her normal doğumda mutlaka dikiş olur mu?

papatya2147

Aktif Üye
Kayıtlı Üye
22 Şubat 2012
374
6
bayanlar ben hamileliğimi öğrendiğim günden beri hep normal doğum yapmayı istiyorum çünkü çevremde normal doğum yapan annelerin doğumdan hemen sonra ne kadar rahat günlük hayatlarına geri döndüklerini görüyorum ve özeniyorum ama bugünlerde bende bi korku oluştu hani vajinaya kesi atılıyormuş ya normal doğum yapan her kadında mutlaka dikişler oluyor mu.
Yahu orayı kesmeden olmuyormu bu iş:KK43:((( eskiden annelerimiz evde doğum yaparken kesi mi atarlarmış oraya sanki:KK43:((
Doktor desem de oraya dokunmasa olmaz mı??

Merhaba canim. Öncelikle tebrik ederim Allah saglikla dogum nasip etsin, insallah hersey guzel olur. Bende normal dogum yaptim, gerci bayaa oldu ama. Her normal dogumda dikis olcak diye bir sart yok. Mesela bende dikiste, yirtilmada yoktu. Yani anliycan eve geldigimde sadece adet olmusum gibi biseydi. Ama cocugun kilosu, senin kemik yapin bunlari belirliyor. Bana sadece kayganlastirici yag surmustu ebe. kolay ciksin cocuk diye. Ama tabi bu herkeste farkli oluyor, insallah sende rahat bi dogum gecirirsin canim. :KK16::nazar:

Merhaba canim. Öncelikle tebrik ederim Allah saglikla dogum nasip etsin, insallah hersey guzel olur. Bende normal dogum yaptim, gerci bayaa oldu ama. Her normal dogumda dikis olcak diye bir sart yok. Mesela bende dikiste, yirtilmada yoktu. Yani anliycan eve geldigimde sadece adet olmusum gibi biseydi. Ama cocugun kilosu, senin kemik yapin bunlari belirliyor. Bana sadece kayganlastirici yag surmustu ebe. kolay ciksin cocuk diye. Ama tabi bu herkeste farkli oluyor, insallah sende rahat bi dogum gecirirsin canim. :KK16::nazar:

çok teşekkür ederim canım maşallah ne güzel bi doğum olmuş seninkisi umarım bende böyle rahat atlatırım bunu öğrendiğime sevindim çünkü burda hep dikişlerden falan bahsediliyor bende dedim acaba her normal doğumda oluyomu ki

canım dikiş olmasının sebebi açılmadığı zaman doktorlar yandan zaten kesiyorler kesmeseler yırtılma oluyor bu sefer daha kötü yırtılma oldumu makata kadar yırtıyor bide içtende dikiş oluyor ben 8 aylık doğum yaptım kızımda 2200 gram ufacık bir bebekti bende dikişliydim ama 1 ayda geçti bitti şimdi 4 aylık hamileyim kızım 2,5 yaşında o anda zaten onu düşünemiyorsun doğsunda ne olursa olsun o sancıdan hirbirşey umrunda olmuyor biran önce acım bitsin diyorsun benim arkadaşım kestikleri hade yırtıldı hemde çok fenz sebebi bebeği yan geldi omuzdan çıktı ve annesini parçaladı 3 aylık oldu bebeği herşey normal zaten rahim kendini topluyor korkma hayırlısı bol bol dua et

çok teşekkür ederim canım maşallah ne güzel bi doğum olmuş seninkisi umarım bende böyle rahat atlatırım bunu öğrendiğime sevindim çünkü burda hep dikişlerden falan bahsediliyor bende dedim acaba her normal doğumda oluyomu ki

Sagol canim. Benim dogumdan sonra cok sukur bir sorunum yoktu, ama bende sancida biraz cektim. Birkacgun sanci cektim. Zaten 42. haftaya girmistim hamileligimin. Eger sanci baslamasaydi hastaneye yatircaz mecbur dogum icin demislerdiki, cok sukur sanci kendisi basladi.Epidural normal dogum yaptim, sancidan baya gucsuz kalmistim. Ama inanki dogum olduktan sonra birkac saniyede herseyi unutuyorsun. Bana soylerlerdide inanmazdim, basima gelince anladim. Bide arkadasin dedigi gibi o anda onlari degilde bebegi dusunuyor insan. Sag saglim dogsunda ben aci cekeyim diyor insan. Kucagina alincada dunya degisiyor zaten. :nazar::nazar::nazar:
Ama bak mesela ben dogumu beklerken hastanede yattim sanci okadar surunce. Oarada ebe bana sadece meyveli yogurt ve arada biskuvi, meyvesuyu falan verdi. Dogumdan sonra rahat edersin tuvalete cikarken diye. Bende eve gelincede dikkat ettim sivi gidalar almaya, yogurt yemeye bi sure. Gercekten yardimci oluyor. Nede olsa o kadar zorlaniyor orasi dogum sirasinda. :KK9:

canım dikiş olmasının sebebi açılmadığı zaman doktorlar yandan zaten kesiyorler kesmeseler yırtılma oluyor bu sefer daha kötü yırtılma oldumu makata kadar yırtıyor bide içtende dikiş oluyor ben 8 aylık doğum yaptım kızımda 2200 gram ufacık bir bebekti bende dikişliydim ama 1 ayda geçti bitti şimdi 4 aylık hamileyim kızım 2,5 yaşında o anda zaten onu düşünemiyorsun doğsunda ne olursa olsun o sancıdan hirbirşey umrunda olmuyor biran önce acım bitsin diyorsun benim arkadaşım kestikleri hade yırtıldı hemde çok fenz sebebi bebeği yan geldi omuzdan çıktı ve annesini parçaladı 3 aylık oldu bebeği herşey normal zaten rahim kendini topluyor korkma hayırlısı bol bol dua et

ayyy çok kötü olmuş arkadaşının doğumu üzüldüm bebeğğin yandan gelmesi berbat bişey olmalı paramparça olmuştur zavallı kadıncağaz
yarabbim sen koru

bence şimdiden bunları düşünüp kendini normal doğumdan korkutma benim hafatsına tamamen iyileşmişti hiç kesi atılmayan arkadaşlarımda var kesinin sebebi vajinada br sarkma olmasını daengellemektir doğumdan sonra dikişle alakalı pek bir problem olmuyor.inan sezeryan dikişleri berbat bişey 1yıl oldu fakat hala iyileşmedi

ben de müdaheleli doğum yaptım.vakumla çektiler bebeğimi.doktor bana da kesi yapmıştı.bu konuya önceleri çok kafa yoruyordum.doğum sancılarından değil de bu dikişlerden korkuyordum çok.ama bebeğimin beline kordon dolanınca ve bir türlü çıkamayınca vakumla çektiler.bebek içerde havasız kalmak üzereydi.o an bebeğim ve benim kurtulduğumuza şükrettim.doğduktan sonra o dikişler sinek ısırması gibi geldi.yani bu dikişler o kadar ürkülecek şeyler değil.kafanı takma bence.Allah sağ salim bebeğini kucağına almanı nasip etsin.

canım benim ben normal yaptım bidaha olsa yine normal yaparım. dikişim var ama inan o sırada hiç hissetmedim estetik dikş yapıyorum dedi dr hiç bi değişiklik yok görüntü olarak şuanda. birde dr a kontrole gittiğimde dikişsiz doğum sonra idrar kaçırırsın dedi.dikiş iyibişey yani

arkadaşlar çok iyi yorum ypmışlar inan bunlara, ben de doğumdan önce en çok kesiden korkuyordum normal zamanda insanın bir yerlerini kesseler dayanamaz evet ama doğum sırasında hissetmiyorsun ki o an.ben epidural normal doğum yaptım doktor kesmiş dikmiş haberim yok dikerken gördüm iğneyi elinde, estetik dikiş atıyorum dedi, ilk gün fazla oturamadım o kadar,şimdi görüntüde bir değişiklik yok.sezeryan kesisi ve dikişleri yanında bunlar devede tüy kalır, hem kesisiz norml doğurnlar da var arkadaşlarım arasında, açılmayabağlı sanırım açılman yeterliyse kesmeye gerek görmüyor doktor inşallah sendede öyle olur, ama kesmezse de yırtılma tehlikesi oluyor bazen ki bu daha kötü bi görüntü en azından kesi bir çigi üzerinde ve dikiş oraya atılıyor ama yırtılma her taraftan olabiliyor ve bir sürü dikişin oluyor iyileşmesi daha zor. yani anlıyacağın kafanı buna takma bebeğini düşün sadece, kolay doğumlar diliyorum...

her doğumda kesi olmaz tabikide!Epizyotomi(kesi) WHO yapılmaması gerekenler listesindedir.Size yapılan kesiler eğer özel hastanedeyseniz aman doğursunda ne bebek nede anneye bişey olmadan kurtulim gitsin edasıyla yada eğer eğitim ve araştırma hastanesinde doğum yaptıysanızda eğitim amaçlı asistanların elinde kurban olmuş olabilirsiniz malesef...doğumda kendiliğinden olan yırtılmalar tabiidir vücut bunu daha çabuk iyileştirir ayrıca doğal yırtılamalar 1. derecedendir fakat epizyo ile 3. derece bir kesik atarsınız!epizyo yaşamak istemek istemiyorsanız doğumuda kolaylaştırmak adına kegel egzersizleri yapın hem doğumun daha kolay olacaktır hemde cinsel hayatınızda olumlu etkilerini göreceksinizdir.kegeldeki amal pelvis taban kaslarını kuvvetlendirmektir...

Normal doğumda kesi şart değildir zaten çoğu yabancı ülkedede yapılmamaktadır. Ayrıca doğal doğumlarda kesi yapılmaz. Ben doğal doğum yaptığı için şunu söyleyebilirim;
doktorum bana kesi yapmadı, ben kendimi kaptırıp fazla ikıkdığımdan olacakki, çok küçük sıyrıklarım olmuş ama kesinlikle yırtık değil. Bana 2 yada 3 dikiş atıldı ama dikişlerin olduğu nerde ne iz nere yara gibi birşey yoktu, yani hala doğum yapmamış kadın gibiyim:))

vallaah benim dr um kesinlikle ayni olmaz dedi o snein acilmana bagli eger acilmazsa mecburen kesicek normal dogumsa ama kim ne derse desin eskisi gibi olmaz dedi ben seeryan oldum o yzudne bir sorun yok :))

X