Uzm. Dr. Ayça Kaya'dan diyet önerileri ve Diyet Yemek/menü Tarifleri

Bugün çıktım pazara sıvadım kolları aldım roka,maydonoz,marul falan filan :KK9: :KK9: Yapçam salatayı yicem :KK9: Spor da yapçam göbeği eritmeliyim :KK8: Bence de ayda 4 kilo az :KK50: 5-6 olmalı. :KK4: Hepimize bol meyveli sebzeli kilo vermeleeer :KK39:

ohh iyi ettin valla ayy evet ya az vermeyelim bence çünküzaten sağlıklı beslenmeye yönelmiş durumdayız geri almayız kiloları :KK70:

Canım emeğine sağlık çok güzel bi topik olmuş yazdıklarının hepsini okuyamadım daha ama çok güzel şeyler eklemişsin benim doğru bildiğim çoğu şey meğer nekadarda yanlışmış.... Ama olsun senin gibi azimli ve paylaşımı seven arkadaşlar sayesinde yanlışlarımızı düzeltmeyi öğrenicez dimi??? Tekrar teşekkürler...

aynen canım şu doğru bildiklerimizin yanlış çıkması zaten beni bu sağlıklı beslenmeye teşvik etti. birşe değil canım :KK34:

Zayıflamak için ilaç kullanımı nekadar doğru?

Günümüz tıbbında, insan vücudunda aşırı derecede yağ birikimi ile karakterize olan şişmanlık hastalığı, hem kendi başına bir hastalık olması hem de diğer organ sistemlerini etkileyerek bir çok hastalığa neden olması açısından çok önemli yer tutmaktadır.

Şişmanlık hastalığının görülme sıklığı, sanayileşmenin başlaması ve insanların köy hayatından şehir hayatına geçmeleri ile birlikte özellikle son 50 yılda çok artmıştır. Bizim toplulumumuz için yapılan ve çok kapsamlı bir araştırma olan TURDEP’in sonuçlarına göre ülkemizde şişmanlık hastalığı görülme sıklığı %27‘ler civarındadır. Bu duruma fazla kiloluğu da eklediğimizde toplulumumuzun neredeyse yarısının kilosundan memnun olmadığını rahatlıkla söyleyebiliriz. Bu kadar sık görülen bir hastalığın, daha çok kozmetik bir problem olarak yansıtılması ne yazık ki bu konuda korkunç boyutta, yeterli tıbbi ehliyeti olmayan ticari bir sektörün doğmasına neden olmuştur.

Halkın da yeterli bilgilendirilememesi nedeni ile elinizi nereye atsanız mucize bir zayıflama diyetini veya suplementini görmek neredeyse kaçınılmaz olmuştur. Insanların fazla kiloyu basit kozmetik bir durum olarak gördükleri için bir hap içip bütün kilolarından kurtulmak umudu doğmuştur. Özellikle bu tür ürünlerde karlılık çok yüksek olduğu için medyada da çok reklamları yapılmakta ve insanlarımız da bu tür uygulamaları, mevcut sağlıklarını bile kaybettiklerinin farkında olmadan yapmaktadırlar. Belki kısa dönemde hızla kilo verilse bile sonrasında her şey başadönmektedir.

Piyasada diyet yapmadan zayıflattığı öne sürülen besin takviyelerinin çoğu aslında basit vitamin bileşikleridir. Bazen sırf hızlı zayıflatsın diye bu ürünlerin içine tıbben kulanılmaması gereken kafein, efedrin, amfetamin, sibutramin veya tiroid ekstreleri kontrolsüz ve yüksek dozda konulmaktadır. Bu ürünleri incelediğinizde çoğunun yanında düşük kalorili diyet önerileri ile satıldığı görülür. Eğer böyle bir öneri yoksa da bazen plasebo etkisi görülebilir. Yani hasta o ilacın zayıflatıcı etkisinin olduğunu bilinçaltında kabullendiği için kendini tok hissedebilir ve besin alımını azaltabilir. Ancak ilacı bıraktığı an iki kat daha fazla kilo alır.
Ayrıca bu tür takviyeler hazırlanırken daha çok kar amacı güdülür ve kısa veya uzun dönem klinik çalışmaları yapılmadan piyasaya sürülür. Bu nedenle de yan etkiler konusunda genelde yeterli bilgi toplanamayabilir ve uzun vadede sağlığa zararlı etkileri olabilir.( Saç dökülmeleri, sıvı-elektrolit kayıpları, kalpte ritim problemleri veya ani ölümlere bile ortaya çıkabilir). Oysa bizim tıpta kullandığımız herhangi bir ilaç bile çok uzun süre araştırılır ve ilacın etkisinden iyice emin olunduktan sonra insanlığın kullanımına sunulur. Ama ne yazık ki halkımızda doktorun verdiği güvenilir tıbbi ilaçtan çok komşunun önerdiği, medyadan duyduğu doktor önerisi olmayan içinde ne olduğunu bile bilmediği hiç bir yan etkisi olmayan! tamamen bitkisel ürünleri kullanmayı ister . Bu durumda hem mevcut sağlığını hem de parasını kaybeder.O nedenle zayıflattığı öne sürülen bütün ürünlerin mutlaka içeriği iyi okunmalı ve doktora danışmadan kullanılmamalıdır.

Burada önemle üzerinde durulması gereken nokta şişmanlık ciddi bir hastalıktır. Bu hastalığın tedavisi basit diyet reçeteleri ve tıbbi olmayan zayıflama ürünleri ile yapılamaz. Aksi takdirde hem sağlık hem para kaybı olur. Kalıcı tedavinin çözümü tıptadır.

bayanlar bendede eczaneden aldığım haplar var. Allaha şükür bugüne kadar hiç düzenli kullanmadım aklıma gelmiyorki yemekten yarım saat önce almak. ben doktora danışmadım ama eczacıdan iyice bilgi almıştım alırken.

Ve ben şu tv de çıkan yok african mango yok mor mango reklamlarına inanmıyorum. ilaç alacaksan doktora gideceksin işte okadar!!

Kesinlikle ilaçlara karşıyım.Doktora gidilmeli.Ben doktora giderek de kullanmıyorum ama.Perhizimin bugün 4. günü.Yarın 5.Pazar günü tartılıcam 60 olmak istiyorum.Tam kilomu da bilmiyorum şuan 64-65 falan olması lazım :KK1:

Ne kadar cok doğru bildiğim yanlış varmış aslında teşekkurler bilgi paylaşımınız ıcın...

Merhaba Hanımlar :)

Bugün Ayça Kayanın web sitesinde birbirinden önemli ve çok iyi önerilere rastladım. Bunlardan Diyet ile ilgili olanları sizlerle paylaşmak istiyorum. Umarım sizlerde bu önerilere uyabilirsiniz. Çok mantıklı bulduğum Önerileri teker teker başlık açmaktansa bir başlıkta toplamak istiyorum. İşe önce Diyette Doğru bilinen yanlışları paylaşarak başlamak istiyorum. Bu başlık paylaşım açısından zengin tutulacaktır. Önerileri sizinle paylaşacağım.

Diyette Doğru bilinen yanlışlar:

• Makarna, pilav, ekmek gibi karbonhidratlar diyetten tamamen çıkarılmalıdır : Yanlış. İnsan vücudu ana enerji kaynağı olarak karbonhidratları kullanır. Zayıflayayım diyerek ekmeği, pilavı kesmek ve bu besinleri hiç tüketmemek vücuda doğru enerjiyi vermemek anlamına gelir. Bu durumda Vücutta enerji elde edebilmek için kas ve karaciğerdeki glikojen depoları kullanılır yani sudan kilo verirsiniz, şişmanlığınızın nedeni olan yağ dokusu olduğu gibi yerinde kalır. Normal beslenmeye geçtiğinizde iki kat daha fazla kilo alırsınız.
• Protein ağırlıklı yemek çok sağlıklı kilo kaybı sağlar : Yanlış. Protein ağırlıklı beslenmede, vücut proteinleri sindirmek için çok fazla enerji harcar ve zayıflama olabilir. Ancak proteinlerle birlikte çok fazla yağ da vücuda gireceği için, kan yağlarında yükselme ve korener kalp hastalıkları ortaya çıkabilir, Gut hastalığı gelişebilir. Ayrıca, proteinler vücuttan atılmak için kemikten kalsiyum çeker ve bu da kemik erimesine neden olur. Bu durumda zayıflasanız bile geri kalan hayatınızı hasta bir insan olarak geçirirsiniz.
• Meyva yemekten 2 saat sonra yenir, yoksa bütün yenilenler yağa dönüşür : Yanlış. Eğer doymuyorsanız ikinci tabak yemek yerine, 1 tane meyva yemek daha az enerji alımına yani daha az yemeye neden olur. O nedenle doymuyorsanız, ikinci tabak yemek yerine 1-2 tane meyva yemek daha iyi bir yaklaşımdır.
• Maydanoz suyu zayıflatır : Yanlış. Maydanozun idrar söktürücü etkisi vardır. İdrar kaybı nedeniyle insan kendini hafiflemiş hisseder, yoksa kilo kaybına ve yağ dokusu azalmasına hiç bir faydası yoktur.

• Sauna gibi sıcak ortamlarda terlemek zayıflatır : Yanlış. Sauna gibi sıcak ortamlarda terleyerek kaybedilen yağ değil sudur. Bu gibi sıcak ortamlar, organizmanın toksinlerden arınmasını, kasların gevşemesini, kırgınlığın atılmasını sağlar ancak zayıflatmaz. Kilo kaybetme açısından bakacak olursak, soğuk sıcaktan daha etkilidir.
• Sabahları aç karnına limonlu su içmek zayıflatır : Yanlış. Limonun bağırsakları çalıştırıcı özelliği vardır, ancak soğuk yada ılık suyun veya limonlu suyun zayıflatıcı hiçbir etkisi yoktur.
• Kan şekerim düştü, tatlı yemeliyim : Yanlış. Kan şekeriniz düşüp, eliniz ayağınız titriyorsa, asla tatlı yemeyin, peynir ekmek daha iyi bir seçimdir. Tatlı yiyebilecekler sadece insülin kullanan şeker hastalarıdır.

Çok güzel bilgiler paylaşmışsın gerçekten emeğine sağlık biçok şey öğrendim sayende

X