Çeyizinizden (evinizden) atmak istediğiniz parçalar

Bir çeyiz delisi olarak 10 aylık evliliğimin getirdiği tecrübeleri paylaşayım sizle.

Öncelikle misafir yemek takımına karşı değilim. Benim takımımda çok gereksi şeyler yok, kahve fincanları ve çorba tenceresi dışında. Diğer tüm parçalarını kullanıyorum.Ek olarak 6 tane supla aldım. Çok şık sofralar kuruyorum. Siz çok şık günlük takımlardan iki tane alır koyarsınız bilemem ama o çok şık setler de 150-200 tl. Ben çeyiz seti aldığım için yemek takımımım çok daha makul fiyata geldi.

85 parça güral porselen yemek takımı, korkmaz çelik 3 tencere bir tava, aksu döküm tencere 3 tencere 1 tava (bunun tencereleri pilav için vazgeçilmezim, tek çizik yok üstünde, fırına da girebiliyor), korkmaz çay seti (ben misafirlerime bol bol kullanıyorum, çok şık duruyor), düdüklü tencere, korkmaz çaydanlık, korkmaz cezve seti ve hisar sandıklı çatal kaşık. Hepsini iki sene önce 1699 tl'ye aldım :KK52:

Benim 12 kişil günlük çatal kaşık setim ve sandıklı misafir setim var. Günlük kullandıklarımı çocukların da tutacağını düşünerek hafifi ve sade aldım.Kesinlikle çelik çatal kaşık alın diğerleri çok kullanışsız. Günlükler makineye o kadar çok giriyor ki misafire daha şık ve yıpranmamış takım almak daha mantıklı. Bana bazen 20-25 kişi misafir geliyor. O zaman çok lazım bu çatal kaşık. Fazla olmasından çok memnunum.:KK1:

Günlük için güral porselenin 6 kişilik takımını aldım ama bulaşık makinesi hemen dolmadığı için bir de kütahya porselen natura seram dan 6 kişilik takım aldım sonradan.

Kahvaltı setimin tabaklarını kahvaltıda sürekli kullanıyorum, fincanlarını da misafire kullandım birkaç kere. Ama çaydanlık çok gereksiz. :KK50:

Nevresim az almıştım iyi ki öyle yapmışım sonradan çok beğendiklerimden bir kaç tane aldım.

kızlar vitrinlere konan cam takımlara alternatif bişiler onerebilirmisiniz çünkü orda tozlanmaktan bi işe yaramıyolar bide misafir yemek takımı yerine günlük yemek takımlarından tabi basit değilde şık olanlarından 2 tk alıp 12 kişilik misafir tkmı yapmayı düşünüyorum sizce olur mu? çorba koynak için porselenidirtuzluğudur peceteliğidir fincan takımıdır falan istemiyorum çünkü çok ıvır zıvır şeyler olduklarını düşünüyorum
Ben o gösterişli ama kullnışsız takımların yerine bakır aldım.Hem gümüş gibi duruyor, hem daha az yer kaplıyor hem de çok daha ucuz. Bakraçları bir kaç kez ayran servisinde kullandım.

Kızlar bir şey sormak istiyorum.
Saten pamuk ve ranforce nevresim takımı alıcam. Bu ikisi arasındaki fark nedir. Bu nevresimler arasında %100 pamuklu olanları var.Hangisi daha sağlıklı kullanan birileri var mı aranızda?
Pamuk saten ne kadar da olsa kayganlığı var eşim nefret ediyor. Ranforce kesinlikle.

Gelin yatak örtüsü aldım özenerek 7 ay kullandım. Pişman değilim. Şimdi verebileceğim yakın akrabadan bir yeni gelin olsa iyi olurdu, kalabalık yapıyor evde.

O dantel nevresim ve pike takımlarından nefret ediyorum.Annem emek verdi diye dünya para vererek yaptırdım ama çok çok kullanışsız. Havlu kenarlı havlular şık duruyor ama ütülemesi sorun. Birkaç tane yeterli.

Tost makinesi, kettle vazgeçilmezlerim. Fakir harmony blender setim var sürekli kullanırım, parçası da az, her işime yarıyor, yer de kaplamıyor.

Görünüşüne aldanıp patik, yemeni yapmıştık çeyize. Hiçbirini kullanmadım. Birkaç tane yeter. Hele o iğne oyalı mevlüt örtülerine dünya para vermiştim, bir tane yetiyormuş.

Taşlı bardak takımları yerine çok şık 6 tane kadeh aldım. Misafir soframa koyuyorum, fark katıyor resmen.

Yazdıklarım dışında hiçbir elektirikli mutfak aleti almadım. İyi ki de öyle yapmışım :KK34:

Fırınımı multifonsiyonel aldım, aynı anda 2 ya da 3 tepsid farklı şeyler pişiriyorum kokusu birbirine karışmadan. Hem zaman hem elektirik tasarrufu oluyor.

Dünya para vererek Arzum massa ütü masası aldım ama acayip memnunum, helal olsun o para.

Kombi tip buzdolabı aldım.Çalışan bayanım, çok işimi görüyor.

Saklama kapları hayat kurtarıcı, o küçük sahan setleri falan çok iş görüyor.

Gelin yatak örtüsü aldım özenerek 7 ay kullandım. Pişman değilim. Şimdi verebileceğim yakın akrabadan bir yeni gelin olsa iyi olurdu, kalabalık yapıyor evde.

O dantel nevresim ve pike takımlarından nefret ediyorum.Annem emek verdi diye dünya para vererek yaptırdım ama çok çok kullanışsız. Havlu kenarlı havlular şık duruyor ama ütülemesi sorun. Birkaç tane yeterli.

Tost makinesi, kettle vazgeçilmezlerim. Fakir harmony blender setim var sürekli kullanırım, parçası da az, her işime yarıyor, yer de kaplamıyor.

Görünüşüne aldanıp patik, yemeni yapmıştık çeyize. Hiçbirini kullanmadım. Birkaç tane yeter. Hele o iğne oyalı mevlüt örtülerine dünya para vermiştim, bir tane yetiyormuş.

Taşlı bardak takımları yerine çok şık 6 tane kadeh aldım. Misafir soframa koyuyorum, fark katıyor resmen.

Yazdıklarım dışında hiçbir elektirikli mutfak aleti almadım. İyi ki de öyle yapmışım :KK34:

Fırınımı multifonsiyonel aldım, aynı anda 2 ya da 3 tepsid farklı şeyler pişiriyorum kokusu birbirine karışmadan. Hem zaman hem elektirik tasarrufu oluyor.

Dünya para vererek Arzum massa ütü masası aldım ama acayip memnunum, helal olsun o para.

Kombi tip buzdolabı aldım.Çalışan bayanım, çok işimi görüyor.

Saklama kapları hayat kurtarıcı, o küçük sahan setleri falan çok iş görüyor.

Canım Arzum massa ütü masasından bende aldım ama daha gelmedi,memnun olmana sevindim.Ama acayip para verdim demişsin kaç paraya aldın sorması ayıp :)

fıkır vermenız çok guzel ama herkesın ıhtıyacların farklı oldugunu dusunuyorum.mesela benım ceyızımde 30 kadar dantellı havlulardan var.ıplıgınden dolayı utulemeye gerek yok.mesela erkek arkadasımın ailesinin çevresi çok.evlendıgımde teyzesıne kadar bohca vermem gerekecek.içine 1 havlu 1 yazma 1 seccade 1 lıf 1 patık olması gerekıyor.
mesela bana görede kahvaltı takımı çok gereksız.6 kısılık oluyor.bir kere fıncanda çay çok kötü oluyor.o demlıgı kullananıda görmedım. onun yerıne 2 tane gunluk porselen takımı takımı.onları tamamlamak ıcın yumurtalık zeytınlık aldım. gunluk catal kaşık takımı mesela ben 2 takım aldım.evlenceğim kısının aılesı hepsının evı bırbırıne yakın.normalde toplansak en az 6 kısı olur.her seferınde takımı acmaya gerek yok dıye 2 takım aldım.bılmıyorum ama kımsenın şu eksık bu eksık demesıne bakmayın. çevre sartlarınız maddı durumunuz neyı gerektırıyorsa onu alın. fazla mal göz çıkarmaz ama hem kalabalıklıgı olur hem de o paraya yapılabılecek güzel seyler olabılır.o yuzden yavas yavas ceyız almak çok ıyı oluyor.ıyıce dusunuyoruz

acemiperi çok tesekkürler usanmadan ayrıntılı yazmışsın sağol :KK16::KK16:
Bir şey değil canım.Aklıma geldikçe yazarım
Canım Arzum massa ütü masasından bende aldım ama daha gelmedi,memnun olmana sevindim.Ama acayip para verdim demişsin kaç paraya aldın sorması ayıp :)
120 ayda 130 tl verdim. 50 tl ye normal ütü masası alınabildiğini düşününce çok fazla.Ama hakediyor

100 tl'den aşağı yok. Sen çok iyi almışsın.Mağazadan mı aldın?

Yok canım ben markafoniden çeklerimle aldım.Sitede de 120 tl idi zaten.Tekzen de gördüm hafta sonu seyahat ütüsü hediyeli olarak 159 tl idi.Orda görüp begenınce aklıma yazdım ertesi günde markafonide kampanyası vardı.Benimde çeklerim olunca kaçırmadan alayım dedım :)

Aylarca ne alsam ne almasam diye forumlarda dolaştım. araştırdım ince eledim sık dokudum.kararsızlıklar içinde çeyizimi tamamladım ve evlendim. şimdi 5 aylık evliyim ve evde gördükçe sinir olduğum gereksiz şeyler var. bunları çeyiz hazırlıkları yapan arkadaşlarla paylaşmak istedim. belki başkaları da paylaşırda faydalı bir link olu verir.

öncelikle en çok sinir olduğum şey bernardodan aldığım yaldızlı bardak takımlarım. ben birde 12kişilik aldım. misafirlerden sonra mutfakta beni işkence bekliyor. hepsini elde yıkamak zorunda kalıyorum(sürahisi de ilk kullandığım gün,elim takıldı tezgaha devrildi ve kırıldı)

Eki Görüntüle 374463

moulinex fresh express doğrayıcıda büyük hayal kırıklığı. çok yavaş ve işe yaramıyor
Eki Görüntüle 374464

esseden aldığım green pan tavalar çok ağır olduğu için hiç kullanışlı değil, tefallerimi kullanıyorum.ama tencereleri kullanışlı...
Eki Görüntüle 374465

bosch dan aldığım mutfak robotum. daha bir kere çalıştırmadım( belkide bozukturda haberim yok)
Eki Görüntüle 374471

sirkeciden bir rendeleme aleti almıştım. forumdaki kızlar parmaklarını rendeliyormuş.kutusundan çıkarmadım korkumdan
Eki Görüntüle 374475

fakir firitöz aldım ama patateslerimi yumuşak yapıyor. çıtır patatese hasret kaldık
Eki Görüntüle 374476

günlük yemek takımımı annemin zoruyla takım olarak aldım. gereksiz onlarca parçası dolabımı kaplıyor. keşke teker teker alsaydım. çok pişmanım
Eki Görüntüle 374477

jumbodan çelik çay seti almıştım. bnmkiler mat olduğundan sanırım. çay tabaklarının elde yıkanıp hemen kurulanması gerekityor.yoksa değmeyin su damlacıklarının keyfine
Eki Görüntüle 374478

birde linens indirimi gördükçe almıştım almıştım. evde şuan 10-15 nevresim takımı,5 pike takımı,bir sürü battaniye var. 1 uyku seti ve 1 de kaz tüyü yorgan yastık almıştım hepsi dolap bekçisi oldular gitti.
çok fazla nevresim falan almayın derim.

ayyy gece gece çenem düştü şimdilik aklıma gelenler bunlar . inş gene yazarım:KK3:

Merhaba, bence çok güzel bir konu olmuş. Ben de çeyiz hazırlıkları yapıyorum, bu konuyu mutlaka takip edeceğim. Yorumların, tavsiyelerin için çok teşekkürler.:KK16:

Pek faydalı oldu bu başlık.Tam alışveriş yapacakken alacağım ürünün bu başlılığın illallah ettirenler başlığında olduğunu görünce vazgeçtim.

5 yıllık evliyim..

istanbulda oturuyorum ve evler hele hele mutfaklar küçük olduğu için eşya sığdırmak zor oluyor...ihtiyacım oldukça alıyorum ama açgözlülük var çoğu kullanılmıyo bile..

$fakir çaycı.jpg

demliğini hiç kullanmıyorum sadece kettle kısmı elimin altında akşama kadar kullanıyorum...keşke sadece kettle alsaymışım...

$fritöz.jpg

azcık patates için dünya kadar yağ harcadığı ve yağların 2 kereden fazla kullanımı sakıncalı olduğu için gerek yokmuş...haftada 1 kızartma yapılıyo...geniş bi teflon aynı işi çok az yağla görüyo hem hızlı kızarıyo hem çıtır çıtır oluyo...hemde yağ israfı olmuyo...

$süpürge.jpg 3 dakıkada şarjı bitiyo...başka markaların ne kadar gidiyo bilmiyorum ama...bunun yerıne dık duran yıne ufak bişey alsam daha mantıklıymış en azından eğilmek zorunda kalmazdım 3 dakıkada yemekten düşen kırıntılar zor süpürülüyo...

$yumu haşlama.jpg yumurtayı koy 5 liralık cezveye haşlansın....evde boşuna yer kaplıyo...

ekmek makınesi....3 saatte pişiyo kahvaltı yapmadan 3 saat önce aklkıp harcı hazırlamak lazım...ye da geceden ayarlayıp kurmak...ama sabah sabah o makıne güürltüsü uyuyosanız hiç çekilmiyo....gerek yok...fırınlarda her türlü ekmek gayet uygun fıyata hemde her gun taze taze sıcacık...

$dondurma.jpg 1 yemek kaşığıda aynı işi görüyo üstelik plastik olduğu için hiçde sağlam değil dolabı bekliyo..

$sarımsak.jpg sarmısakları hiç ezmiyo...boşuna para harcamış oldum...rengıne heves edıp almıştım...çelikten şaşmamak lazım...plastikten mümkün olduğunca kaçın..

$yumurta doğ.jpg yumurtaya süslü kesicem diye çekmeceler doluyo...ilk alınca hevesle kullanılıyo 1-2 sonra gerek kalmıyo...bıçaklar ne güne duruyo...

$arçel. barb..jpg barbekü....temızlemesi uzun sürüyo yaglı kağıt folyo kaymazsan baharatlar temızlenırken teflon çiziliyo...teflon tavada aynı işi görüyor...geniş teflon bide üzerien kapak yumşacık ızgara işte...

plastik fındık kıran ....fındığı kıracam derken kendı kırıldı hiç sağlam değilmiş...

kahve aparatları....hevesle bı kaç kez kullanılıyo....salep yapıyorsun...tarçını düküp süslüyorsun sonra tarçın dağılıyo şekil bozuluyo...

$pat.dil..jpg patates dilimleyici 1 yere düşmede parçalandı yine plastik....çelik bıçakların gözünü seveyim...

$bambu.jpg bambu bıçak....sebzelerin vitamini ölmesin sözde ilk yıkamada şişti gitti...olan parama oldu...

ikea bıçakları hemen paslandı dolabı bekliyo...

$limon.jpg plastik saplı limon sıkacağı...limonları sıkmıyo...sadece canımı sıkıyo...

kahve makinesi....çok hızlı pişiriyo kahveyi köpürmeden çiğ içiyosun...ya benım kahvem taze değil yada ben beceremiyorum....

Son düzenleme:
düşününce evimde ne kadar gereksiz eşya varmış..yada yanlış seçim...

$5 kğ çamaşır.jpg asla 5 kğ çamaşır almayın...battaniye felan yıkamıyo..bazı programlar 2,5 kıloyu anca yıkıyo...çok doldurunca çamaşırlar tambura sürtünüp yırtılıyo....sürekli de makine sesi çekilmiyo...8 kılo almak lazım bence...

Eki Görüntüle 501712 bosch dıye heveslenip almıştım modleini tam hatırlamıyorum rsimdeki değil ama...içi acaip küçük azcık tabak koyunca doluyo sürekli makine çalıştırmaktan bi hal oluyorum...içinin büütyklüğüne mein olmadan almayın sakın...

$boch fıırn.jpg eşimin lafını dinlemedim...mutfak tıkış pıkış oldu...keşke bulaşık makinesinin üstü ocaklı modelini alsaymışım...mutfağım genişlerdi..

$tvist.jpg $plates-topu.jpg $pla.ipi.jpg $mekik.jpg $biiasiklet.jpg diyet yaparken spora sarılıp dünyanın şeyiin almışım halbuki doğru beslenip yürüyüş yapınca yorulmaya gerek kalmıyomuş...

$yeşil fon.jpg $fon perde.jpg perdeden sıkıldım koltuğu değiştirmek istiyorum halı alıcam perde uymuyo..keşke sade olsaymış...istediğim değişikliği yapardım...

$deri banyo takımı.jpg aşık olarak almıştım ama...beyazın ve pudra pembe fayansta kendini göstermiyo...porselen hoş deenli bişey olsa daha güzel olurmuş...güzel olan her şey her eve yakışmıyo....eve göre almak lazımmış..

$küğtahya kahvaltı.jpg fıncanlarında çay içilmiyo var mı cam bardak gibisi kahvaltılıklarda kapaksız dıye ınsan koymak istemiyo...bi tek çayın tadı güzel olmasada çaycısını ve lazım oldukça düz tabaklarını kullanıyorum...

$deri tepsi.jpg çabuk deforme oldu...çoktan evden uzaklaştı...

$melamin tepsi.jpg lekeleri çıkaracam derken daha da kötü oldu evin dışını boyladı bile....

$silikon karaf.jpg silikon kapaktan dolayı su koysan tadı kötü oluyo...başka bişey için kullanmıyom dolapta benı bekliyo...

bizleri bilgilendiren tüm tecrübeli arkadaşlara teşekkür ediyorum. gerçek anlamda çok faydalı bir konu oldu bu.:KK9:

mrb sudem34
paylaşımın için teşekkürler. bnm içinde faydalı oldu, eminim herkes için faydalı olur:KK54:

Merhaba, bence çok güzel bir konu olmuş. Ben de çeyiz hazırlıkları yapıyorum, bu konuyu mutlaka takip edeceğim. Yorumların, tavsiyelerin için çok teşekkürler.:KK16:

önemi yok tatlım.içimden geçenleri o gün paylaşmak istedim ve döktürdüm. keşke herkes aldığı için pişman olduğu eşyaları yazsa da bizde eksiklerimizi tamamlarken dikkatli olsak:KK34:

mrb sudem34
paylaşımın için teşekkürler. bnm içinde faydalı oldu, eminim herkes için faydalı olur:KK54:

inş. canım amacım o zaten yol göstermek..

kk da ben çok fikir almayı vermeyi seviyorum...kadının halınden yıne kadın anlar..

evimin daha o kadar çok eksiği var ki...ama bakıyorum alınanlarda ya iyi araştırılmamış ya da belli zaman sıkılmışım dolaplarda yer kaplar olmuş...

konu ve paylaşımlar için Allah razı olsun kızlar :KK34:
ben de yakında evleneceğim ve çeyizimi mantık çerçevesince tamamlamaya çalışıyorum. 12 kişilik bir yemek takımım vardı zaten ek olarak 6 kişilik, fiyatı 60-80 tl arası değişenlerden bir günlük yemek takımı aldım. kahvaltı setimin parça sayısı fazla değil yumurtalıkları yok mesela,yemek yakımım gri olduğu için cicili bicili bir şey aldım, çalışanların iple çektiği pazar günü kahvaltısını süslemesi için :KK9: 12 kişilik çatal kaşık bıçak takımım var.günlük takım almayı düşünmüyorum. bardak takımlarımı oldum olası sevmezdim,almayacağım.12şer adet meşrubat ve su bardağı takımı tamamlayacağım. tasarımları hoş bardaklar var. çay seti aldım bardaksız.onun için de bugün çok şirin çay bardakları gördüm 6 tanesi 6 lira mıydı neydi,3 takım aldım.kırma payımı da dahil ettim tabi :KK9: toplamda 18 çay bardağım oldu iyi de oldu iki aile bi araya geldiğinde çayın dibine vuruyoruz çünkü :KK9:tost makinem kettleım ve blender setim var. korkmaz'ın çok geniş olmayan bir tencere seti var. teflon olarak balık tavam ve pilav tencerem var. ana felfesem anamın mutfağı,neye ihtiyaç duyuyoruz neleri sıklıkla kullanıyoruz bunu düşünerek hareket etmeye çalışıyorum. Şu an bıçak konusunda ne yapacağımı bilmiyorum,standlardan hiç hoşlanmıyorum, böyle eski usul keskin bıçaklardan alasım var :KK9: bir de şu tupper ürünleri hakkında pek bilgim yok,bir arkadaş sormuş ama cevap veren de olmamış,çalışan bayanlar en çok hangi üründen memnunlar ve hangilerini almamızı şiddetle tavsiye ediyorlar ? el cevap :KK34:

X