Kalıcı ve sağlıklı kilo vermek için diyet listesi! :) (Şimdilik 18 kilo)

hermionee

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
30 Mart 2012
2
0
Arkadaşlar sitede ve başka sitelerde bir sürü yazı okudum zayıflama üzerine..Bir kısmı gerçekten mantıklı ve yararlı gözüküyor..Diğer bir kısmı 3 kilo verip 5 kilo aldırtacak cinsten gibi çünkü yağ yakımı sağlaması mümkün gözükmüyor..Ben, yazacağım beslenme programının yavaş ve dengeli bir biçimde zayıflamak ve kilosunu korumak isteyen insanlara faydalı olacağına gönülden inanıyorum.. :) :) Annemin arkadaşının oğlu(17 yaşında) 4-5 ay gibi bir süreçte sağlıklı bir biçimde 18 kilo verdi (Belki bayanlarda bu süreç birazcık daha uzun olabilir;ama çok değil:)) ve bu dönemde doğru düzgün spor yapmadı(bayanların çok hafif sporlar yapması daha doğru olabilir çünkü kas kütlelerimiz erkeklerle farklı);ve vücudunda hiçbir sarkma da olmadı..Şimdi spora başladı;vücudunu biçimlendirmek için ve ayda 1-2 kilo kilo vermeye devam ediyor..Spora başladığından beri vücudu şekillenmeye başladı ve muhtemelen en fazla 1-2 sene sonra muhteşem bir fiziğe sahip olacak :) :) Kısaca hikayesini anlatayım;bir gün eve geldiğinde ''Anne ben bu kilolarla yaşamak istemiyorum.'' demiş ve annesi de öyleyse birlikte bunu başaralım demiş.Annesi hemşire olduğu için ona sağlıklı bir beslenme programı hazırlamış;tabi önce tanıyı koymuşlar oğluna okulda ne yiyip ne yemediğini sormuş oğlu da fastfood,poğaça,çikolata,kola vs..yediğini anlatmış(Bunları yediğinden annesinin haberi yok o ana kadar;''Yemek yemiyorum ama kilo veremiyorum anne''diyor annesine..Yani annenin evdeki bütün sağlıklı yaşam çabalarına rağmen;çocuğu okulda sürüyle sağlıksız yiyecek tüketiyormuş..)

Gelelim beslenme proramına:
-SABAH KAHVALTISI çok önemli;eğer protein açısından sağlam bir kahvaltı yaparsanız sizi bütün gün tok tutar.
Bir gün 1 kase süt ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi(meyveli müsli ile karıştırılmış yulaf ezmesi olabilir) bir gün de tam teşekküllü kahvaltı:1 haşlanmış yumurta,1 kibrit kutusu peynir,1 dilim kepekli(ve ya tam buğday ve ya yulaflı) ekmek,3-4 adet zeytin,1 adet domates,1 adet salatalık,şekersiz çay (BİR GÜN YULAF EZMESİ,DİĞER GÜN TAM TEŞEKKÜLLÜ KAHVALTI YAPILACAK;GÜN GÜN DEĞİŞECEK..)
-Ara öğün:1 adet meyve(mümkünse elma;hem lif oranı yüksek hem de kalorisi düşük)
-ÖĞLEN:Okula gidilen günlerde(Ya da işe giden insanlar için)-1 adet köfteli kepekli tost ve ya peynirli kepekli tost ve ya ton balıklı kepekli tost ve ya tavuklu kepekli tost (Amaç yine proteini artırmak) EĞER ÖĞLEN EVDE İSENİZ;akşamki programı uygulayabilirsiniz ve ya 1 dilim kepekli ekmek,yağsız salata,etli sebze yemeği(ve ya tavuklu sebze yemeği ya da 1 adet balık)
-Ara öğün:Yarım kepekli bisküvi ve bir adet meyve(elma,portakal,mandalina.. mevsimine göre çok kalorili ve şekerli olmayan meyvelerden hangisi istenilirse)
-Akşam yemeği:1 tabak sebze yemeği,3-4 kaşık light yoğurt,yağsız salata,1 dilim kepekli ekmek
-Akşam yemeğinden sonra:Acıkılırsa 1 adet meyve
-Yatmadan önce 1 bardak light süt
Bu listede önemli olan karbonhidratı azaltmak,proteini artırmak,yapay şeker alımını durdurmak(ama gereken şeker meyveler ile alınıyor)
*Akşam yemeği ile öğlen yemeğinin yerini değiştirebilirsiniz.
*Eğer tatlı isteğinizi bastıramıyorsanız 1 kaşık bal ve ya 1 kaşık pekmez tüketebilirsiniz ya da çok küçük bir parça bitter çikolata;fakat her gün değil en fazla haftada 2 defa.
*Çay ve kahve tüketirken şekersiz tüketmeye özen göstermelisiniz.
*Bu yazdığım liste kolestrol gibi problemleri olan insanlar için uygun olmayabilir dolayısıyla kolestrol,şeker gbi problemleriniz yok ise tavsiye ediyorum.
*Eğer yapabiliyorsanız 30-45 dk'lık yürüyüşler metabolizmanızı fazlasıyla hızlandıracak ve size motivasyon sağlayacaktır.En az 2 günde bir 45 dk'lık yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim.
EĞER SAĞLIKLI VE KALICI KİLO VERMEK İSTİYORSANIZ BU BESLENME DÜZENİNİ SADECE DİYET DÖNEMİNDE DEĞİL KORUMA DÖNEMİNDE DE UYGULAMANIZI ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM.KİLO VERİRKEN HAYATINIZDAN ÇIKARDIĞINIZ YİYECEKLER BİR YERE KAÇMIYOR İSTEDİĞİNİZ KİLOYA İNDİĞİNİZDE ZATEN METABOLİZMANIZ HIZLANMIŞ OLDUĞU İÇİN ÖLÇÜLÜ OLARAK TÜKETEBİLECEKSİNİZ(PASTA,BÖREK,ÇÖREK).UNUTMAYIN SADECE BİR SÜRELİĞİNE HAYATINIZDA YOKLAR.İNŞALLAH FAYDALI OLMUŞTUR YAZI.SEVGİYLE KALIN :)

Arkadaşlar sitede ve başka sitelerde bir sürü yazı okudum zayıflama üzerine..Bir kısmı gerçekten mantıklı ve yararlı gözüküyor..Diğer bir kısmı 3 kilo verip 5 kilo aldırtacak cinsten gibi çünkü yağ yakımı sağlaması mümkün gözükmüyor..Ben, yazacağım beslenme programının yavaş ve dengeli bir biçimde zayıflamak ve kilosunu korumak isteyen insanlara faydalı olacağına gönülden inanıyorum.. :) :) Annemin arkadaşının oğlu(17 yaşında) 4-5 ay gibi bir süreçte sağlıklı bir biçimde 18 kilo verdi (Belki bayanlarda bu süreç birazcık daha uzun olabilir;ama çok değil:)) ve bu dönemde doğru düzgün spor yapmadı(bayanların çok hafif sporlar yapması daha doğru olabilir çünkü kas kütlelerimiz erkeklerle farklı);ve vücudunda hiçbir sarkma da olmadı..Şimdi spora başladı;vücudunu biçimlendirmek için ve ayda 1-2 kilo kilo vermeye devam ediyor..Spora başladığından beri vücudu şekillenmeye başladı ve muhtemelen en fazla 1-2 sene sonra muhteşem bir fiziğe sahip olacak :) :) Kısaca hikayesini anlatayım;bir gün eve geldiğinde ''Anne ben bu kilolarla yaşamak istemiyorum.'' demiş ve annesi de öyleyse birlikte bunu başaralım demiş.Annesi hemşire olduğu için ona sağlıklı bir beslenme programı hazırlamış;tabi önce tanıyı koymuşlar oğluna okulda ne yiyip ne yemediğini sormuş oğlu da fastfood,poğaça,çikolata,kola vs..yediğini anlatmış(Bunları yediğinden annesinin haberi yok o ana kadar;''Yemek yemiyorum ama kilo veremiyorum anne''diyor annesine..Yani annenin evdeki bütün sağlıklı yaşam çabalarına rağmen;çocuğu okulda sürüyle sağlıksız yiyecek tüketiyormuş..)

Gelelim beslenme proramına:
-SABAH KAHVALTISI çok önemli;eğer protein açısından sağlam bir kahvaltı yaparsanız sizi bütün gün tok tutar.
Bir gün 1 kase süt ve 2 yemek kaşığı yulaf ezmesi(meyveli müsli ile karıştırılmış yulaf ezmesi olabilir) bir gün de tam teşekküllü kahvaltı:1 haşlanmış yumurta,1 kibrit kutusu peynir,1 dilim kepekli(ve ya tam buğday ve ya yulaflı) ekmek,3-4 adet zeytin,1 adet domates,1 adet salatalık,şekersiz çay (BİR GÜN YULAF EZMESİ,DİĞER GÜN TAM TEŞEKKÜLLÜ KAHVALTI YAPILACAK;GÜN GÜN DEĞİŞECEK..)
-Ara öğün:1 adet meyve(mümkünse elma;hem lif oranı yüksek hem de kalorisi düşük)
-ÖĞLEN:Okula gidilen günlerde(Ya da işe giden insanlar için)-1 adet köfteli kepekli tost ve ya peynirli kepekli tost ve ya ton balıklı kepekli tost ve ya tavuklu kepekli tost (Amaç yine proteini artırmak) EĞER ÖĞLEN EVDE İSENİZ;akşamki programı uygulayabilirsiniz ve ya 1 dilim kepekli ekmek,yağsız salata,etli sebze yemeği(ve ya tavuklu sebze yemeği ya da 1 adet balık)
-Ara öğün:Yarım kepekli bisküvi ve bir adet meyve(elma,portakal,mandalina.. mevsimine göre çok kalorili ve şekerli olmayan meyvelerden hangisi istenilirse)
-Akşam yemeği:1 tabak sebze yemeği,3-4 kaşık light yoğurt,yağsız salata,1 dilim kepekli ekmek
-Akşam yemeğinden sonra:Acıkılırsa 1 adet meyve
-Yatmadan önce 1 bardak light süt
Bu listede önemli olan karbonhidratı azaltmak,proteini artırmak,yapay şeker alımını durdurmak(ama gereken şeker meyveler ile alınıyor)
*Akşam yemeği ile öğlen yemeğinin yerini değiştirebilirsiniz.
*Eğer tatlı isteğinizi bastıramıyorsanız 1 kaşık bal ve ya 1 kaşık pekmez tüketebilirsiniz ya da çok küçük bir parça bitter çikolata;fakat her gün değil en fazla haftada 2 defa.
*Çay ve kahve tüketirken şekersiz tüketmeye özen göstermelisiniz.
*Bu yazdığım liste kolestrol gibi problemleri olan insanlar için uygun olmayabilir dolayısıyla kolestrol,şeker gbi problemleriniz yok ise tavsiye ediyorum.
*Eğer yapabiliyorsanız 30-45 dk'lık yürüyüşler metabolizmanızı fazlasıyla hızlandıracak ve size motivasyon sağlayacaktır.En az 2 günde bir 45 dk'lık yürüyüş yapmanızı tavsiye ederim.
EĞER SAĞLIKLI VE KALICI KİLO VERMEK İSTİYORSANIZ BU BESLENME DÜZENİNİ SADECE DİYET DÖNEMİNDE DEĞİL KORUMA DÖNEMİNDE DE UYGULAMANIZI ŞİDDETLE TAVSİYE EDİYORUM.KİLO VERİRKEN HAYATINIZDAN ÇIKARDIĞINIZ YİYECEKLER BİR YERE KAÇMIYOR İSTEDİĞİNİZ KİLOYA İNDİĞİNİZDE ZATEN METABOLİZMANIZ HIZLANMIŞ OLDUĞU İÇİN ÖLÇÜLÜ OLARAK TÜKETEBİLECEKSİNİZ(PASTA,BÖREK,ÇÖREK).UNUTMAYIN SADECE BİR SÜRELİĞİNE HAYATINIZDA YOKLAR.İNŞALLAH FAYDALI OLMUŞTUR YAZI.SEVGİYLE KALIN :)

Bu liste hayat tarzı haline gelinceye kadar uygulamak lazım. İnşallah başarılı olurum.

Benim kilolarla başım dertte.. 1978 doğuluyum ve 13 yaşlarından sonra kilo alarak hep tombul kız olarak büyüdüm.. seneler öönce hırslanarak ve bu siteyle tanışarak 77 kilodan 65 kiloya kadar indim.. Takviye vitamin diyet ve sporla birlikte.. Ramazan ayında iştahsızlıktan 66 kiloya inmiştim ama yine 74 kiloya çıktım kışın.. Bir aydır yediklerime dikkat ederek 70 kiloya düştüm... Çalıştığım için çok düzenli yapamıyorum diyeti. Eskiden odada kolay uyguluyordum ama şimdi odada 6 kşi var ve herkez farklı saatte yemeğe gittiği için rahat yemek götürüp yiyemiyorum ya onlara kokuyo ya canları istiyo fazla götürüyorum ben yapmaya yetirştiremiyorum az olunca canları çekiyo çok sıkılıyorum bu yüzden.. evden elma götürdüm diyelim 3-4 tan eatıyorum çantaya hergün götürmemek için ama kalmıyo malesef..Yine zorlayacağım kendimi neyse bunları geçeyim.. Sen ne zamadır uyguluyorsun doktormu söyledi ben her Sabah kendim hazırladığım müsliyi yiyorum... Buğday, yulaf, ay çekirdeği, biraz keten tohumu, kuru üzüm, badem ve fındık koyarak hazırladığım müsliyi yiyorum süt ile birlikte... Öğlen yemeği fabrikada ne yemek çıkarsa çorba ve yemek alarak pilav ve makarnayı yemiyorum. Akşam üzeri veya mesaiye kalırsam yine müsli yiyorum... Sabah müsliyi 09:00 gibi yiyorum. sabah kalkınca hemen balzemik sirke içiyorum ve bir avuç fındık fıstık yiyorum faydalı yağlar var diye... ekstra yürüyüşü yapmaıyorum hergün ama haftada 3-4 vgün 08:30- 21:00 arası işyerindeyim ve yoğun olduğu için koşturuyorum... 18:00 gibi çıkıncada yolda inerek 1 saat kadar yürüyorum... Birde benim üst bedenim 40 beden alt bedenim 44 beden... basen, göbek popo mevcut :KK43: bana önerilerin neler olabilir???

Canım bu söylediğin beslenme yarzını kalıcı olarak sağlayıp yaşam biçimi haline getirebilsek hayat boyu kilo problemi yaşamayız aslında ama irade lazım ben çok saldım bu aralar sanırım çeşit çeşit diyet yapmaktan sıkıldım artık bıraktım ama kendimi toparlamam gerek bende dediğin gibi bir beslenme düzeni sağlamaya çalışıcam

Merhaba kizlar,

Ben bu listeye benzer bir beslenme programi uyguluyorum ve 2 haftada 2bucuk kilo gitti. (saglikli besleniyorum ve hareket ediyrm)

Haftada 2 kere tatli yiyorum, gunde 3 kahve iciyorum onada seker atiyorum. (bunlarida yapmasam daha hizli kilo verebilecegime inaniyorum) :21:

hepinize kolay gelsin

Spor yapmadan sadece diyetle bi noktaya kadar kilo verirsiniz hemde vucutta deformasyon olabilir

bunu sporla desteklemeniz lazım..genelde bayanlar kilo verirken sıkılaşmada isterler çünkü tecrübelerimden biliyorum..

sporda kaslar aktif çalıştığından günlük kalori sarfiyatı fazla olur.. ama kaloriye takılmaya gerek yok tabiki

ikna olmayana bilimsel açıklamasınıda yapabilirim =)

spor yapmak istiyorum ama zamanım yok yada yaparken sıkılıyorum diyen varsa bana ulaşsın..

sporu insanlara nasıl sevdirdiğimi ve onlar için diyetten ne kadar daha önemli olduğunu açıklıyım :)

istenilen hedefe 2buçuk ayda ulaşalım..

Arkadaşlar merhaba.Ben 37 yaşındayım ve denemedigim sey kalmadi zayiflamak icin..Farkettim ki tek başıma zayiflayamiyorum.diyetisyene gitmek de cok pahali.gecen gun tv de "online gorusme ile zayiflayin " diye birsey duydum.sistemde doktor da diyetisyen de psikolog da varmis. Aranizda hic deneyen oldu mu ? Fiyatlarina baktim uygun gorundu , faydasini gorebilirsem hem zamandan hem paradan tasarruf gibi gorundu gozume..Sizin fikirleriniz / tecrubeleriniz nedir?

X