Hepatit b taşıyıcılığı ve evlilik?

keşke anlatsaymış başlangıçta....
güven sorunu yaşamakta sonuna kadar haklı bence...

arkadaşlar ya lütfen hepatit b yi bilen bilmeyen yorum yapmış, bende hepatit b taşıyıcısıyım ve tedavi gerektiren bi durum yok taşıyıcılar için, ayrıca bende evliyim ve eşime ilk tanıştığımız zamanlarda söyledim hepatit b taşıyıcısıyım diye Allahtan bilinçli bir insan olduğu için hiç bir sorun yaşamadık. Evlenirken aşı olurum dedi, gittik test yaptılar eşime aşıya bile gerek kalmadı onun vücuduna bulaşmazmış (antikorlu gibi yani) doktorlar gerek bile duymadı.. yani bilmeyen biri evet çekinebilir ama araştırdıktan sonra korkulacak bişey olmadığını göreceksiniz.. ayrıca evet başta söylese daha iyi olurmuş söylememesi hiç hoş değil, işte ben belki sorun olur diye başta söyledim bitecekse o zaman bitsin diye.. bende belirli zamanlarda kontrollere gidip karaciğer değerlerimde yükselme varmı ona baktırıyorum ama çok şükür hiç bir problem yok, bende zaten tesadüfen öğrendim bu hastalığı hiç rahatsızlık filan vermedi, başka birşey için yapılan kan testlerinde çıktı ve muhtemelen banada dişçiden yada hastaneden bulaştı ailemde yok çünkü, belki aranızda taşıyıcı olupta bilmeyen bile vardır, çünkü dediğim gibi bende tesadüfen öğrendim..

Son düzenleme:
Ben niyeyse art niyet olduğuna inanıyorum görücü usulü bir tanışma, söylersem istemez düşüncesi. Evlenmesin vallahi ama hastalıktan dolayı değil bunu gizlemesinden dolayı.

Ayrıca bu konuda kısa süreli ilişkilerde prezervatifin önemini bir kez daha ortaya çıkıyor. Kadınlarımız Spiral yada doğum kontrol hapına güvenilmemeli evet bunlar gebe kalmaktan korunulabilir ama bulaşıcı hastalıktan hayır. Bulaşıcı hastalıktan korunmak için kullanılan prezervatif iki sorunu da çözer.

Arkadaşlar tabi ki korkulacak bir hastalık değildir ancak öyle önemsiz bir şey gibi de göstermemek lazım. Bulaşıcı hastalık kategorisindedir. Bilelim korkmayalım kabul ama direkte lafa birşey olmaz diye başlamayalım isterseniz. Bir sürü genç buraları okuyabiliyor. İnsanları doğru bilgilendirmekte fayda var

HEPATİT B NASIL BULAŞIR ?

İnsandan insana vücut sıvıları yolu geçer:

Kan
Semen (meni)
Vajinal sıvı ve salgılar (adet kanı dahil)
Doğum sırasında anneden bebeğe geçiş (perinatal hepatit)

CİNSEL İLİŞKİ:

Cinsel ilişki sırasında hepatit B ile enfekte bir kişinin vücut sıvılarının diğer partnerin vajina, makat(rektum, özellikle ters ilişki) idrar kanalı (üreterler) ve ağızdaki yaralı veya çizik bölgelere teması ile hastalık geçer.

PEKİ KRONİK HEPATİT B HASTALARI HASTALIĞI BULAŞTIRIR MI?

EVET...özellikle kronik hepatit B taşıyıcısı olan kişilerle yaşayan ve bu kişilerin seks partnerleri açısından hastalığın bulaşma riski vardır.

HEPATİT B HASTALIĞINDA RİSK FAKTÖRLERİ NELERDİR ?

Hepatit B taşıyıcı bir seks partnerine sahip olma

hepatit b

Son düzenleme:
birşey olmaz demiyoruz ama bu hastalık heryerden bulaşabilir, benim muhtemelen dişçiden bulaştı ve evlenirken değil normalde bile insanların gidip hepatit b aşısını yaptırmaları gerekir.. arkadaşlar evlenmeyi beklemeyin eğer bu hastalık sizde yoksa hemen gidin aşısınızı yaptırın çünkü illa cinsel yolla bulaşmıyoki, belki bir dişçide, belki hastanede, yada tahmin edemeyeceğiniz herhangi bir yerde bulaşabilir.. eğer hala bulaşmamışsa gidip aşınızı olun bence..

Hiç bu kadar abartılacağını düşünmemiştim konu başlığını görünce.. Bizde nikah işlemleri sırasında öğrendik eşimde taşıyıcıymış. Aşı vurulacaksın dediler. 3 doz vuruldm sonra tahlil yapıldığında ben hepatit Bye karşı önlemimi almışım hiç bir problem yoktu yani. Hastalık bu tabi ama çokta büyütmeyin aşısı var olan bir hastalık.

böyle birşeyi hele hele evleneceği kişiden saklamamalı insan 3 doz aşı olunuyo ama aşı tutmama olasılıgıda var koruyuculukta bunyeden bunyeye degısıklık gösterebılır sürekli kan takıbı yapılması gerek eger düğüne az bir süre var sa ve o kişiyle evleneceksen 1 dozunu yaptır en azından bebek oluncada muhtemelen tasıyıcı olacak ama zaten bebekler dogunca hemen aşı yapılır gecms olsun

Son düzenleme:
X