Sararan bardaklar için nasıl bir yöntem kullanıyorsunuz?

Beyhatun

Bin zulme uğrasan da bir zulüm yapma...
Kayıtlı Üye
22 Eylül 2010
2.510
57
Merhaba arkadaşlar, sararan bardak, çatal ve kaşıklar için sirke kullanıyorum ama tam istediğim gibi olmuyor. Siz ne ile nasıl temizliyorsunuz acaba? Şöyle parıl parıl parlasınlar istiyorum:nazar: Çamaşır suyunu sağlıksız olduğu için kullanmak istemiyorum:KK50:

Önerisi olan varsa bana da söyleyin kızlar, bizim bardaklarda sarı ve bulaşık makinesine girdiği için çizik çizik bi çare bulamadık :KK50:

limon tuzu iyi diyolar denemedim
ama çamaşır suyunda bekletip sirkeli su da bekletiyorum sonrasında
iyi durulandığında bi zararı olsun sanmıyorum
ışıl ışıl oluyolar

limon tuzu iyi diyolar denemedim
ama çamaşır suyunda bekletip sirkeli su da bekletiyorum sonrasında
iyi durulandığında bi zararı olsun sanmıyorum
ışıl ışıl oluyolar

Canım ben önceleri çamaşır suyunda bekletirdim ve onun temizliğinden memnundum ama çamaşır suyu çok zararlı olduğu için bıraktım ve kullanmak istemiyorum. Erkan Şamcı' yı ( ziraat mühendisi- gülbenin programında çıkıyor) dinlediniz mi bilmiyorum, çamaşır suyunu asla kullanmayın diyor. Belki bazı alternatif tatmin edici temizleme yöntemleri deneyen arkadaşlarımız varsa fikirlerini alalım istiyorum. Daha önce karbonat ve sirkeli suda bekletmiştim biraz açılmışlardı ama herhangi bir şey sirke ile kaynatıldığı zaman mükemmel sonuç veriyor olmazsa öyle deneyeceğim. Bardakları çatlatmam inşallah:KK1:

Zaten herşeye önce iyi ertesi sene kötü diyorlar.
Herkes başka birşey uyduyor.
İyi yıkanıp durulandığı sürece çamaşır suyunun b zararıolacağını sanmıyorum.

domestoslu suda beklet, sonra yıka elinde, sarartı falan kalmaz, güzel duruladıktan sonra nolcak, bişey olmaz

Son düzenleme:
bardak ve fincanları domestosla yıkıyorum,
çatal kaşıkları da bazen domestoslu suda bekletirim bazen de tek tek ciflerim..:KK6::KK6:

Biz bulaşık makinesinde calgonit finish tablet kullanıyoruz hiç sararma falan olmuyo. Aynı reklamlarda ki gibi pasparlak çıkartıyorum makineden. Çok memnunum. Önceden başka bi tablet kullanıyoduk boğuk boğuktu camlar sanki temizlenmemiş gibi. Bulaşık makinesinin kapağına biraz domestos döküyodum bazen anca öyle temiz oluyolardı. Bulaşık makinesinden çıktığında domestos kokusu kesinlikle olmuyo ama görüntüde fark oluyo. Zaten makine kaç derecede yıkıyo onu arıtmaması mümkün değil. Epey uzun zamanlar finish tablet kullanıyorum çokta memnunum başka hiçbişey koymayada gerek kalmadan bardaklar parlıyo bulaşıklar pırıl pırıl çıkıyo tavsiye ederim:KK34: Ayrıca çok sararan bardaklarınızı bi leğene su yapın içinede domestos koyun bekletin öyle lekeli yerler kalmışsa süngerle ovalayın çıkar sonrada bulaşık makineniz varsa bulaşık makinesine atın güzelce paklansınlar makineniz yoksada güzelce durulayın bi kaç kere sudan geçirin bardaklarınızı. Koku kalmaması içinde sonrasında tekrar bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz. Güzelce duruladığınızda hiç bi zararı olmaz içiniz rahat olsun.

domestoslu suda beklet, sonra yıka elinde, sarartı falan kalmaz, güzel duruladıktan sonra nolcak, bişey olmaz

bardak ve fincanları domestosla yıkıyorum,
çatal kaşıkları da bazen domestoslu suda bekletirim bazen de tek tek ciflerim..:KK6::KK6:

Biz bulaşık makinesinde calgonit finish tablet kullanıyoruz hiç sararma falan olmuyo. Aynı reklamlarda ki gibi pasparlak çıkartıyorum makineden. Çok memnunum. Önceden başka bi tablet kullanıyoduk boğuk boğuktu camlar sanki temizlenmemiş gibi. Bulaşık makinesinin kapağına biraz domestos döküyodum bazen anca öyle temiz oluyolardı. Bulaşık makinesinden çıktığında domestos kokusu kesinlikle olmuyo ama görüntüde fark oluyo. Zaten makine kaç derecede yıkıyo onu arıtmaması mümkün değil. Epey uzun zamanlar finish tablet kullanıyorum çokta memnunum başka hiçbişey koymayada gerek kalmadan bardaklar parlıyo bulaşıklar pırıl pırıl çıkıyo tavsiye ederim:KK34: Ayrıca çok sararan bardaklarınızı bi leğene su yapın içinede domestos koyun bekletin öyle lekeli yerler kalmışsa süngerle ovalayın çıkar sonrada bulaşık makineniz varsa bulaşık makinesine atın güzelce paklansınlar makineniz yoksada güzelce durulayın bi kaç kere sudan geçirin bardaklarınızı. Koku kalmaması içinde sonrasında tekrar bulaşık deterjanıyla yıkayabilirsiniz. Güzelce duruladığınızda hiç bi zararı olmaz içiniz rahat olsun.

Arkadaşlar hepinize teşekkür ederim cevaplarınız için. Ben de yıllarca çamaşır suyunu kullandım hem makinede hem de elde yıkamada. Ama pek çok uzman çamaşır suyunun ne kadar sağlıksız ve tehlikeli olduğunu söylüyor. Hele de küçük çocuklu ailelerin daha çok dikkat etmesi lazım deniyor buna. Ben çamaşır ve bulaşık makinesi için, elde yıkamalar için doğal temizlik ürünleri kullanmaya başladım artık ve çok memnunum. Sararmalar için de doğal ve pratik olan çözüm önerileri istiyorum.
Çamaşır suyunun bardakları, kaşık- çatalları çok güzel parlattığı bir gerçek ama bir kimyasal olduğunu da unutmamamız lazım. Amerika' da ameliyathaneler bile sadece boraksla ( doğal bir temizlik ürünü) temizlenirmiş, çamaşır suyu yok yani. Çamaşır suyu mutfağımızda ağzı kapalı iken durduğu zaman bile havaya zehirli gazlarını yayarmış.
Arkadaşlar yazdıklarım ilgi alanınıza girer mi girmez mi bilmem ama hepimiz sağlığımızı özellikle de varsa küçük çocuklarımızı düşünmek zorundayız. Büyüklerimizin hayatlarında kimyasallar yoktu sağlıkları yerindeydi bizler kimyasallarla yatar kalkar olduk ve hastalıktan da göz açamıyoruz maalesef. Babaannemin yanında daha lise çağlarındayken üşüyorum demiştim eylül ayındayken gülmüştü bana, daha gençsin bu yaşta üşümek olur mu diye. Bir kaç ay önce 95 yaşında vefat etti babaannem. Yaşadığı sürece turp gibiydi valla. Eskiler hep öyle değil miydi? Ama gittikçe insanımızın ömür süresi aşağılara iniyor. Doğal beslenmek diyoruz ya hep, bir o kadarda doğal yaşamamız önemli.:nazar:

hatres arrkadaşın yazdıklarına aynen katılıyorum
bende eskiden çamaşır sıuyu kullanırdım ama artık evimden içeri giremez, çamaşırın suyunun zararlarının bu kadar fazla olduğunu bilseydik zaten hiç kullanmazdık
çocuklarımıza, kendimize ve ülkemize karşı sorumlu olmalıyız diye düşünüyorum
yaklaşık 1yıldır ersağ organik ürünleri kulllanıyorum, bulaşık matikten de çok memnunum, tertemiz ve parlak çıkıyo bulaşıklarım
1 çay kaşığını kimyasaldan arıtmak için 18 lt su gerektiğini biliyormuydunuz kızlar, mümkün değil kimyasallarla arıtamayız yıkadıklarımızı
heleki kimysalla yıkadığımız bir tabağa sıcak çorbayı koyduğumuz anda tabakta kalan kimyasallarıda vücudumuza almış oluyoruzŞ:KK43:

organik ürünler kullanmasanız bile parlatıcı kullanmaayın bulaşık makinenizde
çünkü parlatıcı makine bulaşıkları duruladıktan sonra bulaşıklar parlasın diye en son kuruma aşamasında püskürtülüyo makine tarafından, bu yüzden direk parlatıcıdaki zehirli kimyasalları alıyoruz :KK43:

Çamaşır suyunun zararı olmaz diye yazan arkadaşları esefle kınıyorum,bilgiye dayanmadan tavsiyede bulunarak insanları yanlış yönlendiriyorlar.
Çamaşır suyu çok çok zehirli ve kalıcı bir maddedir,durulamakla falan asla kurtulamazsınız ve sadece wc vb. temizliğinde kullanılmalıdır.
Ailesini seven sakın mutfağına sokmasın.

Çamaşır suyunun zararı olmaz diye yazan arkadaşları esefle kınıyorum,bilgiye dayanmadan tavsiyede bulunarak insanları yanlış yönlendiriyorlar.
Çamaşır suyu çok çok zehirli ve kalıcı bir maddedir,durulamakla falan asla kurtulamazsınız ve sadece wc vb. temizliğinde kullanılmalıdır.
Ailesini seven sakın mutfağına sokmasın.

wc de camasır sunu da önermiyorlar cünkü RAHİM kanserine yol acıyormuş ben bu ay tanişdiğım ve Türk malı olan ersağ yı kullanıyorum evimi inş tamamen bitkisele çeviriyorum.Aynı zamanda antibakteriyel oldugu için kirlenmesini de geciktiriyo.

Son düzenleme:
kesinlikle katılıyorum. ersağ ın ürünleri mükemmel. ürünler konsantre olduğu için sulandırarak kullanıyorum. oldukça uzun süre kullanıyorum. çamaşır suyunuz ihtiyacım olmuyor.

bulaşık deterjanları ister istemez bardakları sarartıyor ve çiziyor. ben artık günlük kullanım için en ucuz bardaklardan alıyorum.
eskiden gidip güzel güzel alıyodum bi dünya para verip. baktım kurtuluş yok, çok sararınca, çizilince atıp yenisini alıyorum.
ama ömrünü mümkün olduğunca uzatmak için sıvı deterjan ve parlatıcı yerine de sirke kullanıorum.
organik deterjan da kullandım ama iyi temizlemedi. şimdi organikle normal deterjan karışık koyuyorum az az.

sadece organik olrak kullanmanızı tavsıye derım cünkü bulasıklardaki kimyasallar 6 ay gibi bi sürede yok oluyormus orgikle kimyasallar reaksıyona gırdıgı ıcın ıyı temizleyemiye bilir isterseniz bi 6 ay sabirla organik kullanın

Arkadaşlar ben şimdi bardakları sirke ve limon tuzu karışımlı suda birkaç saat bekletip daha sonra güzelce ovarak yıkıyorum çok şükür işin içine kimyasal karıştırmadan çamaşır suyu eklemeksizin bardaklarım bembeyaz oluyor artık.:KK9::KK9::KK9:Deneyin derim.

BEN ERSAĞ ÜRÜNLERİNİ KULLANIYORUM bardakalrımda sararmıyo evimde hijjen çok mutluyum bana takılın hayatnızı yaşayın :KK70:

bardakları bir gece çamaşır suyunda yatırırım..
çatal kaşığıda demlşikte deterjanla kaynatırım..
oradaki parlaklık süper...
bu tabi bulaşık makinası olmadığı durumlarda..
makine içinede limon kabuğu koyarım..:KK31:

X