İri bebek-normal doğum yapanlar!!!

benimde bebegim 2 hafta onden gidio buyuk ihtimalle sezeryan olcam durusuda makat zaten donme ihtimali var daha ama doktorum sezeryan dedi bence buna doktorun karar versin

kızım da 4000gr doğdu.biz de son ana kadar normal doğumu bekledik.doktorumuz da 4 ten sonrası sıkıntılı artık çatı genişliğin uygun değil dedi bana 39. hafta başını sezryen günü olarak verdi ama ben hala normal doğum istediğimden erteledk sürekli.bebek kanala da girmemişti artık beklemek anlamsız sonrası sıkıntı olur dedi ve 39+5 e gün verdi.o gün sabah sancılarım başladı ama doktorumuz riskli deyince denemedim ben de normali.bir gün önce gelmek isteseydi normal doğumu denyecektik.ama kısmet böyleymiş.doğumdan sonra gözümü açtığımda kızım nasıl diye sorduktan sonra ilk sorum 'kaç kilo,sezaryen olduğuma değdi mi': oldu:KK52:doktorumuz da iyiki normal olmamış hayatta çıkmazdı buçocuk senden dedi:)benim tesellim sancımın başladığı gün doğmuş olması,yani yine kendi karar verdi doğum gününe.çok şükür gayet iyi şimdi.
negerekiyorsa öyle yapın,gereksiz risklere girmeyin.Allah yardımcınız olsun.

öncelikle inş normal olsun sağlıklı olsun.benim ilk oğlum 3460gr normal doğum yaptım ilaç hiç kullanmadım kullansaydı oda heralde 4 doğardı 2.oğlumun muhtemelen 4 doğacağını korkulacak bidurum olmadığını söylemişti kendi dr'um fakat doğum günüm geldiğinde doğu şartları başka hast başka dr:KK43:bebek4150 gr bebeğin omzu takılıp omzu çıkabilir gibi söylemlerle ebe destekli bana psikolojik baskıyla kabul ettirildi şuan oğlum11,5 aylık hala kendime çok kızıyorum nasıl kabul ettim diye doğumdan sonra sezeryan denen 3 dereceden bir kalp ameliyatına denk düşen fakat kadın doğumcuların çeşitli ve çoğen hiç bir lüzumu olmayan sebeplerle annne adaylarının bu hayatta zor fakat en güzel duygusunu ellerinden aldıkları doğum şekli dedikleri bu operasyondan sonra bunu kabullenmekte oldukça zorluk yaşamıştım ve arştırdım sonuç olarak gördüm ki kilolu bebekler güçlü oldukları için dahada kolay çıkıyormuş daha geçenlerde 2 arkadaşım 5 kg doğum yaptı dr' a denemek istediklerini söylemişler diyolar ki ilkinden bi farkı yoktu biraz dikişler fazla ama bu seni korkutmasın karnındaki dikişlerin yanında hiç kalır.benim bebegim anne karnında 8aylıkken 2kg doğuma kadar 4500 oldu sanırım senın daha da büyük 5 de olabilir fındık fıstık gibi yaglı şeyler yeme kan ilacınıda alma bence az ama öz beslen eger bebeğin erkekse doğum tarihin dr dediğinden 10 gecikebilir buda bebeğin iyce kilo alması demek son 15 gün nerdeyse30 gr alıyor ben doğuma 15 kala bebek 3760gr keşke oğün bilinçli olsaydım yada dr iyi olsaydıda deseydi gel bunu doğurtalım dahada kilo almadan hala çok öfkeliyim o drlara bence bu kadın doğumcular hep bıcak parası peşindeler istisnalar olabilir. benim babaannem köy ebesiymiş duyunca bana terekemece dediği boy olarmı hiç öle şey kilolu uşağ dahada ey doğar tıpkı geçmiş olsuna gelen diğer arkadaşların dediği gibi iyice araştır rabbim kimseye kaldıramayacağı yük yüklemez inan şimdiki aklım olsaydı derdim ki deniycem...sana kolay gelsin ama çeverendeki tüm anne olan bayanalara danış birdeaklıma gelmiken bebeğim bir haftalıktı sağlık ocağındaki hemşireye dert yanıyodum ğüldü ve dediki benim ilk doğumum 5 kg oldu doğar ama çok zorlandım valla 3 de aynı diyo çok zorlandım bendemiştim çok zorlandım(3460)ama sezeryan lanet bi şey..dğumdan sonra müjdeli haberlerini bekliyoruz:KK3:

Teşekkür ederim bayağı desteklemişsin normal doğumu ama dediğin gibi doktorlar bayılıyor kesip biçmeye

umarım benimki bana kazık atmaz çünkü düşünüyorum da köyde kadınlar nasıl doğuruyordu çatır çatır

İsteseler doğurturlar yani her şey ellerinde Allah merhamet versin doktorlara ne diyeyim ki :KK14:

birşey daha eklemek istiyorum omzutakılır dedi ya dr ilk yaptığım işlerden biride bebeğimin omzunun gerçekten geniş olup olmadığına bakmaktı baş 37 doğmuştu inan omuzları başındanda dardı anlayacagın baş çıktımı tamamdı ben ordaki ebelere hakkımı helal etmiyorun dr yapması gerekeni yaptı yani cerrahsa onun işi kesmek en azından ona daha kolay ama ebenin işi doğurtmak kim bilir doğumlarda neler görmüştür neler sabahası yanıma gelip senden sonra 8 kişiyi daha kesti dedi nöb hemşire pisbir sırıtma ifadesiyle bizim zamanımızda daha kolaydı doğum dedi. inan 2 kutu antbiyotk kullandım dikişlerde açılma oldu şuan dahi ağrım var.bir hafta sonra dr gittğimde çok pişmanım keşke deneseydim dedim ne derse begenirsin yüzüme bile bakmadan keşkede deneseydin dedi. sana şunu söylemek isterim eğer gittiğn özel bir hastahaneyse çok düşük bir ihtimal normal yapman çünki onların mesai saati çok kıymetli malum paralı hastaları bekliyor 8cm bile olsa açıklığın son bir saatte kalsa doğumuna beklemez bence dediğim gibi sokaklarda danış anlarsın durumun ne oldugunu yada aklı başında bir hekim bul dr gerçekten doğum yanlısı olduğuna kesin kanaat getir sanırım ilk doğumun elinden geleni yap dediğim benim belimde çift taraflı kocaman bir belfıtığım var bekarkenden vardı kadın doğ asla olmaz demişti ama aklı başında bir beyin cerrahı bulup danışmıştım ondan Allahrazı olsun yaparsın benim karım hemde ikiz yapmıştı demşti yıllar evvel doğumdan sonra belimde epeybir düzelme dahi olmuştu hani kadın doğ asla demişti ya ama daha öncede dediğim gibi kilolu bebekhakkında bilgim yoktu ama artık oldu korma sana destek verecek bir kişi olsun etrafında hayatta yaşayacagın bu güzel tecrübenin ellerinden çalınömasına izin verme elinden geleni yap sezeryanın karın içi yapışmaları mesane bagarsak sisitemi rahimdeki tüplere hatta rahmin alınması durumları gibi zakıncalarınıda unutma nedense doğumda ki sakıncalar anlatılıyorda sezeryanın neleere sebebiyet vereceği riskler sayılmıyor?seçecegin has eğitim araştırmada olmasın malum gelen çok normal bir devlet has bulamalısın eşime diyorumki keşke ebeye beni doğur sezeryan parasını sana vereyim eminim elinden gelenineniyisini yapardı.

birşey daha eklemek istiyorum omzutakılır dedi ya dr ilk yaptığım işlerden biride bebeğimin omzunun gerçekten geniş olup olmadığına bakmaktı baş 37 doğmuştu inan omuzları başındanda dardı anlayacagın baş çıktımı tamamdı ben ordaki ebelere hakkımı helal etmiyorun dr yapması gerekeni yaptı yani cerrahsa onun işi kesmek en azından ona daha kolay ama ebenin işi doğurtmak kim bilir doğumlarda neler görmüştür neler sabahası yanıma gelip senden sonra 8 kişiyi daha kesti dedi nöb hemşire pisbir sırıtma ifadesiyle bizim zamanımızda daha kolaydı doğum dedi. inan 2 kutu antbiyotk kullandım dikişlerde açılma oldu şuan dahi ağrım var.bir hafta sonra dr gittğimde çok pişmanım keşke deneseydim dedim ne derse begenirsin yüzüme bile bakmadan keşkede deneseydin dedi. sana şunu söylemek isterim eğer gittiğn özel bir hastahaneyse çok düşük bir ihtimal normal yapman çünki onların mesai saati çok kıymetli malum paralı hastaları bekliyor 8cm bile olsa açıklığın son bir saatte kalsa doğumuna beklemez bence dediğim gibi sokaklarda danış anlarsın durumun ne oldugunu yada aklı başında bir hekim bul dr gerçekten doğum yanlısı olduğuna kesin kanaat getir sanırım ilk doğumun elinden geleni yap dediğim benim belimde çift taraflı kocaman bir belfıtığım var bekarkenden vardı kadın doğ asla olmaz demişti ama aklı başında bir beyin cerrahı bulup danışmıştım ondan Allahrazı olsun yaparsın benim karım hemde ikiz yapmıştı demşti yıllar evvel doğumdan sonra belimde epeybir düzelme dahi olmuştu hani kadın doğ asla demişti ya ama daha öncede dediğim gibi kilolu bebekhakkında bilgim yoktu ama artık oldu korma sana destek verecek bir kişi olsun etrafında hayatta yaşayacagın bu güzel tecrübenin ellerinden çalınömasına izin verme elinden geleni yap sezeryanın karın içi yapışmaları mesane bagarsak sisitemi rahimdeki tüplere hatta rahmin alınması durumları gibi zakıncalarınıda unutma nedense doğumda ki sakıncalar anlatılıyorda sezeryanın neleere sebebiyet vereceği riskler sayılmıyor?seçecegin has eğitim araştırmada olmasın malum gelen çok normal bir devlet has bulamalısın eşime diyorumki keşke ebeye beni doğur sezeryan parasını sana vereyim eminim elinden gelenineniyisini yapardı.

normal doğum hevesinizi ve desteğinizi anlıyorum ama bence abartmaya gerek yok.denemek??bu kadar basit değil bence,5kg çocuğu normal doğurmaya çabalamak mantıklı insanın yapacağı şey değil kusura bakmayın.ben hevesimi alacağım diye çocuğumu riske atamam,ya havasız kalırsa,beynine oksijen gitmezse??
ben sezeryan oldum,4. günden sonra hiç yatmadım,2900 gr bebeği normal doğuran kuzenim tam 20 gün yattı,tuvalete gidemedi.nerdeyse hiç dik olarak oturamadı.1 aydan sonra yürümesi normale döndü.çatı genişliği diye bir durum var,illaki büyük olacak değil.müsait değilse 2 kg çocuk bile sıkıntı yaşatır.yine anı şekilde 2800 gr bebeğini normal yolla dünyaya getiren eltim 2 gün aralıksız olarak sunni sancı çekti,3. gün doğum yaptı ve doğum sonrası malum.bu süede bebeği dışkısını yuttu,yoğun bakımda kald falan filan...çok fazla örnek var bu konuda verebileceğim.ben de çok istedim,doktoruma yalvardım bende bağıra çağıra doğum yapmak istiyorum dedim ama bu isteğim için bebeğimin sıkıntı yaşamasını asla kabul edemezdim.

sevgili esra zaten bende bebeğimn hayatını riske almamak içinsezeryana yatmayı kabul ettim fakat sonradan yaptığım araştırmalarda okjisensiz kalma ve omuz takılması gibi olumsuz durumların her doğum için bir risk faktörü olduğunu ögrendim eğer bulabilirsen trt'de yayınlanan (muhtemelen 3 ay oldu)türkiyede sezeryan gerçeğini anlatan dünya sağlık örgütünden bir kişinin söylemleri var durum içler acısı ben kesinlilkle çevremde bu kadazeryan olmasını kabul edemiyorum.daha 6 ay önce yegenime gittiği bütün özeller mutlaka sezeryan olmalı derken ist zeynep kamilde normal yaptırdılar Allah aşkına bu dr aynı tıbbi eğitimi almıyormu bizler çalıştığımız işlerde okulda öğrendiklerimizimi uyguluyoruz yoksa şahşi kanaatlerimizlemi işlerimizi yürütüyoruz.ilk doğumumda dr bana sezeryanın daha kolay olduğunu anlatmıştı ben kabul etmemiştim dediki ama alttanda dikiş atıyorum olurmu ilk defa doğuma giden bu kadınlara neden bu denli psikolojik baskı yapıyorlar bebekler yaklaşık 300ila500gr arası şiş doğuyorlar goğum eyleminde dar bir yerden geçince şiş zaten içe çöküyormuş mantikende öyle şiş bir yere basınca içeri girer nufus artışınıdaki fazlalaşma zamanında kıymetli olması anlamı taşıyor dr için hiçunutmam oğlumu doğum yaptığımda 10 bebek dünyaya geldiğini sadece benim normal olduğunu öğrenmiştim sence bu sayı çok değilmi yoksa benim şansım günlerce direnip mesai saatine denk düşmemekmiydi.küçük oğlumu doğunun en kuytu illerinden birinde prafabrik bir hastahande dünyaya getirdim oğunki hemşerelerden biri dediki bugün git yarın gel bugün doğum içinhiç iyi birgün değil dedi nasıl yani yarınımı olur bu işin ,ertesi ğün gelende senden sonra bilmem kaçkişiyi daha KESTİ dedi bu nedir yani şunumu demek istediler sezeryancı bir dr var nöbette hadi benim kiloluydu peki diğer bayanlara yazık olmadımı yok sncın yok yok açılma yok sancı yoksa geliröyle anlatan arkadaşlar duydum ki sancısı doğuma yakın başlamış ille saatlerce çekilcek diye bişey yok şuan da ğüney doğuda bulunmakytayım buradaki bayanlara sorduğumda şu çıktı ortaya köy kesimi evde şehirliler hast sezeryan...?zaten sağlık bakanlığına şikayette bulunacağıım başbakanlığada incelensin bu durum nedir?hiç inandırıcı bulmuyorum.ayrıca şunuda eklemek istiyorum ki normal doğum yapan bayanların yok şöyle sancı çektim yok dikişlerim yok oturamadım bence bunları yeni doğum yapmaya hazırlanan bayanlara anlatıp onları korkutulmasını kınıyorum. sezeryanla doğum yapan arkadaşlardan karınlarında his kaybı olduğunu hiç duymamıştım yaşayınca öğrendim acaba bir ay zor oturmakmı zor yoksa karnımızı hissedememekmi?

ben de normal doğum yaptım. epidural falan yok tamamen doğal. oğlum 4 kilo doğdu. tamam zor ama o kadar da değil. şimdi ikinci bebeğime hamileyim. Allah kısmet ederse bunu da tamamen normal doğurmayı düşünüyorum.

canım sen bakma doktoruna banada 4 kilo demişlerdi hemde halen krnımdaydı aman allahım daha doğmasına çok var dedim doktor demezmi doğana kadar kilo almaya devam ederse normal doğum olmaz diye sandım çocuk 5 kilo doğacak ama ultrasyon ultrasyonu tutmuyor başka ultrasyonada girince kızımın kilosu çok daha düşük çıkmıştı kızım doğdu ben sezeryan istedim canım tatlıdır kızım 3.750 doğdu bırak kilolu olsun zayıf yada hastamı olsun sende buldun bunama kızzzz:KK1:

yercekimlikaranfil, ne kadar güzel anlatmışsınız..Okurken insana rahatlık geliyor..

Ama elimde değil üzülüyorum neden bu kadar tosuncuk oldu ki diye 2700 falan olsa ne güzel doğar çocuk

Artık vitamin ilacı almamaya çalışcam belki de ondan bu kadar tosuncuk olduk

Gereksiz bir kilo alımına sebep oldu ilaçlar, zaten spor falan da yok hayatımızda

Şiştikçe şiştik anlayacağın

Umarım daha fazla kilo almayız tek ümidim bu

aldığınız ilaçlar hem bebişiniz için hem sizin için çok önemli..onları kesmeyin asla..doğumdan sonrada vitamine çok ihtiyaç duyacaksınız ayağa çabuk kalkabilmek için.. bebeginizin kilosuda gayet normal..bunuda takmayın kafanıza..benim kızımda 3.975 doğdu sezeryanla..bağır çağır doğurmak istedim bende ama olmadı..ihtimal bile olsa kızımda bende risk almamış olduk..havasız kalabilirdi..yattığı yerden dünyaya gözlerini açtı :) bebeğinizin doğum kilosunun fazla olmasının önemini doğurdugunuz gün anlayacaksınız:) 1 aylık bebek gibiler:)) bi arkadaşın ikiz bebekleri oldu 40 ı çıktı görmeye gittik kızımın doğduğu günden bile küçük görünüyorlardı :) malum ikiz olunca 2.200 civarı doğdular..o yüzden üzülme tombiş diye:) bende hep topik topik dedim kız topik çıktı :)

canım sen bakma doktoruna banada 4 kilo demişlerdi hemde halen krnımdaydı aman allahım daha doğmasına çok var dedim doktor demezmi doğana kadar kilo almaya devam ederse normal doğum olmaz diye sandım çocuk 5 kilo doğacak ama ultrasyon ultrasyonu tutmuyor başka ultrasyonada girince kızımın kilosu çok daha düşük çıkmıştı kızım doğdu ben sezeryan istedim canım tatlıdır kızım 3.750 doğdu bırak kilolu olsun zayıf yada hastamı olsun sende buldun bunama kızzzz:KK1:

Yok bulmuş bunamışlık değil tabii ki tek isteğim sağlıklı bir şekilde sağlıklı bir bebek dünya'ya getirebilmek

Ama doktorların para hırsıyla böyle kuaför gibi çat çat kesmelerine sinirleniyorum

Biz koyun değiliz ki sırayla kes, biç, yolla evine mantığından korkuyorum

Annelerimiz nasıl doğurdu da şimdi kimse doğuramıyor diye düşünüyor insan

Hem de özle hastanelere gidip dünya para döktüğümüz halde

Yok bulmuş bunamışlık değil tabii ki tek isteğim sağlıklı bir şekilde sağlıklı bir bebek dünya'ya getirebilmek

Ama doktorların para hırsıyla böyle kuaför gibi çat çat kesmelerine sinirleniyorum

Biz koyun değiliz ki sırayla kes, biç, yolla evine mantığından korkuyorum

Annelerimiz nasıl doğurdu da şimdi kimse doğuramıyor diye düşünüyor insan

Hem de özle hastanelere gidip dünya para döktüğümüz halde

ben kendim istedim sezeryanı neden boşuna ağrı yada korku yaşayayımki hop 5 dk bitti hemde her anımı yaşadım belden yukarım uyanıktı şimdiki aklım ols agene sezeryan olurdum benim canım çok tatlıdır ama tabi sezeryanında sonrası var 3 haftada tam olarak kendime geldim o ayrı konu tabi

Yani benim de canım kıymetlidir de sezeryan nedense beni çok korkutan bir şey

Sanki bir şeyler ters gidecekmiş gibi hissettiriyor bana

O yüzden de geleneksel yöntemin savunucusu oldum bir anda

Oysaki her ikisi de kendince zor süreçler

sevgili arkadaşım şu süreçte duydugun korku ve tedirginliklerini anlıyorum sen yürüyüş, nefes egzersizlerini ögren karın ve bacak kasların güçlü olmalı. yaklaşık 2 ayın var yürüyüşe devam normal doğumdan asla korkma haklısın geleneksel yöntem:)netten doğum videolarını izle bak bir hangisi daha içine siniyo doğumda çekecegin 1gün sezeryanda çok uzun bir zaman bakma sensezeryan rahattı diyenlere ne rahatı ya 9 kat kesilmişsin üstelik estetik dikiş güya kesiyi parmagınla dahi çekiştirsen korkuyorsun ki açılacak diye ki agdada açıldıgını dahi söyleyen duydum ilk doğumda 4kg doğum çok degil, inan ki çevremde çok duydum ayrıca 4kg denen bebegin 3,3 denenin 5 doğduğunuda duydum yani ultrasona güvenme sen dene ki pişman olma helede uzun boyluysan korkma

sevgili arkadaşım şu süreçte duydugun korku ve tedirginliklerini anlıyorum sen yürüyüş, nefes egzersizlerini ögren karın ve bacak kasların güçlü olmalı. yaklaşık 2 ayın var yürüyüşe devam normal doğumdan asla korkma haklısın geleneksel yöntem:)netten doğum videolarını izle bak bir hangisi daha içine siniyo doğumda çekecegin 1gün sezeryanda çok uzun bir zaman bakma sensezeryan rahattı diyenlere ne rahatı ya 9 kat kesilmişsin üstelik estetik dikiş güya kesiyi parmagınla dahi çekiştirsen korkuyorsun ki açılacak diye ki agdada açıldıgını dahi söyleyen duydum ilk doğumda 4kg doğum çok degil, inan ki çevremde çok duydum ayrıca 4kg denen bebegin 3,3 denenin 5 doğduğunuda duydum yani ultrasona güvenme sen dene ki pişman olma helede uzun boyluysan korkma

Yani doğuran doğuruyor da anacım doktorun elindesin işte

Olmuyor bilmem şu sebep dese zaten korku içerisindesin gerekeni yapın diyeceksin

Maalesef bizim doktorlar kendini kasap zannediyor :KK14:

Kızım 3300 doğdu.Normal doğum öyle kolay bişey değil canım.Ben de normal diye tutturdum.atıp tutuyodum şöyle sağlıklı böyle iyi ama yok.Anlatamam nasıl bişey olduğunu.Bence hiç gerek yok.Öyle de doğacak bebeğin böyle de.Bebeği de riske atma.Sezeryan yaptır gitsin.

başkalarının olumsuz doğum anıları korkutmasın seni. benim ilk doğumum normaldi 3,460gr doğdu inan sancısı hariç hiç bir zorlugu veya kötü anısı yok yıllar unutturdu.geçen bi arkadaş hiç bir agrısı olmadan 6 cm açıldgını anlattı sancısıyla 1,5 saate doğum yapmış şaka gibi, kişilerin parmak izi,dna'sı ve bi çok şeyi farklı olduğu gibi acısı ve katlanma gücüde farklıdır doğumda kadına mahsustur.

dr lar 7 aylıkken banada iri bebek teşhisi koydular.sonra psikolojim bozuldu. kendimce diyet yaptım.8 ve 9 ayda sadece 2 kilo almıştım.40 haftam doldu.20 saat sancı verdiler ama sezaryene aldılar artık.son aylarda diyet yapmama rağmen ,bebek 4 kilo doğdu.(yapmasam 5 doğarmış demekki) ben gebelik başında 54 tüm.doğuma girdiğimde 65 tim.toplamda 11 kilo almıştım.eve geldiğimde sadece 5 kilo gitmişti. diğer 6 kilo ilk 10 günde gitti. doğumdan 10 gün sonra yine 54 kiloydum.2 sene emzirdim.
kızım şimdi 4 yaşında ama hala iri bebek konumunda 6-7 yaş grubu giyiyor. boyuda çok uzun.

not:kimseye gebeyken diet önermiyorum... önemli olan dengeli beslenmek...

X