bende avantajı bu kadar çok olan bir yöntemse niye herkes lazeri tercih ediyor diye sordum doktor ekonomik olarak lazerin daha ucuz olduğunu ve merceğin lazer uygulanamayan gözlerde tercih edildiğini söyledi. Hakikaten fiyat farkı çok. Aranızda bu konuda bilgisi olan yada miyop tedavisi için gözüne mercek yerleştirilen var mı?

bende yakını görememe problemi var mercek taktırmayı düşündüm çünkü göz doktorları lazeri önermiyorlar fakat bu konuda bilgim yok mercek taktıran varmıdır ve maliyeti hakkında bilgisi olan ?

bnm miyop tedavisi için değilde retinam yırtılmıştı kendi doğal merçeğim kaydıği için yeni mercek taktılar. -4,75 miyobum. mercek değiştirmesi bi nevi katarak ameliyatı gibi bir şey oluyor bildiğim kadarıylaa

Son düzenleme:
X