İri bebek-normal doğum yapanlar!!!

Yaxgxmurseli

Üşüyorum kapama gözlerini
Kayıtlı Üye
19 Temmuz 2008
1.916
5
Var mı böyle anneler acaba?

Benim daha 32.haftam ama 2 kilo bebek, doğuma kadar 4 olur dedi doktorum

O kadar yemek de yemiyorum neden şişiyor bu bebek anlamadım

İlaçlardan falan mı?

Doğum yapanlar biraz moral verebilir mi?

hem benım bi arkadasım 34. haftasında bebegın 3.450 gr oldugunu öğrendı stresden bebegı 36. haftada dogdu cok kılo alcakda dogum yapamıycam dıye hıc stres yapma saglıklı olsun yeterkı.

İlaçlardan falan mı?

merhaba,siz kilo almasanız da bebek alır ne güzel işte daha ne istiyosunuz:)benim oğlum da 4 kilo 60 gr doğru,iri bir bebek olarak.iri bebek annedeki şeker hastalığından olabileceği için devamlı şeker yüklemesi yapıp test ettiler ama çıkmadı birşey. ben de iri bir bebek olarak doğmuşum 4,5 kg olarak,doktorumun bana söylediği,bebek genelde annenin kendi doğum kilosu ve ebatlarında olurmuş..
ben normal doğum değil,sezeryan oldum,bende bel fıtığı var,ameliyat olmuştum,bu sebeple ,iri bir bebeği doğurmam çok zordu. sezeryan oldu. doktorlar genelde riske girmeyip sezeryanla alıyorlar ,sizin daha önünüzde 7-8 hafta var şimdiden endişe etmeyin...

merhaba,siz kilo almasanız da bebek alır ne güzel işte daha ne istiyosunuz:)benim oğlum da 4 kilo 60 gr doğru,iri bir bebek olarak.iri bebek annedeki şeker hastalığından olabileceği için devamlı şeker yüklemesi yapıp test ettiler ama çıkmadı birşey. ben de iri bir bebek olarak doğmuşum 4,5 kg olarak,doktorumun bana söylediği,bebek genelde annenin kendi doğum kilosu ve ebatlarında olurmuş..
ben normal doğum değil,sezeryan oldum,bende bel fıtığı var,ameliyat olmuştum,bu sebeple ,iri bir bebeği doğurmam çok zordu. sezeryan oldu. doktorlar genelde riske girmeyip sezeryanla alıyorlar ,sizin daha önünüzde 7-8 hafta var şimdiden endişe etmeyin...

Ya ben hep normal olsun diyordum;ama görünüşe göre ben bunu doğuramıcam :18:

Bu tamamen genetik birşey. Benim bebeğim 4500 gr doğdu. Ben de 4 kilodan fazla doğmuşum, eşim de. Şekerden de şüphelendi doktor ama gebelik şekeri olmayınca genetik yatkınlıktan olduğu kesinleşti.
Ben 40. haftanın ortasına kadar normal doğumu bekledim. 39+2'deki muayenemde bebeğin artık 4500 gr'a yaklaştığını ve hiçbir doğum başlangıcı olmadığını görünce doktorum ya suni sancı ile normal doğumu başlatmayı ya da sezaryen ile gebeliği sonlandırmayı önerdi. Çatı muayenemi bile olmuştum, normal doğuma çok hazırdım. Ama ne bir sancı, ne bir kasılma, ne bir açıklık, ne plesantada yaşlanma... Hiçbir doğum belirtisi yoktu. O yüzden suni sancı ile başlasak bile doğumun ilerlememe ihtimali, doğum ilerlese bile 4500 gr bebeğin çatıya takılma ihtimali çok yüksekti. Doktor o gün akşama kadar süre verdi düşünmem için. Herşeyi göze aldım ama bebeğin çatıya takılması ihtimalini göze alamadım. 39+4'te sezaryen ile bebeğimi dünyaya getirdim. O aradaki 2 günde bile sancım gelse normal doğumu deneyecektik. Ameliyatta uyanıktım, doktor "iyi ki nomral doğumu denememişiz" dedi, çok kocamandı bebeğim, sezaryen kesisinden bile sığmadı, normal doğum gibi üstten iterek çıkarabildiler, videoda var görüntüleri. Çok istedim normal doğumu ama olamadı, içimde uktedir.
Siz de şimdiden düşünmeyin bunları. İri bebekleri genelde riske atmıyor doktorlar ama olmayacak diye birşey yok. Ben bile 4000 gr civarı olsa düşünmez denerdim normal doğumu. Doktorunuza istekli ve cesaretli olduğunuzu hissettirin, o destekleyecektir sizi. Son şansınıza kadar normal doğum gibi bekleyin, olmazsa da son gün olmasın. Olmazsa da üzülmeyin. Benim gibi içiniz rahat olur tıbben zorunlu olduğu için sezaryen oldunuz diye. Ama bebek iri nasılsa diye 38. haftada bebeğiniz almalarına da izin vermeyin. Ciğerlerin ve birçok şeyin gelişimi kilodan bağımsız bir süreç. Bebek iri de olsa anne karnında durduğu hergün çok önemli.

Not: Kilo alımını sormuşsunuz, ekleyeyim. 14 kilo aldım. Hastaneden eve geldiğimde bebek, suyu, eşi derken 7 kilosu gitmişti zaten.

Son düzenleme:
yercekimlikaranfil, ne kadar güzel anlatmışsınız..Okurken insana rahatlık geliyor..

Ama elimde değil üzülüyorum neden bu kadar tosuncuk oldu ki diye 2700 falan olsa ne güzel doğar çocuk

Artık vitamin ilacı almamaya çalışcam belki de ondan bu kadar tosuncuk olduk

Gereksiz bir kilo alımına sebep oldu ilaçlar, zaten spor falan da yok hayatımızda

Şiştikçe şiştik anlayacağın

Umarım daha fazla kilo almayız tek ümidim bu

Bu tamamen genetik birşey. Benim bebeğim 4500 gr doğdu. Ben de 4 kilodan fazla doğmuşum, eşim de. Şekerden de şüphelendi doktor ama gebelik şekeri olmayınca genetik yatkınlıktan olduğu kesinleşti.
Ben 40. haftanın ortasına kadar normal doğumu bekledim. 39+2'deki muayenemde bebeğin artık 4500 gr'a yaklaştığını ve hiçbir doğum başlangıcı olmadığını görünce doktorum ya suni sancı ile normal doğumu başlatmayı ya da sezaryen ile gebeliği sonlandırmayı önerdi. Çatı muayenemi bile olmuştum, normal doğuma çok hazırdım. Ama ne bir sancı, ne bir kasılma, ne bir açıklık, ne plesantada yaşlanma... Hiçbir doğum belirtisi yoktu. O yüzden suni sancı ile başlasak bile doğumun ilerlememe ihtimali, doğum ilerlese bile 4500 gr bebeğin çatıya takılma ihtimali çok yüksekti. Doktor o gün akşama kadar süre verdi düşünmem için. Herşeyi göze aldım ama bebeğin çatıya takılması ihtimalini göze alamadım. 39+4'te sezaryen ile bebeğimi dünyaya getirdim. O aradaki 2 günde bile sancım gelse normal doğumu deneyecektik. Ameliyatta uyanıktım, doktor "iyi ki nomral doğumu denememişiz" dedi, çok kocamandı bebeğim, sezaryen kesisinden bile sığmadı, normal doğum gibi üstten iterek çıkarabildiler, videoda var görüntüleri. Çok istedim normal doğumu ama olamadı, içimde uktedir.
Siz de şimdiden düşünmeyin bunları. İri bebekleri genelde riske atmıyor doktorlar ama olmayacak diye birşey yok. Ben bile 4000 gr civarı olsa düşünmez denerdim normal doğumu. Doktorunuza istekli ve cesaretli olduğunuzu hissettirin, o destekleyecektir sizi. Son şansınıza kadar normal doğum gibi bekleyin, olmazsa da son gün olmasın. Olmazsa da üzülmeyin. Benim gibi içiniz rahat olur tıbben zorunlu olduğu için sezaryen oldunuz diye. Ama bebek iri nasılsa diye 38. haftada bebeğiniz almalarına da izin vermeyin. Ciğerlerin ve birçok şeyin gelişimi kilodan bağımsız bir süreç. Bebek iri de olsa anne karnında durduğu hergün çok önemli.

Not: Kilo alımını sormuşsunuz, ekleyeyim. 14 kilo aldım. Hastaneden eve geldiğimde bebek, suyu, eşi derken 7 kilosu gitmişti zaten.

RABBIM evladınıza saglık sıhat versın ınsallah..

cnm bence o kılo almasın dıye yememezlık yapma baktın erken dogum olur ınsallah olmaz ozmn kılosu ıyı olsun

bence hiç endişe etme.benim arkadaşım 4 kg ile normal doğum yaptı.4 kilodan fazla ise zaten dr riske atmıyor sezeryanla alıyor bebği.kilolu doğması demek diğer bebeklerden 1-0 önde başlamak demek.bence buna sevinin.:))) tosuncuk olsun ne istiyosun onu annesi yaa..:)))

yercekimlikaranfil, ne kadar güzel anlatmışsınız..Okurken insana rahatlık geliyor..

Ama elimde değil üzülüyorum neden bu kadar tosuncuk oldu ki diye 2700 falan olsa ne güzel doğar çocuk

Artık vitamin ilacı almamaya çalışcam belki de ondan bu kadar tosuncuk olduk

Gereksiz bir kilo alımına sebep oldu ilaçlar, zaten spor falan da yok hayatımızda

Şiştikçe şiştik anlayacağın

Umarım daha fazla kilo almayız tek ümidim bu

Yok yok ilaçtan filan olmaz. Vitaminlerini kesme doktor söylemediği sürece. İnan ne beslenmeyle ilgisi var iri bebeğin en başka birşeyle. Vitaminlerle aldığın güç sana emzirme döneminde çok fayda edecek. Hem öyle 2700 gr bebeklere özenme. Doğduktan sonra aylarca toparlansın diye uğraşmak çok daha zor. Hem bebek ufak olduğunda da kendini ileri itemediği için doğumun zor geçme ihtimali oluyor. Daha 7-8 hafta var. Sağlıkla kilo alsın diye dua et. Spora gelince hamile için en güzel spor yürüyüştür. Ben doktora sormuştum "hamile platesine filan gideyim mi?" diye. En güzel spor yürüyüştür, günde 30-40 dakika tempolu yürü demişti. Hem fazla kilo almazsın, hem kilo alsan bile ağırlaşmazsın, hem normal doğum yaparsan doğumun kolay olur, hem doğum sonrası szaryen de olsan normal doğum da yapsan daha kolay toparlanır daha aktif olursun. Faydası sayılmayacak kadar çok.
Ama en önemli şey annenin mutlu ve kaygısız olması. Sen keyfini çıkar, gerisini düşünme. :))

RABBIM evladınıza saglık sıhat versın ınsallah..

Çok teşekkür ederim. Sizin yavrunuza da uzun, mutlu ve sağlıklı bir ömür dilerim.

bence hiç endişe etme.benim arkadaşım 4 kg ile normal doğum yaptı.4 kilodan fazla ise zaten dr riske atmıyor sezeryanla alıyor bebği.kilolu doğması demek diğer bebeklerden 1-0 önde başlamak demek.bence buna sevinin.:))) tosuncuk olsun ne istiyosun onu annesi yaa..:)))

İşte o doğuranlar nasıl doğuruyor bunun bir püf noktası var mı

Köyde doktor görmeyen kadın nasıl doğuruyor

İşte bunları düşünüyorum da acaba bilerek mi ameliyata alınıyoruz diye düşünüyorum

Tosuncuk diye sevdim sevdim tosuncuk olduk gerçekten :KK1:

İşte bunları düşünüyorum da acaba bilerek mi ameliyata alınıyoruz diye düşünüyorum

aslında bunların hepsi takdir ilahi.nasip kısmet yani.bir problem olmadıktan sonra rabbim bir halçaresini sabrını gücünü kuvvetini veriyor normal doğum için.bence sen şimdiden buna streslenme.tosuncuk diye sevmeye devam et.hayırlı doğumlar dilerim.

Ya tabi doğar, doğmaz diye birşey yok. Benim eniştem 6 kilo doğmuş. Ama neyi göze aldığınla ilgili bu biraz. Tıp istatistik bilimidir aslında. Şimdi hamile olduğun için ayrıntılı yazmak istemiyorum da sezaryen öncesi anne bebek ölümleri oranları ile sonrasını karşılaştırmak lazım. Yani 4500 gr bir bebek normal de doğabilir. Ama o doğumda, 3500 gr bir bebeğin doğumundakinden kat kat fazla omuz takılması nedeniyle oksijensiz kalma riski alınmış olur. Benim annem de beni evde doğurmuş ama zor doğum yüzünden tamamen rahim alınana kadar sağlık sorunu yaşadı.
Unutma, normal doğum doğanın mucizesi ve olması gerekendir. Bu işin normali budur. Sezaryen bir seçenek değildir. Ama sezaryen de modern tıbbın en başarılı amliyat türlerinden biridir ve milyonlarca annenin ve bebeğin hayatını kurtarmış pek çok engelli bebek doğumunu engellemiştir. Tıp gerektirdiğinde bunu da öcü olarak görmemek gerek. Kritik nokta ve sorun olan şey, bizim ülkemizde doktorların kesimhanede kuzu keser gibi ameliyatı normal bir sürece çıkarları nedeniyle tercih ediyor oluşu. annelerin de aman vajinam genişlemesin, aman dikişten korkarım aman sancı çekemem diye doğanın mucizesinden gönüllü vazgeçmeleri. Önemli olan senin gerçekten tıbben gerekli olduğu için sezaryen olduğuna ikna olmuş olman ve bu konuda doktoruna güvenmen. Ben çok rahatım. 40. haftanın sonuna kadar bekleyip hala normal doğuma şans veren bir doktorum vardı, normal doğum yaptırdığı hastalarını da biliyorum. O yüzden içim rahat.

Yani öyle yazmışsın ki normali bırakıp sezeryan tarafını tutcam

Senden iyi doktor olurmuş bak hemen ikna oldum :)

Şaka bir yana konuyu açarkenki korkum,endişem azaldı teşekkür ederim hepinize

Yani öyle yazmışsın ki normali bırakıp sezeryan tarafını tutcam

Senden iyi doktor olurmuş bak hemen ikna oldum :)

Şaka bir yana konuyu açarkenki korkum,endişem azaldı teşekkür ederim hepinize

Yoookk, aman haaa. :))) Sakın yanlış anlaşılmasın. Geçmiş mesajlarımda defalarca yazmışımdır KK'da. Kesinlikle zorunlu değilse sezaryen düşüncesinin akla bile gelmemesi gerekir. Sezaryen doğum değildir, ameliyattır. Yoksa neden zaten 4 kiloyu geçeceği daha 6. aydan belli olan bir bebeği 40. haftaya kadar bekleyeyim ki belki gelir diye.
Benim yazmak istediğim bunları kafanda fazla kurup endişelenmemen ve zorunlu olarak sezaryen olursa buna çok üzülmemen idi.
Sağlıkla al bebeğini kucağına. :))

İlaçlardan falan mı?

Canım tombiş bir bebeğinin olması ne kadar büyük lütuf hiç başka bir şeyi kafana takma. Bana da bebeğimin kilolu olduğu söylendi aylarca, 4 kiloya yakın bekliyorduk. Karnım da kocamandı doktor sezeryanı bir düşün istersen demişti günlerce normal mi sezeryan mı diye karar vermeye çalıştım bi tosuncuk geliyor diye:) Çevremde kilolu bebeklerini normal doğumla çok zor doğuran tanıdıklar vardı endişelenmiştim biraz. Sonra çatı muayenesinin yapılacağı gün suyumun bitmek üzere olduğunu boynuna da iki kere kordonun dolandığını söylediler apar topar sezeryana girdik karar vermeye de gerek kalmadı. Bu arada bebiş bi geldi yanıma ki 2700 gr. :) Demek ki her zaman söylendiği kadar tombik de olmayabiliyorlarmış. Normal doğum her zaman en güzelidir benim kanaatim ama çok kiloluysa bebek riskleri de hesaba katmak lazım. Ben derim ki şimdiden kafana takma oh bebeğim de sağlıklı, kilosu iyi diye düşün yeter. Zamanı geldiğinde doğumun, şartlara tekrar bakarsın. Mutlu geçirilen hamilelik gerçekten çok kıymetli.

ultrason ölcümleri herzaman dogru sonucu vermiyor sen elinden geleni yap cocugunu en iyi sekilde beslemeye devam et türkiyede malesef doktorlar sezeryana ikna etmek icin önceden böyle seylerle korkutuyor ama sonucta söylendigi kilonun cok cok altinda doguyor bebisler ben oglumu 4 kiloyla normal dogurdum hicbir sorunda olmadi allaha sükür tabi herkesin catisi farkli olabilir ama ilk oglumu iki yil önce sezeryanla dogurmama ragmen ikinci oglumu hemen iki yil arayla 4 kilo olarak normal dogurdum düsün artik böyle seylerle stres yapma kendine.varsin kilo alsin bebisin ne mutlu sana

Tabi doktor daha iyi biliyordur ama 32.haftada 2 kilo olan bebek pek de iri gelmede bana.Yanlış hatırlamıyorsam benim doktor 32 haftalıkken 1900 civarı olmasını bekleriz demişti.
Gebelik (hamilelik) haftalar ve bebein kilosu - gebelik.org - Jinekolog Operatr Dr. Kaan Kocatepe sitesinden de bakabilirsin haftalık normal kilo değererini.

32. hafta ortalama 1780gr (1300-2500 arası da normal) oluyor. 200 gram fazla olması bir hafta ileri sayılabilir. 40 haftayı bekleyeceği garanti olmadığına göre bence sen beslenmeni ihmal etme.

X