Sararan bardaklar için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz?

Arkadaşlar çamaşır suyunu sevmiyor ve evinizde kullanmak istemiyorsanız işte size çamaşır suyunun kullanıldığı her yerde güvenle kullanabileceğiniz daha sağlıklı başka bir alternatif...

Yeşilist isimli siteden alıntıdır...

Çamaşır suyu ve ben yollarımızı bir süre once ayırmıştık. Kokusu bile beni bitiriyordu. Klor bazlı çamaşır suyu gerçekte yakıcı kimyasal ve tescilli böcek ilacından başka birşey değildir. Oksijenli su (hidrojen peroksit) ise doğaya oksijen ve su olarak parçalanarak karışır, dolayısı ile insan sağlığına zararı yoktur.

Oksijenli su hemen hemen tüm temizlik alanlarında çamaşır suyunun yerini tutar. Çamaşır suyunu nerede kullanıyorsanız, onun yerine oksijenli su daha bile iyisini yapacaktır. Marketten aldığınız oksijenli su bu işi görür.

Oksijenli suyun başka nerelerde kullanıldığı hakkında bir kaç küçük bilgi de vermek istiyorum.

* dezenfektan olarak – klozetler, seramik yüzeyler, duş ve banyo küvetlerinde aslında banyonun tamamında kullanabilirsiniz.

* bulaşıkta – bulaşık deterjanınıza bir kaç damla ekleyerek ekstra temizlik elde edebilirsiniz.

* gıda temizliği ve doğal koruyucu – büyük soğuk su dolu bir kaba bir kaç kaşık ekleyerek sebze ve meyvelerinizi temizlersiniz hem de tazeliklerini korumalarında yardımcı olacaktır.

* çamaşırda – çamaşır suyunun yerine kullanabilirsiniz ancak bölgesel lekeleri çıkarmak için uyguladığınızda renklerin solmasını engellemek için hemen su ile yıkamalısınız.

* ağız bakımında– diş fırçanızı temizlemek için kullanabilirsiniz ayrıca az miktarda karbonat ile karıştırdığınızda macun haline getirerek dişlerinizi kuvvetlendirmek, beyazlatmak ve yine ağızda oluşan aftları iyileştirmek için de kullanabilirsiniz.

*mutfak temizliğinde – spreyli bir kabın içine koyarak mutfağınızda tezgah üstünü, kesme tahtalarını, ocakları, buzdolabını ve hatta kahve fincanlarını, blender ve mikserleri temizleyebilirsiniz.

*oyuncak temizliğinde – bir ölçü oksijenli suyu 10 ölçü su ile karıştırıp büyük bir kabın içinde suya dayanıklı oyuncakları güvenli bir şekilde yıkayabilirsiniz. Bu özellikle evde yaşanmış hastalık dönemlerinden sonra önemlidir.

*cam temizliğinde – bir ölçü oksijenli suya dört ölçü su karıştırarak camlarınızı iz bırakmadan temizleyebilirsiniz.

Sağlığınız ve güvenli bir ortam için siz de çamaşır suyuna veda edin ve oksijenli su ile tekrar tanışın."

Son düzenleme:
Hatres bilgilendirme icin teşekkürler.

Marketlerde böyle bir ürüne hiç denk gelmedim nerelerde satılır acaba?
Eczanede sayılan oksijen aynı şey mi ?

Hatres bilgilendirme icin teşekkürler.

Marketlerde böyle bir ürüne hiç denk gelmedim nerelerde satılır acaba?
Eczanede sayılan oksijen aynı şey mi ?

Canım marketlerde de satılıyormuş ama sanırım her markette değil, daha çok eczanelerde bulunuyor ( evet senin dediğinle aynı )Saç boyalarıyla birlikte bulunduğunu okumuştum bir yerde ne kadar doğru onu bilemem ama ortaokuldayken arkadaşımla güya saçımızı boyama adına oksijenli su ile yıkamıştık, benim saçlarımda zerre değişme olmamıştı ama arkadaşımın saçının rengi çok güzel olmuştu:KK1::KK1::KK1:
Şimdi düşünüyorum da saçın rengini değiştiren şey evdeki her şeyi pekala temizler, hem de zararsız bir şekilde.
Apartmanın temizlikçisi merdivenleri çamaşır suyuyla siliyor, bugün de sildi yine. Çamaşır suyunun o iğrenç kokusu burnumun direğini kırdı sanki:KK9: Keşke her yerde çamaşır suyu yerine oksijenli suyu daha rahat bulabilseydik. Evimin altındaki market büyük bir market olmasına rağmen oksijenli suyu bulamadım maalesef...

Canım marketlerde de satılıyormuş ama sanırım her markette değil, daha çok eczanelerde bulunuyor ( evet senin dediğinle aynı )Saç boyalarıyla birlikte bulunduğunu okumuştum bir yerde ne kadar doğru onu bilemem ama ortaokuldayken arkadaşımla güya saçımızı boyama adına oksijenli su ile yıkamıştık, benim saçlarımda zerre değişme olmamıştı ama arkadaşımın saçının rengi çok güzel olmuştu:KK1::KK1::KK1:
Şimdi düşünüyorum da saçın rengini değiştiren şey evdeki her şeyi pekala temizler, hem de zararsız bir şekilde.
Apartmanın temizlikçisi merdivenleri çamaşır suyuyla siliyor, bugün de sildi yine. Çamaşır suyunun o iğrenç kokusu burnumun direğini kırdı sanki:KK9: Keşke her yerde çamaşır suyu yerine oksijenli suyu daha rahat bulabilseydik. Evimin altındaki market büyük bir market olmasına rağmen oksijenli suyu bulamadım maalesef...

Temizlik ürünlerinde bir çamaşır suyuna birde bulaşık matik için iyi ve makul bir alternatif bulamadım.
En kısa sürede eczaneden oksijeni alıp deneyeceğim.
Buraya da yazarım sonuçları.
Eğer aynı işlevi görüyorsa inanılmaz mutlu olacağım.

Daha önce yazan oldu mu bilmiyorum.geçmişi okuyamadım.ben arada amway'in all fabric bleach'ini kullanıyorum.aslında kumaşlar için ama kaşık,bardak vs içinde kullanılabiliyor.kaynar suya toz şeklinde katıyorum ve suyun içinde sararaşeyleri bir süre bekletiyorum.pırıl pırıl oluyor.sararan demliklerde de çok iyi sonuç veriyor.

limon tuzu iyi diyolar denemedim
ama çamaşır suyunda bekletip sirkeli su da bekletiyorum sonrasında
iyi durulandığında bi zararı olsun sanmıyorum
ışıl ışıl oluyolar

annem önce klorağa koydu sonra makinede yıkattı ama bulanık bulanık oldu bardaklar daha öncede yapmıştı böyle olmamıştı neden bu sefer böyle oldu anlamadık:KK50:

Kızlar daha evvel eczaneden oksijenli su aldım.Bugün butün bardakları bir tencereye koyup oksijenli su ile biraz kaynattıktan sonra bir süre beklettim.Sarılığı alıyor fakat bardaktaki sireç lekelerine çözüm olmadı.
Makina son 1 aydır,bardakları beyaz lekeli çıkarıyor.Sanırım kireç, nasıl engelleyeceğim bunu anlamadım.Çamşır suyu yada kireç çözücü kullanmak istemiyorum.Makinaya parlatıcı eklemekte istemiyorum.Yok mu bunun başka bir çözümü?
Yaklaşık 3 aydır parlatıcı gözünde sirke var bundan mı acaba?

ben atıyorum yerine yenisini alıyorum. sarısı gitse bile lekesi kalıyor..4 tl bi bardak takımı 6ayda değiştir nolcak..

annem önce klorağa koydu sonra makinede yıkattı ama bulanık bulanık oldu bardaklar daha öncede yapmıştı böyle olmamıştı neden bu sefer böyle oldu anlamadık:KK50:

Her zaman yaptığınız bir işlemse farklı olan bir şey yapmış olmalsınız.Bardaklar bulaşık makinesinde detarjana bağlı olarak ya çiziliyor ya da buğulu kalıyor.Özellikle tablet detarjan kullananlar daha çok karşılaşıyor bu sorunla.

Kızlar daha evvel eczaneden oksijenli su aldım.Bugün butün bardakları bir tencereye koyup oksijenli su ile biraz kaynattıktan sonra bir süre beklettim.Sarılığı alıyor fakat bardaktaki sireç lekelerine çözüm olmadı.
Makina son 1 aydır,bardakları beyaz lekeli çıkarıyor.Sanırım kireç, nasıl engelleyeceğim bunu anlamadım.Çamşır suyu yada kireç çözücü kullanmak istemiyorum.Makinaya parlatıcı eklemekte istemiyorum.Yok mu bunun başka bir çözümü?
Yaklaşık 3 aydır parlatıcı gözünde sirke var bundan mı acaba?

Canım kireç lekeleri için sirke birebir bundan kesinlikle emin olabilirsin. Çünkü ben çaydanlık ve ya kettle kireç bağladığı zaman içerisine bir iki yemek kaşığı sirke , bir iki bardak da su doldurup kaynatıyorum, sonra bulaşık süngeri ile ovalıyorum biraz, sonuç pırıl pırıl çaydanlık hem içi hem dışı.
Ben artık kireç çözücüye hiç gereksinim duymuyorum. Çünkü sirke gerçekten bu işi tam anlamıyla yapıyor, bir de sirke yerine limon tuzunu da koyup bir miktar suyla yine kaynatırsan yine aynı sonucu elde edersin canım.
Oksijenli su da demek işe yarıyor bunu da denemiş ve görmüş olduk...
ben atıyorum yerine yenisini alıyorum. sarısı gitse bile lekesi kalıyor..4 tl bi bardak takımı 6ayda değiştir nolcak..

Canım ya israf değil mi bardakları sırf sarardı diye çöpe atıp yenisi almak?
Evimizdeki her eşyayı kirlenince atıyor muyuz ki bardakları da atalım?
Atmak işin kolay tarafı bence, önemli olan elimizdekileri değerlendirmek...
Bu sadece bardaklar için değil her şey için geçerli, mutfak gereçlerinden, kılık kıyafetimize ,mobilyalarımıza, halılarımıza kadar...

Son düzenleme:

Her zaman yaptığınız bir işlemse farklı olan bir şey yapmış olmalsınız.Bardaklar bulaşık makinesinde detarjana bağlı olarak ya çiziliyor ya da buğulu kalıyor.Özellikle tablet detarjan kullananlar daha çok karşılaşıyor bu sorunla.

Canım kireç lekeleri için sirke birebir bundan kesinlikle emin olabilirsin. Çünkü ben çaydanlık ve ya kettle kireç bağladığı zaman içerisine bir iki yemek kaşığı sirke , bir iki bardak da su doldurup kaynatıyorum, sonra bulaşık süngeri ile ovalıyorum biraz, sonuç pırıl pırıl çaydanlık hem içi hem dışı.
Ben artık kireç çözücüye hiç gereksinim duymuyorum. Çünkü sirke gerçekten bu işi tam anlamıyla yapıyor, bir de sirke yerine limon tuzunu da koyup bir miktar suyla yine kaynatırsan yine aynı sonucu elde edersin canım.
Oksijenli su da demek işe yarıyor bunu da denemiş ve görmüş olduk...

Canım ya israf değil mi bardakları sırf sarardı diye çöpe atıp yenisi almak?
Evimizdeki her eşyayı kirlenince atıyor muyuz ki bardakları da atalım?
Atmak işin kolay tarafı bence, önemli olan elimizdekileri değerlendirmek...
Bu sadece bardaklar için değil her şey için geçerli, mutfak gereçlerinden, kılık kıyafetimize ,mobilyalarımıza, halılarımıza kadar...

Birkaç aydır bulaşık makinasında parlatıcı yerine sirke kullanıyorum,son zamanlar da çay bardakları makinadan bembeyaz şekilde buğulanmış çıkıyor.Limon tuzu ile bardakları temizlesemde, makinadan yine aynı şekilde çıkıyor.Anlamıyorum neden böyle oldu.Filtreye bakıyorum temiz.

Birkaç aydır bulaşık makinasında parlatıcı yerine sirke kullanıyorum,son zamanlar da çay bardakları makinadan bembeyaz şekilde buğulanmış çıkıyor.Limon tuzu ile bardakları temizlesemde, makinadan yine aynı şekilde çıkıyor.Anlamıyorum neden böyle oldu.Filtreye bakıyorum temiz.
Sularınızdaki kireç miktarının artmış olması neden olabilir, sanırım sirke kaynaklı olduğunu düşünüyorsunuz, ben 1 yıldır sirke kullanıyorum memnunum. Hafif bir buğulanma benim bardaklarımda da var ama canımı sıkacak kadar değil. Fakat sizin içiniz rahat değilse organik parlatıcılardan alırsınız isterseniz ama parlatıcıların da ana kaynağı sirkeymiş zaten.
Bulaşık makinesinde yıkanan bardaklar sirke kullanılsın ve ya kullanılmasın genelde buğulanıyor.Bir tanıdığın bardaklarını gördüğümde çok şaşırmıştım ya :KK53::KK53::KK53: Düz berrak cam olan bardak tamamen değişmiş tabir yerindeyse buzlu cam olmuştu ve bu bayan bulaşık makinesi detarjanı ve parlatıcısı dışında hiç bir şey kullanmamıştı.

Son düzenleme:
Ne kadar temiz yıkansa da zamanla sararıyo. Akşamdan çamaşır suyu ve su karışımlı leğende bekletip ertesi gün yıkıyorum pırıl pırıl oluyo

Sularınızdaki kireç miktarının artmış olması neden olabilir, sanırım sirke kaynaklı olduğunu düşünüyorsunuz, ben 1 yıldır sirke kullanıyorum memnunum. Hafif bir buğulanma benim bardaklarımda da var ama canımı sıkacak kadar değil. Fakat sizin içiniz rahat değilse organik parlatıcılardan alırsınız isterseniz ama parlatıcıların da ana kaynağı sirkeymiş zaten.
Bulaşık makinesinde yıkanan bardaklar sirke kullanılsın ve ya kullanılmasın genelde buğulanıyor.Bir tanıdığın bardaklarını gördüğümde çok şaşırmıştım ya :KK53::KK53::KK53: Düz berrak cam olan bardak tamamen değişmiş tabir yerindeyse buzlu cam olmuştu ve bu bayan bulaşık makinesi detarjanı ve parlatıcısı dışında hiç bir şey kullanmamıştı.

bulaşık makinasında yıkanan bardakların parlaklığı gidiyorsa bunun sebebi kesinlikle kullanılan deterjandır canım

birde ben çaydanlıklarım kireçlenince içine biraz limon tuzu atıp kaynatıyorum pırıl pırıl oluyo hem doğal hem kolay bi yöntem :KK34::KK34::KK34::KK34::KK34::KK34::KK34::KK34:

bulaşık makinasında yıkanan bardakların parlaklığı gidiyorsa bunun sebebi kesinlikle kullanılan deterjandır canım

birde ben çaydanlıklarım kireçlenince içine biraz limon tuzu atıp kaynatıyorum pırıl pırıl oluyo hem doğal hem kolay bi yöntem :KK34::KK34::KK34::KK34::KK34::KK34::KK34::KK34:

Canım ben senelerdir bingonun toz detarjanını kullanıyorum bulaşık makinasında. Memnunum yani, bir ara buğulanma olmaya başlayınca detarjanın miktarını azalttım, önce iki tatlı kaşığı kadar koyuyorken şimdi bir tatlı kaşığı koyuyorum, şimdi daha iyi. Ama maalesef sularımız son bir kaç aydır öncekinin iki üç katı kadar daha fazla kireçli, dolayısıyla sorun kısmen çözülmüş oluyor. Trabzon' da oturduğum yerde sular tamamen klorsuzdu, tam 4 yıl kalmıştım orda .Bardaklarımın sarardığını hiç bilmem , ama burda neredeyse 1 haftada sapsarı oluyorlar, çok sinir oluyorum:KK47:

Limon tuzu müthiş bir kireç sökücü ya, sirke de öyle:nazar::nazar::nazar:Ama benim elim sirkeye daha çok alışmış hep onu kullanıyorum limon tuzu da aklıma gelirce yapıyorm.

Son düzenleme:
Bardaklara biraz karbonlar döktü ovv bu kadar basit.bu arada geceden çamaşır suyuna yatıran arkadaşlara şaştım kaldım millet Bağıra çığıra o bir zehirdir diye yırtılnıyo ben asla bu temiz zehirli bardaklarda su vs içmem doğrusu sarısını tercih ederim Ersağ ürünlerinden gelince Fas'a fiso sonuçta oda fabrikasyon ve market ürünü bile değil ben barkodu olan halka açık standlarda satılana bakarım para tuzaagııı

Son düzenleme:
X